Matčina panenka

kniha od:

Matčina panenka https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477182/bmid_matcina-panenka-7I6-477182.jpg 3.9 207
Koupit Koupit eknihu Bazar

Mirabelle žije v domě se zabedněnými okny a zamčenými dveřmi. Nikdy se nepodívala ven, protože jí to Matka nedovolí. A ta přece všechno dělá pro její dobro. Miluje Mirabelle jako svoji panenku. A tak ji obléká do hezkých šatiček, maluje jí tvář a češe vlasy. Ke třináctým narozeninám jí dokonce přinese speciální dárek – mladší sestřičku Clarabelle, kterou zachránila z vnějšího světa. Mirabelle ale dojde, že Clarabelle ji má nahradit. Ona už je totiž velká, šaty jí nepadnou tak dobře jako kdysi a Matka není spokojená. Jenomže Clarabelle tvrdí, že se ve skutečnosti jmenuje Emma. Navíc se nezdá, že by měla radost, že ji Matka do domu přivedla. Chce svou skutečnou maminku. Mirabelle postupně zjišťuje, že její soužití s Matkou není tak normální, jak si vždy myslela... a že život panenky nebývá nikdy dlouhý.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Domino
Originální název:

Mother Loves Me , 2020


více info...

Komentáře (69)

Komentáře 69 Recenze 2

mondulinecka
mondulinecka
02.09.2023 5 z 5

Knizku mi půjčila kolegyně. Přečteno za dva večery! Napínavé od začátku do konce. Chvílemi to bylo už trochu přehnané, matka působila opravdu nesmrtelným dojmem, nicméně mě to bavilo a stránky jsem hltala, abych se dozvedela, jak to dopadne!

Atara16
Atara16
30.08.2023 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem.
Moc jsem Polly držela palce, aby se jí útěk povedl.


Damaj
Damaj
20.08.2023 5 z 5

Zajímavá knížka přečtená jedním dechem o šílené Matce, únosu malých holčiček, o které pečuje jako o panenky. A hlavně několika útěcích z vězení. Je až neuvěřitelné, že by třináctiletá holčička, která byla 10 let vězněná měla tolik síly a nápadů, a takto dokonale uvažovala ve světě, který nikdy neviděla.

LisaBella
LisaBella
02.06.2023 2 z 5

Celkem jsem se těšila na poměrně zajímavou zápletku. Knihy, ve kterých jsou jasně zřejmá sociální dramata, mne velmi lákají. Také tentokrát tomu tak bylo. Prvních pár stran bylo velmi zneklidňujících a příběh si mne vtáhl jako kuřák vdechne kouř z cigarety. Postupně se ale děj rozvláčněl a já byla pozvolna vypouštěný dým, který se rozplynul ve vzduchu a nezůstalo po něm nic, než rozpačitý pocit otupělosti a nespokojenosti.

Nyní se hodlám pustit do Kultu. Hodnocení je povzbudivější. Snad uspokojí můj hlad po hutném smysl dávajícím příběhu.

Adriena838772
Adriena838772
30.05.2023 5 z 5

Tahle knížka mě fakt dostala hodně napínavá. Ještě se mi nestalo že bych brečela u některých knih

Arkagas
Arkagas
26.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Psychothriller se šílenou matkou v hlavní roli. Ta miluje svou dcerku nadevše, ovšem má ji radši jako malou, když ji může oblékat a líčit jako malou panenku. Mirabelle nemůže nikdy opustit dům, žije za zabedněnými okny a dveřmi, a to jen proto, že má smrtelnou alergii na slunce. Ale Mirabelle je 13, dorůstá do mladé slečny a matka z toho rozhodně nadšená není.. a proto domů přivede Clarabelle... 5 let starou dívenku, která tvrdí, že se jmenuje Emma a že chce zpět k rodičům. Mirabelle nejen že už je velká, ale samozřejmě není hloupá a tak začne pátrat na půdě, kde přijde na to, že dle všeho byla kdysi dávno jako malá holčička unesena, stejně jako teď Clarabelle a je na čase opustit tenhle dům. To ovšem nebude jednoduché...
Začíná kolotoč útěků a brutálních vraždících scén, věznění dalších lidí, výhrůžek a i když se to čte jedna radost, protože děj ubíhá a chcete prostě vědět, co se bude dít dál, tak čím víc se kniha blíží ke konci, tím víc přitažená za vlasy je. To je prostě fakt.
Matka je tu nesmrtelná, Mirabelle, která nikdy neopustila dům má schopnosti pomalu marveláckých hrdinů a ať se stane, co se stane, vždycky Vás čeká ještě větší šílenost.

