Satyrka Satyrka komentáře u knih

Spolek nemrtvých holek Spolek nemrtvých holek Lily Anderson

Tuhle knížku jsem hrozně moc chtěla, protože co si budem, ještě víc jak anotace mě zaujala ta obálka. Čekala jsem asi víc Monster High - víc knihu pro mládež, takže vlastně příjemné překvapení.
Hlavní hrdinka je skvělá! A já si málokdy oblíbím hlavní hrdinku. Sarkastická, upřímná. Magie dává smysl - nelze čarovat jen tak, aniž by se ti to nějak nevrátilo. Téma vyrovnávání se se zármutkem. Vtip, vážnost, láska, přátelství.
Tentokrát jsem tedy zloducha odhalila, ale to bude tím, že už mám něco málo načteno.
Jindy si moc nevšímám, ale tentokrát hrozně bily do očí překlepy. June byla věčně Jane. Například.
Celkově kniha pro mě takový možná lepší průměr.
PS: (SPOILER)
Nejvíc ze všech lituju Greenwayovi.

13.12.2023 3 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Teda... Páni! Ještě teď při psaní komentáře si utírám slzy a nos. Ten konec mě totálně dostal! Ale totálně!!
A vlastně celá kniha. Velmi čtivě, citlivě, autenticky psaná. Do všech těch pocitů jsem se dokázala vcítit, asi i proto, že nemálo z nich sama znám, přestože trochu jinak, asi jako většina. Opravdu v neskutečně moc emocích a jednáních jsem se viděla.
Dřív jsem hodně vyhledávala knihy s tématikou, kdy jsou spolu dva muži, nebo i ženy, ale tahle je úplně jiná, krásná, něžná, přestože se celou dobu snažíme společně s Liv vyrovnat se s tím vším, bojovat se životem, nevzdávat to, najít v něm něco víc než přežívání. Ta kniha má hodně co říct, a taky říká. Dlouho mě žádná kniha takto citově nedostala. Já nemám víc slov, nevím, jak víc popsat svoje pocity z téhle knihy. Úžasná! Moc doporučuju! Tuhle knihu jsem chtěla už delší čas, moc mě zaujala jak anotace, tak název. A co teprve ten obsah!
Snad jen dodám, že i já mám v rodině jednu takovou Zitu.
A na konci (spoiler) máme jednu osobu, co překonala veškerý nátlak od společnosti, a s pomocí přátel si splnila svoje touhy a cíle, zůstala taková, jaká se cítí, a jaká chce být, a osobu, která se očekávání od společnosti podřídila.

02.12.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Knihu jsem si pořídila v prvé řadě kvůli autorovi, kterého jsem "objevila" ve skupině Knižních závisláků (Knihy Dobrovský), v druhé i proto, protože mě zaujala anotace.
Každopádně co se týče sci-fi, nedalo by se asi říct, že jsem fanoušek. Ok, miluju SW, na kterých jsem vyrostla. Co se ale týče knih, jak která se mi líbí.
Tahle za mě pro mě byla dost depresivní a upřímně jsem ráda, že ji mám za sebou. Autor umí psát, o tom žádná, fantazii má také, ale můj šálek čaje to nebyl. Četla jsem, protože jsem trochu doufala v nějaký úžasný konec, ale já ho nenašla. V ději jsem zůstávala obezřetná, takže nemůžu říct, že bych byla mimo. Ale chybělo mi víc dovysvětlení.
Hodnocení si nechám pro sebe, zde nechám bez hodnocení, zkrátka to nebyla kniha úplně pro mě.

28.11.2023

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-6 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-6 Elisabetta Gnone

Povedlo se mi ukořistit W.I.T.C.H. romány a teď i komiksy. Nadšení - jeden komiks odpovídá jedné knize W.I.T.C.H., takže to nejen čtu jako román, ale zároveň čtu i jako komiks. Pecka! SRDCOVKA!

18.11.2023 5 z 5

Zajímavá kniha o duševních poruchách a nemocích, fobiích a o Smrti, ale i přátelství, rodině, lásce, s nádechem tajemna a fantasy, pojatá s osobitým humorem, ale i citlivostí. Dovolím si napsat, že docela silná - rozhodně jsem několikrát měla slzy v očích, cítila svoje srdce...a to jsem 1) čekala něco jiného (jako ostatně vždy) 2) po prvních stránkách byla nadšená 3) pak už ale moc ne a bojovala jsem sama se sebou, abych knihu nezaklapla (naštěstí jsem tuhle část překonala a kniha mě pak už jen chytla a nepustila).
Po knize jsem sáhla jako po oddychovce po přečtení (skoro) celé jedné krimi série, ale oddychovkou bych to nenazvala, a krimi jsem se "zbavila" jen asi ze 3/4. Ale to neznamená, že si stěžuji.
Kniha má i odkazy na plno různých filmů, postav, známých věcí, z některých jsem byla nadšená, ale víc jak polovinu jsem stejně neznala, protože filmy příliš nevyhledávám, a pokud, tak jsou to ty samé (oblíbené) dokola.
Nejvíc se mi líbili části se Smrtí, i to, jak jste nevěděli, v podstatě stejně jako Ester, čemu "věřit" a čemu ne, co se dá vysvětlit a co ne. Za mě zajímavý nápad.
Postavy mě bavily - myslím hlavně Ester, Jonaha, Heph a Eugena, který mi trochu (víc) připomínal mého vlastního bratra.
Přestože mi na začátku přišlo, že kniha nedává někdy moc smysl, tak nakonec dávala.
PS (spoiler):
Proč ty Esteřiny vlasy na konci? Proč? I když se to vzhledem k začátku dalo čekat, ale i tak - proč?! (Nejspíš mě tahle skutečnost štve, protože miluju zrzavé dlouhé vlasy)
...
"Někdy jsi statečná, když utečeš. Někdy jsi statečná, když zůstaneš. Je důležitý poznat rozdíl..."

