soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Začátek příběhu se nese ve znamení těch nejlepších psychologických thrillerů. Sice hned od začátku se mi příběh jevil značně nevěrohodně, ale s postupem času ve mně začal hlodat červíček nejistoty. Bylo to opravdu dobře napsané. Velmi pozvolné vypravování, které mi umožnilo nasát atmosféru příběhu a začít pochybovat. Až na ten závěr. Proč? Ve snaze šokovat za každou cenu, téměř každý příběh z této série ztrácí velmi výrazně na věrohodnosti. Bohužel se to týká také této knihy, která mě jinak velice bavila. Audioknihu čte pan Igor Bareš a tak jako vždy odvedl mistrovskou práci.

21.10.2023 5 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

Tuto knihu máme doma na čestném místě, navíc je opatřena autogramem a já si po letech v rámci čtenářské výzvy, dala opáčko, tentokrát jako audioknihu. Po poslechu mohu konstatovat, že tato kniha rozhodně baví v každém věku. Kniha je sice v první řadě zábavná, nicméně pan Rudolf do ní ukryl mnohá moudra, která jsou platná v každé době. Děti dovedou být ve své bezprostřednosti často i nevědomky docela kruté a tato kniha částečně přináší návod, jak se s tím vypořádat a jak ze svého případného nedostatku udělat přednost. Audiokniha je načtena velice slušně a načetla ji paní Zdeňka Černá.

20.07.2023 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

České hlášky, které jsou pro Kotletu tak typické a bohužel nejenom pro něj, protože tento nešvar se týká mnoha českých spisovatelů, kteří se věnují military literatuře, de fakto již předem znemožňují prorazit na mezinárodním trhu. A to je myslím škoda, protože jinak by tato kniha, možná série, nevím jsem teprve na začátku, měla šanci ve světě zaujmout. Předností je bezesporu zajímavé prostředí ve kterém se tento příběh odehrává. Je jím celý vesmír a nepřeberné množství různých mimozemšťanů, což otevírá prakticky neomezené možnosti. Proto je obrovská škoda, že kniha sklouzne, tak jako všechny ostatní kotletoviny do bezduché střílečky. A příběh tak začne připomínat béčkový film z 90. let minulého století. Za mě zatím obrovsky nevyužitý potenciál, který tento svět nabízí. Snad v dalších částech bude příběh dějově bohatší. Přesto to bohatě stačí na plný počet bodů, je to zkrátka velice zábavné. Audioknihu velice dobře načetl pan Martin Stránský.

07.07.2023 5 z 5

Zatím nejhezčí pohádka z této detektivní série. Napínavé, záhadné a tentokrát dokonce vtipné. Historikové si patrně rvou vlasy, ale já se u této konspirační teorie náramně bavila. Audiokniha je také povedená a načetl ji pan Jan Hyhlík.

19.05.2023 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Strašně ráda čtu scifi příběhy, které jsou již staršího data vydání a tedy ve skutečnosti popisují naší současnost. A jsem většinou hodně překvapená, jak se autorům daří naší budoucnost předpovídat. S trochou nadsázky řečeno, jsou jejich předpovědi přesnější, než dlouhodobé předpovědi počasí. Tato kniha sice nepředpovídá něco co se již odehrálo, ale je až tíživě pravdivá a je obžalobou samotného lidstva. Jsme ve vesmíru sami, nebo se vesmířané s námi nechtějí setkat? Poslech této audioknihy ve mně tyto myšlenky vyvolal. Přestože knihu hodnotím velmi pozitivně, myslím si, že v tomto případě pan Walter Tevis nevyužil veškerý potenciál, který tento příběh nabízel. A proto nedávám plný počet bodů, ač si to příběh samotný zasloužil. Audiokniha je načtena pouze průměrně a načetl ji pan Igor Orozovič.

23.03.2023 4 z 5

V této knize najdeme monology, případně odpovědi na nevyřčené otázky od lidí, které tato katastrofa nějakým způsobem zasáhla. Autorka je do knihy na které průběžně pracovala 20 let, zařadila bez nějaké větší literární úpravy. Na jednu stranu to přispívá k větší autentičnosti jednotlivých příběhů, což mě velice často nutilo až k slzám. Ale na druhé straně, se díky tomu některé popisy v knize možná zbytečně často opakují. Kniha je to nesmírně zajímavá a lidstvo by se z ní mělo umět poučit. Bohužel jak máme možnost v současné době sledovat, chtít po lidstvu, aby se učilo z vlastních chyb, je velmi naivní. Nakonec to dokládá samotný závěr, kde je zmínka o tom, jak lidé pořádají turistické zájezdy do této zamořené oblasti. Audiokniha je vydařená i když paní Lucie Kožinová v některých pasážích zbytečně přehrává. Na jejím načtení se dále podíleli tito narátoři: Zdeněk Mahdal, Eliška Beňová a Matěj Macháček.

