Dračí let

Jednou za stovky let se k Pernu přiblíží jeho sesterská planeta Krvavice a s ní smrtonosná Vlákna. Jedinou ochranou před zkázou světa jsou draci a jejich jezdci. Nyní však Vlákna nepadala už po několik set oběhů. Draků je málo, dračí jezdci i prostí lidé na hrozbu zapomněli, stará dračí královna umírá a v líhništi tvrdne skořápka pouze jednoho jediného královského vejce. Poslední nadějí je mladá dívka Lessa a starobylý gobelín......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2350/big_draci-let-hFg-2350.jpg 4.4153

Drakeni z Pernu 1.

Romány, Sci-fi, Fantasy

Vydáno: , Baronet

Dragonflight, 1968

Kniha Dračí let

StarPopcorn
29.12.2020

(+ SPOILER) Kdysi dávno jsem se to snažil přečíst, ale nebavilo mě to. Rozhodl jsem se to napravit.
A tady je hodnocení:
Kniha je zajímavá, zvlášť mezimezí, které mi tak trochu připomíná hyperprostor např. ve světě Star Wars.
Jakmile přijde na scénu cestování časem, tak jsem si říkal, že to bude překombinované a nepovedené, no prostě že se tenhle prvek příběhu nepovede - Ale ono se to povedlo! Autorka toto téma zvládla mistrně a přílet 1 117 draků na pomoc o 400 oběhů dopředu je prostě nejlepší moment knihy. Jiné prvky příběhu jsou taky zvládnuty bravurně:
•Hlavní postavy sympatické, uvěřitelné
•Vedlejší postavy uvěřitelné (Ne vždy sympatické, protože někteří jsou záporáci)
•Všechny prvky příběhu do sebe zapadají (Vyklizení Weyrů, gobelín…)
•Draci jsou dobře udělaní (Jejich vztah s jezdci, chrlení ohně atd.)

5/5 - Dokonalé

theMarty
19.05.2020

Četla jsem ji několik let zpátky ještě jako návštěvnice školní knihovny. Vůbec jsem nečekala, že mě tento žánr ještě zaujme. Užila jsem si ji.

Kulibrnda
18.02.2020

Možná jsem ovlivněná tím, že je to vážně hodně, hodně dlouho, co jsem tu knihu a vlastně celou sérii Drakenů z Pernu, četla. Ovšem v době, kdy se mi tahle série dostala do rukou, byla pro mne velice, velice čtivá. Ležela jsem v ní několik měsíců, četla ji stále dokola a to nadšení mě drželo opravdu dlouho. Zpětně si vybavuji především perfektně vystavěný svět, zajímavé propojení jezdců a jejich draků. A také skutečný původ obyvatel a jejich šupinatých přátel, který se postupně odhaluje a přimíchává do čistokrevné fantasy malou, leč velice přitažlivou sci-fi vskuvku. Při psaní recenze musím konstatovat, že jsem opět dostala obrovskou chuť se prohrabat v krabicích po stěhování, kde mám zabalené knížky svého dětství a vážně si tenhle dračí let zase zopakovat :) Tak snad zpětně neuberu z množství přidělených hvězd, neb nostalgie je občas trochu potvora a deformuje vzpomínky :D

Odík
02.08.2018

Dobře se četlo, ale další díly číst už asi nebudu.

ludek.n
23.05.2018

Dračí let se odehrává na planetě Pern během devátého Míjení, kdy je moc dračích jezdců oslabena čtyři století trvajícím obdobím klidu a z toho vyplývající lidské pohodlnosti. Legendy, mýty i mnohé znalosti upadly do zapomnění, takže novému spadu Vláken se nemá kdo postavit. Děj knihy je hodně přímočarý, nikam se nerozbíhá ani nezahýbá do slepých uliček. Na druhou stranu ale také nenabízí žádné velké vzrušení. Tím nechci říct, že by se v knize nic nedělo, jen je každá z přicházejících událostí tak umně vpletena do osnovy příběhu, že je vlastně zcela logicky očekávána a nepřekvapí. Nutno ovšem přiznat, že nejsem ve světě Drakenů z Pernu nováčkem, a tak všechny základní premisy jsou mi už známy z jiných knih. Možná, kdyby byl Dračí let má první kniha o Pernu, bylo by vzrušení z četby větší, ale také by se mohlo stát, že bych se v tom vyprávění plácal a nechápal bych, co to má všechno znamenat.

RyonMathrin
13.04.2018

Perfektně popsaný svébytný svět plný draků. Jedná se o fantasy šmrncnutou špetkou sci-fi, velmi čtivé a propracované.
Byla to jedna z mých prvních fantasy knih a udělala na mě tehdy velký dojem. I když si myslím, že Pern je svět tak originální, že bych si jej pamatoval, i kdyby to byla jen několikátá kniha v dlouhé řadě cizích světů. Smysl koexistence lidí s draky a jejich těsné sepětí má svůj logický důvod – ochrana domovské planety.
Ten popis draků a jejich vztahu s jezdcem je nádherný (tuším, odkud později čerpal Paolini, když psal Eragona). Také popis líhnutí je poutavý. Je toho víc, ale nechci spoilovat…
Celkově úžasná záležitost.
Rozhodl jsem se, že si ji po mnoha letech znovu přečtu, abych si to připomněl. Například slova vymyšlená pro svět Pern: weyr, draken, hlídací wher…
Moc rád bych také ochutnal ze džbánku horký klah. Nevíte, kde by se dal sehnat recept?

pipa36
25.01.2018

Moje první setkání s draky a Pernem - a je z toho láska na celý život. Opakovaně se k celé sérii vracím, čtu ji pořád dokola a opečovávám ji jako drahocenný poklad, protože v žádné jiné fantasy jsem se nesetkala s tak dokonale propracovaným světem, jaký vytvořila paní McCaffrey. Technické vynálezy, hudební nástroje, weyry (sídla draků a drakenů) a další - to vše je popsáno včetně logické cesty, která k jejich vymyšlení, využití či výstavbě vedla, takže působí naprosto věrohodně a vůbec nepřemýšlíte, zda to je či není možné. Četla jsem i knihy časově předcházející Drakenům z Pernu - ty mě tolik nebavily, protože žánrově spadají spíše do sci-fi, ale pro ucelení příběhu jsou téměř nezbytné. Kdo má rád fantasy a líbí se mu myšlenka, že draci jsou nejen obrovští a inteligentní, ale také "hodní", měl by si tuto trilogii a vůbec celé dílo této autorky přečíst.

vlkodlaq
03.09.2017

Pozor! Spoilery!
Na textu je poznat ženská ruka, v tom dobrém i špatném. Některé postřehy a náhledy do vztahů jsou výborné, jen ta technická stránka.. Výborné sci-fi/fantasy se beze zbytku vyznačuje domyšlenými detaily a technickou uvěřitelností. Můžete třeba cestovat černou dírou, protože je uvěřitelně vysvětleno proč a mozek se tomu pak nebrání a čtenář si užívá příběh. Dračí let je čitelně napsaný, ale ta technická stránka je docela průser. Vlákna projdou atmosférou, ale pak je stačí spálit plamenem, pokud je nezničí chladné počasí? Ok, dejme tomu, školácká chyba. Ale ten bordel v cestování v čase? Autorka to měla a) lépe promyslet b) napřed si přečíst některé z klasických děl pojednávajících o cestování v čase c) cestování v čase se úplně vyhnout a zkusit jinou dějovou taktiku. Jinak vcelku kvalitní příběh je tak dost shazován a tyhle zmíněné nedostatky mě při čtení rozptylují. Přesto zkusím další díl.