Terkaodkafe Terkaodkafe komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Po dočtení U severní zdi jsem půl hodiny objímala své děti, přesto mám obavu, že se tíže z ní nezbavím ještě dlouho. Všechna napsaná slova jsou marná. Přečtěte si tu knihu, opravdu. A dejte ji, prosím, přečíst každému, kdo tvrdí, že za minulého režimu bylo lépe. Nebylo.

28.03.2024 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Útěk na venkov je knihou o nových začátcích a životních změnách. Kniha jede podle zajetých žánrových pravidel, takže čtenáře nečekají žádné velké zvraty. Dostane to, co od romantické knihy očekává. Jen ta klišé jsou mistrně zabalena v líbivém kabátku, takže to vlastně vůbec nevadí. Julie Caplinová prostě umí psát a mě ty její knihy velmi baví. Protože kromě romantiky obsahují také pořádnou dávku humoru.

Celá recenze zde v recenzích.

04.10.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Příběh je, mnohem více než detektivkou, zamyšlením nad tématem rasové nenávisti, která v kyšově světě panuje mezi Čechy, Sudetskými Němci a Romy. Je o nemožnosti se smířit se starými křivdami, které se táhnou už po generace. Vypovídá o tom, že lidé jako masa mají nenávistné povahy a odpuštění je něco, co jim nikdo nemůže nakázat, ať bychom jakkoliv chtěli. Tohle téma je v současné době více než aktuální, jak můžeme vidět dnes a denně v televizních zprávách. Jen si místo českých Sudet stačí představit Pásmo Gazy.

02.11.2023 4 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Kniha o Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela je stejně jako předchozí knihy autora krásně napsaná a plná humoru. Je ovšem hloubavější a čtenářský prožitek z ní je o to silnější. Bezesporu se jedná o autorovu nejlepší knihu. Musíte ji číst pomalu s velkou pozorností, pak se vám odvděčí jedinečným čtenářským zážitkem.

08.10.2023 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Nejlepší na knihách je to, když kvůli nim úplně zapomenete na okolní svět, když nutně potřebujete otáčet další stránky, abyste se dozvěděli, jak příběh končí, ale zároveň se nechcete s jeho hrdiny loučit. Přesně takové příběhy umí stvořit Taylor Jenkins Read. A přesně taková je i kniha Carrie Soto se vrací. Nad autorčinými knihami musíte přemýšlet ještě dlouho po té, co je dočtené odložíte na noční stolek. Příběhy se vám zavrtají do mozku a vy ho jen neradi opouštíte. A není zrovna tohle znak výjimečně dobré knihy?

19.02.2024 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Příběh krásně plyne před očima. Postavy jsou sypaticky nesympatické. Autorka skvěle rozdala karty, aby svůj příběh dovedla tam, kam chtěla. Vlastně mě na knize mrzelo jen to, že postava toho, kdo páchá veškeré probíhající zlo, je poměrně záhy odhalena. Že jsme mohli být napínáni trochu déle. Motivaci záporné postavy věříte a vlastně jí rozumíte. Říkáte si, že byste udělali úplně to samé, možná i něco horšího.

14.02.2024 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Atmosféra knihy je tíživá, stejně jako je tíživá nálada v klášteře. Přesto se před námi příběh rychle odvíjí. Odehrává se v osmdesátých letech, ale vlastně by se mohl odehrát kdykoliv a kdekoliv. Místo ani čas nejsou důležité, důležitý je vnitřní boj jednotlivce, který sledujeme. Vyplatí se člověku pro dobrý pocit zahodit budoucnost? Na tuhle otázku si spolu s Billem musí odpovědět každý sám.

08.02.2024 5 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Kniha je skvělým vhledem do mysli svérázné britské spisovatelky. Člověk zjistí, jaká opravdu byla - praktická nebojácná žena, která se nezalekla téměř žádného dobrodružství, i když už byla ve středním věku. Že jí nechyběl smysl pro humor a měla i své slabosti. Tak jako každý člověk. Rozhodně doporučuji všem jejím fanouškům a také milcům minulosti, kteří se chtějí dozvědět něco o historii archeologických vykopávek.

