stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Gejša Gejša Arthur Golden

Gejša je velmi fajn knížka, kterou rozhodně doporučuji každému - i pokud jste už viděli film. Jak už to tak bývá, v knize toho bylo mnohem více než ve filmu, naopak hodně věcí bylo ve filmu zbytečně zdramatizovaných, řekla bych.
Pro ty, kteří netuší, o čem je řec (ačkoli si nemyslím, že by tu bylo tolik lidí), kniha Gejša zahrnuje vzpomínky japonské gejši Sajuri - od momentu, kdy byla prodána jako malá dívka z velmi chudé rybářské rodiny, přes její učení se všem způsobům, tanci a hudbě, nepříjemnosti způsobené jinými znepřátelenými gejšami, prodej jejího panenství až po zážitky s jednotlivými muži, celoživotní lásku k Předsedovi a konec jejího života v New Yorku.
Je to krásný příběh - plný pokory, lásky, víry. 5/5 a knihu řadím mezi letošní nejlepší výběr!

05.12.2023 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Návrat domů - kniha s tak krásnou obálkou, že si ji podle mě musíte chtít přečíst už jen kvůli ní (stejně jako já :D). A víte co? Obsah za obálkou rozhodně nezaostává!
V knize sledujeme dvě časové linky: rok 1959 a záhadnou smrt rodiny Turnerů žijící v krásném velkém domě v Austrálii, a současnost, v níž je hlavní hrdinka Jess povolána z Londýna zpět do Austrálie kvůli babičce, která upadla a je ve špatném stavu v nemocnici.
Jess při svém pobytu v babiččině domě nachází knihu popisující tragickou událost, která nebyla nikdy vysvětlena, a sice úmrtí matky a jejích dětí během pikniku na Štědrý den. Rodina byla nalezena venku na dece bez zjevných známek poranění, scenérie na první pohled působila, jako by si během pikniku zdřímli. Jess během čtení zjišťuje, že je tento příběh velmi úzce spjat s její babičkou, která leží v bezvědomí v nemocnici, a Jess tak musí na vlastní pěst vypátrat, co se vlastně v minulosti stalo a jakou souvislost to má s babiččiným náhlým pádem. Tyto dvě dějové linky se prolínají a já vám garantuji, že vás nenechají spát!
Kniha je skvělá: sympatické hlavní postavy, napínavá zápletka, do posledního momentu dle mého názoru nemůžete tušit, co se v minulosti odehrálo, vaše podezření se bude postupně přesouvat z jedné postavy na druhou. Zažijete několik šokujících zlomových momentů; co kvituji nejvíc je absence romantické linky, která v obdobných příbězích obvykle bývá. Tady ne, tady je pozornost upřena pouze a jenom na tragickou událost v historii a její dozvuky v současnosti.
Skvělé to bylo, dávám 4,5/5 (do 5 tomu pro mě chyběl trochu rychlejší rozjezd) a rozhodně doporučuji!

05.12.2023 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Na novinku Kateřiny Surmanové jsem se moc těšila. Její prvotina s názvem Šepot z lesa byla skvělá, připodobňovala jsem ji ke Karikovi.
Když jsem se dozvěděla, že se nový příběh bude odehrávat na Jižní Moravě a zahrnovat dvě nešťastné přírodní katastrofy odehrávající se během posledních 30 let, a sice povodně a tornádo, říkala jsem si, že by to mohlo být zase skvělý.
Ale tahle knížka mě bohužel vůbec nechytla :( Ba naopak, dostala mě do čtecí krize a nedokázala jsem se přes ni snadno dostat.
Hlavními hrdiny jsou parta malých dětí, přičemž jedno z nich má silně spirituální cítění a umí komunikovat s mrtvými. Tyto děti během povodní v devadesátkách objeví mrtvolu mladé dívky, jejíž smrt se snaží objasnit. Během následné katastrofy v podobě tornáda sledujeme stejnou partičku, avšak nyní skládající se s dospělých, jejichž přátelství během let postupně uvadlo. Další přírodní katastrofa a nové informace ohledně vraždy dívky je ale opět spojí dohromady a přátelé se po letech snaží znovu navodit klidnou atmosféru v jejich rodném Hodoníně.
Dle mého názoru to bylo až moc překombinované. Stačilo by mi, kdyby se autorka zaměřila na jednu z věcí - nadpřirozeno v rámci přírodních katastrof, vražda a komunikace s mrtvými nebo osudy lidi na Hodonínsku. Ale všechno dohromady mi to nějak nedávalo smysl. Knížka pro mě vůbec nebyla strašidelná ani napínavá, opravdu mě moc nebavila a nudila jsem se u ní.
2/5 dávám za vyobrazení reálných medailonků lidí během katastrof - myslím, že pokud znáte obě situace jen z médií, budete překvapeni nad surovostí a opravdovostí některých věcí.

