St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Lékárník z Osvětimi – Dosud nevyřčený příběh Victora Capesia Lékárník z Osvětimi – Dosud nevyřčený příběh Victora Capesia Patricia Posner

Kniha přináší čtenáři příběh Victora Capesia, hlavního lékárníka z největšího nacistického tábora smrti v Osvětimi. Hned na začátku je ovšem potřeba říci, že se jedná spíše o historickou studií než beletrii o holocaustu, na kterou jsme s polic knihkupectví zvyklí. Chybí notoricky známé popisy brutálních praktik, oproti tomu se kniha soustředí spíše na propojení jednotlivých souvislostí. Nicméně, detailní popisy události okolo IG Farben mi přišly až zdlouhavé a špatně se mi četly.
Samozřejmě že Victor Capesius nebyl tou nejohavnější bestií v celé mašinérii války, holokaustu a Osvětimi, ale jeho postava až dokonale vystihuje optiku lidí, kteří vnímali válku jako dokonalou příležitost k výdělku. A z toho mrazí. Samotnou postavu a osobnost Capesia dle mého dokonale vystihují poslední dvě věty: "Nakonec si vybral cestu zbabělce, raději žil a zemřel v popírání. A to slouží k jeho věčné hanbě."

13.08.2019 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tato kniha byla první knihou, kterou jsem od paní Hanišové četla. Začala jsem ji číst a ač je celé ústřední téma knihy poměrně ponuré a neveselé, tak jsem zkrátka musela dočíst. Rychle. Smutný příběh Elišky, které se v dětství zabila máma a ještě předtím zabila jejího bratra, je plný neveselých pasáží o hledání pravdy toho, co se stalo, o hledání sama se a možná i trochu o tom zkusit překonat rodinné stereotypy a chtít pro své děti něco lepšího, něco víc.
Autorka až mrazivě přesvědčivě vykreslila komplikovanost vztahu matka-dcera, jeho bolavost, hloubku zrady a pocitu ublížení, tu neúplnost a palčivou potřebu znát odpovědi na své otázky, které ale nepřicházejí.
Za mistrovský tah považuju paradoxně to, co mě i nejvíce nazlobilo a to je absence konce. Respektive on tam je, ale otevřený a je vlastně na čtenáři, jak ve své fantazii celý příběh ukončí... A právě proto já nad knihou už několik dní přemýšlím i přesto, že už jsem ji dočetla.
Jako mámu od dvou malých dětí mě až fyzicky bolelo číst o tom, co si Eliška možná nese z dětství, co možná zdědila, jak se jako máma chová ona. To mě osobně zasáhlo nejvíce.

23.05.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tohle se fakt povedlo ???????????? není snad kapitola, u které bych si neřekla "ty vo*e"! Celé je to propracované, další a další stránky odkrývají zamotané vztahy, plánování únosu a výsledek byl pro mě osobně překvapením.
Za mě osobně ANO! Takhle se to dělá ????

05.03.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Na nový příběh s Erikou jsem se těšila, moc. O to větším možná bylo moje zklamání. Nějak mi to vůbec nesedělo, Erika (a vlastně i Robert) tohle umí daleko lépe. Vždyť teď vlastně pomohla Erice jen souhra náhod a vztahových chyb. Žádná dedukce, úsudek. Samotné finále tak rychle uběhlo, že jsem jen zavrtěla hlavou, jako by to chtěl mít spisovatel z krku (samotné rozuzlení, proč vraždil zrovna on, co konkrétně mu prováděl jakého bratr, jak dlouho, mělo to vliv na jeho aktuální činy?) Celé mi to přišlo tak nějak nedodělané, rozpracované, což je strašná škoda (knihu jsem po dočtení zklamaně uložila k ostatním kniham). Nicméně, je fakt, že Erika tady není zas takové hospodářské zvíře jako v předchozích dílech.

04.04.2018 3 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Naprosto strhující příběh, od kterého jsem se nemohla skoro vůbec odtrhnout! Hltala jsem každou stránku! Nejhorší můra každého rodiče -. "byly tady....a už nejsou..."... Brrrr.

27.03.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Do knihy jsem se zacetla během chvilicky a četla jsem každou volnou chviličku. Ano, Erika mě štvala a přistihla jsem se,jak nejednou protacim panenky s tím, co zase proboha řekne.
Nicméně, zápletka napínavá,tip na vraha jsem měla zhruba od půlky knihy, ale Bryndza dokázal můj tip odsunout do pozadí a zapomenout na něj. Dej ubíhal svižně, žádné zbytečně protahování. Přesně podle mého gusta! Už dávám do knihovny pro další knihu.

