Satyrka Satyrka komentáře u knih

Smrtící kolotoč Smrtící kolotoč Alex Smith (p)

Jsem ráda, že jsem objevila takhle dobrou krimi sérii. Další díl, co se skvěle čte, postavy jsou sympatické, tým je perfektní, mají mezi sebou určité pouto a pro odlehčení je vždy dostatek vtípků a vtipných situací, Pete a jeho čaj už je legenda. Opět zajímavý příběh a tentokrát jsem to vůbec vůbec netušila. Nevěděla jsem, co si mám myslet. Až pár vět před úplným odhalením jsem si jen říkala: "Nenene, to je určitě tamten!" Kett je samozřejmě stále napůl bůh, a přemýšlím, jaká část těla ho ještě nebolí. Dcery stále stejné, ale možná už mi přijdou méně rozmazlené a drzé, co se objevila Billie. A hlavně je má konečně kdo hlídat, takže jich tu máme méně než v jiných dílech.
Co mi nejde do hlavy je to, jak to, že Savageová v nižší hodnosti měla zbraň, a teď v té vyšší ne. Pouští se do nebezpečných situací a mají jako zbraň maximálně to, co někde najdou. To to opravdu tak chodí? A opravdu tak chodí i to, že novináři a lidí od TV se tak šíleně zajímají o samotné vyšetřovatele spíš než o celý případ? To je ve více knihách a buď to u nás není, nebo jsem to přehlédla, což by zas nebylo tak divné, protože TV mám jen jako pozadí pro fotky a kaktusy...
Tak teď čekám až mi přijde objednaný další díl. Tuhle sérii moc doporučuji!

03.03.2024 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Moje první AUDIOKNIHA
Vzhledem k tomu, že v práci nemůžu číst, ale mohu poslouchat ve sluchátkách, jsem se rozhodla, že po všech těch podcastech zkusím i audioknihu.
Kořist bych si normálně nekoupila, byla prostě ve slevě a zároveň jsem měla od Darcy něco načteno, tak jsem to zkusila.
Co se týče vypravěčky - Jana Stryková, tak ta mi sedla, a zkusím najít něco dalšího, co načetla.
Co se týče samotného příběhu... Přestože je Darcy označovaná jako královna hororu, její knihy mi přijdou spíš průměrné. Ale baví mě a mně stačí to strašení, které dokáže napsat. Takže jsem byla trochu překvapená, protože kniha byla lepší než knihy, které jsem zatím od Darcy četla. Ano, dá se toho spoustu uhodnout, a já ke všemu doma četla knihu Zlý pes od Alexe Smitha a v práci poslouchala tuto a tak jsem tu měla pár podobností. Celkově jsem hodně z toho čekala a předpokládala, dokonce jsem měla dva tipy na zlouna a trefila jsem se. Je zkrátka fakt, že takový princip má hodně krimi, co čtu, a tak už prostě nikomu nevěřím. I přesto všechno mě kniha bavila, a některé postavy jsem si i oblíbila (Chrise třeba vůbec). Takže pár šoků přišlo, protože autorka byla krutější než v ostatních jejích knihách, (které jsem četla). Nečekala jsem to od ní. Z vyprávění šlo příjemné i nepříjemné mrazení a chtěla jsem vědět, co se bude dít dál. Konec mě překvapil - nečekala jsem takové "vyřešení".
Shrnuto - kniha byla opět takový průměr, ale za mě lepší než jsem od Darcy (zatím) četla, bavila mě, ale jak tu mnoho lidí píše, námět nebyl úplně originální. Bylo tu mnoho prvků, co už znám. I tak se ve mně příběh a hlavně jeho postavy silně usídlil a proto tolik hvězd.
Poznámky obsahující spoilery:
Když si to pak celé v hlavě znovu přehraju, záchranná mise skončila hůř než kdyby parta nic neudělala.
- Od Carly jsem čekala, že bude mít u sebe něco, co jede živě a tak Deckerovu zpověď uslyší i ostatní, ale ne. (Omluvte případné chyby ve jménech, přece jenom jsem knihu jen poslouchala)

29.02.2024

Tři malá prasátka Tři malá prasátka Alex Smith (p)