Mě to ale ve čtení absolutně nevadilo. Proto tyhle thrillery a psychothrillery čtu, abych se bavila, aby mi stránky utíkaly pod rukama a aby mě to hnalo k tomu vědět, co bude dál.
Takže za mě účel splněn, až si budu chtít přečíst něco náročného, sáhnu po nějaké Odeonce, nebo jiné knize.

Moje hodnocení: 8/10

Hana62
Hana62
26.02.2023 2 z 5

Slabší... Konec překombinovaný, neuvěřitelný a zbytečný. Šlo to využít líp, nápad nebyl špatný, ale bohužel potenciál zůstal nevyužit.

krejcovka76
krejcovka76
08.02.2023 2 z 5

Asi jsem čekala víc. Od poloviny knížky jsem použila rychločtení a těšila se pouze na konec. Příběh nebyl špatný, ale styl psaní mě absolutně nevyhovoval.

Izu
Izu
03.01.2023 1 z 5

To byla zase ptákovina.

Roxxi
Roxxi
28.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Ne, nemám ráda nerealné příbehy anebo jejich soucasti. Devce, ktere nikdy nevidelo svet se proste nemuze hned napoprve orientovat v terenu a prirode tak jako by zde vyrostlo a nemuze po lesich behat maraton jako zkuseny bezec, kdyz poslednich 10 let vylezlo maximalne do prvniho patra v dome, osoba zavrena v temnem prostoru po dobu nekolika mesicu musi byt psychicky vysinuta, ne naprosto pri smyslech....a ano, take nemam rada premoudrele deti, co reaguji jako dospeli, ptz to neodpovida jejich vyvoji. Takze bodiky dolu.Pokud si odmyslim tyto zcela nepravdepodobne situace tak je kniha velmi ctiva a napinava,to zase ano. Jeste mam doma Kult, takze si jej prectu, ale pak uz do autorky nejdu. Me nepravdepodobny pribeh proste rusi.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
03.11.2022 4 z 5

Zajímavý thriller o jedné matce, která rozhodně není standardní.
Třináctiletá dcera ze dne na den zjistí, že její svět není tak úplně její...
Děj je tak trochu pohádka, ale proč ne? Příběh má myšlenku, tempo a celek se čte moc dobře.

kástečkou
kástečkou
03.11.2022 2 z 5

Kniha pro mne byla mírným zklamáním, a to hlavně z důvodů, které tu již byly opakovaně zmíněny - chování postav v mnoha případech neodpovídalo prostředí a charakteru celého příběhu. Chybělo mi propojování současné dějové linky s "průhledy" do uplynulých 13-ti lety u Matky. Bez nich totiž příběh působí tak, že Mirabelle fungovala celou dobu u Matky bez potíží a vždy považovala Matku za absolutního "boha", zatímco s úderem jejích 13-ti let se jí zčistajasna aktivovala superschopnost přenést do té doby pouze teoretické znalosti do praxe. To znamení "lusknutím prstu" Mirabelle najednou dokáže přemýšlet v souvislostech, kriticky myslet, vnímat svou identitu a především skutečně prožívat empatii vůči další živé bytosti, se kterou neměla nikdy reálnou zkušenost)...
Stejně tak ultrarychlá proměna Clarabelle byla těžko uvěřitelná v kontextu opakovaně podávaných dávek nějakých sedativ/psycholátek a dívčiných reakcí na Mirabelle...
Chování Matky bylo z mého pohledu mnohem lépe uchopitelné a odpovídající hlubokému rozvratu mysli. Zároveň mne několikrát napadlo, zda už to není spíše zhmotnění nějaké "persony" (soubor vícero charakteristik), než jednoho konkrétního člověka. Již dříve zmiňovaná "nesmrtelnost" mi to spíše potvrzuje...
Kniha by si zasloužila větší péči při zpracování, vůbec by mi nevadilo postavu Olivie proměnit pouze v nějaký odkaz v deníku či vyškrábaném nápise na zdi, pokud by se to promítlo v kvalitnějším a více návazném/realistickém popisu postupných změn v myšlení a porozumění světu ze strany Mirabelle a Clarabelle.
Také okrajová postava zpustlého chlápka se psy a "tajemstvím" v baráku a kůlně mi přišlo už spíše jako pokus o fascinaci...
Celkově bych to tedy shrnula na 50%. Nápad a motivy jednotlivých postav super, ale zpracování nic moc. Věřím, že by kniha zaujmula spíše laiky a mladé dospělé, které baví "čím víc psycho, tím lepší".