23.02.2018 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Jedna z mých srdcových knih. Knih, kterou budu číst opakovaně.
Velmi silný lidský příběh naprosto dokonale vykreslený. Vše jsem ve své fantazii viděla v barvách, jako bych byla jeho součástí. Irving je PAN SPISOVATEL!

16.01.2018 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Já vám nevím... Nevím, kde kniha nasbírala tolik hvězdiček, nevím, kde se vzala její popularita. Jen tak nějak kroutim hlavou.
Ano, není to můj šálek kávy. Ano, četla jsem ji, protože se mi hodila do Čtenářské výzvy. Jinak by na poličce zůstala o pár měsíců déle.

***SPOILER***
Kosmické pasáže mě nebavily téměř vůbec, jakýsi mimozemský tvor mi byl sympatický zejména svou zálibou v Nutelle (asi jsem taky mimozemšťan). Za srdce mé vzaly pasáže s prarodiči, obzvláště ta, kdy Jakub čistí hrob babičky u staré vrby. Na druhou stranu, jeho celkový návrat a to,že vlastně nemluvil s Lenkou po návratu, je jedno velké WTF a zdvižené obočí.
*****

Na druhou stranu nutno podotknout, že kniha je psána s fanzií. Nicméně, já představivost v tomto žánru pravděpodobně ocenit nedokážu.

05.12.2017 2 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Tohoto autora jsem objevila čistě náhodou díky letošní Četnářské výzvě a jsem za to moc ráda. Už jsou na cestě ke mě další knihy!
Z příbehu mi běhal mráz po zádech, ta minulost nám ještě stále dýchá na záda!
Perfektní detektivka!

31.10.2017 5 z 5

Svědek na zabití Svědek na zabití Jaroslav Kmenta

5 hvězdiček už jen za odvahu takovou knihu napsat! Velmi čtivé!

30.12.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nádherná kniha, která dá nahlédnout na problematiku černých hospodyň a bílých paniček. Fandila jsem hospodyním a tajně doufala v dobrý konec. Je zajímavé si uvědomit, že děj se odehrává v USA, která se označuje za demokratickou zemi.
Za mě rozhodně doporučuji.

29.12.2016 5 z 5

Senátor Senátor Václav Láska

Tomáš Krása, hlavní postava, je bývalý elitní policista. Příběh plynule navazuje na první díl Advokát. Děj nás zavedl na Kladno, kde si Tomáš otevřel advokátní praxi. Poměrně záhy však přichází nabídka, která nejde odmítnout a Tomáš se stává senátorem.
Ono se říká "jednou policajt, navždy policajt", takže kromě své praxe a Senátu Tomáš začíná věnovat pozornost i sebevraždě bývalého ministra. Jenomže politika je vysoká hra, se spoustou vlivných lidí, kteří mají moc, peníze a ani o jedno nechtějí přijít. A nikdo jiný si neumí dělat nepřátele jako právě Tomáš Krása ????
Za mě opět zajímavý vhled do zákulisí české politiky, který poodhaluje oponu na místech nejvyšších. A z toho, co člověk zahlédne mu dobře není. Pokud vás zajímá zákulisí politické scény, s chutí do toho, ale na vlastní nebezpečí! Na knize je dobře znát, že sám autor má zkušenosti z policie, politiky i advokacie.

22.06.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Za mě další povedená detektivka z pera zkušeného autora. Kate je mi daleko sympatičtější než Erika z předešlé série, na druhou stranu zde bylo pár věcí, které byly až moc přitažené za vlasy. Ale četlo se skvěle! Tyhle dektetivky pro střední proud Robert prostě umí.