18.11.2023 3 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Další výborný díl od skvělé autorky. Znovu tu máme propletený případ, který postupně celý excelentně rozpleteme. Znovu zajímavé, až děsivé téma. Pravda, lež, manipulace. Nechybí ani osobní život postav, který mě taky hodně baví.
A vrahem je, jak řekl Travis, osoba, která byla nejmíň podezřelá. Toho se autorka hodně řídí po celou sérii. A já mám vždy jen tušení, ale nikdy to neuhodnu. Rozhodně celou sérii doporučuji. Za mě jedna z nejlepších krimi sérií.
SPOILERY:
- Chování Franků mi šlo opět šíleně na nervy a já čekala na tu scénu, která se naštěstí fakt stala. Bože, to byla taková radost, když Angela začala myslet i na sebe!
- Postava Holly mi postupně začala připomínat jednu postavu z mé oblíbené krimi série s Kim Stone, a hle, nebylo divu, obě jsou zajímavě napsané sociopatky.
"Co se zdá zřejmé, není vždy pravda."

13.11.2023 5 z 5

Super jednoduše: Bez masa Super jednoduše: Bez masa Zdeněk Pohlreich

Super jednoduše - bez masa je za mě ještě lepší než Super jednoduše. Tím, že mě tam zaujalo ještě více receptů než v té, kde je i maso.
Tyhle kuchařky jsou moje nejoblíbenější. Líbí se mi, jak jsou recepty super jednoduše popsané. A nejen to. I celkový design je super jednoduchý - ale méně je někdy více a zde to platí. Rozhodně velké plus je za mě u surovin, kde přímo VIDÍME, jak vypadají. Určitě velmi doporučuji obě Super jednoduše!

13.11.2023 5 z 5

Umři znovu Umři znovu Tess Gerritsen

Opět skvělý díl plný napětí, zvratů a buše.
Velmi cením část odehrávající se v Botswaně, ta mě hodně bavila a děsila zároveň. Vraha jsem myslela, že znám skoro od začátku, ale opět vůbec. Znovu to bylo překvapení.
Jen mám pořád pár otázek, aby mi to úplně celé zapadlo. Ale já jsem v tomhle docela puntičkář...
- Ráda čtu i části ze života postav, hlavně tedy to, co se děje Angele Rizzoli, no a mám chuť zabíjet stejně jako Jane. A mám na to stejný názor jako Jane. Frank i Janiny bratři mě hrozně štvou. Určitě jsem zvědavá, jak toto bude pokračovat.
- Crowe v tomto dílu vys*rá ještě víc.
- A mám trochu jinou představu o přátelství než jaké panuje mezi Maurou a Jane, ale tak existuje více typů přátelství.
Spoilery:
- Že to, co se stalo Debbie nebyla náhoda mi bylo hned jasné. To zase jo.
- Johnyho jsem za celou dobu vůbec nepodezírala, ale kdo ano, bylo jasné, že závěr a odhalení vraha bude nějaká překvapivá pecka. Ovšem na druhou stranu - kdyby nebyla, tak je to taky překvapení....

Opět určitě tuto sérii doporučuji!

08.11.2023 5 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Tess Gerritsen

Další skvělý, zamotaný, tajuplný díl. Na této sérii mě baví, jak vás pohltí hned na začátku, až do konce. Pokaždé nějaký zajímavý případ, kde se vždy něco dozvíme.
Jestliže měl někdo problém v dílu Závěje, že je trochu "young adult", tak tento díl je ještě víc s prvky "young adult", ale mě to třeba baví.
Celé rozuzlení mě velmi překvapilo, přestože nikomu nikdy v krimi nevěřím, tohle jsem nečekala. I když upřímně jedna věc mi vrtala hlavou už od začátku - což může být !spoiler! (a za tím další spoiler)- že se záhadný anděl, co zachraňuje děti, objevil vždy bezprostředně po zavraždění jejich náhradní rodiny. Jak by to mohl vědět, že se něco chystá, kdyby to třeba sám nezpůsobil?
Crowe mi lezl na nervy, opravdu tu vždycky musí být nějaký takový vůdčí detektiv?
A opět tu máme pravdu, že peníze hýbou světem.
Sérii rozhodně doporučuji, kudy chodím.

