ssyyllvvaa ssyyllvvaa komentáře u knih

Prak Prak Michal Vrba

Pro mne překvapivě dobré- neznala jsem autora, nečetla jsem recenze, zaujala mne ale výtvarná podoba knihy ( skvělý obal i celková grafická úprava) i anotace, která (což nebývá vždy pravidlem) skutečně odpovídá obsahu. Po prvních pár stránkách jsem se začetla, přestala vnímat okolí a vnořila se do příběhu a dočetla se zatajeným dechem. I na takto malém prostoru jsou skvěle vykresleny postavy, jejichž dilemata vedou čtenáře k zamyšlení i nad rámec samotného příběhu. Okupační thriller, který se úspěšně vyhnul všem obvyklým klišé a rozhodně stojí za přečtení.

29.11.2017 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Podle mne si i druhý díl ságy dokázal udržet stejnou úroveň jako první, psychologie hlavních postav se nezměnila ani ve zcela jiném ("našem") světě a díky překvapivým zjištěním o původu Hirky a o skutečných počátcích Ymslandy se už každý čtenář musí těšit na pokračování. Nijak mne nepřekvapuje, že pro hlavní hrdiny je hlavní motivací jejich vzájemná láska- není jim konec konců ani dvacet let, ale rozhodně jsou si vědomi i dopadů svých rozhodnutí na ostatní, a to především Hirka .

16.10.2017

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Pro obdivovatele knihy Jako zabít ptáčka rozhodně doporučuji, protože jde o pohled na Maycomb a jeho obyvatele ze značně odlišného úhlu. Pohled dítěte a mladé ženy na svět kolem sebe je nutně jiný, a to nejen v důsledku politických změn, ale i se zřetelem na dobu napsání a vydání knihy a zřejmě i na práci redaktora před jejich vydáním, jak ve svém komentáři upozorňuje "kní". Ale přiznám se popravdě, že kdybych neznala "ptáčka", asi bych tuto knihu nedočetla, protože spád měly jen části obsahující vzpomínky na dětství, ostatní mi přišlo příliš vyumělkované a přehnané a dočítala jsem už jen vedena snahou zjistit, jakou pointu autorka pro změnu postojů hlavních postav vymyslela.

22.08.2017 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Byla jsem nadšená jazykem, příběhem, hrdinkami..... pro mne úžasné a Alena Morštejnová je pro mne objevem letošního roku. Kniha na mne hluboce zapůsobila.

20.08.2017 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného a byla jsem trochu zklamaná. Hlavní hrdina je mimořádně nesympatický od začátku až do konce a jeho "podvolení" se novému islamistickému režimu po předchozím postupném přizpůsobování se včetně přehodnocení Huysmansova díla nakonec ani nepřekvapí, zejména když je doprovázeno bonusem v podobě vysokého platu a několika mladých manželek. Hlavní myšlenka o převzetí moci legální cestou voleb a politických čachrů za pomoci tisku a postupné přizpůsobení se převážné části obyvatel jinému životnímu stylu a omezení řady svobod při obratné manipulaci veřejného mínění a vyslovená kolaborace řady z nich je děsivá, ale takové chování je v historii již mnohokrát zdokumentováno.

20.08.2017 3 z 5

Chramst Chramst Carl Hiaasen

Vtipné a přes řadu dramatických situací současně pohodové čtení, které určitě není určeno jen pro děti.

20.08.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tuto Hartlovu prvotinu jsem přečetla až jako třetí v řadě a opět musím říci - pohodové a oddechové čtení, které má spád odpovídající možná i tomu, že autor je zároveň režisér. Pro mne je velké plus i v tom, že je z obvyklých zaručených ingrediencí namíchán vždy trochu jiný koktejl, takže nelze předvídat, jaký bude závěr. A pro ty, kdo žádnou z Hartlových knih ještě nečetli, bych si dovolila příměr, že je to něco takového jako filmy Marie Poledňákové v próze a jen pro dospělé.

19.08.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Miluji robinsonády a tahle je úplně úžasná, plná humoru a nezdolného optimismu.

30.07.2017 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Kladně hodnotím v prvé řadě úžasnou grafickou úpravu. Skládačka z jednotlivých dokumentů nutí čtenáře k soustředění, zejména když si uvědomí, že každý detail
může mít v dalším ději značný význam. Příběh má spád a několik překvapivých zvratů včetně zakončení, takže přes značný objem knihy ji lze "zhltnout" během dvou dnů. Rozhodně ji lze doporučit i jiným čtenářům než jen mládeži, nepochybně se i ti starší s jazykem i uvažováním -náctiletých hrdinů bez problémů srovnají.

20.07.2017 4 z 5

Nalehko Nalehko Clara Bensen

Spíše než o cestopis jde o o psychologický román ( či spíše jen novelu) , v němž jeho autorka líčí svůj skok z prostředí své spořádané a nábožensky silně založené rodiny, v němž ztratila smysl života a propadla se do depresí, do života svého nového přítele, který naopak tradiční hodnoty příliš neuznává a pro nějž "nic není nemožné". Je vyznavačem minimalismu a provokatérem a vylíčení jejich společné třitýdení cesty po Evropě jen s tím, co měli na sobě a po kapsách a v kabelce rozhodně nepostrádá vtip a zajímavost .