Po přečtení předchozího dílu jsem se samozřejmě okamžitě musela vrhnout na tento. A... Často píšu o nějaké knize, že to byla jízda od začátku do konce, že jsem nemohla přestat číst a podobně. O téhle to ale napsat nemůžu. Tahle v tom byla na mnohem vyšším levelu. Upřímně fakt musím napsat, že napínavější knihu, kde jsem fakt nemohla přestat číst, kde jsem jela stránku za stránkou, jsem nečetla. Možná to vypadá, že přeháním, ale ne. Takhle to cítím.
Na začátek jsem se vrhla, málem mi při něm puklo srdce, protože podle toho, co říkal Clare na konci předchozí knihy jsem myslela, že to bylo trochu jinak. A pokračovalo to tak, že jsem nemohla přestat. Byla jsem jak feťák, co prahne po fetu. Moc mi to nevycházelo, protože moje dovolená skončila, takže jsem musela jít i do práce, a byla to docela muka. Takže za mě nejnapínavější kniha, co jsem zatím četla. Opravdu.
Obálka i název knihy jsou opět perfektní. Tři dcery Ketta jsou stále rozmazlené a drzé. Kate a Pete jsou stále skvělí. Kett je stále trochu Chuck Norris. A opět nevíte koho podezírat dřív, komu můžete věřit. Ale konečně budeme hledat Billie.
*Poznámky obsahující spoilery*:
Moc moc jsem si přála, aby byla Billie nalezena (živá) a upřímně se taky divím, že mi to nedošlo. Myslím to, proč ty ženy neutekly, když měly možnost. Přitom jsem nedávno četla jinou krimi s podobným tématem. Jak řekla Kingsleyová - každý má něco, pro co by dokázal zabít, pro co by umřel. A je smutné a děsivé, jak toho někteří lidé dokážou využít. Jsem ráda, že o tom jenom čtu. Važme si toho, co máme.
A jsem zvědavá na další díl, jak se s tím vším Billie popere a zda se celá rodina dá do pořádku nebo se naopak rozpadnou.

28.02.2024 5 z 5

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Tak tohle bylo mnohem mnohem lepší než první díl!
Název knihy a obálka opět trefné. Psů tu máme víc než dost. Oproti prvnímu dílu mě ale kniha vtáhla a já ji přečetla během jediného dne. Nešlo ji odložit. Zkrátka taková ta situace - chci tě dočíst, ale nechci!
Celý "Kettův" tým je sympatický, mají přátelské vztahy s trochou přátelského posťuchování, a narozdíl od jiných detektivek se tu místo kávy pořád vaří (převážně hnusný) čaj. Nejednou jsem se zasmála, panuje mezi nimi fakt skvělá atmosféra.
Sice tu bylo pár věcí, co se mi nějak podařilo odhadnout, pár věcí, co se objevuje asi v každé detektivce, ale odhalení pachatele tentokrát bylo "wow" a nečekané. I když opět stejný princip jako u všech dobrých detektivek. A sice jsem čekala, že to bude stejný princip (aneb *spoiler* pachatele musíme znát, musí se v knize objevit, nebo o něm musí padnout větší zmínka *konec spoileru*), ale stejně mě to překvapilo.
Robertovy dcery tu byly tak akorát, i když se zásobou drzosti a rozmazlenosti, ale kdo jsem já, abych soudila? Matka ne, takže na druhou stranu nevím, jak to chodí v reálu.
Nepřekvapí to, co je asi v každé takové knize - policista inspirovaný Chuckem Norrisem.
Po tom, co se stalo na konci samozřejmě nemůžu jinak než jít na další díl. Snad bude minimálně tak dobrý jako tento!
*Poznámky obsahující spoilery*:
- Opravdu bylo tak strašně nutné chytit hlavního padoucha, zatímco riskoval ne jen svůj život, ale i život dalších? Aka Kobra 11. K tomu se váže i ten Chuck Norris - ta představa, jak Ketta vše musí bolet a přesto se musí postarat o své malé dcery, k tomu ani pořádně neodpočívá. Umřela bych!
- A další detektiv, který si osvojil psa, který nějak souvisel s případem. I když v tomto případě velmi vzdáleně.
- A je děsivé, jak snadno jde člověk "přeměnit" na něco jiného. Co se z člověka může stát, jak "snadno" lze zapomenout na svou lidskost.