Tereziee
Tereziee
02.11.2022 3 z 5

(SPOILER) No, kde začít. Nápad příběhu má opravdu potenciál. Čte se to rychle, chcete vědět co bude dál. Druhou polovinu knihu ale nepobírám ještě teď. Vím, že spousta thrillerů je místy hodně přitažená za vlasy, ale co je moc to je moc.

Nesmrtelná matka, naprosto psycho vraždící a násilné scény, které postrádaly smysl. Hodně zvážím, jestli si od autorky ještě něco přečtu.

jeny-v
jeny-v
24.10.2022 4 z 5

"Jsi tak nádherná malá panenka, Mirabelle," řekla a vzala kartáč na vlasy. Tak fajn, zpočátku jsem byla z příběhu nadšená. Dobře napsané a pozvolna se rozvíjející soužití egoistické Matky s dcerou Mirabelle v zabedněném domě na samotě. Jejich desetileté soužití je tajemné a nenormální. Ještě po příchodu Clarabelle jsem chápala, že spisovatelka potřebuje čtenáře zaujmout a nechat ho tápat v záhadné koexistenci. Taky se jí to do dvou třetin románu povedlo. Ovšem poslední třetinou jsem se už stěží prokousávala, závěrečné vyústění bylo překombinované, až urputně protahované útěky a prapodivně akční - nesmrtelná Matka, Olivie zavřená ve sklepě, sebevražda.....? Myslím, že konec chtěl více propracovat, potenciál na to měl.

oolinkaa
oolinkaa
24.10.2022 4 z 5

Povedená a napínavá knížka , ale některé pasáže byly dost uspěchané .. Mira byla zavřená , neměla přístup k tv , k lidem apod.. a najednou otočením jedné stránky dospěla a vše věděla a téměř nic ji nepřekvapilo. Takové zvláštní , každopádně dle mě dost nereálné a ukvapený závěr

Emma27
Emma27
05.10.2022 4 z 5

Napínavá a čtivá kniha.

Monni
Monni
22.09.2022 4 z 5

Tahle kniha je neskutečně čtivá. Stránky utíkají jedna za druhou. Příběh super, trochu neuvěřitelný, ale dokázala jsem se s tím smířit. Nejvíce mi ovšem vadila Matka, která byla snad nesmrtelná nebo co :D. U té už jsem ke konci opravdu kroutila hlavou. Ale čtivé to bylo pořád stejně. Určitě se těším na další knihy od autorky a doufám, že budou pořád stejně čtivé.

klarence
klarence
09.08.2022 4 z 5

Tak tohle mne bavilo. Sice trochu neuvěřitelné , ale mělo to spád. Dobře se to četlo.

Evkae36
Evkae36
05.08.2022 3 z 5

Příběh celkem šílený a jednoduchý, čtenář nemusí vůbec nad ničím přemýšlet a prostě jenom čte. Pravdou je, že kniha se velmi dobře četla. Děj chytnul hned od začátku, ale po chvíli jsem si říkala o čem bude dalších 300 stránek. A když už se ta šílená nesmrtelná matka vrátila nejméně potřetí, napadlo mě přesně to co už tady někdo pode mnou zmiňoval, je to prostě Terminátor :-D Ale jo, jako oddechovka to bylo celkem fajn.

orangerose
orangerose
25.07.2022 5 z 5

Pěkně napínavý thriller , bylo to psycho pro polly, jake to musi čtenáři přečíst sami, :)

Kami33
Kami33
10.07.2022 5 z 5

Když si odmyslíme naprostou nepravděpodobnost příběhu a jak už bylo poznamenáno, velkou vyspělost hlavní hrdinky, jednalo o napínavou knížku, která se četla skoro sama. Takže za mě ano.

Vladísek
Vladísek
05.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Ta Matka snad musela být Terminátor?! Jinak nechápu, jak dokázala znovu a znovu, ač dobitá, znepříjemňovat život té malé holce. Knížka nebyla nejhorší, avšak dosti předvídatelná. 4 hvězdičky za napětí a syrovou atmosféru.

