Dračí let

Jednou za stovky let se k Pernu přiblíží jeho sesterská planeta Krvavice a s ní smrtonosná Vlákna. Jedinou ochranou před zkázou světa jsou draci a jejich jezdci. Nyní však Vlákna nepadala už po několik set oběhů. Draků je málo, dračí jezdci i prostí lidé na hrozbu zapomněli, stará dračí královna umírá a v líhništi tvrdne skořápka pouze jednoho jediného královského vejce. Poslední nadějí je mladá dívka Lessa a starobylý gobelín......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2350/draci-let-hFg-2350.jpg 4.4134

Drakeni z Pernu 1.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno · Baronet

Dragonflight · 1968

Kniha Dračí let

Odík
02.08.2018

Dobře se četlo, ale další díly číst už asi nebudu.

ludek.n
23.05.2018

Dračí let se odehrává na planetě Pern během devátého Míjení, kdy je moc dračích jezdců oslabena čtyři století trvajícím obdobím klidu a z toho vyplývající lidské pohodlnosti. Legendy, mýty i mnohé znalosti upadly do zapomnění, takže novému spadu Vláken se nemá kdo postavit. Děj knihy je hodně přímočarý, nikam se nerozbíhá ani nezahýbá do slepých uliček. Na druhou stranu ale také nenabízí žádné velké vzrušení. Tím nechci říct, že by se v knize nic nedělo, jen je každá z přicházejících událostí tak umně vpletena do osnovy příběhu, že je vlastně zcela logicky očekávána a nepřekvapí. Nutno ovšem přiznat, že nejsem ve světě Drakenů z Pernu nováčkem, a tak všechny základní premisy jsou mi už známy z jiných knih. Možná, kdyby byl Dračí let má první kniha o Pernu, bylo by vzrušení z četby větší, ale také by se mohlo stát, že bych se v tom vyprávění plácal a nechápal bych, co to má všechno znamenat.

RyonMathrin
13.04.2018

Perfektně popsaný svébytný svět plný draků. Jedná se o fantasy šmrncnutou špetkou sci-fi, velmi čtivé a propracované.
Byla to jedna z mých prvních fantasy knih a udělala na mě tehdy velký dojem. I když si myslím, že Pern je svět tak originální, že bych si jej pamatoval, i kdyby to byla jen několikátá kniha v dlouhé řadě cizích světů. Smysl koexistence lidí s draky a jejich těsné sepětí má svůj logický důvod – ochrana domovské planety.
Ten popis draků a jejich vztahu s jezdcem je nádherný (tuším, odkud později čerpal Paolini, když psal Eragona). Také popis líhnutí je poutavý. Je toho víc, ale nechci spoilovat…
Celkově úžasná záležitost.
Rozhodl jsem se, že si ji po mnoha letech znovu přečtu, abych si to připomněl. Například slova vymyšlená pro svět Pern: weyr, draken, hlídací wher…
Moc rád bych také ochutnal ze džbánku horký klah. Nevíte, kde by se dal sehnat recept?

pipa36
25.01.2018

Moje první setkání s draky a Pernem - a je z toho láska na celý život. Opakovaně se k celé sérii vracím, čtu ji pořád dokola a opečovávám ji jako drahocenný poklad, protože v žádné jiné fantasy jsem se nesetkala s tak dokonale propracovaným světem, jaký vytvořila paní McCaffrey. Technické vynálezy, hudební nástroje, weyry (sídla draků a drakenů) a další - to vše je popsáno včetně logické cesty, která k jejich vymyšlení, využití či výstavbě vedla, takže působí naprosto věrohodně a vůbec nepřemýšlíte, zda to je či není možné. Četla jsem i knihy časově předcházející Drakenům z Pernu - ty mě tolik nebavily, protože žánrově spadají spíše do sci-fi, ale pro ucelení příběhu jsou téměř nezbytné. Kdo má rád fantasy a líbí se mu myšlenka, že draci jsou nejen obrovští a inteligentní, ale také "hodní", měl by si tuto trilogii a vůbec celé dílo této autorky přečíst.

vlkodlaq
03.09.2017

Pozor! Spoilery!
Na textu je poznat ženská ruka, v tom dobrém i špatném. Některé postřehy a náhledy do vztahů jsou výborné, jen ta technická stránka.. Výborné sci-fi/fantasy se beze zbytku vyznačuje domyšlenými detaily a technickou uvěřitelností. Můžete třeba cestovat černou dírou, protože je uvěřitelně vysvětleno proč a mozek se tomu pak nebrání a čtenář si užívá příběh. Dračí let je čitelně napsaný, ale ta technická stránka je docela průser. Vlákna projdou atmosférou, ale pak je stačí spálit plamenem, pokud je nezničí chladné počasí? Ok, dejme tomu, školácká chyba. Ale ten bordel v cestování v čase? Autorka to měla a) lépe promyslet b) napřed si přečíst některé z klasických děl pojednávajících o cestování v čase c) cestování v čase se úplně vyhnout a zkusit jinou dějovou taktiku. Jinak vcelku kvalitní příběh je tak dost shazován a tyhle zmíněné nedostatky mě při čtení rozptylují. Přesto zkusím další díl.

IYv
30.08.2017

Moc mě to bavilo, jedna z prvních knih, které se tu s draky objevily. Je to sice trochu dětské čtení, ale docela dobře to funguje. Škoda jen, že u nás nevyšly knihy uceleněji a že počátek osídlování Pernu je zahalen takovou neznámou. I když - možná je to dobře a každý má prostor pro vlastní fantazii.

jindrusa
21.05.2017

Oblíbená kniha ze studentských let. Po 20 letech jsem si jí s chutí znovu přečetla.

czpilar
08.01.2017

Parádní úvod do Drakenů z Pernu. Knihu jsem již kdysi četl a i po mnoha letech pořád zůstává jednou z nejlepších fantasy, které jsem kdy četl.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

draci science fantasy (SF + F)

Anne McCaffrey
americká, 1926 - 2011