20.11.2023 2 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Moje první Han Kang - a líbila se!
Vegetariánka je útlá, ale obsahem velmi silná knížka o ženě, která (překvapivě) přestane jíst maso. Příběh není ani tak zaměřen na akt samotný, ale spíše na společnost. Na to, jak se rodina a známí staví k tomu, když korejská žena vystoupí ze stereotypních představ a zajetých kolejí. Když se z role poslušné manželky dostane do role vyvrhele, a to jen kvůli banálnímu rozhodnutí se.
Kniha je zajímavá a děsivá zároveň - zajímavá z pohledu ženiny psychiky, toho, co jí k rozhodnutí vedlo; děsivá z hlediska patriarchální společnosti a reakce mužů na to, když si žena dovolí jít proti proudu.
Syrové popisy některých pasáží krásně korespondují s představou syrového masa, které tak nějak prostupuje celou knihu.
Skvělý to bylo, 5/5 a s Han Kang rozhodně nekončím!

22.10.2023 5 z 5

Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Po Ohníčcích všude kolem druhá kniha autorky, kterou jsem četla. A nebyla jsem zklamaná ani tentokrát.
Hlavním hrdinou je malý chlapec Noah, přezdívaný Ptáček, který se vyrovnává s odchodem maminky neznámo kam, životem s otcem a podivnými náladami ve společnosti. Ta je totiž silně protičínsky založena - na Čínu se svaluje nedávná ekonomická krize Spojených států, následné občanské nepokoje a nedostatky všeho, na co byli lidé do té doby zvyklí. Maminka Ptáčka, Margaret, žena čínského původu, od rodiny odešla před třemi lety. Ptáček nechápe, proč je maminka opustila, začíná si však postupně všímat divných věcí: odebírání dětí čínským rodinám, informační embargo na cokoli týkající se Číny a zároveň zvláštní vzkazy, které se náhodně objevují na ulicích a připomínají Ptáčkovi jeho maminku. Ptáček se vydává pátrat po jeho zmizelé mamince ve snaze přijít celé věci na kloub, spolu s tím ale odhaluje také mnohem více děsivých věcí, které společnost dopustila v souvislosti s protičínskými náladami.
Dystopický román, který se však může velmi jednoduše stát realitou (vzpomeňme si na protičínské nálady v době Covidu). Autorka skvěle vykreslila reálnou hrozbu pohledem dítěte, které je vytrženo z nevinného světa her a kamarádů a musí náhle čelit absurdnímu stavu ve společnosti. Věřím, že vyvrcholení příběhu plné kontrastů ve vás, stejně jako ve mně, vyvolá silné emoce a po dočtení knihy zůstanete sedět s takovým tím pocitem co se to právě sakra stalo.
Moc doporučuju, bylo to skvělé, zasloužených 5/5!

