SonaH SonaH komentáře u knih

Gruffalinka Gruffalinka Julia Donaldson

Budu opakovat to, co jsem napsala u Gruffalo. Knížku jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit překlad. Text jsem překládala 2,5leté dcerce sama volně. Nejdřív jsem si myslela, že to na ni bude moc složité, trošku se i bála, ale pak ho chtěla znovu a znovu a musím ho vyprávět několikrát denně, stejně tak jako Gruffalo a Všichni letí na koštěti. Autorka ma i další nádherné knížky, takže u nás naprosto letí. V angličtině se dají koupit i tzv. Activity Books se samolepkami a úkoly. Opravdu moc hezké i pro tak malé dítě jako je to moje. Bohužel nemohu hodnotit v ČJ.

02.03.2016 5 z 5

Gruffalo Gruffalo Julia Donaldson

Knížku jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit překlad. Text jsem překládala 2,5leté dcerce sama a pouštím ji to i nazpívané na youtube v angličtině, protože je to moc pěkné. Nejdřív jsem si myslela, že to na ni bude moc složité, trošku se i bála, ale pak ho chtěla znovu a znovu a musím ho vyprávět několikrát denně, stejně tak jako Gruffalinku a Všichni letí na koštěti. Autorka ma i další nádherné knížky, takže u nás naprosto letí. V angličtině se dají koupit i tzv. Activity Books se samolepkami a úkoly. Opravdu moc hezké i pro tak malé dítě jako je to moje. Bohužel nemohu hodnotit v ČJ.

02.03.2016 5 z 5

Až na dno Až na dno Joy Fielding

Napínavé čtení na dovolenou, o ženě, která je donucena najít samu sebe - změnit vzhled, najít si práci a zároveň si zachránit svůj život.

16.02.2016 4 z 5

Ikariana Ikariana Věra Stiborová

Osobité povídky, které tvoří vesměs vzpomínková pásma s motivem návratu, nenaplněnosti života, míjení se s vlastním snem. Hezké, ale občas zldouhavé. Styl nekonečných souvětí.

16.02.2016 2 z 5

Jidiš pro radost Jidiš pro radost Leo Rosten

"Máš-li hlad, zpívej; máš-li bolest, směj se."

16.02.2016 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

3.díl už byl dost nudný. Sice opět navazuje, ale neustálé prázdné ujišťování o lásce a chabý pokus o thriller mě tentokrát opravdu nepřesvědčily.

16.02.2016 1 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Přestože čtení stěžuje staročeština, člověk se s postavami lehko sžívá a vychutnává si středověkou loupežnickou atmosféru.

16.02.2016 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Kniha mě bavila, film se mi potom líbil, možná mě i více dojal. Každý se se smrtí vyrovnává jinak a tohle byl obdivuhodný krok, taková sebepomoc se ze všeho dostat. Nemít závazky, ráda bych si tuhle túru zkusila též.

15.02.2016 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Propracovaná kniha, zajímavý příběh, ale nečetlo se mi to jedním dechem.

15.02.2016 4 z 5

Co má umět předškolák (nauč se to také tak!): hry a hříčky, úkoly, dřív než půjdeš do školy Co má umět předškolák (nauč se to také tak!): hry a hříčky, úkoly, dřív než půjdeš do školy Martina Drijverová

Doporučuji pro maminky s malými dětmi. Koupila jsem dcerce v necelých 2,5 letech a přestože některé věci jsou pro ni ještě složité, tak dává knížce přednost před televizí. Sama si knížky Martiny Drijverové pamatuji ze svého dětství a určitě pořídím dceři další.
Jinak ještě, kniha je tvořena krátkým povídaním s obrázkem a zároveň aktivitiou pro maminku s dítětěm nebo krátkým interaktivním textem s otázkou. Provázíme tak holčičku Aničku a kluka Petra celým dnem, při výletě, o víkendu atd. Opravdu pěkné!

10.02.2016 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Líbilo se mi a četlo se to velice snadno a přečtu si ráda další knížku, ALE... musím souhlasit s mnohými komentáři... přestože obdivuji energii, přirozenost, humor a celkovou osobnost paní Davouze a sama žiji v zahraničí s cizincem, chybí mi u ní trochu pokory, neztotožňuji se zcela s jejími názory a neubranim se pojmu "světáctví". Také se domnívám, že její knížky či životní zkušenosti mají potenciál mnohé ženy oslovit, dodat jim odvahu začít znovu i v pozdním věku, ale čím více se začítáme tím více chápeme, že na to všechno musí taky člověk mít. To i ten chlap se rád nechá sbalit. :-)

04.11.2015 4 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Skvělá knížka, četla se mi jedním dechem a souhlasim s tim, co se tu píše o výborně podaných historických souvislostech. Začínám hned číst pokračovaní: Všechny sny světa a objednala jsem si i další knížky od této autorky, bohužel zatím jen v němčině. Komu se líbilo doporučuji přečíst Měděného jezdce od Paulliny Simons.