23.02.2023 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Zajímavá kniha kterou nedovedu žánrově nikam zařadit. Nacházejí se zde tři dějové linie, přičemž je každá z nich úplně jiná, ale dohromady tvoří zajímavý celek. Všechny jsou založené na vzájemném dialogu a obsahují naprosté minimum děje. Hlavní dějová linka se odehrává v Praze, kde Jana studuje vědecký obor, konkrétně japanologii. To co mě na této knize zaujalo nejvíc, je její druhá dějová linka. A tou je postupný překlad jedné japonské povídky. S něčím podobným jsem se setkala vůbec poprvé a samotnou mě překvapilo, jak mě odhalování tohoto v podstatě prostého textu udržovalo v neustálém napětí. Třetí dějová linka se odehrává v Tokiu a je zase úplně jiná. Celá je protkána magickým realismem. A tak se ze zdánlivě obyčejného příběhu autorce podařilo vytvořit něco co nejde rozumem uchopit. Jediné z čeho jsem byla malinko zklamaná byl samotný závěr. Všeobecně mám otevřené konce ráda, ale tady těch otazníků zůstalo příliš mnoho. Audiokniha je načtena obstojně a načetla ji paní Anna Kameníková.

22.01.2023 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Mé první seznámení s autorem a mám radost, že mohu napsat, že jsem byla opravdu mile překvapená. Monolog místního hospodského povaleče, který by byl rád za hrdinu, ale nemá na to. A tak se stává alespoň králem sídliště a místní putyky. Drsný a syrový jazyk, který se přesně k tomuto antihrdinovi náramně hodil. Nejvíc mě bavil jeho dialog s místní servírkou. Ta ho doslova i obrazně vysvlékla zcela do naha. Audiokniha je velmi vydařená. Monolog nečte, ale rovnou hraje pan Hynek Čermák. V dialogu je mu partnerkou paní Kristýna Frejová.

21.10.2022 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Mám za sebou závěrečnou část této série a mně tak nezbývá nic jiného než začít bilancovat. Oběť bez tváře pro mě zůstává nejlepší knihu z této série, protože to bylo všechno nové. Žádné nelogické kroky, žádní super hrdinové, ale chybující lidé. V dalších dílech se tato přednost vytrácela a knihy šly často až za hranu své věrohodnosti. Byla jsem tedy velmi napnutá jak se povede samotné finále. S radostí mohu konstatovat, že se závěr vydařil a tuto knihu řadím v celé sérii hned na druhé místo. Ke slovu se konečně dostává má oblíbená Dunja a roli statisty přebírá Fabian Risk. Ale to není podstatné, podstatné je, že se příběh vydařil. Je napínavý, dobře vymyšlený a až na drobné maličkosti, skoro věrohodný. Ale především mě to bavilo a co si od podobných knih přát více. Celou tuto sérii načetl naprosto dokonale pan Pavel Soukup.

26.09.2022 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Další milá pohádka. Z počátku jsem si říkala, že je tento příběh docela nezáživný. Bylo to takové přešlapování na místě a děj se nikam příliš neposouval. Ale od chvíle kdy si Ludmila vyjede na výlet, příběh nabere takové tempo, že jsem velice rychle na mírně nudou počáteční pasáž zapomněla a nakonec tento příběh hodnotím jako zatím ten nejvydařenější z celé série. Jenom mi trochu vadí, ten stále se opakující stejný vzorec. Klaďasové jsou bez výjimky od děvečky až po panovníka strašně chytří. Ale podvodníci, vrazi a lapkové jsou naprostí prosťáčci. No zkrátka pohádka. Škoda, že to je ve skutečném světě dost často právě naopak. Ale tím si zároveň odpovídám na nevyslovenou otázku, proč mám tyto příběhy tak ráda. Alespoň v knížkách je všechno v pořádku. Audioknihu čte pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických románů se jeho pomalé vyprávění dokonale hodí a neumím si představit někoho vhodnějšího.

10.09.2022 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Kdykoliv jsem hledala hororové téma a využila k tomu Databázi knih, v podstatě pokaždé jsem se spálila. Jsem tedy moc ráda, že jsem tentokrát po této knize sáhla bez nějakého dlouhého zkoumání. Nízké hodnocení by mne totiž nejspíš odradilo. Ale Tma je přesně tím mrazivým thrillerem, které mám tak ráda. Hutná opravdu hororová atmosféra prochází celým tímto komorním příběhem. Audioknihu jsem začala poslouchat včera v noci a opravdu jsem měla chvílemi mrazivý pocit. A od tohoto druhu literatury nic jiného nepožaduji. Kdyby vznikalo podobných příběhů víc, byla bych patrně daleko kritičtější, ale oni nejsou. A tak mi vůbec nevadí, že tento příběh připomíná béčkový film a děj je chvílemi předvídatelný. Můj herec v něm zahrál na Oscara a dopadlo to přesně tak jak mělo. Audiokniha je načtena mým velmi oblíbeným narátorem panem Vasilem Fridrichem a mohu jí všem vřele doporučit.

