Vykupiteľ duší

Vykupiteľ duší https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174613/bmid_vykupitel-dusi-JrS-174613.jpg 5 219 78

V deň, keď po mimoriadne silnej búrke nájde Matej Halaj pred domom neznámu polomŕtvu ženu s novonarodeným dieťaťom, navždy sa zmení život jeho samého i celej jeho rodiny. Krásna mladá neznáma v noci umiera a jej dcérka, dievčatko so zvláštnymi fialkovými očami a nezvyčajnými vlastnosťami, ostáva na svete sama. Takto sa začína odvíjať nezabudnuteľný príbeh o hriešnej láske a vášni, o ľudskosti a neľudskej zlobe, o neprekonateľnej nenávisti a odpúšťaní.... celý text

Jůzlina
20.12.2020 5 z 5

Výborné, zajímavé čtení.

essene
07.10.2020 5 z 5

Opravdu nádherná kniha...

maja2712
28.07.2020 5 z 5

Tak toto je skvost! Nádherná knížka, která mě zasáhla hluboko uvnitř. Příběh plný tajemství a pout lidských duši... V knize je tolik krásných myšlenek, které vás probudí. A ty pocity, když ji celou přečtete... úchvatné! Zjistite také, jak muže být obohacující společné snění... Doporučuji číst konec knihy v nočním tichu... nezapomenete...

Hanaa
29.06.2020 5 z 5

Tak určitě ano. Pět hvězdiček je málo. Příběh vyprávěný poetickým jazykem vtáhne do děje, drží a téměř nepustí na poslední stránce.Překrásná kniha, znovu a znovu na ni vzpomínám, i když jsem už četla další. A na postavu "NIKDO" s fialkovýma očima, na tu nezapomenu. Stejně člověk mnoho svých šancí promrhá.Doporučuji

harena
19.06.2020 5 z 5

"Málo je takových, kteří ho očekávají s lehounkým úsměvem na rtech a klidem ve vyhasínajících očích. Posledním přáním většiny lidí je: "Mít tak ještě jednu šanci..." Když ji znovu dostanou, promrhají ji stejně jako předtím. A život jim ji dává každodenně."

Překrásné. Venkovský román s fantaskním prvkem začíná za jedné bouřlivé noci, kdy Matěj Halaj přivádí porodní bábu ke své ženě a cestou narazí na krásnou mladou cikánku, která umírá s nemluvnětem v náruči. Do krásná holčičky se zamiluje Zuna a vezme si ji za vlastní. Maličká Róza s fialkovýma očima je zpočátku hlavní postavou, ale brzy se seznamujeme s dalšími osobami, víc a víc poznáváme osudy lidí, kteří si v sobě nesou různá tajemství, bolesti a hříchy minulosti.
Pak je tu další postava, která prochází celým příběhem a to je "NIKDO" - entita, která nepochází z tohoto světa, připravuje duše lidí na odchod a zbavuje je bolesti. Proto i ten název "Vykupitel duší." Je všude. Zjevuje se pouze Róze, nadané zvláštní schopností, která s ním může mluvit a může ho vidět jako fialovou mlhu, oblak atd. Vykupitel duší sleduje lidské pinožení a nechápe, za čím se lidé stále ženou.
Kniha má zvláštní atmosféru, která člověka po chvíli úplně pohltí a díky vypravěčskému stylu Ivety Pačutové se od knihy neodtrhnete. Nemohla jsem přestat číst, plánovala jsem si ji tak na tři dny, ale nedalo se. Přečetla jsem ji za den. Moc se mi líbila, řadím do srdcovek. Myslíte paní Pačutová, že bude pokračování?

"Ubohá lidská duše! Za života zmítaná touhou a lhostejností, bloudící mezi láskou a nenávistí, tlačená chtěním a odmítáním, sužovaná vášněmi všech druhů. Podle všeho si myslí, že jsou tu proto, aby zvelebili svůj majetek. Anebo promrhali život v opojných pocitech nad levnými potěšeními.
Ubozí, pomatení blázni!"

Rihatama
04.06.2020 4 z 5

V jedné slovenské horské vesnici odříznuté od okolního světa se na konci 19. století odehrávají dramata hodna velkého plátna. Fascinovaly mě ty nevšedně všední životní příběhy, které se odvíjely v jednotlivých chalupách, na polích za vsí, na zalesněných kopcích okolních hor. Fantaskní příběhy lidí žijících v jedné bohem zapomenuté vsi, kterou prochází magický mlžný opar žijící svým vlastním snovým životem, jehož skutky jsou více než reálné. Příběh, kde se život snoubí se smrtí, příběh lidí, kteří znají jen dřinu, hospodu a rodinu, lidí, v nichž se zhmotňují odvěké strachy, předsudky, vášně a nenaplněné touhy, o století dříve o nic méně než dnes. Zpočátku nejvíce poutá cikánečka, které Pačutová přisoudila výjimečný vhled i vlastnosti, ale ani ostatní nezaostávají. Pestrá paleta lidských povah shromážděných v jednom zapadlém koutě. Poutavé, magické vyprávění plné života.

MajaHA
31.05.2020 5 z 5

Moja najoblubenejsia...v jednoduchom obale sa skryva nadherna kniha ktoru som uz citala niekolkokrat a vzdy mi da nieco nove

Eremites
21.08.2019 4 z 5

Tahle kniha je pro mne tak trochu záhada. Vesnické romány s lehkými prvky červené knihovny nebývají zrovna mým oblíbeným žánrem.
Přesto se mi líbila doslova od první strany, příběh mne do sebe vtáhl bez varování jako tornádo. Najednou jsem byla součástí příběhu, částí úvodní bouře, ve které klopýtá neznámá žena s dítětem v náručí. Nevím, zda to bylo způsobeno krásným jazykem autorky či stylem psaní, nebo prvkem magického realismu prostupujícím celým příběhem. Možná vším dohromady. Možná ve mě zarezonovalo něco podvědomého, něco z genů mých předků.

