Terkaodkafe Terkaodkafe komentáře u knih

Panoptikum pana Perkinse Panoptikum pana Perkinse Ilona Dobrovolná

Člověk si při čtení rozšíří i obzory, protože se dozví, jak to dříve fungovalo v cirkusech, panopticích a zoologických zahradách. Irena Dobrovolná navíc stvořila netradiční vyšetřovací dvojici historika Benedikta Knesla s jeho praktikantkou Klárou, kteří záhadě zábavního parku přijdou na kloub, není tedy vyloučeno, že se s nimi potkáme i v nějakém dalším odloženém historickém případu, já bych si volné pokračování ráda přečetla.

19.04.2024 4 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Moc krásná dětská kniha, kterou skvěle doplňují ilustrace. Doporučuju všem cca od osmi do sta let.

03.04.2024 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Je to jízda od začátku do konce a skvěle by se hodila jako předloha zběsilého akčního filmu. Nešetří se výbuchy, střelbou, užívání drog. Čtenář je neustále udržován v pozoru, co zase přijde. Kotletovi se dokonale povedlo skloubit akčnost, perverznost a humor do knihy, která sice není pro každého, ale komu se podobné zvrácenosti líbí, toho bude bavit.

03.01.2024 4 z 5

Agatha Christie: Tajuplná žena Agatha Christie: Tajuplná žena Lucy Worsley

Autorce se na životopisu Agathy Christie podařilo odvyprávět příběh změn, jakými prošla britská společnost v bouřlivém 20. století. Život ani rozhodnutí spisovatelky nijak nehodnotí, pouze s nadhledem a občas i humorem popisuje. Nedělá z Agathy Christie ženu hodnou piedestalu, ikonu bez chyb, naopak. Na její chyby dokonce upozorňuje a zasazuje je do doby spisovatelčina života a do způsobu výchovy. Lucy Worsley ve čtenářových očích vytváří obraz mnohovrstevnaté osobnosti, kterou Christie bezesporu byla. Nezaměřuje se pouze na její literární dílo, ale představuje komplexně celou její povahu. A přidává i poměrně netradiční pohled na její zmizení, který ovšem vysvětlí do nejmenších detailů. Příběh Agathina života z pera Lucy Worsley je čtivý a každému milovníkovi jejího díla udělá radost.

21.11.2023 5 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Autorka děj knihy opět zasadila do velmi lákavého prostředí, kam se obyčejný člověk jen tak nepodívá, takže si prostřednictvím jejích knih může rozšiřovat své cestovatelské i kulinární obzory. A člověk také musí souznít s hlavní myšlenkou románu, který v něm pronese kamarádka hlavní hrdinky: „Každý z nás musí být hlavní postavou svého života.“

24.10.2023 4 z 5

Nevrlý Ruda Nevrlý Ruda Suzanne Lang

Nevrlý Ruda je krátký, takže si udrží pozornost i těch nejmenších a s dětmi ho zvládnete přečíst za deset minut před spaním. Ilustrace Maxe Langa jsou potěchou oka. Rodiče se rozplynou nad jejich krásou a děti pobaví humor, který se v nich skrývá. Pokud hledáte knihu, která vaše děti zabaví, pobaví, ale i je nenásilnou formou trochu vzdělá, Nevrlý Ruda je pro vás ta pravá volba!

06.10.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Ne, prostě ne. Chápete, že jsou na střední? Kdy tak asi všechno stihli? Je to hnusné, nechutné a totálně mimo. A taky jsou tam faktické chyby. Fuj!

28.09.2023 odpad!

O starém Řecku ve výtahu O starém Řecku ve výtahu Theodore Papakostas

Ta kniha má totiž všechno, vtip, švih, hezké ilustrace, skvělý překlad a slovní hříčku v názvu. I když neumím Řecky, takže nevím, jestli funguje i v řečtině. Jednotlivé kapitoly se vždy zaměřují na jedno období z řeckých dějin a já jsem byla překvapena, jak malý časový úsek v řeckých dějinách zaujímá takové to klasické Řecko. A podobných překvapivých momentů je v knize víc.