05.09.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Tohle mě moc bavilo! Román o manipulaci, o zpochybňování sebe sama, o stírání hranic mezi realitou a tím, o čem vás přesvědčují vaši milovaní.
V knize sledujeme příběh Daniely - dětství v toxické rodině, počátek úzkostí, toxický vztah, který měl být konečně vymaněním se ze spárů manipulativních lidí Ale moc se to nepovedlo.
Víc prozrazovat nebudu, posuďte sami. Není to lehké čtení - spíše depka, není to moc o ději - spíše o pocitech a myšlenkách. Doporučuji všem, kteří si nějakou formu manipulace prožili a ideálně se z ní dostali - najdete tam spoustu věcí, se kterými se pravděpodobně ztotožníte...

10.07.2023 5 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Skutečná cesta ven je autobiografická kniha českého novináře Patrika Bangy. Možná jste ji v nedávné době zaznamenali v médiích, kniha totiž vyhrála cenu Magnesii Litera za debut roku. A já vám knihu rozhodně doporučuji.
Autor zde retrospektivně popisuje život pražských Romů v devadesátkách. Toto období bylo velmi divoké - lidé se učili žít v novém režimu, nastavovala se pravidla a spousta věcí si žila tak nějak bezprizorně. Nejinak tomu bylo u Romů, kteří v té době obývali pražský Žižkov a čelili brutální antipatii ze strany české společnosti. Kniha bez příkras ukazuje, jak společnost svým chováním a nastavením opakovaně vyřazovala ze hry romského mladíka, který se pouze a jenom snažil najít cestu ven.
Čtení je to šokující, mnohdy jsem si říkala, že to snad ani nemůže být pravda - přece se tohle všechno nemohlo stát jednomu člověku Autor zažil věci, které většině z nás ani nepřijdou na mysl (díkybohu), nicméně četba knihy je dost odstrašující střet s realitou (což byl pravděpodobně autorův záměr).
Knihu doplňují dobové fotografie, které jsou však podivně graficky zpracovány a moc toho na nich nejde vidět. Každopádně máte aspoň částečnou představu o lidech a místech, která jsou v knize uvedena. Děj místy dost skáče z jedné situace na druhou, avšak celek jako takový má vyznění jasné.
4/5 a běžte do ní i vy :)

11.06.2023 4 z 5

Vůně medu Vůně medu Susan Wiggs

Vůně medu je druhým dílem rodinné ságy Kroniky Bella Visty. Zatímco první díl je zaměřen na Tess, která zdědí obrovský jablečný sad a najde rodinu, o které neměla tušení, druhému dílu vládne Isabel, se kterou se seznamujeme již v díle prvním.
Jedná se o romanťárnu jak vyšitou, po pár stránkách víte, jak to dopadne, a je to vlastně fajn - taková ta typická oddechovka, nad kterou nemusíte moc přemýšlet. Co je zde ale navíc oproti klasickým romantickým příběhům je retrospektivní linka sledující osud Isabelina dědečka během druhé světové války. Ten se stal součástí severského odboje a měl na svědomí spoustu hrdinských činů proti režimu. Zároveň se postupně rozplétá složitá rodinná historie, která byla po několik let tajemstvím.
V knížce jsou také fajn recepty, jejichž hlavní přísadou je med - ty uvozují každou kapitolu (známe už z prvního dílu V jabloňovém sadu, kde hlavní roli hrála jablka).
Tento druhý díl ságy se mi překvapivě líbil více než první (Proč překvapivě? Protože má na Databázi horší hodnocení). Možná mi jen knížka lépe sedla do aktuálního rozpoložení. Každopádně Vůni medu mohu doporučit všem, kteří si chtějí u knihy odpočinout a užít si příjemnou atmosféru rodinné farmy. Není nutné číst oba díly, knihy na sebe navazují jen volně, bez obav můžete sáhnout rovnou po druhém dílu.