05.03.2015 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Je to taková dost čtivá blbost. Četla jsem v originále a 2. díl dobře navazoval a pěkně se rozvíjel. Nicméně, knížku bych si nekoupila. Navíc, erotické čtení se mi líbí, nejsem puritán, ale tady mi nesedí, nudí a dokonce mi i trošku vadí.

Ještě přidávám poznámku ke 3.dílu, který jsem právě dočetla a jsem zklamaná. Sice opět navazuje, ale neustálé prázdné ujišťování o lásce a chabý pokus o thriller mě tentokrát opravdu nepřesvědčilo.

08.02.2013 3 z 5

Xenofobní průvodce - Češi Xenofobní průvodce - Češi Aleš Palán

Jak trefné, vtipné a pravdivé. Strašně jsem se nasmála a samozřejmě, někdy se i poznala. Skvělá knížka, jsem zvědavá, jaké to bude číst i o jiných národech.

Namátkou:
Jistým druhem národního sportu je řízení auta bez řidičského oprávnění. Za půl roku přistihla policie přes 8000 řidičů bez řidičáku.

S Čechem můžete hovořit na jakékoli téma, avšak s jistou dávkou opatrnosti. U politických či sportovních témat je moudré nejprve si diplomatickými otázkami ověřit, na či stranu se dotyčný přiklání, a předstírat, že jsme s ním zajedno. Někdy se ale i tak nevinné téma jako je počasí ukáže být kontraverzní. Typický Čech je k hádce vždy připraven: hlasitě, bez zábran a o čemkoli. Čím méně předmětu sporu rozumí – tím lépe. A tak v diskuzích nakonec nevítězí ten, kdo použije nejlepší argumenty, ale ten, kdo víc křičí.

31.01.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Adept na nejhorší knihu to určitě není (něco mezi 2-3*). Vzhledem k jednoduchému stylu a námětu je to čtivé a odpočinkové, ikdyž výhradně pro dámy (spíše mladší). Vadilo mi opakování, zejm. části "smlouvy" 3x a některé pasáže byly nudnější, vyloženě jsem měla někdy tendenci k rychločtení nebo přeskakování, což samo o sobě je trochu hodnocením. Mělo to ale hlavu a patu, takže dám dalším dvěma dílům šanci, tentokrát v originále.

29.01.2013 3 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

Skvělá knížka. Právě jsem ji dočetla jedním dechem. Spousta rodinných tajemství, silné ženy, jiná kultura, všechno mě to nutilo číst dál a dál a všude. :-)

04.01.2013 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Klasika, která se mi líbila moc... až tak, že jsem se při svém pobytu ve Francii jela do této vesničky podívat. Záchodky tam s pýchou stojí pro všechny příznivce Gabriela Chevalliera.

02.01.2013 4 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Když jsem slyšela, že je to o cestování v čase, tak se mi do toho moc nechtělo, ale přečetla jsem jedním dechem. Odpočinkové i na zamyšlení s krásnými citáty u každé kapitoly.

02.01.2013 5 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Moc se mi do té bichle nechtělo, ke všemu v tom byla politika, ale je to vynikající román, který mi nenásilně přiblížil jedny z nejdůležitějších událostí francouzských dějin.

02.01.2013 5 z 5

Let ptáka Ohniváka Let ptáka Ohniváka Ernst Wilhelm Heine

Váhám nad hodnocením. Knížka se čte jedním dechem, příběh se mi moc líbil, ale jsou tam tak hrubé nepřesnosti co se židovské kultury týče, že je nemohu přehlédnout. Autor si očividně žádná základní fakta neověřil, což je v tomhle případě velká škoda. Jen namátkou, úhoř není košer ryba, takže si na ní určitě při večeři nepochutnávali, židovské ženy si neholí hlavu po svatbě, pouze zakrývají (zvyk holit si hlavu a nosit pak paruku vznikl u chasidských židů, ale až někdy v 18. stol.) a co víc, židovské dívky do rituální lázně (mikve) nechodí do doby než se vdají (1. noc před svatbou), takže svobodná hlavní hrdinka, která podle autora rituální lázeň tak milovala, až si v ní vzala život, je nesmysl. Opravdu škoda.

02.01.2013 2 z 5