čef
čef
02.07.2022 3 z 5

Pokud by byl tento román zfilmován, mohl by možná působit i lépe. Takto je zde plno vět, které atmosféru ani vlastní příběh příliš neposouvají. Kromě hrůzného magora zde také není nic, co by se dalo považovat za hlavní důvod, proč byl tento příběh spáchán. Na horory nejsem a ani tento mne neosvítil.

Makůvka
Makůvka
30.06.2022 3 z 5

Ale jo, na prvotinu to nebylo špatné. Dobře, tak do půlky knihy se seznamujeme, jak to v té jejich malé " rodince" chodí, to bylo zajímavé a uvěřitelné. Od druhé půlky najednou zvrat, akce stíhala akci, téměř z malé dívky, která nebyla 10 let venku se stala hrdinka, která věděla co má v krizivé situaci dělat a to měla vyčteno jen z knížek. Přišlo mi to nereálné a uspěchané. A na pár věcí mi chybí ještě dovysvetlení.
Jinak se knížka četla moc pěkně a určitě si přečtu nějakou další knížku od této autorky.

Ktecka
Ktecka
29.06.2022 odpad!

Uf, nějak nemám slov. Přečetla jsem cca do půlky a pak už jsem jen přeskakovala ob tři kapitoly, jen abych se přesvědčila o tom, že jsem věděla, jak to dopadne. Celé mi to od té poloviny přišlo moc hr. Navíc dost naivní, jednoduchý styl psaní. Prostě ne.

Viviana-Mori
Viviana-Mori
26.06.2022 4 z 5

Psychopatická jízda. Na prvotinu to rozhodně není špatné, ze začátku se děj trochu vleče, ale vůbec to nevadí, alespoň pořádně nahlédneme do mysli a pocitů Mirabelle a zjistíme, jak to u ní doma zvráceně chodí. Matka je teda pořádná psychopatka a z mnohých situací v knize mi nebylo dobře. Oproti první, pozvolné půlce naopak druhá půlka knihy nabere takové obrátky, že se čtenář nestačí divit. A i když bylo leccos už trochu překombinované a leckdy ne úplně pravděpodobné, tak mě kniha nepustila a musela jsem v napětí číst dál a dál. Užila jsem si to

Veju007
Veju007
15.06.2022 2 z 5

Asi nebude úplně spoiler, že hned od začátku skoro jistě víte, že matka není tak doslova matkou, na to pomalu ani není třeba číst anotaci.
.
Čte se to samo, ale to bohužel úplně nestačí. Zvratů tentokrát až moc, i na můj vkus, ohromná překombinovanost děj zas až tak moc neposouvá, přitom stačilo příběh trochu reálnější uchopit.
.
Námět knihy a první polovina je sice zajímavá, ale jsem z toho v rozpacích, protože v druhé části se to prostě strašlivě zvrhlo a ve finále je z toho průměrný thriller, který je předvídatelný na každém kroku a zaujme spíše čtenáře, kteří nejsou v tomto žánru příliš sečtělí.

Petra00
Petra00
03.06.2022 5 z 5

Skvělá knížka! Zpočátku chvíli trvalo, než jsem se začetla ale potom se to rozjelo a nemohla jsem přestat číst. Tolik zvratů a napínavé do samého konce.

simcat13
simcat13
29.05.2022 5 z 5

Knížka se opravdu nedá odložit, jak tu ostatní píší. První půlku knížky jsem hltala a snažila se vcítit do malé Mirabelle. Její smýšlení je tam opravdu dobře a uvěřitelně vykresleno. Ovšem nějak si nedokážu představit ten zvrat jejích myšlenek v druhé půlce, jestli by se to mohlo skutečně stát. Najednou kdesi vzala psychickou i fyzickou sílu a kopu znalostí ze světa venku. Třeba je jen geniální a knihy, které jí poskytovala Matka, ji k tomu dopomohly. Každopádně i přes to, že to občas bylo až moc a autorka v jednom bodě zřejmě opominula věk Mirabelle, tak je to opravdu čtivý psychothriller.

Ryšava
Ryšava
24.05.2022 5 z 5

Knihu jsem nedokázala odložit... skvělé napínavý příběh plný zvratů. Někdy je děj trochu předvídatelný, ale nestává se to moc často. Nejvíc mě na tom děsí fakt, že takhle blázniví a šílení lidí opravdu existují...

attila1
attila1
20.05.2022 5 z 5

I přes to,že matka byla šílená postava byla knížka čtivá. V nekterych částích se mi až tajil dech.