30.01.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Kniha je extrémně čtivá, čtenář se ani nenaděje a je v půlce příběhu. Přesto má celou dobu pocit, že už to někde četl. Zdá se, že Rebecca Yarros prostě cestou posbírala všechny své oblíbené zápletky a propriety, aby z nich upletla vlastní příběh, který, a to včetně konce, postrádá originalitu.

07.04.2024 3 z 5

Jako tažní ptáci Jako tažní ptáci Ema Šindelářová

Podobných lidských příběhů kolem sebe najdeme jistě celou řadu, ale Ema Šindelářová ho dokázala podat velmi čtivě. Kniha pomalu plyne, vlastně se v ní neděje žádná velká akce, ale čtenáře nutí přemítat o vlastních rozhodnutích a tom, co jeho osobně činí v životě šťastným. Velkou pochvalu si zaslouží nádherná obálka, která evokuje Bářinu rozlítanou duši. Škoda jen, že si hlavní hrdinka neuvědomila, že šťastnou ji neudělají jen ti okolo. Vždyť šťastnou se může udělat i sama, a to i v tom případě, že neuletí, ale zůstane chvíli stát na místě.

(Celá recenze v recenzích)

25.03.2024 4 z 5

Mýty - Ilustrované vydání Mýty - Ilustrované vydání Stephen Fry

Na ilustrovaném vydání Mýtů shledávám pouze jednu vadu. Publikace je příliš velká, takže si ji s sebou do batůžku či kabelky nesbalíte, ale aspoň se vám tolik neošoupe. Pokud byste letos měli investovat do koupi pouze jedné knihy, o kterou obohatíte svou sbírku, rozhodně doporučuju tuhle. Zbytek knih si klidně můžete půjčit v knihovně.

Celá recenze na ilustrované vydání v recenzích.

09.01.2024 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Lekce Chemie jsou skvěle vystavěným příběhem o snaze najít sebe sama a své místo na zemi ve složitých podmínkách, kdy místo toho, aby vám všichni pomáhali, spíš vám házejí klacky pod nohy. A nejedná se jen o muže. Postavám fandíte, i když víte, že je šťastný konec nečeká. Příběh je totiž vyprávěn ve dvou časových rovinách, takže tak trochu tušíte, co se stane. Nevíte ovšem jak. Kniha vás tak udržuje v neustálém napětí.

18.10.2023 5 z 5

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Forester v knize dokázal skvěle popsat námořní zvyklosti z konce 18. století, tu dlouhotrvající nudu, kdy se na lodích zdánlivě nic neděje a kdy se čeká na krvavou akci. Námořní bitvy jsou strhující, hrdinové uvěřitelní a zápletky kvalitní. Všechny známe už ze seriálu, ale vůbec mi nevadilo si je opět připomenout v literární formě.

Vydavatel věnoval knize velkou pozornost. Obsahuje celou řadu doprovodného materiálu, ať už jsou to mapy pro zpřehlednění situace či vysvětlivky pod čarou, díky kterým se čtenář v celém příběhu, britském námořnictvu i historii lépe orientuje. V knize je také doslov, který dává celý příběh do kontextu.

Více v recenzi zde.

13.09.2023 4 z 5

Runy osudu Runy osudu Christina Courtenay

Kniha se velmi dobře čte, ani se nenadějete a je konec. Je poznat, že autorku období, do kterého děj knihy zasadila, fascinuje. Zejména oceňuji popis obyčejného života v devátém století a tehdejších způsobů obživy a popis obchodních cest. Mám ráda, pokud má kniha nadstavbu a já se díky ní dozvím něco nového. Tady byla těch přínosných informací veliká spousta. Je poznat, že studiu dobových reálií věnovala autorka velkou pozornost.

