Marion: Guvernantka královské rodiny

Marion: Guvernantka královské rodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518122/bmid_marion-guvernantka-kralovske-rodiny-P9P-518122.jpg 5 31 13

Marion Crawfordová si roku 1932 přivydělává na studium dětské psychologie. Souhrou náhod dostává na starost dcery vévody z Yorku – šestiletou Elizabeth a dvouletou Margaret. Na univerzitu již nenastoupí a stráví s oběma princeznami dlouhých sedmnáct let. Prožije s královskou rodinou válku a během náletů přečkává s princeznami noci v podzemních krytech. Je čestným hostem na svatbě své Lilibet s princem Philipem. Obětuje svému poslání i vlastní lásku a rodinné štěstí. Stačí však jediná osudová chyba a věrná guvernantka je navždy zavržena. Ani královna, ani žádný jiný člen královské rodiny s ní už nikdy nepromluví. Zemře sama a opuštěná. Fern Brittonová napsala strhující román o skutečné historické postavě – ženě, jež se stala svědkem uchvacující dějinné epochy. Zasvětila svůj život péči o budoucí královnu a její sestru. Díky ní mohou čtenáři nahlédnout za kulisy, za nimiž se odehrávalo dětství a mládí budoucí královny Alžběty II.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Good Servant , 2022

Noisette73
21.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Moc se mi to líbilo, bylo to neuvěřitelně čtivé a zajímavě podané. Marion i Alah mi přirostly k srdci a vlastně i malá Margaret, zato královna - matka mě neskutečně štvala a Lilibeth, ta vlastně též. Rozčilovalo mě jak moc může tato familie ovlivnit život člověka, jak mu může do života vtrhnout a vzít mu jeho vize a sny... jak ti lidé myslí jen na sebe a své blaho. Také mi přišlo, že je zde královna-matka vylíčena jako naivní husička a zákeřná manipulátorka. Doufám, že taková ve skutečnosti nebyla, jestli ano, je to velmi smutné. Marion, děvče zlaté, dopadlo to smutně, moc jsem ti držela place, je mi to celé líto, ale zvládla jsi vše s gracii i když to muselo moc bolet. Moc ráda bych si popovidala se skutečnou Marion, ach jo...

Kokoska92
13.01.2024 5 z 5

„Nezapomeň projevovat lásku cizím lidem, protože to mohou být přestrojení andělé.“

Úžasně čtivá knížka! Stránky mi ubíhaly před očima, ani nevím jak. Marion mi ale bylo upřímě líto. Z knihy vyplývá, že vše dělala s tím nejlepším úmyslem, obětovala královské rodině svá nejlepší léta, nedopadlo to s ní však příliš valně. Názor si ovšem každý čtenář musí udělat sám.

SirenKa
29.12.2023 5 z 5

Pro mne dobytá další oblast literatury, do které jsem doposud nezabloudila. Příběh Marion je dobře napsaný, čtivý. Pokud by se odehrál jak byl popsán, věřím, že Marion život u dvora zcela pohltil, a o partnera v podstatě nestála, ač to sama neviděla/nechtěla vidět. Měla v podvědomí ukotvený stereotyp vdát se, mít děti, dělají to tak všichni, že.. Nedokážu si představit svéprávnou ženu, která by reagovala jako ona v otázkách vlastní budoucnosti. S odstupem mi příjde fascinující (nikoliv překvapivé), že "vzdělávání" budoucí šlechty měla na starost nedovzdělaná, naivní dívka z venkova, a to v širokém období od batolete po mladou ženu. Neměla jim co předat jak v hloubce a rozsahu informací, tak co se týče osobního postoje, přístupu k životu a vlastně nějaký rozsah, čeho se mělo vzdělávání týkat, se v knize vůbec nezmiňuje. Člověk se prostě nechce dovídat o intelektuální prostotě vládnoucí královské rodiny, do které takto v podstatě skvěle "zapadla" i sobě (královně) rovna nepříliš bystrá Diana. Výbornou postavou byl Tommy, jeho paměti by mne rozhodně zajímaly. Museli se ti komorníci a předsedové vlád, kteří měli něco v hlavě, na "image" dvora neskutečně nadřít. ... PS: A stejně občas s potěšením spočinu na nějaké fotce dokonalé královské rodinky :-)

