terinkha terinkha komentáře u knih

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Myslela jsem si, že po třech dílech Dvorů budu mít fantasy až po krk, ale tuhle knihu jsem našla manželovi v knihovně a on ji doslova zhltnul a řekl, že si ji musím přečíst taky, takže bylo jasno.
Bavilo mě to velmi - líbil se mi neotřelej nápad, líbily se mi dialogy Klefa a Sancie a Klefa a věcí, který chtěl otevřít, líbily se mi postavy, líbila se mi nepředvídatelnost děje. Jasný, Sancie je takovej trochu Tom Cruise v Mission Impossible, dneska se vloupu do skladu na nábřeží a zejtra do sejfu ČNB, ale co už. Těším se na Světatvůrce, už čekají v knihovně.
Za mě 90 % a doporučuju moc!

25.03.2022 5 z 5

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

Ruku na srdce, na YA už jsem trochu stará, ale ono to možná není od věci zabrousit občas do vod, který už "nejsou pro mě".
Jasně, z nadhledu třicátnice bych Caru někdy s chutí propleskla. Chvílema jsem nechápala, proč se v tom plácá jak slimák v kaluži, proč je takovej sebemrskač a trestá se za to, co fakt nebyla její vina.
Ale pak se zamyslím, jak bych to asi snášela já jako sedmnáctiletá, bez alespoň nějakýho životního nadhledu, bez zkušeností se ztrátou (která většinou přichází s přibývajícími léty) a ejhle, dojde mi, že autorce se tu polámanou duši podařilo vykreslit víc než reálně.
Bavilo mě to, i když ta zlatá mládež, co má všechno, to je taky téma...
Dávám 4 hvězdy, jsou teda ušmudlaný, ale potenciál na to třeba někomu otevřít oči tu je. A za to si ty hvězdy zaslouží.

26.10.2021 4 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Já už ani nevím, jestli se dá ještě něco napsat...
Za mě naprosto fenomenálně zpracovaný český scifi, báječný hlavní postavy, louskala jsem jednu stranu za druhou a nešlo přestat.
Už aby byl pátej díl...

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Upřímně, mě to tak z kecek nevystřelilo. Zaprvé jsem teda čekala něco úplně jinýho a všechny erotický pasáže mi přišly opravdu zbytečný. Co oceňuju je vhled do mysli Lily, protože to se povedlo autorce popsat skvěle.
Ale celkově mi to přišlo takový...plytký a děsně plochý. Nejvíc jsem si oblíbila Atlase, prostě charakterní chlapec no :-)
Dávám tři hvězdy, to mi přijde fér ;-)

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Druhej díl mě rozhodně nebavil tolik jako první. Ale je to oddychovka, bylo zajímavý si přečíst o trochu extremistický skupině (a ono to v tý Americe takhle fakt je!), Reacher zase elitní voják a nadsamec, ale co už. Tohle není literatura faktu :-D
Poctivý tři hvězdy, až zase nebudu vědět co, Reacher to jistí.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Baruna a Katuška. Už jen to oslovení říká mnoho a prolíná se celou knihou.
Báru jsem vlastně jen litovala. Výtvarně nadaný bohémský dítě, který žije ve stínu svý poslušný a vzorný sestřičky.
Netušila jsem, kam až to dospěje a ještě dlouho po dočtení jsem na knihu myslela.
Hvězdu dolů za to, že bych si asi strašně ráda konečně přečetla českou prózu, která bude začínat na dně suchýho záchoda, ale ukáže, že každej má šanci se z těch srágor vyhrabat. Protože zmar a tragédie na mě teď dýchá snad ze všech novejch českejch knih...

22.10.2021 4 z 5

Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Lenka Vacvalová

Proč pět hvězd?
Protože ultra je pro mě úplný scifi. Protože Lenka je krásná, i když uběhne 70 km za den. Protože pokorně přiznává, že někdy je protivná jako činže. Protože možná to není literární klenot, ale je to sonda do duše a hlavy nadšený běžkyně. Protože dělat něco nezištně a navíc pro dobrou věc je v dnešní době skoro sprostý slovo. Protože některý Lenky myšlenky ve mě hluboce zarezonovaly. A protože miluju Slovensko.