V každém případě je to velmi povedený příběh, který se čte velmi dobře a lehce, s prvky napětí i hřejivých a milých stránek života na vesnici v minulém - tedy vlastně už předminulém - století.

Ivana255
06.05.2019 5 z 5

Krásné čtení !!

Martooni
01.04.2019 5 z 5

Fantastická kniha! Mám trochu predtuchu, jestli nebude pokračování.. přeci jen jsme v Roze ještě neobjevili její zvláštnosti, o kterých Nikdo mluvil, když spadla do řeky.. “umi toho daleko víc”..

Velmi se mi líbil děj odehrávající se ve slovenské vesnici, tak podobne naši české, jak prostředím, tak i zvyklostmi.
Rodinu Halajovych jsem si velmi oblíbila. Líbilo se mi, jak dala autorka v průběhu knihy každému z hrdinů svůj prostor. Silna Hana, potřebná Jolana, obetava Julka, osudem zkliceny Imro, skalopevny Matěj, záhadná Zuna, talentovana Ida a vděčná Roza.

V knize je mnoho mouder, nad kterými se zamyslite a reknete si “o tom je tedy zivot”. Jakoby autorka svůj život již prožila a chtěla nám předat svou zkušenost..

Nádherná kniha, ke které se rada vrátím!

kasavubu
31.03.2019 5 z 5

Vesnické romány odehrávající se v 19. století to je moje srdeční záležitost a tenhle se moc vydařil. Kniha mě úplně pohltila. Je až neuvěřitelné, jak bravurně dokázala autorka vylíčit osudy jednotlivých hrdinů a vůbec nelehkého života vesničanů. Knížka měla neuvěřitelnou atmosféru, skoro jako by autorka psala o něčem, co sama zažila. A motiv "vykupitele" duší mi vůbec nevadil, tak nějak zapadal do folklóru a myšlení tehdejších lidí plného víry v různé nadpřirozené bytosti. Závěr knihy byl neuvěřitelně smutný, ale takový je život, něco končí a něco začíná. Jediné, co mi trochu vadilo, byl zbytečně utnutý konec. Ale možná to byl autorčin záměr, každý ať už si domyslí, jaké byly další osudy Rózy, Idy i obou bratrů.

pajaroh
03.01.2019 3 z 5

Vesnický román, který obsahuje dobře stavěný příběh, pěkné popisy života i přírody, trochu tajemna a mystiky. Všechny postavy jsou uvěřitelné, záhadný "vykupitel" duší dodává knize tajuplnou atmoféru, jen je škoda, že se příběh často pohybuje na hraně červené knihovny a že jemný styl a pěkně plynoucí věty jsou čas od času vystřídány vyjádřením typu: "Není silná, jen tak nějak šťavnatá." - vážně? Přijde mi, že si autorka vyhrála ve větách popisujících prostředí, ale v dramatických částech knihy svůj styl hodně uspěchala. Nicméně příjemné čtení.

Gabika9
21.12.2018 5 z 5

Příjemně tajemná kniha, dějově zajímavá a přitom realistická.

regulax
04.12.2018 5 z 5

Perfektní! Perfektní volba mé kamarádky, která koupila tuto knihu a já si ji mohla přečíst. Vlastně musela, protože mi do Čtenářské výzvy 2018 chyběl slovenský autor :-) a to jsem nevěděla jak to bude perfektní! Díky perfektnímu nápadu vytvoření této výzvy!

Bella1
12.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, těším se, až autorka napíše další, určitě si ji taky přečtu. Musela jsem nad tou knihou ještě dlouho přemýšlet a určitě se k ní časem zase vrátím.

Dimas
07.11.2018 5 z 5

Tak krásná knížka, napsaná zdánlivě jednoduchým jazykem...
Objevena díky Čtenářské výzvě. Děkuji

RADIN
18.10.2018 4 z 5

Skvelá kniha,potešilo ma že je od slovenskej autorky.

ritz
16.10.2018

Krásná knížka, výborný příběh, hezky napsané, zanechala na mě hluboký dojem

Kykynka
03.09.2018 5 z 5

,,...Žij," řekla laskavě. ,,Dokud někdo stojí o tvou přítomnost, nejsi poslední. A to, jestli o ni někdo bude stát, záleží jen na tobě."...

Nádherná kniha. Je jen málo takových, které něco ve čtenáři zanechají na dlouhý čas. A tato kniha patří mezi ně. Krásně se četla, děj ubíhal sám. Čtenář se jen těžko odpoutává od osudů venkovanů.

NymphMaeve
30.08.2018 5 z 5

Od knihy jsem moc nečekala, ale naprosto mě pohltila a nadchla. Ačkoliv je to autorčina prvotina, je skvělá. Nádherně a čtivě napsána, člověka potěší i rozpláče. Všechny postavy jsem si oblíbila, rodiny mi přirostly k srdci a prožívala jsem s nimi dobré i špatné, nápad na vykupitele duší je úžasný. Trocha pohádkových prvků nebyla na škodu, ba naopak, jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a určitě se k ní v budoucnu vrátím a těším se na další díla této autorky.

prvotina Slovensko, Slovenská republika venkov magický realismus ságy

Autorovy knížky