21.02.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Stehy. Útlá knížka, kterou budete mít přečtenou za jeden/dva večery. Zároveň ale knížka, která obsahuje zajímavý příběh, bude vás nutit přemýšlet a ponechá ve vás obrovský prostor pro představivost, přesně tak, jak to mám ráda.
Hlavní hrdinky jsou v knize dvě: Lucie - manželka a Anna - milenka. Ženy se jednoho dne setkají v butiku, obě moc dobře ví, s kým mají tu čest, zároveň však ani jedna z nich netuší, že jí ta druhá poznává. V kapitolách se prolínají pohledy obou žen, jak na současnou situaci střetu, tak i na historii jejich vztahu s tím stejným mužem.
Je to skvělé! Autorka bravurně dokázala vybalancovat obě postavy, rozumíte tak pocitům oběma žen, chápete jejich činy a chování.
Jak to celé dopadne už si přečtěte sami, předpokládám, že budete překvapeni :)
Za mě jednoznačné doporučení a 5/5.

20.01.2023 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Pokud máte chuť na knížku, u které se zasmějete, zároveň to ale není takový ten prvoplánový, trapný humor, ba naopak, je inteligentní a často nutí k zamyšlení - Historky z Tinderu jsou jednoznačně to, po čem byste měli sáhnout. Obrovskou výhodou je, že jednotlivé příběhy jsou krátké a uzavřené, každý má však svou vlastní hloubku.
Já se u knih běžně nesměju, tuhle jsem ale četla při cestě ve vlaku v tichém kupé a musím říct, že jsem si nemohla vybrat méně vhodné místo ke čtení :)
Opravdu opravdu doporučuji, 5/5, tohle rozhodně stojí za přečtení a moc se těším na další autorčiny knihy.

20.01.2023 5 z 5

V jabloňovém sadu V jabloňovém sadu Susan Wiggs

Jestli umí @nakladatelstvimetafora něco opravdu dobře, tak je to vydávat romantické příběhy o ženách, kterým se ze dne na den změní život, dostanou vyhazov v práci, rozejde se s nimi partner, zdědí záhadnou nemovitost nebo zkrátka jedou do zahraničí, kde je potká něco nečekaného. Tímhle popisem jsem v podstatě obsáhla sérii od Julie Caplin a krásně platí i pro knihu V jabloňovém sadu, kterou jsem před nedávnem dočetla.
Hlavní hrdinka Tess má úspěšnou kariéru ve velkoměstě, náhle se však dozví, že jí byl odkázán dům s obrovským sadem a krom toho má rodinu, o které doposud netušila. Tess odjede na venkov, aby dala nemovitost do pořádku a připravila ji k prodeji, postupně však začne objevovat rodinné vazby, o kterých neměla tušení a které ji donutí pohlédnout na život jinak.
Připadá mi, že podobnou recenzi jsem zde psala už několikrát, ony ty syžety romantických příběhů samozřejmě nejsou nevyčerpatelné, ovšem co mě překvapuje je fakt, že mě to bavilo :) Ač jsem věděla, jak to dopadne, ač mi to připadalo velmi podobné jako každá další romantická knížka od Metafory, u knížky jsem si odpočinula a dobře se u ní bavila, což je ostatně taky důležitá vlastnost knížek.
Tímto se vracím znovu na začátek své recenze a svého tvrzení o tom, že Metafora to s tímto typem knih opravdu umí a já se budu znovu a znovu ráda začítat do příběhů se silnou hlavní hrdinkou, které se ze dne na den změní život.
4/5

20.01.2023 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tahle detektivní série od Lisy Regan je prostě top. Směle mohu říci, že ze všech přečtených detektivek se vždy nejvíc těším právě na nový díl s detektivkou Josie Quinn. Ač se s ní osud nepáře, je to fakt sympatická hlavní postava. Jednotlivé díly série mají tak akorát všechno, co by správná detektivka měla mít - napětí, dynamiku, sympatické hlavní hrdiny, romantickou linku, zajímavé zápletky…
Pátý díl s názvem Pohřbené kosti opět nezklamal, obsahoval vše výše zmíněné a dostal ode mě 4/5. Nejvíc u mě pořád vede díl třetí s názvem Matčin hrob, ale série rozhodně nemá klesající tendenci, jak jsme běžně zvyklí.
Pokud vás Josie Quinn doposud míjela (o čemž tedy pochybuju, ale malá pravděpodobnost tu možná je), určitě se do ní pusťte, nebudete zklamaní.