PosPol
PosPol
12.05.2022 5 z 5

Mirabella slaví 13 narozeniny. Matka jí přivede novou sestřičku Clarabellu. Najednou začne Mirabella svoji Matku vnímat jinak. Proč ta malá holčička říká, že se jmenuje Emma? A proč už ji Matka nemá ráda? Vždyť ještě donedávna ji malovala a oblékala jako panenku a říkala jí: “Ty moje malá panenko…”
Jak už to u dětí bývá, zvědavost zvítězí nad strachem a Mirabella nalezne v podkroví něco, co jí obrátí život naruby. Už nechce být nadále tou panenkou….
Kniha je napínavá, nedovedu si představit, že někdo 10 let žije v jednom baráku se zatemněnými okny a nikdy neviděl slunce, neprošel se po trávě a neviděl jiného člověka. Čte se dobře, děj se stupňuje a my vidíme, jak se z malé naivní holčičky stává nelítostná bytost odhodlaná přežít.
Asi jediné, co bych vytkla je, že kromě unáhleného konce jsem občas knize nevěřila, protože mela být psaná z pohledu 13leté holky, co nikdy neviděla svět. Ale i tak bych dala 9/10

Mathiola8
Mathiola8
28.04.2022 5 z 5

No tvl. Klobouk dolů. Na to, že to je prvotina. Tak to fakt tleskám. Jo možná by chtělo pár pasáži upravit, ale celkový dojem fakt dobrý

Allla9
Allla9
13.04.2022 4 z 5

Asi do poloviny skvělá kniha. Druhá část překombinovaná.

monushka
monushka
07.04.2022 4 z 5

Do poloviny knihy jsem četla snad jedním dechem, otáčela jsem stránku za stránkou a hltala každé písmenko. Ale jak píše @Páájinka, poté, co se objevila postava Patrika, příběh začal být čím dál víc nelogičtější a nepravděpodobný.

Páájinka
Páájinka
31.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Moc dobře napsáné do doby, kdy se objevil Patrik. Potom obrovská blbost.

ennlady
ennlady
24.03.2022 3 z 5

Rozpaky. Nejprve jsem byla nadšená, protože se knížka dobře četla a příběh byl vcelku uvěřitelný. Asi v půlce mě to už tak nebavilo, protože mi připadalo, že děj je hrozně protahovaný a uvěřitelnosti ubývalo. Docela i souhlasím s názory, že Mirabelle, která si nic nepamatuje, nesmí ven, vlastně nikdy neviděla televizi ani žádné další lidi a všechny poznatky má jen z knížek, najednou ví, jak se chovat a co dělat. Navíc jsem na konci čekala vysvětlení několika otázek, které mi přišly dost důležité, leč nestalo se tak...

Pavlnka
Pavlnka
08.03.2022 3 z 5

Tak mi se kniha moc nelíbila. Rozhodně zajímavé téma, ale prostě mě nechytala. Nevím, jestli si někdy od autorky ještě něco přečtu.

Danago
Danago
08.03.2022 4 z 5

Zajímavé téma. Samozřejmě těžko říct, jak moc je děj uvěřitelný. Autorka se snažila to napsat , co nejlíp. Ale za mě originální, čtivý, napínavý příběh. Líbilo se mi to moc, ale za tu polemiku o věrohodnosti jednání holčičky dávám jednu hvězdičku dolů. Thriller to určitě je.

lalela
lalela
03.03.2022 2 z 5

Na to, že je knížka prvotina je dobrá, určitě se autorka ještě vypíše a moc se těším na její další knížky. Ale zpátky k panence. Téma určitě dobré, ne-li výborné, ale tak trochu zbrklý děj. Mirabell v knížce nebezpečně rychle vyspěla a začala uvažovat jako dospělá, prakticky se stala v půli knížky rovnocenou partnerkou své matky. Konec jsem čekala srdíčkovější, ale i tak jsem byla spokojená.

Štítky knihy

tajemství psychologické thrillery matky a dcery thrillery pro ženy zmizení dětí

Autorovy další knížky

Abby Davies
britská, 1984
2021  78%Matčina panenka
2022  79%Kult

Kniha Matčina panenka je v

Právě čtených1x
Přečtených266x
Čtenářské výzvě20x
Doporučených11x
Knihotéce161x
Chystám se číst201x
Chci si koupit64x
dalších seznamech4x