Panenky z ráje

Příběh dívek z bohaté egyptské rodiny, které v poutech islámu a rodových tradic bojují za své právo na štěstí a vlastní životní cestu. Přes dobrodružství a tragédie následující po jejich útěku od rodiny se jim podaří najít vlastní identitu v práci a lásce.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2669/panenky-z-raje-0ua-2669.png 4.5485

Virgins of Paradise (1993)

Vydáno:, Alpress

Kniha Panenky z ráje

JJJ007
včera

Úžasně napsaná kniha. Některé příběhy by měla číst většina žen, aby věděla. Tato patří mezi ně. Doporučuji.

Termina

Nejkrásnější kniha s tímto námětem kterou jsem četla :) Už je to nějaký pátek co mi dělal společnost tenhle psaný skvost avšak vím že na něj nikdy nezapomenu.
Děkuji za zážitek :)

gigi77

V porovnání s ostatními knihami B. Woodové je začátek tohoto románu co do stylu otřelou autorčinou klasikou a pro mě bohužel trochu už nuda. Její romány jsou však zárukou příjemného zážitku, což platí i v tomto případě. Příběh po cca 55 stranách nabere obrátky svým ojedinělým způsobem a nepustí až do konce. Přečetla jsem, poučila se a porozuměla .... Zajímal by mě vývoj takové rodiny až do současnosti.

MirkaProk

Kniha se mi velmi líbila. Velmi sugestivně vylíčeno, jak to chodilo (a nejspíš ještě u některých muslimů chodí). A zajímavá časová linie, jak v minulosti ženy pokorně přijímají křivdy a jak se postupně začínají "měnit" a některé mají odvahu vymanit se z muslimských zvyků a nastolit rovnoprávnost s muži. A po přečtení knihy jsem šťastná, že jsem se narodila v zemi, kde je rovnoprávnost

IVANA0123

Tuto knihu jsem dlouho odkládala, protože mi námět není blízký, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji přečetla. Neoslovila mě ani tak dějová linie, ale dozvěděla jsem se mnoho zajímavé o tom, jaký je život v jiné komunitě a opět jsem si uvědomila, jak jsem vděčna, že jsem se narodila právě tady. Zákony, které jsou čistě na straně mužů, kruté tresty, obřízka, bití nebo absolutní rozhodování o dětech .... jistě to není ani zde takto vždy, ale tato kultura je tolik vzdálená té naší. Naštěstí.

"Hned jak jsem přišla na svět,
byla jsem odsouzena.

Neznala jsem žalobce,
neviděla jsem soudce.

Rozsudek padl
zároveň s mým prvním nadechnutím.

Žena."

Lena1975

Knihu jsem si koupila dle kladných recenzí, ale čekala jsem úplně něco jiného. Přišerně nudné, nezáživné, takové "kvákání o ničem".

renca5386
06.12.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se ráda vracím.

cipperka
23.10.2018

Čekala jsem sice něco trochu jiného, ale byl to velmi čtivý příběh.

Eeli
23.05.2018

Kniha pro ženy, která by nemusela být knihou jen pro ženy. Autorka na pozadí osudů členů jedné rodiny zachytila mentalitu ortodoxních muslimů a představila nám jejich svět, přičemž se zaměřila především na postavení žen a nekompromisní přístup k nim. Příběh samý je zvláštní, což může být způsobeno právě prostředím, kde se odehrává. Autorka vykreslila jednotlivé postavy tak, že jsou svými činy naprosto uvěřitelné, děj je zajímavý, ale.... Nevím, proč na mě knížka ve výsledku působila jako telenovela...

meluzena
04.04.2018

Máte-li rádi silné emoce, v téhle knize si přijdete na své. Vášeň, chtíč, utrpení, zrada, touha, nenávist... tím vším knížka přímo přetéká. (Vlastně tam chybí skutečné přátelství a skutečná láska.)
Pokud však máte smýšlení běžného evropana, budou vám některé (nebo všechny?) pohnutky některých (nebo skoro všech?) postav možná připadat poněkud nepochopitelné. Pokud jste navíc žena, pravděpodobně se vám bude tam příčit spousta věcí. Možná vás při tom napadne, jaké to asi je v Egyptě v dnešní době – co se za těch 30 let (děj končí v roce 1988) změnilo. Nemyslím to, co můžeme vyčíst z médií, nebo to, co můžeme vidět jako turisté během dovolené. Myslím to, co se děje za zavřenými dveřmi místních domácností, úřadů a firem, v hlavách lidí. Možná dojdete k závěru, že ta naše stará dobrá a trochu „zaprděná“ Evropa vlastně není tak špatná - kluci a holky si můžou spolu hrát, 13letá holka má na vdávání a rození dětí ještě dost času, svého kluka si pak vybere sama a mimo okruh mužských příbuzných, za znásilnění je trestán násilník, politika se „řeší“ spíše u piva než se zbraní v ruce. A ženská obřízka se nekoná.
Prostě: Jiný kraj, jiný mrav.

