Něžná fata morgána

Třetí příběh z období detektivních začátků Richarda Krauze se odehrává v listopadu 1989. Richard Krauz pracuje na oddělení vražd už půldruhého roku, ale starší kolegové na něj stále hledí jako na kriminalistické ucho. Jeho učitel, starý detektiv Burger má na stole tři staré nevyřešené vraždy mladých žen, které vrah zardousil, sexuálně zneužil a jejich mrtvoly zanechal v městském parku na lavičce. Způsob provedení všech tří vražd napovídá, že se jedná o jednoho a téhož pachatele. Vyšetřování vyžaduje specializovaný tým, ale vedení a stranický orgán tento požadavek ignorují. Nechtějí vyvolat mezi obyvatelstvem nežádoucí paniku. Měsíc před revolucí dojde ke čtvrté vraždě a ta potvrdí Burgerovo varování, že vrah pokračuje dál. Bohužel je pozdě. Přijde revoluční listopad 1989 a společenské poměry se radikálně mění ze dne na den. Osudy lidí se setkávají a protínají na náměstí a v cinkotu klíčů zanikne osamělý výkřik, že jeden z nich je bezcitný surový vrah....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312795/big_nezna-fata-morgana-6fL-312795.jpg 4.3405

Kniha Něžná fata morgána

Balenka

Pre mňa, jedna z najslabších Danoviek.

Kami33

Určitě je pravda, že některé "Dánovky" byly o kousínek lepší. Ale ten kousek je pro mě příliš malý, abych kvůli tomu, hodnotila hůře.

tittanie

Mé nadšená stále trvá. Knihu jsem bohužel nesehnala v češtině, tak jsem ji musela poslouchat ve slovenštině. A nevadilo mi to, a to audioknihy moc nemusím.
Nadávala jsem kriminalistům, že nedokážou řešit vraždu v jedné kapitole a já si musím co nejrychleji překlikávat, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat.
Dobu jsem nezažila, ale zjistila jsem, že bych se měla podívat, jak to všechno vlastně probíhalo na Slovensku.
Asi si teď dám pauzu, abych se nepřetěšila na další díl.
Dokonce jsem porušila pravidlo, že když v jeden den dočtu knížku nebudu číst další, a když už tohle poruším, tak ať je ta knížka úplně jiného žánru, tak ani tohle nevyšlo.

ErikaKej

Kniha bola zaujimavá a napínavá, ale oveľa viac ako dej vo mne tentokrát rezonoval opis udalostí z 89.Aj návrat späť do Burgerových čias bol super.Prvý krát som čítala knižnu podobu a opäť som si to vypočula ako audioknihu v podaní pána Geišberga. Jeho prednes je perfektný a posúva úroveň knihy ešte vyššie.

pinar
31.10.2021

Tato knížka mně nezaujala, jednak jsem pamětníka a čekala bych důkladnější a bohatější vnoření a popis listopadových dní, aspoń já si je pamatuji daleko barvitěji, zatím je věnováno více času popisu nicnedělání v kanceláři a podrobnému popisu popíjení policistů vlastně od rána do večera, a jednak jsem úplně neuvěřila konečnému rozuzlení a náhodnému nalezení vraha, který ale zase někam v závěru zmizel. Jiné knížky se od Dominika Dána se mi líbily moc, ale tahle mne zklamala.

99jana99
24.10.2021

Stále ještě u mě nejsou knihy za pět hvězd, ale začátek super, pak jsem se chvíli nudila, konec zase skvělý. Popis situace v listopadu 89 z pohledu policie zajímavý. Hlídání studentů bylo důležitější , než vyšetřování vraždy.

SadUnicorn
29.09.2021

(+ SPOILER) Tahle kniha je krásným důkazem toho, že dánovky se přibližují realitě víc než kterékoliv jiné detektivky, které jsem doposud četla. Ne vždy se zadaří, ne vždy se pachatele povede odhalit, ne vždy je zločinec chycen a často jen hloupá náhoda zmaří vyšetřování nebo ho naopak posune. Pozadí této knihy tvoří období revoluce a měnící se nálada společnosti. I to je krásně vyobrazeno ve změněném postoji Krauzových známých k němu. Je zajímavé pozorovat probíhající revoluci z pohledu policistů a členů StB a vlastně všech, co si chtějí v novém režimu hlavně zachránit zadky.
Výborná kniha, ale jednu hvězdičku strhávám pouze za to, že některé dánovky jsou lepší.

m.valova
22.09.2021

Chronologicky jedna z prvních.. odehrávající se v době revoluce...více než téma vražd mě upoutalo to všechno co se dělo kolem,to jak měli všichni plné ruce práce a snažili se chránit si svoje zadky...tenkrát to bylo tak a vlastně jsem o tom nikdy nečetla z pohledu policie,ale spíše z pohledu" obyčejného "lidu a jsem ráda,že mám konečně i představu jak to všechno probíhalo a vlastně jsem se i po těch letech dokázala radovat a těšit z toho,že to všechno tak dopadlo,revoluci si pamatuji velmi matně jako dítě z vesnice a až nyní si na spoustu věcí činím názor díky filmům a knihám.Jenom si tak občas říkám,jestli se vlastně neopakují věci stále dokola mocní si stále připadají všemocní a to se asi nikdy nezmění.Parta slovenských detektivů mě baví a doufám že postupně přečtu všechny Dánovky .