terka95 terka95 komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nebyla to kniha, kterou bych nemohla odložit, ale po přečtení jsem nad příběhem a událostmi hodně přemýšlela. Vyhovovaly mi krátké úderné kapitoly, příběh rychle odsýpal. O útlaku baltských států ani o námořních katastrofách s civilisty za války jsem nevěděla, stejně tak o Jantarové komnatě, operaci Hannibal.. Příběh je o tom, jak se spojují cizí lidé různých národností a věku, aby si pomohli, ale zárověň vyprávění o tom, jak většina "kope" pouze za sebe a mění se v sobce, protože jinak o kejhák přijdou oni. Je vidět, že si autorka dala ohromné množství práce s hledáním informací. To dokazuje i nespočet lidí, se kterými byla v kontaktu, jak s experty, tak s potomky lidí, kteří na Wilhelmu Gustloffovi cestovali.

13.01.2019 5 z 5

Po přečtení úvodu knihy (o členech výpravy, popis cesty, vyšetřování..) jsem byla přesvědčená, že dám knize 5*. Kniha mě opravdu zaujala, baví mě záhady a kolikrát jsem o knize hodně přemýšlela, až jsem se jí "bála" část :D Autor určitě hodně nastudoval, fotografie (někdy i drastické) umocňují autenticitu. Ale v knize bylo i více hluchých míst, ocenila jsem nápad, že za úryvky jsou různá vystětlení, ale mohly být o dost kratší. U dobového autobusu bych snesla mnohem kratší popis, než kde všude byl vyroben, kdo ho konstruoval apod..stejně jako u vzpomínaných filmů, technické výbavy atd..
Někdy jsem si přišla, že vlastně čtu jen technické popisy a některé informace se neustále opakovaly, že jsem až ztrácela zájem. Na konci knihy jsou napsány pohledy různých lidí na danou věc a i když k tomu řekli pár vět, pod tím zas neskutečně dlouhej popis informací o dané osobě, co studovala, kde se narodila..stačilo by opravdu v krátkosti. Nahlédnutí i na jiné příběhy mě bavily.
Knihu nakonec hodnotím 4* kvůli silnému tématu a naprosto skvělém a dobře zpracovaném začátku (přišlo mi, že čím déle čtu, tím mě to přestává víc bavit). Kniha by si možná zasloužila kratší zpracování bez zbytečné vaty. A neustálé přepisy některých výrazů, názvů, někdy dokonce celých vět v ruštině mi přišlo opravdu moc bez jakéhokoli významu.

23.05.2018 4 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Kniha se mi moc líbila, četla jsem pořád dál a dál, emočně jsem to v jednu chvíli nezvládla a rozplakala jsem se.. snad všechny postavy mi byly sympatické a dokázala jsem se do nich vcítit :) Doporučuji:)

08.09.2020 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Druhá kniha od autora, moc se mi líbí jeho styl vypravování i prostředí, kam děje zasazuje.
Hodnotím mezi 4*-4,5* a to hlavně proto, že se knížka opravdu hezky četla.. ale několik dějových linek mi však přišlo úplně zbytečných (nebo mohly být alespoň zkráceny či jen naznačeny), některé se prolínají spolu více, některé méně.. opravdu bych více ocenila, kdyby osudu Abdulláha, Parí a Nábího byla věnována celá kniha, takhle jsem vlastně značnou část knihy čekala, kdy se k těmto postavám znovu pořádně vrátíme.. trochu mě mrzelo, že po té nešťastné události s malou Parí jsem se o pocitech například jejího otce nic moc nedozvěděla..stejně tak příběh (a mládí) jejího bratra mohly být víc rozvětvený, .. taky mě bavilo povídání o Idrísovi a Roši, tam jsem čekala nějaké větší rozuzlení.. :) Konec nebyl úplně podle mých představ, ale zas dal knize jiný rozměr :)

11.03.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Ačkoli jsem v příběhu taktéž našla nesrovnalost, u knihy jsem se bála, dokázala mě udržet v napjetí a "čtecím režimu", takže za nesrovnalost 4,5*, celkově 5* :)
pozn..: erotické scény mi vůbec nevadily, spíše naopak ;)) a Jeremy je boží :D

04.09.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

První dvě části knihy se odehrávají poklidněji, třetí část však měla spád. Autorka to měla promyšlené, postupně se odkrýval celý příběh a důležité momenty, nešlo přestat číst. Stačilo, aby se věci udály trochu jinak a životy hrdinů by nedopadly tak tragicky.
Knížka mě dostala a zanechala ve mě stopu, hodně jsem nad osudy postav přemýšlela.. přesto se neubráním pocitu, že trošku přeceňovaná je :)

16.10.2018 5 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Opravdu velice krátká kniha na zamyšlení.. toto téma je problematické, ale nelze ho vidět jen přes černé brýle.. poslední věta ve mě rezonovala..

04.06.2021 4 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Po všem tom "hypu" jsem asi čekala ještě malinko víc, ale knihu hodnotím kladně, jen hlavní postava mi k srdci extra nepřirostla a občas to na mě působilo jako vztahové young adult.. což je škoda.. pár mrazivých momentů v knize je, zajímalo mě, kdo si s partou zahrává, ale nedělalo mi problém knihu odložit..dotyčná osoba mě i napadla, ale nečekala jsem, co se stalo v pozadí..
Souhlasím, že dvě střídající se dějové linky byly trochu rušivé.