Pokud někdo romanticky pokukuje po arabském světě (což činí většinou ženy, protože tamní muži jsou přeci tak neodolatelně krásní a vášniví) a zároveň je ochoten vidět realitu, může po téhle knize směle sáhnout. Je to sice příběh konkrétních literárních postav, ale je na nich pěkně vykreslena mentalita a způsob uvažování lidí v těchto končinách (za což přidávám na hodnocení).

Není dobré nosit růžové brýle ani vidět bubáky tam, kde nejsou. Rozhodně je ale dobré vědět, jak se věci doopravdy mají. Pokud by totiž všechny ty ženy a muži, jejichž hrůzyplné životní příběhy se k nám dostávají, tehdy věděli to, co ví teď, asi by jednali jinak. My o nich můžeme číst a poučit se z nich – což je podstatně bezpečnější a pohodlnější, než je žít na vlastní kůži...

danka13
16.09.2017

Spisovatelku mám ráda, tato kniha je super. Moc se mi líbila.

Danago
14.08.2017

Panenky z ráje je opravdu moc krásná kniha odehrávající se v Egyptě. Prožívala jsem ji o to víc, že jsem v Egyptě byla. Příběh dívek z bohaté rodiny, které hledají vlastní cestu i v prostředí islámu, což je velice obtížné. Barbara Woodová je velice dobrá autorka , která nejen v této knize dokáže skvěla vykreslit hlavní hrdinky a prostředí islámu a historické i politické souvislosti . Kniha je velice čtivá a napínavá.
Mám autorčiny knížky velice ráda a tuto řadím mezi to nejlepší, co napsala.

Romžiry
11.07.2017

Moc pěkné, čtivé, napínavé.

misicenka
11.05.2017

Krásný a čtivý román :-)

mazlak
07.05.2017

Opravdu svělý román. celá kniha je velmi čtivá, a napínavá až do samého závěru. Vypráví o postavení žen v muslimském světě. Jsem rád, že žiju v Evropě.

sestricka1
28.04.2017

právě jsem dočetla....příběh ve mně ještě doznívá...odkrývá se nám svět muslimských žen, pro nás svobodomyslné evropanky nepochopitelný a děsivý, pro ně zcela normální. Tak byly vychované. Přesto i ony se snaží být svobodné a nezávislé, vzdělávat se, pracovat, bojují proti předsudkům ryze mužského světa. Pro mě hodně poučné a zároveň utvrzující v mém názoru na tento zcela odlišný svět, který bezesporu do Evropy nepatří. Doporučuji přečíst.

LuMare
11.04.2017

Velmi krásná kniha z prostředí Egypta. Hned bych se nejradši vydala do té ulice Panenek z ráje podívat. Příběh je o těžkostech spojených s bohatým egyptským rodem a jeho rodině. Kniha se čte jedním dechem, autorka umí krásně popsat prostředí a historické souvislosti.
Otázka náboženství, kterou popisuje autorka je pro mě zcela neznámý svět a proto mi nevadilo si přečíst knihu o islámském vyznání. Bohužel běžný Evropan tento svět těžko chápe a ani ho nechceme kolikrát pochopit, jelikož ze strany islámských věřících žádné pochopení pro naši víru též nemají.

mmsarie
24.02.2017

Čtivý román, který se přibližně do poloviny tak nějak hezky rozbaluje, ale potom člověka naprosto strhne. Děj byl vcelku nepředvídatelný a realistický, doporučuji!!!

Dagnov157
09.02.2017

Arabské téma je pro mne dost přitažlivé, protože s ním nemám prakticky žádné zkušenosti. Tato kniha mi dodala mnoho podnětů k přemýšlení, byla napínavá, dramatická.

Makaja
24.01.2017

Woodová je co do čtivosti jistota, bohužel téma mi tentokrát bylo neskutečně proti srsti, nedokážu a nechci pochopit ty poněkud nepochopitelné zákony muslimského světa. Proto hvězda minus, autorka za to ale nemůže, před dvaceti lety nemohla tušit.....