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Přiznám se bez mučení - nalákala mě obálka od Tomski & Polanski, protože jejich tvorbu sleduju a mám ráda. Za tu jsou asi tak dvě hvězdy.
Jinak jsem veskrze rozpačitá.
Nefunkční rodinný vztahy, malý kleptomanky, co ukradnou i vyšisovanou Fantu ze stánku, zase ten alkoholismus, vztahy, ve kterejch to neklape, zkratkovitý jednání...Vážně je tohle takovej novodobej standard?
Já jsem dočetla s pachutí toho, že je to sice fikce, ale věřím, že spousta lidí se v tom najde "hele, ta to má stejně jako já!". Protože jestli to má někdo stejně jako kdokoliv z hlavních hrdinů, měl by si o tom popovídat s někým fundovaným. A ten konec? Proč??
Uf. Fakt jsem chtěla mít tuhle knihu ráda, ale nejde to.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Ale jo, dám plnej počet.
Úplně jsem se totiž v tý bažině ztratila. Chvílema jsem měla pocit, jako bych se na malé loďce prodírala mezi větvemi já sama.
Ta čistá a obyčejná láska mezi Kyou a Tatem mě dojímala.
Racky teda nesnášim, takže jejich krmení mě moc nerozněžňovalo :-D
Pozorný čtenář postřehne jeden náznak, který by ho mohl navést na stopu vyřešení vraždy :-)
Konec jsem čekala, každopádně to bylo boží! Vlastně nemůžu říct, že by se jednalo o výjimečný literární dílo, ale ta atmosféra a hlavní hrdinka, to je ten důvod, proč začít zjišťovat, kde zpívají raci a co to vlastně znamená...

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Manžel tuhle sérii objevil přede dvěma lety a řekl mi, že si to MUSÍM přečíst! Tak jsem pustila do první knihy a dávám mu za pravdu. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, ale pak už to nemělo chybu. Sledování několika postav na třech různých planetách a postupné zatahování do děje...Konec už jsem hltala jednu stránku za druhou a druhý díl už na mě čeká na stolku! Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet :-)

23.06.2021 5 z 5

Nesmrtelná klasika, při čtení jsme si s manželem kolikrát vzpomněli na určité díly večerníčku. Nádherně napsáno i ilustrováno. Pohádky našeho dětství, věřím, že se budou líbit i dcerce :-)

23.06.2021 5 z 5

Příhody včelích medvídků Příhody včelích medvídků Jiří Kahoun

Milé krátké příběhy včelích medvídků, které známe snad všichni! Řekla bych, že kniha je super i pro malé posluchače, kteří u čtení tak dlouho nevydrží, protože každá příhoda je na 1-2 stránky. Doufám, že se budou holčičce líbit, až povyroste, teď u nich zatím jen usíná :-)

05.05.2021 5 z 5

Žít jako single Žít jako single * antologie

Z téhle edice jsem přečetla první knihu. Oceňuju možnost vidět různé styly jednotlivých autorů (a podle toho se třeba rozhodnout, jestli si od nich přečtu něco "většího"). Zcela upřímně si vybavím asi 2-3 povídky, dvě další pro mě byly vyloženě mimo.
A možná z toho nejsem tak nadšená už jen proto, že téma singles je omílaný pořád dokola.
Tři hvězdy, ale spíš ušmudlaný.