23.11.2022 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Další z mých velkých knižních restů pokořen. Na Geniální přítelkyni jsem slyšela tolik chvály, že jsem ji prostě nemohla minout. Po jejím dočtení jsem zůstala trochu v rozpacích. Krásný příběh, to ano, ale čekala jsem pořád na nějaký ten moment, který mě nadchne, šokuje, překvapí… Až s odstupem jsem si začala uvědomovat opravdové kvality knížky. Cílem příběhu není dodat čtenáři napínavý příběh plný zápletek a rozuzlení; cílem je ukázat lásku mezi dvěma kamarádkami, která ne vždy je na první pohled zřejmá. Často ji doprovází závist, zloba, snaha překonat tu druhou, být lepší v tom, v čem ta druhá vyniká - a je to tak v pořádku.
Geniální přítelkyně bravurně vykresluje pocity a emoce mezi dvěma kamarádkami, Elenou a Lilou, jejichž přátelství obsahuje vše: vášeň, radost, závist, důvěru, lásku, a to vše odehrávající se v kulisách Neapole 50. let minulého století.
Pokud jste někdy zažili takové přátelství, jednoznačně se v knize najdete.
Příběh se mi moc líbil a jednoznačně se pustím i do dalších dílů :)
Dávám nakonec 4/5 kvůli těm prvotním rozpakům - uvidíme, zda už na další díly budu naladěna lépe :)

23.11.2022 4 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Poslední měsíční dívku vám mohu vřele doporučit!
V knize najdete příběh Lizzy Moonové, která se vrací po letech na rodinnou farmu vypořádat dědictví po zesnulé babičce. Město i farma mají bohatou historii, která však neskončila růžově - poblíž farmy byla nalezena dvě mrtvá dívčí těla a hlavní podezřelou byla právě Lizzina babička. Lizzy se na farmu s temnou historií vrací, nejprve pouze s úmyslem vyklidit dům a zařídit jeho prodej; když však postupně poznává rodinnou historii a prochází babiččinu pozůstalost, rozhodne se, že očistí její jméno a najde pachatele zodpovědného za smrt dívek.
Ač kniha působí podle obálky na první pohled jako romantický příběh, hlavním motivem je zločin a pátrání po pachateli. Sotva Lizzy začne odhalovat minulost, někdo se pokusí udělat vše pro to, aby ji zastavil. To vše se odehrává v magickém prostředí farmy, kde se po léta pěstovalo přírodní léčitelství protkané nadpřirozenými jevy. A i ta romantická linka tam je :)
Myslím, že u této knížky si každý přijde na své.

03.10.2022 4 z 5

Podivuhodný život osamělého pošťáka je zvláštní knížka. Je malá, tenká, ale obsahově dosti bohatá. Ač pochází z pera kanadského autora, má silně japonské vyznění - ať už proto, že hlavní hrdina píše haiku (formu japonské poezie), nebo i ilustracemi či jmény postav, které se v knize objevují. Kdo mě sleduje delší dobu, ví, že mám v oblibě japonskou kulturu, literaturu či díla, která se Japonska více či méně dotýkají. I z toho důvodu se mi příběh pošťáka líbil.
Pošťák Bilodo se dlouhé roky baví tím, že otevírá a čte korespondenci vytipovaných lidí. Zejména ho zajímají dopisy mladé dívky a postaršího muže; ty totiž obsahují vždy jednu báseň haiku, která odpovídá na tu předchozí. Bilodo se nemůže dočkat pokračování, avšak jednoho dne vidí, jak adresáta těchto haiku srazí auto. Bilodo se rozhodne zkusit psaní japonské poezie na vlastní pěst a nadále tak udržovat vztah s mladou Ségolene. Zda se mu podaří plnohodnotně nahradit nebožtíka tak, aby Ségolene z dopisů nic nepoznala, to už si přečtěte sami. Já jen doplním, že v závěru knížky vás bude čekat překvapení :)
Milé, krátké, poetické, zároveň ale s myšlenkou.

