Horečka nad ránem

Švédsko, 1945. Miklós, maďarský básník a novinář, přežil hrůzy koncentračního tábora Bergen-Belsen a zvádl i cestu lodí do nemocnice na ostrově Gotland, kde se má zotavit. Místo toho si však vyslechne krutou diagnózu: podlé lékaře mu zbývá nanejvýš půl roku života. Miklós se nehodlá vzdát a pouští se do boje s osudem. Napíše dopis všem sto sedmnácti maďarským dívkám a ženám, které pocházejí ze stejného kraje jako on a léčí se po celém Švédsku podobně jako on – s jediným cílem: poznat lásku. Najde se některá, která mu odpoví?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318383/big_horecka-nad-ranem-dE8-318383.jpg 3.7102
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Plus

Hajnali láz, 2010

Kniha Horečka nad ránem

VéjaTarabová
včera

Od knihy jsem čekala trochu něco jiného, ovšem vůbec to nebylo špatné. Příběh i styl vyjadřování mi připomíná tvorbu Bohumila Hrabala. Románek Mikóse a Lili nabírá nového spádu, vezmeme-li v potaz, že vychází ze skutečné události. Jinak mi obě hlavní postavy poměrně sedly, nic mě u nich vyloženě neštvalo. Děj plyne zvolna, spíše bez zvratů. Nemám moc v oblibě vypravování z pohledů více postav, zde to však díky úryvkům dopisů plynule přechází. Nenalézám zde příliš věcí, ke kterým se vyjádřit. Jednoduše silný příběh o neobvyklé lásce, vůli žít a velkých překážkách osudu.

„Dal si předsevzetí, že bude-li řeč o životně důležitých věcech, bude se přitom vždycky houpat na židli.“

DominaCZ

Nijaký, suchý.
Ač na léčení, chovaj se tam jak fakani na intru a chodí to tam yebat do lesů a kde všude...to je špatný, to si měli ohlídat.
Dělá to z toho jakousi zoo.
Úryvky jsou malinký, z 99% o ničem.
Nevím, mně to nic neříká prostě.

jana277

Knihu som otvorila bez toho, aby som čokoľvek o nej vedela. Rýchlo som zistila som, že sa bude týkať vojny, koncentráku a takéto knihy nedávam. Áno, bolo to tam, ale na pozadí. Kniha o vôli, nevzdávaní sa osudu, dosiahnutí svojho sna. Neľutujem ani minútu nad ňou strávenú.

lilly1

Příběh dvou mladých lidí,kteří se poznávají na základě svých poslaných dopisů.Miklós a Lili - každý se svými smutnými příběhy prožitými v koncentr.táborech,jež se podepíši na jejich zdraví-dokáží přes to všechno najít v době rekonvalescence jeden druhého a zamilovat se do sebe.Dopisy jsou odrazem jejich duše,pocitů a svědčí o jejich souznění jak před osobním setkáním,tak také po něm.

dennydee

Rozhoduji se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale spíš se přikláním ke třem a půl. Kniha je napsaná dobře, srozumitelně, moc se mi líbily úryvky dopisů zakomponované do děje. Přišlo mi to ale takové utahané, zdlouhavé i přesto, že se jedná o útlou knihu. Příběh je to dojemný, zamilovaný, až těžko uvěřitelný. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale jednou stačilo.

iv.ča

Skvěle napsaný příběh. Osobitá, originální kniha. Děkuji autorovi za možnost vstoupit do příběhu jeho rodičů.

haki34
25.12.2021

(+ SPOILER) přesně kvůli takovým knihám miluju výprodeje (Dobrovský) a knihobudky.. nečekám hodně a dostanu vrchovatě. Křehký příběh lásky a touhy po životě podle skutečných událostí.. Nepotrpím si na dramata, ani nevyhledávám momentálně velmi populární téma koncentráků...ale náhodné setkání s Miklósem a Lily bylo silné. O to víc, že příběh dal dohromady podle skromných sdělení a bohaté korespondence syn této pozoruhodné dvojice. Když se nepravděpodobné stane pravdou. Jak velkou moc má naše víra ! přiznám se, i slzička místy byla. Verše a úryvky dopisů vedou linku dějě jako Ariadnina niť až ke šťastnému konci. Kéž by takových příběhů bylo víc...Útlá knižečka mě ve vánoční době celkem rozebrala.
Doporučuji a zakládám do knihovny.
A...věřte svým snům a šťastným koncům přátelé !!!

ANDY28
19.11.2021

miluji tyto skutečné příběhy a děkuji vám muži, že vám dáme důvod být opět džentlmeny