TaLu TaLu komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Díky shlédnutí výborného seriálu jsem se lépe orientovala v postavách a ději. Ale také jsem přišla o napětí, protože jsem věděla, jak daný střípek příběhu dopadne. Vypovídá to o tom, že seriál se opravdu mimořádně povedl a drží se poměrně věrně předlohy.
Zatím se v novém světě rozhlížím, je to jako by se člověk protáhl úzkým průchodem ve skalách a otevřelo se před jeho očima něco nečekaného. Místo, kde pohádky mají úplně jiný význam a téměř žádný dobrý konec. Postava Zaklínače si mě získala hned. Mám za sebou první kroky, uvidíme, kam mě nová pěšinka zavede.

04.05.2021 4 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Tato kniha způsobila, že jsem chtěla jako mládě navštívit Afriku a žít se lvy, což se mi na rozdíl od Joy nikdy nepodařilo. Příběh lvice Elsy je popsán velmi poutavě a čtenář tají dech, aby vše dobře dopadlo. Kouzelné vyprávění o souznění člověka a přírody, přátelství se zvířaty, určitě pomáhalo formovat mé celoživotní postoje ke zvířatům, výběr mého prvního povolání a každoroční několikanásobnou návštěvu ZOO. Dosud dávám přednost zvířatům Afriky. Práci manželů Adamsonových jsem uznávala podobně jako snahu Josefa Vágnera, zakladatele safari ve Dvoře Králové.

02.05.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Moje první nákaza covidem s bolavou hlavou a očima, mě konečně donutila vytáhnout rádio, o které jsem si řekla pod stromeček, abych se mohla i já pokusit o poslech audioknih.
Když nepočítám kdysi kdysi poslouchané rádio pohádky a zkrácené kazetové příběhy z dětství dětí, tak šlo opravdu o premiéru.
Mám vizuální paměť a miluji knihy, takže jsem se obávala poslechu.
Také jsem viděla film a stále se mi to v mysli spojovalo. Ve výsledku jsem byla mile překvapená, že některé události jsou podrobněji rozepsané v knize. Takové komorní vyprávění o partě dávných kamarádů. O jejich životech, činech a důsledcích těchto činů.
Film se podle mého názoru také velmi povedl.

14.06.2022 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Pozor, nečtete, pokud jste nečetli předchozí díly ! Skrze vzpomínání jsou vyzrazeni pachatelé minulých knih.
Rekapitulaci předešlého děje nemám moc ráda v knihách ani v seriálech, v této konkrétní knize mi to ale nevadilo. Vzpomínky na uplynulé případy jsou velmi poutavě naroubovány na současnost. Hledání toho, kdo si zahrává se vzpomínkami vyšetřovatelky bylo napínavé, dobrodružné a velmi čtivé - jako vždy u této autorky. Kim i její tým se musí vypořádat s nebývalým psychickým tlakem. Přemýšlím, zda se Kim nezná s Robertem Hunterem, protože podobně jako on, i ona se pouští do klíčových nejnebezpečnějších situací, sama.
..........
"Pevně věřila, že lidé jsou jedinečné osobnosti a nedají se zobecnit podle toho, co udělali jiní lidé před nimi, a na základě toho je považovat za nebezpečné."

19.04.2021 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

S novým hrdinou, novinářem Markem Vrázem, žádný problém nebude. Je zvídavý, vytrvalý, není bezcitný, dokáže jít za svým a nezapomíná na lidi, na které už téměř všichni zapomněli. První případ, kterým se jako začínající novinář zabýval pro něho měl osobní rovinu. K rozuzlení dochází až o mnoho let později. Myslím, že si zvyknu na jiné prostředí i postavy. V každém případě platí, že autor dokáže svými slovy upoutat čtenáře k příběhu a nepotřebuje na to 700 stran. Nečtu žádné informace ke knize, komentáře, anotaci, prostě nic,... a když jsem si po dočtení přečetla zadní stranu knihy, bylo mi jasné, že to ani nikdy dělat nebudu. Doporučuji totéž, nechápu, co je to za špatný zvyk vyzrazovat zápletky na přebalech.