25.08.2022 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Kniha Přitažlivost planety Krypton je totiž o Veronice a Martinovi, kteří se seznámí na xchatu. Jejich “vztah” je specifický díky domluvě, kterou spolu hned z kraje udělají - domluví se totiž, že se nikdy nepotkají. Možná i díky tomu jeden druhému sdílí ty nejniternější myšlenky, přání a pocity, o kterých nikdo jiný z jejich okolí neví. Ač má každý z nich život rozběhnutý jiným směrem, večer se s pravidelností setkávají ve své chatovací místnosti nazvané Planeta Krypton a navazují na předchozí konverzace, jako by nic jiného neexistovalo.
Při čtení knihy napjatě očekáváte, jakým směrem se vztah Veroniky a Martina posune, zda se i přes prvotní slib potkají a převedou psaní do reality, či zda jejich blízké přátelství zůstane na Planetě Krypton spolu s jejich opravdovými přáními a touhami.
A mně se to líbilo. A celkem dost. Ač mě z počátku zarazily lechtivé scény (vůbec jsem je nečekala), druhá část knihy už byla více citově a myšlenkově zaměřená. A ono to vlastně krásně dává smysl, jelikož děj knihy roste a dospívá spolu s jejími protagonisty.
Nestává se mi často, že bych si poznamenávala myšlenky z knih, ale u Planety Krypton se to, pro mě vlastně i překvapivě, stalo. Bylo to hezké, něžné, city a pocity nabité a klidně bych si knížku přečetla znovu.
Dávám 4,5/5 (půl hvězdičky dolů za pro mě možná lehce uspěchaný konec) a určitě se budu těšit i na další Jiřího knížky.

25.08.2022 4 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dům na Riviéře doporučuji všem milovníkům Skříně plné Diora!
Autorce se opět povedlo vykreslit nezapomenutelný příběh zasazený částečně do období druhé světové války. Schémata obou knih jsou dosti podobná - prolínání dvou časových linek, silné ženské hrdinky, milostný příběh odehrávající se v kulisách války, pátrání po tom, co se stalo v minulosti, vintage značkové módní kousky… Tenhle příběh si určitě zamilujete.
Mě na něm bavilo hlavně to, že jsem dostala do rukou knížku velmi podobnou Skříni plné Diora, ale zároveň odlišnou a neméně strhující.
Zda by mě bavila ještě i další knížka s podobným námětem, to netuším, ale jelikož jsem od autorky četla pouze tyto dvě knihy, navíc s poměrně velkým časovým rozestupem, moc jsem si to užila.
Knihu hodnotím 4,5/5 - půl hvězdy strhávám za to, že autorka nepřišla s ničím vyloženě novým, avšak na druhou stranu - držela se toho, co jí jde, a přinesla opět skvělý příběh!