25.02.2024 5 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Taková trochu jiná detektivka - v tom, že tu jsou tři dcery šéfinspektora Ketta víc než jen vedlejší postavy. Je na ně teď sám a nějak se mu zatím nedaří to celé zvládat. Ne že by mi to vyloženě vadilo, bylo zajímavé to vidět zase z pohledu detektiva, který má malé děti a je na ně sám, takže si musí svůj čas nějak rozvrhnout mezi ně a práci, ale trochu rušivé to bylo.
Čtení to bylo dobré, jak jsem psala, trochu jiné než ostatní detektivky, každopádně mě to úplně nevtáhlo a odhalení pachatele nepřekvapilo, ve smyslu, že jsem sice nevěděla, kdo za tím vším je, ale prostě nepřišel ten "wow" moment a na konci mi ještě zůstalo pár otázek. Navíc mi přišlo, že na vše se přišlo tak nějak díky náhodě. Označila bych knihu za takovou "krimi oddechovku".
Každopádně - mám další díly a pokračuji dílem dalším.
Spoilery:
- Na konci mi zůstala ještě otázka, a velmi palčivá - proč to tedy všechno dělali? Proč byly ty dívky uneseny? Co bylo řečeno mi prostě nestačilo.
- A Billie? Tak nějak si už zvykám, že každý detektiv má nějakou temnou bolestnou minulost, v tomto případě přítomnost. Očekávám, že se Billieino zmizení v dalších dílech vysvětlí.

25.02.2024 4 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Krátká knížka na jeden večer. (Já se tedy ještě při tom jednom večeru pustím do další.) A pořád lepší než televize. Pokud jste ale doma sami, možná si tu televizi pusťte jako zvukovou kulisu, abyste se moc nebáli. Nebo takhle - já se nebála. Spíš jsem z toho měla znepokojivý pocit, protože každá povídka je temná.
Kniha je psaná svižně, čtivě, autorův styl mě baví. Kromě první povídky jsem odhadla konec každé. Asi se to dá trochu předvídat. Nicméně nejhororovější za mě byla ta druhá, trochu mi i připomněla jeden díl seriálu Grimm, to kvůli tomu, že někdy se domníváme, jak to vše bylo, v podstatě je jasné, jak to vše bylo, a ono to mezitím bylo jinak a nikdy to nezjistíme, protože v tom bylo něco víc. Třeba něco nadpřirozeného.
Po přečtení každé povídky/strany mince jsem se trochu zastavila a chvíli o ní popřemýšlela.
I tak mi na tom něco chybělo, na tom konci každé z nich.
Šedé sako - Určitě super na rozjezd. Hned mě to chytlo. Musím ale říct, že se mi konec líbil nejméně.
Vítejte v Brownville - Rozhodně nejhororovější, víc jsem zmínila výše. Asi se mi líbila nejméně.
Doktor - Tohle bylo zajímavé a umím si představit takový případ v nějaké detektivce. Tím ale nechci říct, že to nestačilo i takto. Asi se mi líbila nejvíc.
Děvčátko - Tato se mi taky líbila. Pohled na celý příběh, kdy koukáte s "hlavní postavou" na to, co se děje naproti v bytě je takové mrazivé.

19.02.2024 3 z 5

Co žije v lesích Co žije v lesích Lindsay Currie

Sice název knihy vůbec neodpovídá příběhu, protože se téměř vše odehrává vevnitř, ale nevadí. Je to takový jednoduchý příběh, myšleno bez nějakých vedlejších dějových linek. Ale tedy já jsem se bavila. A zároveň bála. Od začátku zajímavé a napínavé, knihu jsem měla přečtenou brzy. Postavy jsem si ihned hodně oblíbila a loučilo se mi s nimi těžce. Kniha je sice pro děti a mládež, ale i já, které je trochu víc přes dvacet, jsem se bála, kór když jsem četla večer v našem starém domě a nad hlavou se mi ozvala rána, jak nahoře na půdě skočila kočka. Asi. Nepátrala jsem po tom. Rozhodně jsem oproti Ginny zbabělec :D Příběh je sice jednoduchý, takový, který se dá jakž takž předvídat, ale jenom protože mám za sebou už mnoho knih. Připomněl mi mou velmi oblíbenou Pátračku Gildu, kterou jsem v dětství četla, takže rozhodně knihu mladším čtenářům doporučuji! Mně se moc líbila, četla se sama, myšlenka pěkná. Navíc taková záhada může spojit pár lidí dohromady, mrk mrk.
Konec možná trochu uspěchaný.