22.08.2023 5 z 5

Život a vydří zázraky Život a vydří zázraky Hazel Prior

Život a vydří zázraky je skvělý feel – good román, v jehož hrdinech se může tak trochu vidět každý z nás. Protože každého život trošku semlel. Záleží jen na tom, jestli si z toho vezmeme ponaučení. V knize najdete i napětí, záhadu a humor, jedná se zkrátka o skvělou kombinaci na trochu oddechové a trochu přemýšlivé čtení. Budu se těšit na další autorčinu knihu a na to, jaké zvíře nám po tučňácích (kniha Dáma a tučňáci) a vydrách zase představí.

30.04.2024 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Karen Swan

Poslední léto je ideální čtení na deku k vodě. Ocení ji milovníci romantiky, divokých krás Skotska a historie. Ale potěší vlastně každého čtenáře.

22.04.2024 5 z 5

Zimní bouře Zimní bouře Karen Swan

Autorka Karen Swan si na nás přichystala pěknou habaďůru. První díl její série Divoký ostrov končil pořádným clifhangerem, takže pokračování mělo začít v tom nejlepším. Akorát, že vůbec. Čeká nás totiž časový skok zhruba půl roku až rok před události z prvního dílu. Ano, dozvíme se sice něco nového, co přidá pár indicií do skládačky, co se tehdy vlastně s faktorem stalo, ale na konci druhého dílu jsme možná ještě zmatenější než u Posledního léta. A něco mi říká, že pokud se další díl zaměří na třetí kamarádku Floru, tak se dějově posuneme zase kus do minulosti. Máme to jako čtenáři vůbec za potřebí?

22.04.2024 3 z 5

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Myšlenka odvyprávět životní osudy významné panovnice prostřednictvím jejího pejska, kterému byla oddaná, je skvělá myšlenka. Ukazuje, jaký vliv na život panovnice měli její čtyřnozí společníci a že se na ně mohla vždy spolehnout. Dětem je Alžbětin příběh podán zjednodušenou formou, takže je prostor pro další vysvětlování ze strany rodičů. Zároveň kniha působí i jako pohádka, vypráví přece o princezně, ze které vyroste silná královna a potká svého prince.

13.04.2024 4 z 5

Šedé včely Šedé včely Andrej Kurkov

Šedé včely jsou kniha plná těžkých témat, popisuje vleklý válečný konflikt, bezdůvodné pronásledování lidí, strach o život či marnost lidského počínání v době války. Sergej je ukrajinský vesnický balík. Své činy moc nedomýšlí, a tak se občas obrátí proti němu. Nechá s sebou občas manipulovat. Přesto mu čtenář musí fandit. Postava Sergeje totiž ukazuje, jak je každý člověk a jeho konání pro mocné tohoto světa nedůležitý. Že se jím zabývají, pouze pokud ho mohou nějak využít.

Celé v recenzích.

03.04.2024 5 z 5

Temná ukolébavka Temná ukolébavka Polly Ho-Yen

Čtení Temné ukolébavky je děsivé, ovšem přesto neodložitelné. Zvlášť pokud jste byli někdy rodičem čerstvě narozeného dítěte. Máte pocit, že nikdy nemůžete být dost dobří, že se o toho tvorečka nedokážete postarat a že vše, co děláte, je špatně. Polly Ho-Yen všechna traumata čerstvých prvorodičů dokázala skvěle vepsat do své knihy. A v jejím světě postavy ještě musejí žít s vědomím, že jim stát dítě může kdykoliv zabavit.

08.03.2024 4 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Věk přízraků české spisovatelky Lenky Poláčkové láká už svou krásnou obálkou, jež je v limitované edici ještě doplněna překrásnou ořízkou, na které se skví věž katedrály svatého Václava. Ovšem i samotný obsah knihy stojí za pozornost. Věk přízraků je určen mladým čtenářům, ovšem sáhnout po něm mohou všichni, které baví duchařiny, knihy spadající do žánru urban fantasy nebo jen milovníci české historie.

29.01.2024 4 z 5

Vánoce v knihkupectví Vánoce v knihkupectví Jenny Colgan

Vánoce v knihkupectví jsou velmi čtivé. Navíc se odehrávají v kouzelném předvánočním Edinburghu, který autorka dokáže poutavě popsat do sebemenších detailů. Pokud v něm člověk byl, rázem si město připomene, pokud v něm nebyl, okamžitě zatouží koupit si letenku a vyrazit na Britské ostrovy. Postavy jsou sympatické, ačkoliv trochu šablonovité. Hned odhalíte, kdo je padouch a kdo ten pravý vyvolený. Ale asi vám to nevadí, protože kniha vám vykouzlí úsměv na tváři a naladí vás na vánoční atmosféru.