21.04.2021 3 z 5

Za humny je drak Za humny je drak Markéta Zinnerová

Četli jsme dcerce večer před spaním a zcela upřímně se přiznávám, že jsme se nejednou museli nahlas smát, protože některé pasáže jsou spíš pro rodiče než pro děti.
Mně se příběh o drakovi Mrakovi moc líbil a doufám, že se k němu budeme s dcerkou vracet :-)

21.04.2021 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Bavilo, baviló!
Hltala jsem stránku za stránkou a úplně jsem rozuměla, že si David chvílema připadal jako totální blázen.
Námět byl hodně neotřelej a zápletka zajímavá, já mám pro tuhle sérii prostě slabost a jsem ráda, že mě autor pořád dokáže překvapit, udržet napjatou až do konce a nezklamat!
100 %, šup sem s další!

Pech Pech Klára Aycox

Jako Liberečanda a vlastně i Turnovanda říkám na tenhle debut jedno velký JO!
Bavilo mě to, je to neotřelý, má to nápad a spád, netypickej konec.
Pokud nemáte rádi hovorovou češtinu, tak si radši vyberte jinou detektivku.
Za mě velká spokojenost a těším se na další počin od autorky :-)
Tenhle Pech chcete mít!

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Tohle je podle mě nejkrásnější dětská kniha. Krásně napsaná, milá, miluju ten jazyk, říkadla, která si od dětství ještě pamatuju!
A ty pohádkový příběhy!
Těším se, až bude holčička větší a budeme rýmovačky říkat spolu
Špalíček do každé rodiny!

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Kdybychom všechny rady, které nám publikace nabízejí, jako rodiče používali, tak od rána do večera neděláme nic jiného než že si dáváme pozor na to, jak na dítě saháme, co mu říkáme, co jíme (jako kojící matky) nebo co dáváme jíst už větším dětem a brzo bychom si uvařily mozky :-D
Doporučuju přečíst, ale vzít si z toho to, s čím souzníte a co vám dává smysl. My naši dcerku hodně nosíme na tygra a v klubíčku, snažíme se s ní manipulovat co nejopatrněji, ale jsou věci, které striktně nedodržujeme.
Dělejte to tak, abyste se z toho nezbláznili ;-)

18.04.2021 4 z 5

Hypnoporod Hypnoporod Marie F. Mongan

Rozhodně je to kniha, kterou je dobré si před porodem přečíst třeba jen pro rozšíření obzorů. Každá z budoucích maminek si tam něco najde - ať už informace, nějakou pro ni dobrou vizualizaci nebo techniku uvolnění, některá maminka se najde v knize úplně. Mně se kniha moc hezky četla, spousta informací byla zajímavá, některé techniky uvolnění jsou podle mě použitelné i v běžném životě :-D Nakonec jsem toho u samotného porodu moc nepoužila, ale zažít něco takového musí být rozhodně zajímavý zážitek.

18.04.2021 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Jsem dlouhodobě propagátorka toho, abychom si nenechali zanášet hlavu nesmyslama z televize, že nepotřebujeme vědět, co se děje všude ve světě a že bychom se víc měli zaměřit na věci, které se nás dotýkají, které můžeme ovlivnit.
Zároveň si ale uvědomuju, že je nezbytně nutné, abychom měli alespoň hrubou představu o základním fungování světa, o moderní historii, o tom, jak to chodí ve světě.
A myslím si, že knihy jako je tato, nám k tomu všeobecnému přehledu poskytnou naprosto přesný vhled. Nina odvedla skvělou práci, líbila se mi rozmanitost lidí, se kterými se jí povedl udělat rozhovor a popravdě po celou dobu čtení jsem vlastně nevycházela z údivu, jak moc to mají Kimové ošetřený.
Zas a znovu musím říct - máme se dobře, jen nás pálí dobrý bydlo.
Knihy tohohle typu by měly patřit do povinné četby mladých, aby věděli, že bonbón může být pro dítě největší poklad, že natankovat plnou nádrž kdykoliv je luxus a že zatímco my se rozhodujeme, co si dneska vezmeme na sebe, jsou lidi, kteří se rozhodují, zda utečou sami nebo s rodinou.
10/10 za to, že mi tyhle knihy otevírají oči a nutí mě se zamyslet nad vlastním životem.
Děkuju, Nino.

02.02.2021 5 z 5