18.02.2024 4 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Jak mě druhý díl trošku zklamal (ne příběhem, ale různými detaily), tento to zase napravil. Označení "nezpach" už není tak okaté a rušivé. Stále tu jsou nějaké překlepy, ale pořád drobné. A pachatel není okatě přehlížen. Takže nezklamalo mě to. Kniha opět čtivá, zajímavý případ, i když mě asi zasáhl nejvíce, hodně moc pravdivých informací o Egyptě, takže velká přidáná hodnota, Tino miláček, postavy skvělé, i když Sayer mám ráda nejméně. Všechna ta místa jsem si googlila na mapách, a zase to trošku přidalo na celé knize. Každopádně ano, je tam dost věcí, co se objevují i v jiných detektivkách, ale s tím se dá počítat. Jinak klobouček takovým autorům, kteří dokáží z tak rozvětveného nebo složitějšího děje, "vybruslit", zkrátka celé vyřešit.
A konec? Tak tam mě tak zamrazilo, tak náhlá emoce. Tohle jsem fakt nečekala a byla to za mě třešnička na dortu!
Závěr: Rozhodně řadím mezi ty lepší krimi série.
Spoilery:
- Pravého pachatele jsem tentokrát nezjistila hned, ale rozhodně mě tato možnost napadla. To ale bude tím, že nejlepší detektivky mají takové pravidlo - Aby to bylo šokující, překvapující, aby to bavilo, musí být pachatel někdo, kdo se v knize určitě objevil, nebo o něm padla větší zmínka. Zatím všechny moje oblíbené detektivky tohle měly.
- Zabít Jakea znovu bylo docela kruté, chudák Sayer. Byla jsem zvědavá, jak to celé autorka vyřeší. Že Jakea znovu zabije jsem nečekala.
- A že bude tolik mrtvých studentů a dětí, to byla určitě silná káva. A také jsem to nečekala. Čekala jsem spíš minimální ztráty. Každopádně rozhodně miluju šťastné konce, takže díky autorce za to, že oběti bývají tak odvážné a že se téměř vždy nějak zachrání.

15.02.2024 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Tak první díl mě nadchnul, tento druhý už tolik ne. Štvalo mě na něm dost věcí, tak možná proto. To, že jsou tu opět překlepy nějak moc nehrotím, maximálně jsem se nad tím pozastavila s povzdechem, nic víc. Nic tak strašného to zas nebylo. Co mě ale dost znechutilo Sayer byl ten nový termín. NEZPACH, co to sakra je? Přečetla jsem docela dost detektivek a nikdy tam pro neznámého pachatele nebyla taková zkratka. Přišlo mi, že Sayer jen machruje takovými termíny nad Piper, nic víc. Samozřejmě já nedělám žádnou takovou práci a opravdu to tak může být, ale mě ta zkratka tak bavila a zároveň štvala, že díky tomu u mě kniha klesla. Čemu jsem se ale smála nejvíc bylo tomu, jak je Sayer hloupá. Dobře, asi ne Sayer, ale asi to, jak to bylo napsané, zkrátka pachatele, pardon, NEZPACHa, jsem opět odhalila dost brzo a když unikl Sayer přímo před nosem, s tím že místo něj okamžitě podezírala naprosto někoho jiného, tak jsem si klepala na čelo. Kor, když s tímhle má Sayer zkušenosti - SPOILER: Minule měla pachatelku hned u sebe a teď opět, s tím, že to byl OPĚT policista, si vůbec takovou možnost nepřipustila?? Mně prostě přišlo, že se Kyle úplně okatě ignoroval a podezření se mu úplně okatě vyhýbalo. To, že byl OPĚT problém s DNA neřeším... To bylo určitě zajímavé. KONEC SPOILERU.
Ale abych jen nekritizovala, jinak je kniha čtivá, stále se něco děje, určitě má opět i nějakou přidanou hodnotu, postavy jsou sympatické (asi kromě Sayer) a hlavně co oceňuji je to, že narozdíl od mnoha jiných detektivek, na dopadení pachatele se opravdu podílí celý tým, ne jen hlavní hrdinka.
Takže já jen doufám, že další díl opět nebude okatě přehlížený NEZPACH.