31.12.2020 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Spíše psycho, než thriller ...
Pomalejší tempo protkané myšlenkami.
Kam až je možné zajít, aby zůstal výsledek lidský ?
Co už je za hranou?
A KDO to dokáže posoudit?
Zajímavé, nápadité.

30.08.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) To že jsem si další vývoj příběhu představovala jinak, a z přečteného tak měla rozporuplné pocity, nic nemění na faktu, že je kniha velmi kvalitně napsaná a řemeslně propracovaná. Vítala jsem i slovníček v závěru, protože těch nově vytvořených slov je v tomto spisovatelčině světě opravdu hodně. V první části napětí a tíseň přesně vystihují emoce zajatců i "svět bez slunce" . Poté se tempo výrazně zpomalí a je kladen důraz na jednotlivé osoby. Musela jsem si připomínat, že hlavní hrdince je 15 let, i přesto bylo místy její jednání nepochopitelné. Pak najednou uspěchaná a hlavně úplně zbytečná smrt. Závěr opět rychlejší tempo, podobně jako na začátku. V knize jsem našla příliš mnoho otazníků a málo odpovědí, ale ono to tak prostě je, nikdo nic neví, ničemu z toho, co se děje, nelze přijít na kloub. To, co je známé, se rozpadá a nelze vrátit zpět. Pohnout se vpřed je možné jen za cenu ztrát, bolesti a osobní oběti. Drobky chleba a s tím spojené souvislosti jsem také nepochopila. Tak snad příště se dozvíme víc. Příběhu určitě sluší obálka a pevná vazba. A Ilan bych rozhodně naučila více nadávek, jedna a táž stále se opakující "prasečí řiť" byla vlastně to jediné, co mi opravdu vadilo. Objev záhadného staříka byl naopak výrazným zpestřením.

01.06.2021 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

První a pátý díl pro mne zůstanou TOP.
Příběh aristokratky se uzavřel. Sám konec s dodatkem strojí za to. Co se samotné knihy týče, tak fanoušci už vědí co čekat. Svérázná partička ze zámku Kostka nezklamala. Vyprávění je vtipné, místy přitažené za vlasy, často za hranou uvěřitelnosti, ale takové chvíle jako je například Mariina návštěva zpovědnice, nebo vpád jednotky rychlého nasazení, zaženou každou chmuru. A o to jde. O nic víc, ale také o nic méně.
Já se ve vírech lásky, nejen Marie , ale i dalších, ocitla moc ráda.
Další díly už by byly asi zbytečné, i když by mě moc zajímal přesah do současnosti.

06.01.2023 4 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Knihy paní spisovatelky se musí plánovaně brát, když je chvíle času, protože jak jednou začnete, nevíte KDY skončit.
Velmi zajímavý námět o praktikách sekty. Propracované, uvěřitelné, mrazivé.
V honbě za poznáním, porozuměním, v touze po přátelství a lásce, zabřednou lidé do pavučiny lží a manipulace, aby nakonec přišli i o to nejcennější - o dar svobody a života.
Absence svobody je to, co sektu odděluje od náboženství a víry.
Velmi se mi líbil poněkud drsný pohled člověka, který pomáhal lidem s návratem.
A Kim a její tým zase na výbornou.

27.09.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Příběh zasazený do zajímavého prostředí života geniálních dětí. Jak takové děti vyrůstají, co na ně nakládají rodiče, které v nich často vidí spíše prostředek ke slávě, než živé děti ? A co sourozenci vyrůstající ve stínu takového "génia" ?
Autorka v krátkých větách stupňuje napětí. Dva případy vyšetřování se na stránkách střídají, nakoukneme i do života vyšetřovatelů. Výborné čtení. Paní spisovatelka opravdu umí udržet pozornost.