29.12.2023 4 z 5

Dvojitý šach Dvojitý šach Jan Michl

Dvojitý šach navazuje na tradici detektivek odehrávajících se před druhou světovou válkou, kdy muži byli pravými muži a první kroky detektivů vždy vedly do místní galerky. Období počátku 30. let, kdy se Dvojitý šach odehrává, je velmi vděčné. Můžete totiž ve svých zápletkách využít národnostní spory, počátek hospodářské krize či nástup různých ideologií. Vše tohle ve Dvojitém šachu naleznete mírou vrchovatou.

Je to dobře napsaná detektivka ze zajímavého prostředí a odehrávající se v atraktivní době, přesto k dokonalému čtenářskému zážitku něco chybí, takže za mě 3*/5*.

10.10.2023 3 z 5

1492: Dobytí Granady 1492: Dobytí Granady Lukáš Zárybnický

Vyprávění vás strhne a nepustí. Nevíte, které postavě máte fandit dřív, ale rozhodně víte, které fandit nemáte. Skvěle podané historické téma, autor textu má velký cit pro jazyk a bohatou slovní zásobu. Pro každého milovníka češtiny a historie bude radost tuto knihu číst.

02.10.2023 5 z 5

Marion: Guvernantka královské rodiny Marion: Guvernantka královské rodiny Fern Britton

Příběh je podán velmi čtivou formou, knihu téměř nelze odložit. Toužíte vědět, jak to bylo dál i přes to, že nějaké základní povědomí o událostech už máte. Brittonová při psaní využila nejen Crawfordové memoárů, ale také deníků královského sekretáře sira Allana „Tommyho“ Lascellese, na něhož se vyprávění taktéž soustředí. Zrovna jeho postava si v částech, kde vystupuje, krade celou knihu pro sebe, až člověk lituje, že o něm také nějaká nevyšla.

Nejzajímavější na knize je však popis běžného života představitelů britské monarchie od začátku třicátých do konce čtyřicátých let. Životopis podává i zajímavé svědectví o přelomových událostech té doby, jako byla abdikace krále či válka.

Celá recenze zde v recenzích :)

20.09.2023 4 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Autoři jistě nemají rádi otázky, které si klade každý pravověrný fanoušek - A jak to bylo dál? Jenže Julii Quinn se jim zželelo, a tak v deváté knize o sourozencích Bridgertonových, kterou právě vydalo nakladatelství Ikar, potkáme všechny. Každému z osmi sourozenců (Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory a Hyacinth) dopsala malou povídku o jejich osudu. Některé se odehrávají jen pár dní po událostech jejich knihy, některé až za dlouhé roky.
Návraty jsou to nostalgicky krásné, dozvíme se v nich třeba odpovědi na otázky, zda si Simon přečetl dopisy od otce, které chtěl v prvním díle spálit, nebo zda se Francesca s Michaelem dočkali vytouženého dítěte. Všichni milovníci ságy si musí přijít na své. Julie Quinn totiž umí psát. Její postavy jsou plné života, neztratily nic na své zábavnosti, přitažlivosti či ztřeštěnosti. A dočkáme se i opakování oblíbeného zápasu v pall-mallu, takže srdce každého bridgertonmaniaka zaplesá.
Osm sourozeneckých povídek pak doplňuje příběh Violet v rozkvětu, který není věnován nikomu menšímu než matce rodu. Škoda jen, že příběh její osudové lásky k Edmundovi dostal tak málo prostoru. Jistě by si zasloužil celou vlastní knihu. Vlastně je škoda, že všechny povídky jsou poměrně krátké. Ale musíme být vděčni aspoň za to málo, co se nám dostalo, vždyť jaký jiný autor píše svým postavám druhé epilogy? Příběhy působí sevřeným dojmem. Některé jsou, stejně jako knihy, lepší než jiné, ale celkově tvoří hezkou mozaiku.

Za mě lepší 3*/5*.

26.06.2023 3 z 5