zazvorka
28.12.2023 3 z 5

Kniha mě dost zklamala. Zdála se mi nudná a Marion v ní nepříliš sympatická. Autorka v Marion zřejmě vidí oběť, což nechápu. Ano - nevystudovala, vdala se pozdě, neměla děti, manžel zřejmě nesplnil její očekávání, v důsledku vlastní ( dobře zaplacené) nediskrétnosti ztratila přízeň dvora. Asi se jí ale u dvora natolik líbilo, že jí stálo za to nenastoupit na školu a odsouvat tak dlouhá léta sňatek. A peníze za podklady ke knize se také hodily, nejspíš doufala, že jí to projde. Pochopitelně těžko říct, jak vše skutečně probíhalo a kniha je autorčina představa, to beru. Přínosem vyprávění nepochybně je obrázek o fungování "domácnosti" dvorního typu a o pozadí událostí daného období u dvora.
Těšila jsem se však na lepší čtení. Co mi v knize také citelně chybělo? Alespoň pár fotek, k takovému příběhu to patří.

markej
18.12.2023 4 z 5

Marion vypráví příběh založený na skutečných událostech, konkrétně popisuje životní cestu Marion Crawfordové, guvernantky princezen Elizabeth (budoucí královny Alžběty II.) a Margaret... "Crawfie" žila s děvčaty 17 let a z určitého pohledu by se dalo říct, že jim obětovala nejlepší léta svého života a svou kariéru...

Na knížku jsem se velmi těšila, protože jednak recenze byly příznivé, jednak mě anglická královská rodina fascinuje, byť rozhodně nepatřím k takovým fandům, abych znala všechny detaily z jejího života... Bohužel jsem ale z románu poněkud zklamaná...

Zaprvé mi připadal dost dlouhý na to, kolik se tam toho odehrálo a co bylo popsáno... Zadruhé mě trochu nepříjemně překvapilo, že opravdu zajímavé části byly kolikrát popsány v pár odstavcích, zatímco části, které popisovaly někdy i dost repetitivně všední dny, zabíraly celé kapitoly... No a zatřetí jsem měla malinko problém s vykreslením postav, jež mi přišly až moc černobílé, a samozřejmě nejvíce se samotnou Marion... Na jednu stranu je to odvážná a samostatná mladá žena, která se ve 30. letech minulého století vydá ze skotské zapadlé vsi do Londýna, což asi nebylo úplně běžné... Je inteligentní, chytrá a bystrá, jak je nejednou připomenuto, na druhou stranu ale šíleně naivní až hloupá, když si vybere nevhodného partnera, jímž se nechá zcela ovládat, což vyústí ve fatální konflikt s královskou rodinou... Tyhle aspekty dohromady mi prostě moc nesedí, Marion pro mě ve výsledku není příliš uvěřitelně ztvárněnou postavou, její charakteristika mi připadala prostě povrchní, nedokázala jsem do ní proniknout...

Zároveň jsem měla i trochu větší očekávání, co se týče stylu vyprávění... Čekala jsem živé, plastické, mnohovrstevnaté vyprávění se spoustou informací ohledně životu u dvora, toto očekávání se však bohužel naprosto nevyplnilo, příběh je na mě ve své podstatě dost jednoduchý...

Nakonec tedy v hodnocení zůstávám tak na půl cesty...

Hodnocení: 3,5 * z 5 *

Szilvia1
01.12.2023 5 z 5

O Marion guvernantce je to už druhá knížka,kterou jsem přečetla,ale tahle byla trošku propracovanější a měla víc stránek.Měla pěkný život u královské rodiny,ale ten konec si nezasloužila.Příběh se pěkně četl,je vidět,že autorka si s příběhěm dala ohromnou práci.Doporučuji.

zuzana2599
21.11.2023 5 z 5

Nečekaný knižní zážitek !
Kdo by se rád podíval do zákulisí britské královské rodiny, navštívil Barmoral, hrad Windsor, či Buckinghamský palác, kdo by chtěl vidět život královské rodiny bez pozlátka, či princezny Lilibeth a Margaret jako kouzelná děvčátka, přečtěte si MARION. Marion, přezívaná Crawfie, je skutečná postava, Marion byla guvernantkou královské rodiny a vychovávala princezny. Stačila jedna chyba a královská přízeň byla pryč, mohla za to touha po penězích, či zlomyslnost jejího manžela ? Tento román se nádherně četl, já do něj vklouzla a byla jsem okouzlena. Konec pak mi nedal spát. I mně bylo Marion moc líto a bylo mi smutno na duši ! Doporučuji !

bookcase
18.10.2023 5 z 5

Naprostý skvost pro milovníky anglické královské rodiny, staré dobré Anglie a beletrizovaných životopisů. Lebedila jsem si, užívala každou chvilku, byť mě pro Marion občas bolelo srdce.

