tabaluga tabaluga komentáře u knih

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Napínavá kniha, četlo se to jedním dechem. Upřímně řečeno mne ani do poslední chvíle nenapadal skutečný pachatel. Motala jsem se v tom stejně jako hlavní hrdinka. :-) a čekala jsem lepší happy end

25.06.2023 5 z 5

Ze vztahů v Sudetech opravdu až mrazí a všichni měli potřebu říkat "my jsme ti, kterým země patří a máme největší právo zde hospodařit, vychovávat děti atd. Přitom kdyby se dokázali od nenávisti odprostit mohli žít mnohem spokojenější život, ale do toho nám samozřejmě vstupuje doba, která zamíchala kartami na obou stranách. Popis těžkého života v pohraničí.

25.06.2023 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Nemůžu říci, že by kniha byla vyloženě špatná, jen ne to pro mne nemělo wow efekt, který by mne přikoval do židle a nepustil, dokud to nepřečtu. Ale osudy Dawn, Briana, Meret, Wyatta a Win mne velmi zasáhli, je to vlastně o tom, co může způsobit naše rozhodnutí a jakým směrem se bude ubírat náš život. O to víc si nyní dám pozor, když se budu rozhodovat v otázkách, které neovlivní jenom mne, ale i mé děti potažmo celou rodinu. Možná to bylo poselstvím této knihy.

02.06.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů, nešlo se od ní odtrhnout. Československo mělo s Rumunskem hodně společného a tak nějak si představuji, že to za komunismu fungovalo. Nikomu se nedalo věřit a ani v rodině a to mne dostalo nejvíc:-(. Jen v Rumunsku ten převrat byl mnohem horší. Doporučila bych nejen mladistvým.

17.05.2023 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Nelehké téma, možná proto mi taky trvalo tak dlouho než jsem knihu přečetla. Rasismus, myslela jsem, že toto se dělo v prvopočátcích, ale vidím, že rasismu je nakloněna každá doba, jen to lidé umí třeba lépe skrývat. Uvažuji nad otázkou, co bych dělala já v této situaci... Ten konec ten mne tedy dostal..

17.05.2023 4 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Špionky za dob první světové války. Musely to být nesmírně silné ženy, které dávaly svůj život v šanc s každou snahou předat důležité informace, aby válka skončila, co nejdříve. Všem třem dívkám jsem tleskala za jejich odvahu. Prolínání s dějovou linkou pátrající Charlie po sestrenici Rose s životním osudem špionky Eve. Za mne velice doporučuji.

16.04.2023 5 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Přečetla jsem knihu docela rychle, ale můj šálek kávy to úplně nebyl. Chování postav nebylo úplně logické, vlastně ani pořádně nechápu, proč hlavním hrdinům trvalo devět let než se znovu potkali, když ta jejich láska byla tak opravdová. Proč se Rhys tedy neoženil se ženou, které byl zaslíbený. Nebyl zde ani pořádně vysvětlen vztah mezi Rhysem a jeho otcem, no možná to všechno bude v dalších dílech, které se nejspíš teprve chystají. Já popravdě nevím, ale jestli stojím o to, je ještě číst.

06.04.2023 3 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Těžké čtení, ale mně to bavilo. Nevěděla jsem, že v Americe jsou také takové rozdily, co se týká potratů. Otázkou opravdu je, kdy začíná právo na život dítěte a konci právo matky. Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela. Naštěstí jsem se nikdy v této situaci ani neocitla i když kdo ví, co by se dělo, kdyby člověk otěhotněl třeba v šestnácti. Bez milující rodiny by to nejspíš byla katastrofa. Jedno vím jistě, že pokud by se to v budoucnu stalo mým dětem, tu pomocnou ruku jim podám, ale rozhodnout se musí sami. A to je to nejtěžší.

06.04.2023 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Další osudy Hermíny a Stefanie. Kniha se četla moc hezky. Hermina je na svatební cestě a Stefanie se ocitá v místě nového domova, které mělo být šťastné pro ni a jejího zemřelého manžela. Opět se děvčatům ten život pěkně zamotává. Stefanie mne zde ale překvapila již svou rozhodností. Možná to bylo tím, že se konečně spoléhala sama na sebe. Intriky, zakázána láska, pokus o vraždu, napětí...

03.04.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha se četla moc dobře. Do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo rodiče zabil, ale to, co nakonec vyplynulo na povrch... Konec byl celkem otevřený.