06.04.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Neuvěřitelný příběh nenápadného pohoří na Slovensku - Tríbeč. Jeden kopeček, druhý kopeček, lesní cesta, čáry máry fuk a člověk je pryč. A za pár let další a další a další... Autor vyprávění a vlastní zkušenost čtenáře, který ho kontaktoval, sepsal, doplnil i své poznámky, ověřil zdroje a z toho všeho dohromady vznikla tahle knížka.
Fakta nebo fikce? Takové knižní "Věřte nevěřte" a je jen na čtenáři, na jakou stranu se přikloní. A vy, co jste četli - věříte? Nevěříte?
///V r. 2019 na Slovensku běžel dvoudílný seriál podle.knizni předlohy ///

04.02.2020 3 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Kniha nás provází psychickým rozpoložením může středního věku těsně před padesátkou a jeho bilancováním o svém životě. Vzpomíná na své bývalé lásky, na své studium na zemědělské fakultě, na své spolužáky. Kromě sexuálních vzpomínek zde ovšem jako protiklad nalezneme až sentimentální a melancholické úvahy a vzpomínky nad svou bývalou milenkou Camille, bez které nemůže být.
Možná je to racionální úvaha, možná vzpomínky, možná jen hormonální nerovnováha způsobena užíváním antidepresiv.
Kniha mi dala zabrat (pár stran o četla jsem ji snad deset dní!), překlad mi přišel mnohdy až kostrbatý a postava hlavního uknouraneho hrdiny tomu taky nepřidala. Navíc už na začátku způsob ukončení vztahu mi přišel až nereálně zbabělý a vzal mi elán do dalšího cteni.

11.11.2019 3 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Mnozí tuto knihu považuji za jakousi bibli běhu. A vlastně možná ano, dá se říci, že je to vlastně taky taková pohádka
Věřím, že spousta události se stala, některé možná maličko jinak, těžko říct. Ať tak nebo tak, tak mně osobně velice bavilo číst pasáže o běhu, Emilu Zátopkovi, o sportovním gigantu Nike, o chůzí a běhu na boso (barefoot), o lovu antilopy uštváním. Za mě opravdu zajímavá kniha, která se "potkala" s mou aktuální potřebou a chutí začít běhat.

05.09.2019

Playground Playground Lars Kepler

Hlavní hrdinkou je Jasmin, která má hodnost poručíka ve švédské armádě a v Kosovu je velitelkou jednotky. Při jednom z bojů ztratí Jasmin dva ze svých mužů a sama je velmi vážně zraněná - její srdce se na dlouhých 100 vteřin zastaví...
Co se stalo během té minuty a 40 vteřin? Viděla Jasmin světlo na konci tunelu? Promítl se jí zrychlené celý její život? Nebo naopak zažila úplně něco jiného?
Nebyl ten zážitek spíš podobný přístavnímu městu plnému násilí, kde kvete mafie a obchodování s vizy zpet? A co se stane, když se do přístavního města vlivem autonehody dostane i vás maly syn? A je hřiště klidným místem pro odpočinek nebo naopak bojem o přežití?
Za mě super mysteriózní thriller, četlo se mi skvěle, těch 400 stran jsem zhltla za dva dny (i se 2 malými dětmi ????). Od dua Lars Kepler je to sice něco nového (ano, Joona je i moje tajná láska), ale rozhodně nemůžu říct, že by to bylo něco horšího, slabšího. S tématem posmrtný život si poradili po svém a mě se jejich způsob velmi líbil.

28.08.2019 5 z 5

Mám tě ráda Mám tě ráda Astrid Desbordes

Nádherná kniha pro rodiče a děti. Podle mě je důležité dětem opakovat, že je máme rádi, i přesto/navzdory tomu, že třeba zlobí nebo si zrovna nerozumíme. Podle mě je více než důležité, aby v tomto ohledu naše děti cítily naprostou jistotu bez špetky pochybností.

06.05.2019 5 z 5

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Poslední díl z trilogie o týraném chlapci Davidovi. Tentokrát jsme již v jeho dospělém věku a můžeme nahlédnout pod pokličku jeho cesty za svým snem dát se k letectvu, stejně tak můžeme být součástí jeho ročních vztahů.
Velice bolestně na mě působí popis jeho návštěv u matky - bohužel ani po letech se Dave nedozvěděl pro něj (a pro mě taky!) to nejdůležitější - roce právě on?! Proč zrovna on ze všech dětí musel mnohdy bojovat o holý život?

19.05.2018 5 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

Moc jsem si přála, aby příběh týraného chlapce měl happy end. Kniha ukazuje, že návrat do běžného života je neméně těžký a složitý. Dave si prochází mnoha pěstounskými rodinami, okolí k němu má předsudky. I v této knize ale Dave nic nevzdává a jede dál! A já jsem moc zvědavá na poslední knihu u této série.

26.03.2018 5 z 5