16.02.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Melancholické čtení, které má tu moc sejmout růžové brýle. Vítala jsem přehledné zpracování olejářské kauzy, málokdo si to takto pamatuje. Také jsem patřila mezi ty, jež vítali demokracii ( stále mezi ně patřím), kvůli projevům OF a pana prezidenta jsme si dokonce kupovali televizi. A Ti, kteří se skrze své kované kádrování vyznaly v zákulisí obchodů, se v tom všeobecném nadšení z pádu komunistů, nenápadně přesunuli do odvětví průmyslu a obchodu a pokračovali v hrabání peněz. Nu, jak říkávám, do hrobu si to nevezmou. Tajných hrobů je v tomto příběhu také dost a dost. Napínavé, ale svým reálným zpracováním depresivní čtení. Odkazy na hudbu využiji, u knihy Děvčátko mi hudba doplnila příběh mrazivou atmosférou.

27.04.2021 4 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

V době našeho dětství jiskřičky naší fantazie rozdmýchávalo čtení knih. Je i pro mě nepochopitelné, že o počítačích a mobilních telefonech a jiných technických udělátkách, které považujeme za běžnou součást životů se toho moc nevědělo. Ale knihy byly. I za minulého režimu vycházely Vernerovky, Májovky, dokonce s přestávkami i Foglarovky. Nu a rozhodně vycházel Jirásek. Jeho Staré pověsti české s fantazií pracovaly také zdařile. Můj oblíbenec byl Bivoj a nemusela jsem Dívčí války, protože to holky nakonec prohrály. Vlastním vydání s ilustracemi Věnceslava Černého, které jsou krásné. Hlavně z koní jsem bývala nadšená.

10.12.2020 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kniha je psychologickou sondou do životů lidí. Vražda je spíše náhodný prvek. Vyšetřovatel Josef Bergman pomalu rozplétá klubko vzájemných vztahů a přibližuje se k rozuzlení. Přesto nedokáže zabránit dalšímu útoku na osobu, se kterou se čtenář mezi tím sblíží. Motivy jednotlivých postav, jejich omyly, chyby a špatná životní rozhodnutí mi způsobily melancholickou náladu. Nic proti kočkám, které mám ráda, ale zůstat pouze v jejich společnosti a sledovat jak život utíká mezi prsty ....nic moc. Určitě si přečtu po čase i další díly série.

"...a tak se šla projít po hřbitově... Kupodivu ji to nerozesmutnilo, právě naopak - naplnil ji dosud nepoznaný pocit smíření s budoucností. Prohlížela si staré náhrobky a četla vybledlé nápisy. Uklidňovalo ji vědomí, že tihle lidé - stejní lidé jako ona - už mají život za sebou. Narodili se, milovali, trpěli, radovali se a pak zemřeli. Jejich jména na náhrobcích byla pro Kláru důkazem, že smrt se dá zvládnout. Zvládli ji jiní, zvládne ji i ona. Bylo v tom cosi nesmírně konejšivého."

Také chodím ráda na hřbitovy....lépe bych to nenapsala.

26.06.2020 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Možné spoilery:
Díl série, který před nás postaví zrcadlo a nemusí se nám ani trochu líbit, co vidíme. Brutální vraždy ovlivňované hlasováním. V době, kdy skutečně žijeme obklopeni různými reality show, poplašnými zprávami a mediálními kauzami honícími se za senzacemi, nás při čtení mrazí z vědomí možné skutečnosti. Autor detailně rozpracovává hrůzné zločiny, ale i postupy při vyšetřování. A skrze strhující závěr se ústřední dvojice i jejich tým stávají ještě bližšími. Zachovat se lidsky. Někdy to znamená nevzít do ruky mobil, nestisknout tlačítko, nekliknout myší.....
I vedlejší dějové linky, například stíhání pachatelů po síti, byly velmi zajímavé.
Autor plně využívá svých zkušeností, detaily jednotlivých vražd jsou otřesné, ale právě takto se rozhodl psát.
Trochu mě překvapilo, že Robertovi to nedocvaklo dříve, když určitá slova naprosto přesně už jednou slyšel. Myslím, že podvědomí by ho nakoplo hned. Ale to bychom přišli o zápletku.
Po dočtení mi hlavou zní....kdo kliknul, stal se spolupachatelem. Takže ....náměty k zamyšlení, že říci si někdy NE, není špatná volba.