09.07.2022 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Záhada hlavolamu je nejspíš dějově z této trilogie knihou nejvydařenější, ale mě nejvíc bavila právě až tato závěrečná část. Důvod? Zatímco co v Záhadě hlavolamu a také v pokračování Stínadla se bouří. Vydáno 1941 a 1947. Jsem se jenom těžko ztotožňovala s chováním chlapců v těchto knihách, tak v závěrečné části, vydáno 1986, což je letopočet mého dětství, se parta kluků chová tak jak by se z mého pohledu chovat měla. Tedy již to není jenom přeslušná parta, jejíchž chování se zdá jenom těžko uvěřitelné. V této závěrečné knize musí dělat poměrně dost kompromisů a volit mezi menším zlem, což je vlastně to co my lidé musíme dělat celý život. Díky tomu, kniha není jenom dobrodružným příběhem pro mládež, ale směle se dá hovořit a románu, který je určen všem generacím. Audioknihu, stejně tak jako předchozí části této trilogie, načetl velice dobře pan David Matásek.

03.05.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

S velkou pravděpodobností audiokniha roku. Ryland se probudí a neví: kdo je, co je a kde je. Pro vytvoření napínavé situace nelze začít lépe. Máme zde dvě dějové linky. V té první se odvíjí současnost a čeká nás setkání s mimozemskou civilizací. Druhá dějová linka je retrospektivní. V ní se Ryland postupně rozpomíná na všechno co se odehrálo. Občas bylo vědy trochu moc a musela jsem se plně soustředit. Ale ono to všechno je tak propracované a logické, že potom marně hledám něco, co by mi nesedělo, co bych mohla panu Weirovi vytknout. Jak jsem se zmínila hned na začátku, tak audiokniha je klenotem. Příběh tomu hodně nahrál, protože zvuková komunikace v knize určitě nešla tak vystihnout jako v audioknize. Ale pochvalu si zaslouží úplně všechno. Režie, střih, hudba i četba. Vše je naprosto dokonalé. Audioknihu čte pan Lukáš Hlavica.

22.11.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Hodně mi pomohlo, když autor hned na začátku oznámil, že se jedná o smyšlený příběh, který byl pouze volně inspirovaný skutečnou událostí. Odpadla mi tak starost zabývat se myšlenkou jestli jsou bratři tak čestní, nebo až na tolik podivínští. Myslím si, že pravda bude někde uprostřed. Pan Vaněček má svůj osobitý styl vyprávění, který není pro romanopisce vůbec běžný. Neplýtvá totiž zbytečně slovem. Nesnaží se nám dlouhým popisem přiblížit okolní krajinu. Ani neřeší, kdo chodí jak oblékaný. Jde rovnou na dřeň jednotlivým problémům. V knize je tolik pravdy. Nejsilněji mě to zasáhlo ke konci příběhu. Když je po revoluci a ono se vlastně vůbec nic nezměnilo. Nejlépe to obsáhne citát od Karla Čapka, který je v knize hned dvakrát připomínán. A mně se nesmírně líbí.

Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

Audiokniha snese jenom ta nejpřísnější měřítka. Knihu nám přečte pan Pavel Soukup a to je pro vyprávění románů a příběhů ze života ten nejkrásnější hlas. Navíc dobová hudba, oznámení, znělky. Prostě absolutní TOP.

08.09.2020 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Byla to má třetí kniha od této autorky a myslím si, že jí mohu označit za nejlepší. Poklidné tempo vyprávění, které ovšem ani chvilku nenudí. Zápletkou ani pachatelem, kterého není příliš složité odhalit, autorka sice neohromí, ale mě hrozně baví způsob jakým je tento příběh vyprávěn. Není to klasická detektivka, která mě často nudí, protože v ní najdu naprosto shodná schémata a pouze se vymění osoby a kulisy příběhu. Tentokrát je to úplně jiné. Sledujeme detektivní román s příjemnou atmosférou příběhu. K absolutní spokojenosti to chtělo jenom vymyslet důmyslnějšího pachatele. Bohužel audiokniha tolik povedená není. Načtena je sice naprosto dokonale (Igor Bareš a Lucie Juřičková), ale zvuk je příšerný. Na pozadí je velmi slyšitelný šum. Je to obrovská škoda, že tak vynikající příběh musel pokazit nějaký neschopný zvukař.