Knižní střípky
16.10.2023 5 z 5

Číst tuto knihu bylo jako koukat na nultou sérii seriálu KORUNA, která zachycuje dětství a dospívání princezen. Tudíž pro milovníky tohoto seriálu a všeho kolem britské královské rodiny je tato bichlička v podstatě nutností. Nezalekněte se počtu stran, ani se nenadějete a budete na konci, stránky vám budou mizet před očima, je to krásně a čtivě napsáno. Atmosféra doby, vhled do lůna této celým světem sledované rodiny, veškeré důležité milníky, mě tak vtáhlo, že jsem nechtěla knihu opouštět, když jsem zrovna nečetla, stejně jsem na ni myslela.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Arkagas
25.09.2023 5 z 5

Máte rádi Velkou Británii a královskou rodinu? Čtete rádi příběhy z jejich života? V tom případě je Marion kniha jako stvořená pro Vás. "Crawfie" se v rodině ocitla náhodou a vychovala Alžbětu a její sestru. Pro dobro královských holčiček se vzdala vlastně nejdůležitějších let svého života a plánů, které měla. Mohlo by se zdát, že její život byl šťastný, ale mnohdy je opak pravdou. Když už jejích služeb nebylo potřeba, byla jí nabídnuta spolupráce na knize, která vyšla pod názvem Malé princezny. Jí nikdy za vynášení informací nebylo odpuštěno, ale vydavatelé, kteří ji do toho uvrtali se zanedlouho ukázali na královské párty. Crawfie tak nakonec i přes všechnu svou službu zemřela osamělá a královská rodina na ni zapomněla. Ano, i tohle je realita.
Nutno podotknout, že se nejedná o literaturu faktu, ale o román založený na historických událostech a podkladech. Čte se snadno a pro milovníky zajímavých příběhů je to rozhodně must have kniha. Já si ji užila moc.
Moje hodnocení: 9/10
Knihu mi zaslalo nakladatelství Beta v rámci spolupráce, za což moc děkuji :)

LilyGorch
24.09.2023 5 z 5

Dvaadvacetiletá Marion Crawfordová si při studiu přivydělává jako učitelka dětí lady Elginové, k níž se jednoho dne staví na návštěvu vévodkyně z Yorku. Marion se jí ihned zalíbí jako guvernantka pro její dcerky - šestiletou Elizabeth a dvouletou Margaret. Mladá dívka se nejprve zdráhá a nechce toto lákavé místo přijmout. Chtěla se totiž věnovat studiu dětské psychologie na univerzitě v Glasgow a následně pomáhat chudým opuštěným dětem. Vévodkyně slibuje, že se po prázdninách bude moci ke studiu vrátit. To se však nikdy nestane. Pouhých pár měsíců prázdnin se protáhne na dlouhých sedmnáct let. Marion se utěšuje tím, že stále pomáhá společnosti - vychovává malé princezny a dává jim nahlédnout i do životů obyčejných lidí, pod pozlátko královských paláců a vštěpuje jim tak sociální cítění. Časem jí obě děvčátka přirostou k srdci, téměř jako by byla její. S princeznami Lilibet a Margaret prožívá složité období úmrtí krále Jiřího V., následné abdikace Eduarda VIII. a korunovace Jiřího VI. králem. Z princezny Lilibet se tak rázem stává následnice trůnu. “Crawfie" s princeznami tráví i těžké časy během náletů a bombardování za druhé světové války, kdy musí mnoho nocí přečkat v podzemních krytech. Jako čestný host se účastní svatby milované Lilibet s princem Philipem. Na osobní život však guvernantce už mnoho času nezbývá. Její milý George - major Buthlay, kterého jí matka dohodila a do nějž se Marion časem zamiluje, je čím dál více netrpělivý a rád by, aby jeho milá svoji obětavou službu u královské rodiny ukončila. Jak se Marion nakonec rozhodne? Dá přednost věrné službě princeznám nebo vlastnímu štěstí? A bude to rozhodnutí správné?