11.02.2024 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Já zkrátka miluju tenhle žánr (i když občas se nutím nemyslet na to, proč vlastně tento žánr vyhledávám) a tohle bylo sáhnutí, které rozhodně nebylo vedle. Od začátku mě příběh pohltil, je čtivý, zajímavý, také má přidanou hodnotu a dokonce má vraha, který je zatím nejgeniálnější, o kterém jsem četla. Případ je i díky tomu celý zmatený (v dobrém slova smyslu, úmyslně zmatený) a za chvíli se chytáte za hlavu jako Sayer i Holtová. Nicméně Sayer mi šíleně připomínala mix Kim Stone a Eriky Fosterové. Zkrátka další vyšetřovatelka s bolavou minulostí, urputná, která jde pro spravedlnost přes veškeré zákazy, odvážná, tvrdá, hrdinka každým coulem (čti: skoro nesmrtelná, co se nebojí ničeho, když má zachraňovat). Každopádně mi to samozřejmě nevadí, Kim miluju a zamilovala jsem si i Sayer. Vik mi zase připomínal parťáky takových vyšetřovatelek. O těch psech mlčím.
Přišlo mi, že překlad má pár chybiček, nebo jsem občas jen nepochopila divnou větu. Všimla jsem si i překlepu. Ale nebylo toho zas tak moc.
Co se týče pachatele, konečně jsem ho odhalila docela brzy, ale ne zas tak moc brzy, navíc se mi od té doby na hrudi neslo pěkné napětí. A to podporovalo touhu číst dál.
Spoiler:
- Zprvu jsem myslela, že by to mohl být Andy. Ale když Ezra prohlásil, že se objevila DNA Joan, nějak jsem tušila, že ona bude nakonec vrahem, že to nebyla chyba. Byla jsem napjatá, zda to tak bude. A bylo - Nicméně mi to na zážitku z knihy nic nevzalo.
Že bude v ohrožení i Adi jsem si byla taky nějak jistá, když jsem zjistila, že je z dvojčat. Prostě jsem to věděla. Asi prostě hodně přečtených krimi sérií? Rozhodně jdu ale na další díl a těším se!

04.02.2024 5 z 5

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

Knihu jsem si pořídila, protože ji někdo velmi doporučoval a popsal moc zajímavě. Obálku knihy jsem vnímala jako otřesnou, jako nějakou levnou knihu, co bude mít i levný příběh. Ale teď už asi chápu proč takovou obálku - protože je jiná, stejně jako Stargirl. Protože si myslíte, že si ji nevšimnete, ale všimnete právě proto, jak vypadá.
Krásná knížka, plná krásných mouder a vnímání světa, slovní obraty a popisy velmi nabité a nápadité, že vás to hladí po duši. Příběh zajímavý a jiný, mně se líbilo, že to nebylo z pohledu Stargirl, ale Lea, znělo to víc tajemně a mysticky. Ukazovalo to prostředí jaké bylo, ze Stargirl to dělalo nepolapitelnou záhadnou bytost. Její popis byl úžasný.
Prostředí školy a toho, jak je "nenormálnost" spíš kritizována bylo za mě dost realistické.
Sama to vnímám už dlouho a je to tak - být sám sebou je velmi odvážné.

27.01.2024

Rebuilt Rebuilt Alex Scarrow

Kdo by tušil, že se z prvního dílu, který byl takovým klasickým začátkem apokalypsy a útěkem před zvláštním virem, dopracujeme až k nemyslitelnému převratu a k docela zajímavému nápadu a myšlence. Mně přijde, že od prvního dílu, přes druhý až závěrečný, autor jen "roste". Netušila jsem, že se dostaneme až k takovému závěru. Každopádně doslov nutno přečíst!
SPOILER: Velmi originální, ale upřímně si moc neumím představit takový "život". Líbil se mi otevřený konec. Přemýšlela jsem o něm a dokonce se mi o knize zdálo. Došla jsem k tomu, zda přece jenom není lepší smrt, jak hlásal Leon, než nesmrtelnost, "uchování". Sice po ní touží každý, ale ve výsledku - je to tak skvělé? Ale jak říkala Grace a další, ten vir a jeho cíl nešel pochopit a popsat, to se muselo zažít. Zkrátka velmi zajímavá myšlenka, ale pro mě depresivní.