03.05.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Tohle je knížka, o které se tady poměrně málo mluví, ale přitom je tak skvělá!
Třetí polovička je příběhem, jehož hlavní naplní je vztah jednoho muže a dvou žen. Mladá Skye se zamiluje do pohledného, staršího Burka. Ten jako jeden z mála miluje Skye takovou, jaká je, se všemi jejími plusy a mínusy (mezi něž patří Skyina obsedantně kompulzivní porucha). Skye věří, že ji potkalo štěstí, ve které už si zakázala doufat. Vše se ale náhle změní po svatbě, od které byla Skye většinou lidí odrazována. Na povrch vyjdou nepříjemné skutečnosti, které Skye zasáhnou v těch nejcitlivějších místech: Burke už jednu ženu má, má s ní tři děti a lásku ke Skye předstíral jen kvůli získání jejího majetku. Byla Burkova láska a pochopení k její nemoci jen nástrojem k penězům? Opravdu Skye nedokáže rozlišit, co je pravda a co lež? Byla do celého plánu zahrnuta i Burkova žena Heather?
Skvělý příběh, hltala jsem jednu stranu za druhou! Kniha měla spád, nechyběla romantika, napětí, dějové zvraty, propojení minulosti a současnosti… Skvělý!

01.03.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Moje první Šlapena - Manželé odvedle v audioverzi.
Krátce k ději: mladým rodičům je v noci uneseno miminko z postýlky, mezitím co oni tráví čas u svých sousedů. S sebou sice mají chůvičku a dítě chodí co půl hodiny kontrolovat, i přesto však po návratu z návštěvy najdou prázdnou postýlku. Rozbíhá se rozsáhlé vyšetřování: je viníkem matka, která trpí poporodními depresemi? Nebo snad sousedé, kteří sami dítě nemají? Nebo je ve hře někdo další, kdo chce získat za návrat dítěte tučné výkupné?
Děj je sledován z pohledu několika postav - detektiva, který případ vyšetřuje, a jednotlivých účastníků onoho nechvalného večírku, během něhož dítě zmizelo.
Načtení audioknihy bylo skvělé - ženské postavy četla Bridget Jones (rozuměj Martina Hudečková), a pokud Bridget milujete tak jako já, pravděpodobně si zamilujete i načtení této knížky :)
Samotný příběh mě bavil, ne že ne… Jen mi přišlo, že jsem podobné náměty už rozhodně četla v jiných knihách (např. Zmizení Samanthy Shipleyové od Joy Fieldingové). A závěrečné drama mi přišlo už až moc přehnané :D Jakoby na to, že se pro mnohé čtenáře jedná o nejlepší thriller ever nebo nejlepší knihu autorky, já z toho tak vyndaná nejsem...
Knize dávám 4/5. Za čtenou verzi by hodnocení bylo 3,5/5, půl hvězdičku si ale vysloužila Bridget :D

11.02.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Na Tajemství jsem byla hodně zvědavá. Zejména proto, že autorčina kniha Klíč byla skvělá, perfektně napsaná, se super zápletkou včetně nádherné vizuální podoby. Troufám si tvrdit, že Tajemství co do vzhledu také nepokulhává, avšak samotný “vnitřek” knihy, tedy obsah, mi bohužel přišel trochu slabší než u Klíče.
V průběhu děje se opět prolínají dvě časové linky - v té současné sledujeme mladou rodinu s malým synem, kterému nefungují ledviny. Jelikož se ani jeden z rodičů nemůže stát dárcem, snaží se získat pomoc od dalších členů rodiny. U obou je ale rodinná historie trochu komplikovaná, proto se snaží pátrat po dalších příbuzných, kteří by jim mohli s vážnou zdravotní situací jejich dítěte pomoci. Spolu s tím se prolíná minulá dějová linka, která nám odkrývá jednu závažnou nehodu, jež způsobila ony rodinné trable v přítomnosti. Postupně odhalujeme tajemství, které bylo několik let skryto, avšak závažný stav malého chlapce donutí všechny zasvěcené objasnit minulost v novém, pravdivém světle.
Příběh mě bavil, hodně bavil, zápletka byla opět velice zajímavá, avšak ve chvíli, kdy už bylo jasné kdo s kým a proč, začalo mě to trochu nudit. Kdyby byl trochu pozdržen ten finální moment odhalení, dala bych knize 5 hvězd, takto bohužel jen 4/5 (což je samozřejmě stále vysoké hodnocení, ale čekala jsem od toho tu pětku).

20.12.2021 4 z 5