23.05.2020 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Mistrně vystavěný příběh, detailně rozpracovaný fantazy svět. V rámci žánru patří k tomu nejlepšímu, co jsem četla. Autorka představila postavy příběhu jako ve vrstvách ukrytý poklad. S postupným seznámením odlupujeme vrstvy skrze myšlenky, poznanou minulost, důvody jednání a rodové kořeny a objevujeme ryzí jádro těchto problematických hrdinů. Šest vran, šest osudů .....a po celou dobu dobrodružný příběh neztratil dech. U takových knih mám jedinou obavu: Aby stejnou kvalitu měl i další díl !

17.01.2022 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Pokud bude spisovatelka takto pokračovat, nevím, kam budu chodit pro hvězdy. Kniha opět lepší, než předešlá, nebo alespoň stejně strhující. Prostředí elitní školy, kde bují šikana nebývalých rozměrů a mnohá tajemství ohrožují na životě studenty i vyšetřovatele. Kim je mi velmi sympatická a více se rozepisovat nebudu, protože nechci prozrazovat něco, co se rozhodně nebude nikomu líbit. Čtěte a poznáte sami.

18.03.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak konečně jsem zařazena mezi čtenáře tohoto autora.
Kniha mě rozhodně nezklamala. Drsné případy jsem na základě komentářů čekala, a ony případy vražd jsou opravdu brutální. Přesto kniha obsahuje také řemeslnou vyšetřovací práci, obdivuhodné nasazení detektivů a vztahy nevyznívají do ztracena, ale jsou rozpracované. Jeden z tajných tipů mi vyšel. Motiv mi nepřišel přitažený za vlasy a byl originální. Líbilo. Milovníkům thrillerů doporučuji. Těším se na příští setkání. Autorova prvotina, nasadil laťku vysoko a určitě je znát, že díky své profesi ví, o čem píše.

10.03.2020 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Autor to se slovy opravdu umí. Příběh několika generací, osudy lidí zaniklé osady Krušných hor. Ve vesnici Chaloupky vedle sebe žijí Češi i Němci poměrně spokojeně. Pomáhají si v těžkých dobách. A že těch tíživých situací v jejich životech je ! První světová válka, napětí kolem vzniku První republiky, hospodářská krize, nástup Hitlera k moci, tragické změny v chování sousedů, Druhá světová válka a konečný odsun německých obyvatel a zánik obce.
Začínající spisovatel mi znovu ukázal, že za dramaty doby se především skrývají osobní tragédie jednotlivců.
Doporučuji ! Já byla nadšená z citlivého a poutavého příběhu.

27.03.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Naprosto úžasné čtení. Moje oblíbená autorka spřádá příběhy stále lépe. Dobrodružný děj nás zavede do podhůří v zimě. A protože se jedná o 16. století, tak opuštěná vdova, která se snaží dostat na hrad, ze kterého pocházel její manžel, je hned v ohrožení od smečky vlků. A poté je v ohrožení kde kdo od kde koho.
Kniha nemá hluchá místa. Napínavé od začátku až do konce.
Intriky, úklady, mor, loupeživé tlupy.
Doporučuji. Kéž by byla brzy další kniha.

20.02.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Svěží detektivka, příběh o zneužívání pravomocí, mizejících dívkách a dávné tragédii.
Detektiv Josie si mě získala i když chápu, že dokázala jít mnoha lidem na nervy.
Její zarputilost se vyplatila.
Těším se na další díly.

03.02.2023 5 z 5