25.01.2024 3 z 5

Reborn Reborn Alex Scarrow

Hm... Asi mě to bavilo víc než první díl, ale musím tedy říct (napsat), že to bylo úplně jiné než první díl. Stále to bylo velmi čtivé, kdy vás to nutilo číst dál, odsýpalo to, ale jak kdyby se autor najednou rozhodl to celé pojmout jinak. Což byl možná i jeho záměr.
Upřímně jsem od celé série čekala něco jiného, asi klasický postapokalyptický román, a ono ne. Ale baví mě to, přestože mám radši trochu jiný postapo svět. A jak už bylo kolikrát psáno, je to občas dost předvídatelné.
Co se týče postav - dost jsem si oblíbila Freyu.
Co ale naprosto nechápu, SpOilER, je ten Leonův táta?? Já totiž v prvním díle pochopila, že zemřel. "Je mi to líto, Leo, Grace." Musela jsem se po dočtení Reborn podívat znovu do Remade, zda jsem si to nespletla, ale ne, pořád to chápu stejně. Napsala bych, že to možná osvětlí třetí díl, ale... Neřekla bych. No uvidíme. Pokračuji posledním dílem. Ale prosím, už méně toho "zlatíčko"...

21.01.2024 3 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Tak tohle se mi asi stalo poprvé. Myslím to, že kniha je velmi čtivá,na škále od 1 do 5, kde 5 je nejvíc, je to 5. Prostě chcete číst dál. Jakože hodně. Ale zároveň když zhodnotím celý děj, když si ho celý shrnu, tak... Nechci použít slovo "nezajímavý" , to vůbec ne, jen takový... Já nevím.... Upřímně nedokážu pro to najít slovo. Je to zajímavé, je hodně zajímavý samotný vir, samotná nákaza, ale příběh je jinak takový... "jednoduchý". Nevím. Autor se s tím každopádně moc nemazlí, a já třeba konec, ne ten úplný, tam to bylo jasné, ale ten konec "před úplným koncem" nečekala.
Takže co se týče čtivosti, tak dávám 5/5, ale co se týče děje, příběhu, tam to vidím tak na 3/5.
Mám i další díly a neváhám pokračovat, to rozhodně ne. Vrhám se na další.
PS: Ten název knihy je perfektní. Za mě úplně sedí k tomu viru, líp to asi vystihnout nešlo.

16.01.2024 3 z 5

Instinkt Instinkt Tess Gerritsen

Díky komentářům a hodnocením zde, jsem po přečtení všech předchozích dílů váhala, zda si pořídit i tento, a nakonec jsem to nechala být. Úplně nakonec se mi ale dostala příležitost si tento díl pořídit a hned jsem se na něj vrhla. A... Možná jsem fakt tolik neměla dávat na všechny ty komentáře tady. Protože přestože možná kniha byla trošku jiná, zas tak obrovský rozdíl jsem nevnímala. Ano, napětí bylo rozhodně méně, ale jinak jsem se opět bavila a měla knihu brzy přečtenou. Autorka i tahle série se u mě řadí mezi ty nejlepší krimi série, které mám zatím za sebou.
Co mi ale moc nesedělo, je ten skok. Myslím skok v čase mezi předchozím a tímto dílem. Regina moc nevyrostla od minula, ale od minula je tu docela pokrok v technologii a hlavně zmínky o covidu a mně to prostě nesedělo. Chápu to, ale nesedělo mi to. Dobře, autorka chtěla asi zmínit covid, aby vzdala hold a poukázala na práci doktorů a sester, ale i tak, pro děj to nemělo nějaký velký význam a akorát to trochu poukázalo na ten skok. To je asi taková jediná věc, co mě zarazila.
Jinak opět zajímavé události. Určitě je opět o čem přemýšlet.
Spoilery:
Že nejspíš půjde o genetiku mi došlo, když se zmínilo, že Sofia vyhledávala krevní skupiny. Ale stejně mi to nedoteklo.