13.04.2021 4 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Chtěla jsem si přečíst oddechovou knížku a tak jsem sáhla po téhle. Téma "vztah učitelky se studentem" mě spíš odrazovalo, není to téma, které bych vyhledávala. Ale nakonec musím hodnotit 5*. Jo, mělo to své mouchy - např. neustálé sexuální napětí mezi Annou a Týdžejem a skoro bezedné hygienické potřeby i po takové době, epizoda se žralokem byla spíše úsměvná a některé situace méně reálné atd... Ale bylo to opravdu hodně čtivé a zajímalo mě, jak to celé nakonec dopadne. Bavilo mě, jak se střídaly v kapitolách pohledy obou postav. Asi to nebude kniha, ke které se budu vracet, ale čtení jsem si opravdu užila :)

09.05.2018 5 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Kniha mi trochu připomínala další knížku "Všechno co máme", moc ráda si přečtu další díl.. 4-5* :)

21.06.2021 4 z 5

Utěšitelky Utěšitelky Ruth Hallo

Obálka je dost zavádějcící, čekala jsem vyprávění o společnicích/prostitutkách, které se každý den zkrášlují - mají rudé rty a nehty jako na fotografii a nemají se vlastně špatně.. ale to, co jsem se dočetla mě vážně rozhodilo a byla jsem znechucená tím, jak se člověk k člověku může chovat.. O těchto událostech, masakrech a už vůbec ne o "utěšitelkách" jsem neměla ani ponětí a jsem moc ráda, že jsem si díky této knize rozšířila obzory.

19.01.2021 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

V první části knihy mi styl líčení 11-ti letého Billyho připomínalo vyprávění nějaké youngadult knihy a bála jsem se, že děj bude pomalý a styl psaní mě moc nenadchne. Pak se to ale rozjelo a musím dát 5*, protože jsem byla opravdu napnutá, jak to všechno bylo a jak to dopadne :) a ostrovní atmosféra mě těšila :)

03.10.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Na celou sérii jsem se moc po super recenzích těšila, ale bohužel jsem spíše byla zklamaná.. bez napětí, takové nijaké..průměr..a přespříliš stran, v postavách jsem se občas ztrácela.. deníky mě však v tomto dílu bavily nejvíce :)

16.08.2020 3 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Knížka se mi líbila, zejména mě bavily kapitoly z pohledu Julie. Nemohla jsem se rozhodnout, kdo mi příjde jako vrah.. nicméně konec mě trochu zklamal, čekala jsem ho propracovanější, ne tak uspěchaný a jasnější..lepší 4* :)

16.06.2020 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Hodnotím 3,5*. Už mě bohužel nebaví stále omílaný námět, kdy hlavní hrdina se pouští do pátrání po dávných vraždách ve svém příbuzenstvu. Četla jsem knihu dlouho - nebylo to úplně špatné, ale začlo mě to bavit až od druhé půle knihy. Fiona mi moc sympatická nebyla.

09.12.2019 3 z 5

Andílek Andílek Mary Kubica

Tento psychologický thriller můžu jen doporučit, jsem moc spokojená a od autorky plánuji číst i další knihy. Styl psaní mi sedl, moc mě zajímalo, jak to celé vlastně je a rozuzlení mě překvapilo:) Po dočtení jsem ještě nad knihou přemýšlela a můžu říct, že mě dostala :)

11.09.2019 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Kapitolky jsou krátké úderné a vtipné, hodněkrát jsem se zasmála:) Četla jsem na etapy, abych se nepřehltila, ale můžu doporučit:)

05.08.2019 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Kniha je napsána jednodušším stylem, doporučila bych (nejen) pro děti 12-13 let a výše, které už mají povědomí o tom, co se tenkrát dělo. Nevadí, že příběh není asi příliš reálný, ale myšlenka a pointa je skvělá a dle mého dostane skoro všechny.. hodně velá ironie osudu. Film se mi líbil ještě o něco více než kniha, konec byl i dojemněji vykreslen - již jsem film viděla podruhé a v duchu jsem se k němu několikrát za svůj život vrátila..

25.11.2018 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Má první kniha od pana Vondrušky a asi jsem čekala trochu více. Byla jsem dezorientovaná složitými jmény a množstvím postav, během prvotního čtení jsem nejdříve nevěděla kdo jde kdo. Obyvatelé z Bezdězu mi byli sympatičí (Oldřich z Chlumu, panoš Ota..). Samotné vyprávění nebylo špatné, ale úplně to ve mě nezarezonovalo. Opět jsem byla zmatená jaké vztahy mezi sebou dotyční měli :D Konec byl zbytečně useknutý a kdyby byl ještě na pár stránkách nastíněn další vývoj po vyřešení případu, knize by to prospělo. 3, 5*

31.10.2018 3 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Na knížku jsem se moc těšila, čekala jsem dechberoucí příběh a překvapující "wow" ukončení, jak většina slibovala..
Průměrné čtení a vyústění příběhu pro mě bylo zklamání. To jsem opravdu četla tolik stran pro tenhle konec knihy? Některé pasáže byly poměrně zajímavé, ale kniha nenaplnila mé očekávání.

18.08.2021 3 z 5