03.04.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Hrad Hiršberk a osudy jeho obyvatel v době 16.stoleti. Román byl docela akční s příchutí rodící se lásky mezi nejméně očekávanými lidmi. Pan Jan ze Zhoře a paní Diana si k sobě dlouho hledali cestu. Paní spisovatelka prostě umí:-)

26.03.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Docela si dokážu představit, že nějak takto to v nemocnici funguje. Člověk bohužel není robot a psychika je prostě mrcha. Doma to moc nefungovalo, upřímně při takových vztazích se není čemu divit. Ale i tak měl v některých věcech doktor jasno. Takže život není černobílý.

24.03.2023 4 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Příběh policistky ze Scotland Yardu, která se plete do vyšetřování místních policistů. Čtení to bylo napínavé, i když to, jak jsem ji dlouho četla tomu neodpovídá. Pachatele jsem netipovala a z konce jsem byla zklamaná. Kate jsem přála najít štěstí, ale bohužel se vše vyvinulo jiným směrem. Doufám, že někde v dalších dílech to snad vyjde:-) způsoby vraždy byly pro tak mladé dívky kruté.

19.03.2023 4 z 5

Zůstat s Lucy Zůstat s Lucy Tammy Greenwood

Bylo to smutné čtení o přístupu k dětem, která měla nějaká postižení. Sama si to neumím představit, mám dvě děti a nemyslím si, že bych byla schopná to dítě takto opustit a za celé dva roky jej nenavštívit. A až po zjištění, co se v ústavu děje se vybičovat k takové činnosti, která mohla mít za následek i uvěznění. Dojemný příběh o skutečných událostech. Jen mi přišlo zvláštní, že holčička byla ve dvou letech tak zaostalá a najednou zvládla slova jako je měsíc, Peyton a máma.. To jen tak na okraj. Víckrát bych knihu nejspíš nevyhledávala.

19.02.2023 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Po dlouhé přestávce jsem přečetla třetí díl série. Již jsem zapomněla, o čem přesně byly dvě předchozí knihy, proto jsem neměla moc kde navázat. Z tohoto důvodu mi přišlo vyšetřování "sebevraždy" Finlaye takové neskutecné a Wolf s Baxterovou mi přišli jako podivná dvojice. Na napětí to knize neubralo:-) četlo se to moc dobře, ale můj TOP to není:-)

17.02.2023 4 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Taková jednohubka:-) je škoda, že člověk má již film tak zapsaný v paměti, že přesně ví, co se bude v knize odehrávat. Škoda, že tam nejsou ty postavy trochu více rozebrány, co si myslí, proč si to myslí, takto mi to přišlo v podstatě jako přepis filmu bez nějaké přidané hodnoty navíc. Ale četlo se to moc dobře, až mne to navnadilo k puštění samotného filmu. Filmy podle Marie Poledňákové nikdy nezklamaly.

15.02.2023 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Od Nyxie jsem neměla velké očekávání, ale jsem opravdu mile překvapená:-) miluji Enderovu hru a tímto dílem jsem si ji připomněla. Záhadný Babylon a látka nyxia, která ještě neukázala, co všechno dokáže. Emetta jsem si oblíbila, jen škoda Kayi. Tak musím pořídit ještě další pokračování.

14.02.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Příběh Zaklínače, Geralta z Rivie, který se nachází na okraji společnosti. Lidmi je opovrhován a využíván, za což si nechá náležitě zaplatit. Měla jsem radost, když se v příbězích objevil i jeho přítel, řekla bych na život a na smrt, Marigold. Líbilo se mi připodobnění povídek k některým z pohádek. Co jsem však nepochopila byla návaznost s prologem, kde vystupuje Korin a Visenna. Doufám, že to byl záměr, který bude pochopen po přečtení dalších knih že série Zaklínače. Jen škoda, že se ke mně toto skvostné dílo nedostalo dříve:-)

13.02.2023 4 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

U této knihy jsem si říkala, že to nějak rychle uteklo. Celou dobu, co jsem knihu četla, mne vůbec nenapadlo, že to může mit takové jednoduché vysvětlení. Finna mi bylo líto, ale Layla měla vyhledat spíše nějakou psychologickou pomoc než se k němu vracet. Nakonec se ji to stalo stejně osudným.

08.02.2023 5 z 5

Veletoč osudu Veletoč osudu Constanze Neumann

Téma druhé světové války nikdy neomrzí. V první části se spíše pojednává o životě Anny, která je z vyšších vrstev a svou budoucnost měla danou. Proto nikdy nemohla mít pochopení pro ženu svého syna Heinricha, který si svou vyvolenou našel mezi dívkami z nižších vrstev. Skoda, že Anna ji nedokázala přijmout, mohlo to být vše úplně jinak. Obě to byly silné ženy i když každá z jiného těsta.

08.02.2023 5 z 5