14.01.2024 5 z 5

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Nervy drásající, napínavý thriller, kde jen obracíte stránku za stránkou, abyste se dozvěděli, jak všechno tohle končí.
Hlavní postavu jsem si dokázala ihned oblíbit, z Matky šel strach a temnota od samého začátku.
Spoiler:
Teda Matka byla ďábel. Nesmrtelný ďábel, co si nedá pokoj. Už jsem z ní měla nervy. A Polly hodně statečná, rvala se o život, co to šlo.
Když do domu zabloudil Patrick, bylo mi divné, že by to tak rychle skončilo. A taky že ne. Tady to totiž začalo. A vždycky, když už jsem si myslela, že je konec a lehce si oddechla, pokračovalo to. Chvíli jsem si myslela, že to skončí dřív a zbytek knihy bude o tom, jak to celé Polly zpracovává, ale ono ne. Začala jsem pak čekat Matku všude a ona si fakt nedala pokoj.
Olivie mě překvapila. Myslela jsem, že ji beztak Matka/ Catherine zabila už někdy v pubertě... A ono ne. A klidně bych ocenila víc o Olívii - jak dopadla, setkání s rodinou, jak dlouho vlastně byla v té kopce...
Také jsem si říkala, že jméno Mirabelle a Clarabelle zní podivně - ve smyslu, že přece první co by mě napadlo v tomto duchu je Annabelle. A ejhle.
Já nerada o knihách a příbězích říkám, že to "bylo přitažené za vlasy", když to fakt vyloženě nekřičí nesmyslem, protože někdy sama netuším, že je něco možné a ono to možné je a člověk dokáže i to, co netuší. Každopádně Polly měla štěstí v neštěstí, hodně i v tom, že byla sečtělá, a taky že se to dozvěděla v tomto věku, jak sama zmínila.
No a Matka měla takovou motivaci a byla tak vytrvalá, až se musela sama zabít, aby od ní byl klid.
Co oceňuji, je to, že v knize bylo zahrnuto setkání Polly a rodičů. Bála jsem se, že tenhle konec tam nebude a já miluju šťastná shledání.
Takže já jsem spokojená, i když trochu vyděšená. Taky chápu, že někdo umřít musel, aby to nebylo tak růžové...

10.01.2024 4 z 5

Nejistá oběť Nejistá oběť Claire McGowan

Je potřeba překonat za mě docela nudný začátek, ale na druhou stranu, je to začátek, někdy trvá než se kniha rozjede. Právě na začátku jsem získala pocit, že tohle bude hodně podprůměrná kniha, ale vydržela jsem a děj se celkem rozběhl. Nakonec bych ji i označila za čtivou. Někdy to vzpomínání Suzi hrozně mátlo a já nevěděla, koho v tu chvíli myslí, nebo zda se to děje právě teď nebo je to začátek/konec vzpomínky. Přestože mě kniha nějak zvlášť nenadchla, v podstatě jsem podobný příběh hledala a chtěla číst, jen mi to asi už nestačí. Většina věcí mi byla jasná poměrně brzy, takže moje oblíbené "wow momenty" moc nebyly, ale i tak to bylo napsané poutavě a ve všech těch lžích aby se jeden zamotal. Což mám ráda. Takže hodnotím jako průměr, ale zápletka se mi určitě líbila více než třeba knihy Drahá ženo nebo Hospodyně (od Natalie Barelli). Byla taková... nápaditější, "chytřejší".
Mám i knihu Tvá vina, takže jsem zvědavá a doufám, že bude aspoň o chlup lepší.
Věta z knihy, která hodně prozrazuje (spoiler):
"A jen proto, že ji nebil, by nikoho nenapadlo, že je to týrání."