14.07.2017 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Po pár stránkách se mne zmocnilo nutkání (obdobné Anninu nekontrolovatelnému nutkání dát se do sběru právě kvetoucích léčivek) rychle celou knihu přečíst a dozvědět se, co ji ke sběru dovedlo a proč mu propadla jako droze, jak a čím jí její okolí ublížilo, ale nádherné sugestivní líčení přírody mne nutilo zvolnit a užít si každou větu a propadnout její tajemné atmosféře. Těžké a chvílemi až depresivní , jen občas odlehčené vtipnou metaforou, ale rozhodně stojí za přečtení !

29.06.2017 5 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Vlastní zápletka nic moc, ale postava Abigail Rookové vše zachraňuje. Když už jsem se chystala knihu odložit, došla jsem k nějakému vtipnému přirovnání, které mne rozesmálo. Takže jsem pokračovala dál, až jsem celou knihu dočetla a nakonec ji k vlastnímu překvapení hodnotím docela pozitivně .

23.06.2017 2 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Pro mne zatím snad nejméně zajímavá kniha z Dánových detektivek, což je možná dáno tím, že jsem ji četla v českém překladu a dávám přednost slovenskému originálu, jehož jazyk mi připadá lehce ironičtější a vtipnější, a to i v popisu politického vývoje.
Ale i přesto dobrá jako všechny Dánovy knihy.

20.06.2017

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Příjemné a svižné oddechové čtení - osud dvou pražských rodin v průběhu téměř třiceti let, podaný ve filmové zkratce s vtipem a nadhledem.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Dobré čtení na dovolenou.

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Kniha byla pro mne milým překvapením, jak svým stylem romanopisců 19.století, tak řadou dobových reálií i vystižením myšlení oné doby. Dozvěděla jsem se také řadu nových a zajímavých informací o Erbenovi, který zůstával v pozadí svých atraktivnějších současníků i o historických událostech 19.století. Protože jsem přečetla řadu knih o Boženě Němcové včetně její korespondence i knihy o jiných obrozeneckých spisovatelích, bavilo mne poznat je z jiného úhlu pohledu. Je také nepochybné, že napsání této knihy předcházelo obrovské studium historických materiálů, jak o tom svědčí i názvy předchozích knih Otomara Dvořáka, k jejchž přečtení mne Vřeteno osudu nalákalo.

Záskok Záskok David Nicholls

Bohužel i já rozšířím řady těch, kteří tuto knihu neshledali humornou a které ani jako celek nenadchla. Smutně ironická, směšně trapná či trapně směšná, případně tragikomická, ale rozhodně ne humorná. Josh mi byl vysloveně nesympatický, Stephena mi bylo střídavě líto a střídavě mi lezl na nervy a jen Nora mi trochu rozjasnila tvář a dostala trochu spádu do jinak rozvláčného a podle mne i předvídatelného děje. Ze všech knih mnou oblíbeného spisovatele Davida Nichollse nejméně povedená.

24.03.2017

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Hluboce lidský příběh, který není jen autorovou fantazií, ale zčásti i literaturou faktu díky citacím z dopisů napsaných jeho rodiči po osvobození z koncentračních táborů, kdy se oba léčili ve Švédsku a hledali si cestu do nového normálního života. Odhodlání, se kterým se autorův otec rozhodne bojovat s prognózou posledního půl roku života a rozhodne se seznámit s některou z krajanek a najít si tak partnerku, skutečně se zamiluje se a za svou láskou pak jde přes všechny překážky, kladené mu okolím, je obdivuhodné a dojemné.

18.03.2017 4 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

I třetí díl čínských detektivek Petra Maye se mi velmi líbil, i když jsem v tomto případě poměrně brzy přišla na to, jaký je motiv vražd a kdo je pravděpodobně pachatel. Ale to knize nijak neubralo na atraktivitě dané vylíčením čínských reálií a střetu kultur ani na napětí, protože jsem samozřejmě byla zvědavá nejen nato, zda má teorie byla správná, ale i na to, jakým způsobem na to detektiv Li přijde.

18.03.2017 4 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Baladický příběh, který se tematicky vymyká ze současné vydavatelské produkce, vyprávěný poetickým a současně jednoduchým jazykem, vtáhne čtenáře a nepustí, dokud se nedozví, jak to s rodinou Halajových dopadlo. Všechny postavy (samozřejmě kromě pana Nikdo, jenž vstupuje do děje jako deus ex machina) jsou životné, jejich radosti i trápení , vzájemné vztahy nás nemohou nechat lhostejné , spolu s nimi vnímáme přírodu, která je obklopuje. Přiznám se, že ač mám občas tendenci přejet některé pasáže knih tzv.rychločtením, v tomto případě jsem si vychutnala každé slovo.

18.03.2017 5 z 5