20.02.2024 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

V tomto případě nemá příliš valný význam knihu porovnávat s filmovou podobou, protože film se snažil diváky šokovat do té doby neviděnými filmovými triky a tak na děj již nezbylo téměř žádné místo. Proto není žádným překvapením, že je po obsahové stránce kniha mnohem lepší. Velmi mě bavilo sledovat počáteční vědecké postupy. Příběh šel pěkně do hloubky a je plný filozofických myšlenek. S postupujícím časem se přepne do dobrodružného módu a společně se stále se stupňujícím napětím, vytváří velmi vydařený příběh. Nicméně občas mě zarazilo velmi nelogické chování některých lidí a proto plný počet bodů dát nemohu. Audiokniha je velmi vydařená a načetl ji pan Jaromír Meduna.

08.02.2024 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Robert Bryndza mě opět přesvědčil o tom, že psát opravdu umí. Ale přála bych si, aby zkusil někdy napsat společenský román. Protože osobní rovina příběhu mě téměř v každé jeho knize, baví mnohem víc než ta detektivní. Tuto knihu si dovolím označit za výsměch čtenářům detektivních příběhů. Protože je to opravdu odfláknuté. Bryndza se tentokrát vůbec neobtěžoval s vytvářením slepých a falešných stop a díky tomu se tento příběh stal strašně předvídatelný. Neumím si představit, že by tento případ někdo neodhalil mnohem dříve, než tito "slovutní" vyšetřovatelé. Opravdu bych si nenajala tak nedůvtipného soukromého detektiva. Proto tentokrát nedávám plný počet bodů, byť jsem se i tentokrát náramně bavila. Audioknihu i tentokrát, načetl velice dobře pan Martin Stránský.

21.11.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Docela mě překvapilo, že má tato kniha tak nízké hodnocení. Pro mne je zatím autorčinou nejlepší. Dokonalý magický realismus, ze kterého během celého příběhu, velmi příjemně mrazí. Ten příběh je koktejlem Gustava Meyrinka, lehce říznutým Stephenem Kingem. A je fascinující, že tak mimořádně nadaný spisovatel, pochází zrovna z Čech. Jsem si totiž jistá, kdyby tuto knihu napsal třeba již mnou zmiňovaný Stephen King, kniha by se stala světovým bestsellerem. Ale z české kotliny je ta cesta ke slávě velmi složitá. V příběhu jsou dvě časové roviny, dětství a dospělost. A jsou tak dobře promíchané, že po celou dobu udržují čtenáře v nejistotě co se to vlastně děje. Během poslechu jsem byla rozhodnuta knihu zařadit mezi ty které doporučuji. Ale protože tam zařazuji z mého pohledu pouze naprosto dokonalé knihy, nemohu tak učinit kvůli lehce pokaženému závěru. Vlastně nebylo nic špatně, ale já si myslím, že podobný příběh si měl zachovat veškerá tajemství. Totiž to co zabíjí všechny horory je fakt, že nám nestvůru ukáží již ve druhé kapitole a potom se děs, který se tím pádem vytrácí, snaží nahradit jedním kýblem krve za druhým. Ale tak to nefunguje. Strach máme pokaždé především z neznáma. Audiokniha je sice načtena velice dobře a já bych ji moc ráda označila za pomyslnou třešničku na dortu, ale bohužel ta třešnička je trochu červivá. Velice dobře ji načetl pan Igor Bareš, který ještě víc umocnil hororovou atmosféru, která tímto příběhem prostupuje, ale bohužel záplaty v audioknize dočetl pan Kamil Halbich. A to je strašná škoda, protože tento příběh si zasloužil větší profesionalitu.

01.11.2023 5 z 5

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Filip Jánský (p)

Zpočátku jsem měla pocit, jako kdybych četla průřez deníkových zápisků. Jednotlivé příběhy jsou zde tak trochu nahodile, bez ladu a skladu. Teprve lehce za polovinou kniha vypráví příběh, který se stává literární zpovědí skutečných vlastenců, pro které je národ, jeho kultura a základní hodnoty, na prvním místě v žebříčku lidských hodnot. Drsný, silný a syrový příběh, který zejména ve svém počátku, lehce postrádá lepší literární zpracování. Audiokniha je velmi vydařená a načetl ji pan Zdeněk Loníček.

18.07.2023 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Svěží detektivní komedie s prvky inteligentního anglického humoru. Je to ten druh humoru, který nevyvolává bouře smíchu, ale jenom zlehka polechtá bránici. A ne každý je ho schopen pochopit. Příběh je lehce ztřeštěný, dějově předvídatelný, ale napsáno je to po čertech zábavně. A to já zrovna knižní humor příliš nevyhledávám. Možná je mé nadšení ovlivněno poslechem audioknihy. Ta se totiž vydařila opravdu náramně. Je poznat, že se při jejím načítání bavil i sám narátor pan Kamil Halbich.

27.03.2023 5 z 5