06.01.2024 3 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Od této české autorky mi byla doporučena jiná kniha, ale naskytla se mi příležitost pořídit k její jiné knize i tuto. A nějak to dopadlo, že jsem začala touto.
První co, tak se mi hned vybavila písnička od skupiny Divokej Bill - Země draků.
No a co dál? Rozhodně nechci odrazovat, ale asi nebudu ani doporučovat. Kniha se četla dobře. Čtu spíš jiný žánr, ale nemůžu říct, že tohle fantasy nebylo povedené. Řekla bych, že to bylo zase něco jiného, o to lepší, že je to česká autorka, dokonce žijící docela blízko, věkem od sebe taky nejsme daleko.
Roderick byl popsaný skvěle, představila jsem si ho přesně tak, jak mi později ukázala ilustrace. Celkově postavy zajímavé, každá byla jiná.
Ilustrace skvělé, takové jednoduché, ale krásné.
Konec jsem čekala úplně jiný a asi víc wow, takže úplně "odvařená" z toho nejsem. Každopádně jsem hodně zvědavá na další knihu, která mě od této autorky čeká.

03.01.2024 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Jak já jsem šťastná, že přestože je moje nejoblíbenější krimi série takto dlouhá, stále si drží kvalitu. Proč je pro mě série s Kim nejoblíbenější krimi sérií? Velmi mi sedl celkový styl, zajímavé případy, jak ty hlavní, tak "vedlejší", nějaká ta přidaná hodnota v podobě zajímavých informací, v každé knize v podstatě jiné téma, odhalení zlouna je pro mě vždy překvapením a baví mě, velmi čtivé, a co mě osobně dostalo nejvíce jsou postavy! Zatím jsem si postavy nikde jinde tak neoblíbila. Celý tým k sobě perfektně sedí, a nejen ten, nemáme tu nějakou postavu a pak se na ni zapomene, ne, většinou ji autorka použije i dál a já jsem za to ráda. V tomto díle například Tracy Frostovou, která hodně překvapila a číst její část bylo skvělé a měla jsem z toho takový hezký triumfální pocit. A na poslední stránce knihy máme překvapení v podobě postavy, která se už taky několikrát objevila a vždy hrála velkou roli.
Co mě překvapilo je tentokrát surovost vražd, jako, normálně už se rovnala Chrisu Carterovi. Samozřejmě jen ta surovost, popisy stále nejsou zas tak obsáhlé jako u jiných krimi sérií, co jsem četla.
Tento a předchozí díl jsem si šetřila, a zhltla jsem je oba tak rychle, že mě mrzí, že už nemám další, ale zároveň jsem si připomněla, že pro mě je tohle skvost. Rozhodně se těším na další díly!
A název dílu sedí přesně!
Spoiler:
- Vedlejší dějová linka s Tracy a Trishou byla skvělá, hlavně jsem se konečně dočkala jiného řešení, jak se dostat z kruhu domácího násilí, než jsem doposud četla. A naprosto jsem to nečekala!

30.12.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Předchozí díly jsem přečetla zhruba před rokem, a musím říct, že bylo super si opět připomenout, proč se tato série stala mou nejoblíbenější krimi sérií.
Zajímavý případ(y), zajímavé poznatky a fakta, velmi čtivé, krátké kapitoly nutí číst dál (přestože jak jsem měla velký skok od posledního dílu, zpočátku mě krátké kapitoly štvaly) a pro mě velmi důležité - postavy! Miluju! Moje nejoblíbenější je Stacey, ale ostatní miluju taky! S nimi i spojené jejich osobní životy. Hodně mě bavil průběh vyšetřování. Hned se vrhám na další díl, mě tato série neskutečně sedla!
Spoilery:
- Díky této a dalším skvělým krimi sériím jsem se už naučila, že největší překvapení a zvrat je, když vraha známe. Ale stejně mě to baví a platí to na mě. Myslela jsem, že vím, o co tady jde, a něco jsem opravdu uhádla, dřív nebo později, ale stejně mě konec opět překvapil. Že případy souvisejí mi došlo poměrně rychle, jen jsem netušila, co bude mít společného ta akce s Tyrou s celým příběhem. A sourozence jsem hádala taky jiné. Bylo jich tam celkem dost, pro zmatení. A výklad Alison o rivalitě a sourozeneckých vztazích mě hodně vtáhl.
- Co mě ale stejně vždy mrzí jsou ty naprosto zbytečné smrti. Kor když jde o jednoho ze šťastného páru nebo o rodiče.
- A poslední stránka o Stacey .. Jů, super! Ta potěšila.

27.12.2023 5 z 5