Vykupiteľ duší

V deň, keď po mimoriadne silnej búrke nájde Matej Halaj pred domom neznámu polomŕtvu ženu s novonarodeným dieťaťom, navždy sa zmení život jeho samého i celej jeho rodiny. Krásna mladá neznáma v noci umiera a jej dcérka, dievčatko so zvláštnymi fialkovými očami a nezvyčajnými vlastnosťami, ostáva na svete sama. Takto sa začína odvíjať nezabudnuteľný príbeh o hriešnej láske a vášni, o ľudskosti a neľudskej zlobe, o neprekonateľnej nenávisti a odpúšťaní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174613/vykupitel-dusi-JrS-174613.jpg 4.7177
Romány, Literatura slovenská, Historické romány
Vydáno, Slovenský spisovateľ

Kniha Vykupiteľ duší

3nitka

Ku knihe som sa dostala úplnou náhodou. Tak som skúsila. A príjemne ma prekvapila. Dobre sa číta, pekný jazyk a príbeh odohrávajúci sa na dedine bol bonus.

A áno, život málokedy dopadne tak, ako si ho človek naplánuje.

Pavlina50

Pro mě nečekaně nádherná kniha! Neuvěřitelně čtivá, opět velké lidské osudy okořeněné špetkou fantasy literatury. Drsný ale krásný příběh jedné rodiny ze zapomenutého kraje, život které osudově ovlivňuje tajemná postava „Nikdo“. Líbí se mi, že autorka ponechává identitu této postavy zcela na fantazii čtenáře, každý za ní může vidět něco jiného. Iveta Pačutová je pro mě zjevení, stylem a způsobem psaní ji považuju za takovou slovenskou paní Mornštajnovou. Doufám, že napíše více knih, protože tato kniha se mi dostala hodně hluboko pod kůži.

Jůzlina
20.12.2020

Výborné, zajímavé čtení.

essene
07.10.2020

Opravdu nádherná kniha...

maja2712
28.07.2020

Tak toto je skvost! Nádherná knížka, která mě zasáhla hluboko uvnitř. Příběh plný tajemství a pout lidských duši... V knize je tolik krásných myšlenek, které vás probudí. A ty pocity, když ji celou přečtete... úchvatné! Zjistite také, jak muže být obohacující společné snění... Doporučuji číst konec knihy v nočním tichu... nezapomenete...

Hanaa
29.06.2020

Tak určitě ano. Pět hvězdiček je málo. Příběh vyprávěný poetickým jazykem vtáhne do děje, drží a téměř nepustí na poslední stránce.Překrásná kniha, znovu a znovu na ni vzpomínám, i když jsem už četla další. A na postavu "NIKDO" s fialkovýma očima, na tu nezapomenu. Stejně člověk mnoho svých šancí promrhá.Doporučuji

harena
19.06.2020

"Málo je takových, kteří ho očekávají s lehounkým úsměvem na rtech a klidem ve vyhasínajících očích. Posledním přáním většiny lidí je: "Mít tak ještě jednu šanci..." Když ji znovu dostanou, promrhají ji stejně jako předtím. A život jim ji dává každodenně."

Překrásné. Venkovský román s fantaskním prvkem začíná za jedné bouřlivé noci, kdy Matěj Halaj přivádí porodní bábu ke své ženě a cestou narazí na krásnou mladou cikánku, která umírá s nemluvnětem v náruči. Do krásná holčičky se zamiluje Zuna a vezme si ji za vlastní. Maličká Róza s fialkovýma očima je zpočátku hlavní postavou, ale brzy se seznamujeme s dalšími osobami, víc a víc poznáváme osudy lidí, kteří si v sobě nesou různá tajemství, bolesti a hříchy minulosti.
Pak je tu další postava, která prochází celým příběhem a to je "NIKDO" - entita, která nepochází z tohoto světa, připravuje duše lidí na odchod a zbavuje je bolesti. Proto i ten název "Vykupitel duší." Je všude. Zjevuje se pouze Róze, nadané zvláštní schopností, která s ním může mluvit a může ho vidět jako fialovou mlhu, oblak atd. Vykupitel duší sleduje lidské pinožení a nechápe, za čím se lidé stále ženou.
Kniha má zvláštní atmosféru, která člověka po chvíli úplně pohltí a díky vypravěčskému stylu Ivety Pačutové se od knihy neodtrhnete. Nemohla jsem přestat číst, plánovala jsem si ji tak na tři dny, ale nedalo se. Přečetla jsem ji za den. Moc se mi líbila, řadím do srdcovek. Myslíte paní Pačutová, že bude pokračování?

"Ubohá lidská duše! Za života zmítaná touhou a lhostejností, bloudící mezi láskou a nenávistí, tlačená chtěním a odmítáním, sužovaná vášněmi všech druhů. Podle všeho si myslí, že jsou tu proto, aby zvelebili svůj majetek. Anebo promrhali život v opojných pocitech nad levnými potěšeními.
Ubozí, pomatení blázni!"

Rihatama
04.06.2020

V jedné slovenské horské vesnici odříznuté od okolního světa se na konci 19. století odehrávají dramata hodna velkého plátna. Fascinovaly mě ty nevšedně všední životní příběhy, které se odvíjely v jednotlivých chalupách, na polích za vsí, na zalesněných kopcích okolních hor. Fantaskní příběhy lidí žijících v jedné bohem zapomenuté vsi, kterou prochází magický mlžný opar žijící svým vlastním snovým životem, jehož skutky jsou více než reálné. Příběh, kde se život snoubí se smrtí, příběh lidí, kteří znají jen dřinu, hospodu a rodinu, lidí, v nichž se zhmotňují odvěké strachy, předsudky, vášně a nenaplněné touhy, o století dříve o nic méně než dnes. Zpočátku nejvíce poutá cikánečka, které Pačutová přisoudila výjimečný vhled i vlastnosti, ale ani ostatní nezaostávají. Pestrá paleta lidských povah shromážděných v jednom zapadlém koutě. Poutavé, magické vyprávění plné života.

Čachtická paní
Čachtická paní