Postava guvernantky Marion Crawfordové je skutečná. Stejně tak u dvora v oněch letech sloužil jako tajemník i sir Alan “Tommy" Lascelles, z jehož pohledu jsou psány některé kapitoly. Líbí se mi, že i přesto, že jde o román do jisté míry upravený potřebám autorky, i tak jsou základní postavy, události a údaje pravdivé a reálné. Mám historické romány ráda, proto mi i Marion sedla. Jde o velmi čtivé dílko, takže pokud máte tento žánr také v oblibě, určitě Marion nevynechejte.

5/5 *

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @knihybeta !

Terkaodkafe
20.09.2023 4 z 5

Příběh je podán velmi čtivou formou, knihu téměř nelze odložit. Toužíte vědět, jak to bylo dál i přes to, že nějaké základní povědomí o událostech už máte. Brittonová při psaní využila nejen Crawfordové memoárů, ale také deníků královského sekretáře sira Allana „Tommyho“ Lascellese, na něhož se vyprávění taktéž soustředí. Zrovna jeho postava si v částech, kde vystupuje, krade celou knihu pro sebe, až člověk lituje, že o něm také nějaká nevyšla.

Nejzajímavější na knize je však popis běžného života představitelů britské monarchie od začátku třicátých do konce čtyřicátých let. Životopis podává i zajímavé svědectví o přelomových událostech té doby, jako byla abdikace krále či válka.

Celá recenze zde v recenzích :)

Ctenar1202
03.09.2023 5 z 5

Fern Brittonová, autorka knihy Marion - guvernantka královské rodiny, si dala velikou práci s rešeršemi, aby napsala příběh, který se co nejvíce podobal skutečnosti. A její mravenčí práce se jí povedla. Román o guvernantce Marion, který na konci prázdnin vyšel, je neuvěřitelně čtivý a budete mít pocit, jako kdybyste se přenesli do královské rodiny.

Marion Crawfordová byla skotská guvernantka princezen Alžběty a Margaret. Byla oddaná své roli a upozadila tak svůj osobní život. Původně měla jako guvernantka sloužit pouze pár měsíců než nastoupí na další studia dětské psychologie. Přála si pomáhat chudým dětem. Nakonec se starala a učila dvě nejbohatší dívky na světě. Král Jiří VI. a královna Alžběta si Crawie, jak ji pojmenovaly Alžběta a Margaret, nesmírně oblíbili a byli nadšení, když viděli, že i ona si získala srdce královských dcer.

V příběhu se dozvídáme o životě a výchově Alžběty a Margaret od dob dětských, kdy si hrály na schovávanou a milovaly večery s otcem a matkou, kteří se i přes náročný program snažili, aby večer byli doma a viděli své dcery alespoň na pár minut. Dívky měly vše na co si mohly vzpomenout, přesto se Marion snažila o to, aby si uvědomily, že za zdmi jejich paláce žijí i zcela obyčejní lidé.

Sledujeme život Alžběty a Margaret až do jejich dospělosti, kdy už nepotřebují vzdělávat ani jinak pomáhat, přesto Marion ve službách rodiny zůstává. Sedmnáct let žila povinnostmi ke královské rodině a svůj vlastní život jí zcela obětovala. George Buthlay, kterého potkala jako mladá, sotva dospělá, byl muž jejího srdce a i když jejich vztah byl někdy jen o korespondenci, tak vydržel a mohli společně žít v areálu Kensingtonského paláce přímo v Nottingham Cottage.

Přesto byla Marion zavržena. Jedna jediná osudová chyba, kdy byla ve výsledku i dá se říct zmanipulovaná, ji zcela odřízla od všech, kterým obětovala svůj život...

Příběh je čtivý od prvních písmenek až do těch posledních. Autorka si dala obrovskou práci s vylíčením běžného života, jak jen běžný v královské rodině může být. Milovníci Alžběty II. a její rodiny budou při čtení nadšení. Máte pocit, že sedíte s nimi v obrovském přijímacím pokoji, popíjíte čaj a za okny vidíte typické anglické počasí. Skvěle vykreslené fungování služebnictva a života v "podhradí" vám dá možnost nakouknout do zákulisí a vidět tak život této výjimečné rodiny z jiného úhlu. Tato kniha vám v knihovnách nesmí chybět.

Autorovy knížky

Fern Britton