I samotné rozuzlení knihy kvituji a musím říct, že pokud přijmeme hru na cestování časem, je uvěřitelné .

Více v recenzích nebo na https://medium.seznam.cz/clanek/terka-od-kafe-knihy-a-kolacku-runy-osudu-jsou-jako-cizinka-misto-skotu-ovsem-v-knize-najdete-vikingy-20857.

11.09.2023 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Emmu miluju. Moje nejoblíbenější knížka od Austenové. Jedná se o nejkomplexnejší román Jane Austen a samotná Emma je její nejpropracovanější hrdinkou, která v průběhu románu prochází uvěřitelnou proměnou. I maloměšťácká společnost Anglie počátku 18. století je vykreslena do nejmenších podrobností, včetně popisu jednotlivých sociálních vrstev.

Emma obsahuje skvělé charaktery popsané do nejmenších detailů, má správný počet antagonistů, hrdinové nejsou jen bílí, ale mají řadu vad. Včetně Emmy, která patří k nejmíň oblíbených knižním hrdinkám Jane Austen, přestože si to vůbec nezaslouží. Je to žena z masa a kostí, na jejíchž chybách se podepsala hlavně výchova. Ovšem po peripetiích přijde k rozumu a čtenář se s ní díky celkovému vývoji postavy může dobře ztotožnit.

Více v mé recenzi na audioknihu (mezi recenzemi).

07.09.2023 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Kniha se čte velmi dobře, až litujete, že ji musíte odložit. Jen oba hlavní hrdinové se chovají celou dobu strašně nelogicky a všem nepříjemnostem by se dalo vyhnout jen tím, kdyby si pořádně popovídali. Je to ideální letní čtení, protože přímo vybízí k otevření někde u vody a zavzpomínání na léta, kdy jste sami byli mladí a prožívali první lásky. Ale i v zimě u krbu ji to bude slušet.

04.09.2023 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Celá kniha na mě působí dojmem jakéhosi volání o pomoc. Jako by ji psal někdo, kdo zoufale baží po pozornosti, ovšem křičí, že o ni nestojí. Náhradník je kniha plná protikladů. Vypráví o princi, který chce být obyčejným člověkem, přesto ho velmi mrzí, že je pouhým náhradníkem staršího bratra (od toho ten název). Celé rodině přeje jen to nejlepší, ale zároveň na nich nenechává nit suchou. Velmi obdivuje svou babičku, ale dělá z ní jen loutku v rukou jiných. Co je tedy pravda a co je lež? Na to si musí udělat obrázek každý sám.

25.08.2023 2 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Při čtení knihy si člověk připadá jako ve společnosti starých známých. Charaktery jsou dané, vůbec se nemění, a pokud by někdo na něco náhodou zapomněl, autor mu to ještě na začátku připomene. Čtenáře nic nepřekvapí. Vondruška jede stále podle stejné osvědčené předlohy. Ví, co jeho čtenáři mají rádi, a servíruje jim to. Černá lilie je feel good detektivka, nad kterou se nemusí moc přemýšlet. Čte se velmi dobře, příběh rychle odsýpá. Jen v tom množství postav je občas těžké se orientovat a také se v ději nevyskytuje žádná ctnostná ženská postava.

22.08.2023 3 z 5

Panoptikum pana Perkinse Panoptikum pana Perkinse Ilona Dobrovolná

Člověk si při čtení rozšíří i obzory, protože se dozví, jak to dříve fungovalo v cirkusech, panopticích a zoologických zahradách. Irena Dobrovolná navíc stvořila netradiční vyšetřovací dvojici historika Benedikta Knesla s jeho praktikantkou Klárou, kteří záhadě zábavního parku přijdou na kloub, není tedy vyloučeno, že se s nimi potkáme i v nějakém dalším odloženém historickém případu, já bych si volné pokračování ráda přečetla.

19.04.2024 4 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Moc krásná dětská kniha, kterou skvěle doplňují ilustrace. Doporučuju všem cca od osmi do sta let.

03.04.2024 5 z 5