Pav
24.01.2017

Musím hodnotit velice subjektivně. Woodová píše výborně, ale téma postavení žen v muslimském světě mě značně rozrušuje a absurdní výklad koránu mě rozpaluje do běla. Myslím, že knihy s touto tématikou už raději vynechám.

AdaVinculin
16.12.2016

Je ač neuvěřitelné, že kniha může zaujmout hned od prvních stránek :-)
Opět výborné čtení, B. Wood píše opravdu fantasticky.

Jája92
30.11.2016

Má první kniha od této autorky. Začetla jsem se hned od první kapitoly, velice dobře popsané, je hrozné, co se ženám děje na tomto světě.
Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou jsem si od autorky přečetla.

26Mirka
20.09.2016

Perfektně napsaná kniha, která Vás zaujme od začátku do konce. Doporučuji 5* :-).

Makkulka
27.08.2016

Skvělá kniha, rychle vás přenese do úplně jiného světa.

nenúfar
23.08.2016

Byla to první kniha, kterou jsem od této autorky četla, a uchvátila mě tak, že jsem pak celý rok nečetla jiné knihy než knihy Woodové. Příběh vás zaujme hned na samém začátku, je to velmi krutý příběh ale bohužel velmi realistický. Doporučuji!

hankapimi
14.07.2016

Nádherný příběh jedné rozvětvené egyptské rodiny, s jejími tajemstvími, tradicemi, hrdostí, láskami i nenávistí. Krásně popsaná absolutní moc a dominance mužů v islámském světě, podřízenost a závislost žen, obřad ženské obřízky, která nadosmrti zmrzačí ženské tělo...Nikdy nepochopím islám, jak si ho muži vymalovali k obrazu svému a podle svých potřeb !!! V Egyptě jsem byla několikrát a za celou dobu jsem tam viděla pracovat na veřejnosti ( v recepci) pouze jedinou ženu. Daly jsme se do řeči a ona se mi svěřila, že její muž po dlouhé době svolil, aby se učila angličtinu a pracovala mimo domácnost, což byla její touha... Ale takových osvícených mužů je opravdu jako šafránu, jinak je chlapi drží doma, bez jeho doprovodu ani na krok ! Román se krásně četl a mé vzpomínky na pobyty v Egyptě mi při čtení vířily hlavou...Doporučuji všem nakouknout do egyptských domácností a muslimského světa . Netradičně plný počet !

lenya
26.05.2016

Z knihy jsem byla nadšená, zanechala ve mně silný pocit a nutila přemýšlet nad různými životními situacemi. Příběh muslimských žen ve mě probouzel hodně emocí, ke konci knihy jsem byla rozčilená! Očekávala jsem, kdy konečně přijde nějaký pozitivní zvrat! Vždyť to přeci nemůže být pořád jen "černé". Jakoby mě autorka vyslechla a v závěru se mi přeci jen trochu vrásky nad obočím vyhladily :)

Chvílemi jsem trochu bojovala s typickou červenou knihovnou, ale je to příběh života muslimských žen, který pro "nás ze západu" je asi trochu "sci-fi". Ty ženy prostě žijí tím, že řeší manželství, děti, rodinu - a tím jsme vlastně u konce, protože při jejich porodnosti a počtu uzavřených sňatků/rozvodů z popudu muže, je potřeba hodně času, aby se jeden zorientoval. Takže do jisté míry je zapotřebí neplést si červenou knihovnu a život egyptských dívek.

A ano, asi mohla být kniha méně obsáhlá, méně peripetií, paradoxů, postav... místy je to opravdu scifi.

mischinka
18.04.2016

Knihu jsem dostala na doporučení, byla jsem k ni velmi skeptická, protoze červená knihovna není mou parketou. Nicméně tahle knížka byla tak šokující, tak aktuální, tak litostiva, ze jsem silne uvažovala opravdu ten Korán přečíst a zkusit pochopit nepochopitelne.. Skvělý nápad, zřejmě take pravdivý (nemyslím cely dej, ale souvislosti).

Pivka1
28.03.2016

Nádherná kniha, která přibližuje těžký život egyptských žen. I když jsou bohaté, šťastné rozhodně nejsou, protože Egypt je svět hlavně mužů. Snad nejvíc mě dostal moment, kdy se Mišmiš, setkala se svým bratrem Zakím. Neubránila jsem se slzám. Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem a rozhodně si nějakou knihu od této autorky ještě ráda přečtu.