31.10.2023 5 z 5

Mlčící dívka Mlčící dívka Tess Gerritsen

Tato série je velmi skvěle napsaná, zamotané případy, zajímavé osudy a životy různých postav, a navíc se ještě hodně dozvíte.
Jsem nadšená, minule tu byl Egypt, teď zase Čína, a přestože mě prvních pár stran moc nenadchlo, asi i protože, jak už jsem psala, nečtu dopředu anotaci, tak po těch prvních pár stranách mě to opět vtáhlo.
Tentokrát tu máme více Frosta a Rizzoli než Maury, a já jsem si je, hlavně Frosta, i víc oblíbila. A další postavy taky naprosto skvělé - paní Fang, Bella a Tam! Skvělí! Opět trochu mystična, opět jsem si připadala jako tichý pozorovatel, fakt doporučuji!
Trochu poznámek v podobě spoilerů:
- V Tamovi jsem viděla něco víc už skoro hned na začátku, co se objevil. Přesto jsem si říkala, že jen hledám něco, co není. A pak mi to závěr potvrdil a já měla Tama ještě radši.
- Že je něco špatně s Markem mi začalo docházet, když Jane poprvé spatřila ročenky. Ale že v tom má prsty i Patrick mě fakt do konce nenapadlo! Takže fakt klobouček!
Víc nemám co, jedním slovem perfektní!
PS: Vím, že přechylování je jedno velké téma, ale absolutně se mi to nehodilo k asijským jménům. "Liová" je prostě hrůza :D

22.10.2023 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Vzhledem k tomu, že u rozečtených sérií ani nečtu anotaci, abych byla co nejvíc překvapená, jsem čekala, kdy se přeskočí podivný začátek o výletu Maury a začne se dít něco, co bych očekávala od detektivky. Pak mi začalo docházet, že na tom výletu asi bude něco víc a pak už to byla opět jízda od začátku do konce. Ale tentokrát úplně jinak vystavený příběh. Souhlasím, že jde v podstatě o tři knihy, tři části, v knize jedné, ale mně se to líbilo, přestože to bylo jiné než dosavadní díly. Spíš mi zprvu přišlo, že čtu něco jako Nevítaný host od Lapeny. Ale to mi nevadilo, protože u této zmíněné knihy jsem byla napnutá jak struna.
Netušila jsem, co od názvu Závěje čekat, ale ten název ke knize sedl jako ... na hrnec. Opět napsáno tak, že jsem vše viděla před sebou, cítila atmosféru a chlad. Maura je moje oblíbená postava, takže super.
Teď pár spoilerů:
Téma sekt jsem už četla ve více krimi a jsem upřímně ráda, že pokaždé je trochu jinak pojaté. Konec, pravda, bývá podobný.
O tom, že Maura není mrtvá jsem věděla stoprocentně, čekala jsem, kdy Jane uvidí něco, co jí navede k tomu, že ona spálená mrtvola není Maura. Ale jako upřímně ten šílený obrat mě dost překvapil. Myslím to, že najednou byla celá výprava kromě Maury mrtvá. Tomu se mi nechtělo věřit. Už dost hrozné bylo to, co se stalo Arlovi.
Bavila mě i část, kdy Maura prchala s Krysou a psem. Opět, sice něco jiného než jsme asi čekali, ale proč ne?
Že je Cathy Katie mě nenapadlo, přestože podobných jmen jsem si všimla. Jak skončila ona a Jeremiah mi přijde, že je takový jediný spravedlivý jednoduchý konec, který krimi s tématem sekty dávají.
No a úplný závěr? Zajímavé. Za mě skvělý, že se objevují postavy z předchozích dílů.
Celkově se mi tedy díl líbil, mě tohle prostě sedí a baví.

15.10.2023 5 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

Další skvělý díl téhle série. Už ani nemůžu říct, který se mi líbil nejvíc, od dílu Dvojče mě baví každý - je to jízda od začátku do konce.
Téma opět skvělé, sice jsem nikdy netoužila navštívit Egypt, ale vždycky mě v dějepisu na škole nejvíc bavily starověké země. A potom i v počítačových hrách. Takže jsem téma uvítala s radostí. Opět jsem se i něco dozvěděla, což je super.
Tuhle sérii a tento díl určitě doporučuji.
Spoiler:
Sestru/spolupachatelku jsem začala velmi podezírat, když přišla pro Robinsona, že už potřebují odjet. Asi na to začínám mít čuch:D

10.10.2023 5 z 5

Witch - Žár přátelství Witch - Žár přátelství Elizabeth Lenhard

Tak přečten další díl nostalgických W.I.T.C.H. Další nechám na později, protože mi konečně přišel další díl rozečtené krimi série.
Cornelia mi hrozně lezla na nervy, ale na druhou stranu, aspoň trochu vířila celkovou atmosférou, a to mě, nestydatě přiznávám, docela baví.
Nad desátou kapitolou jsem se hodně pobavila, zasmála nahlas.
A to vše i přesto, že už mi je o deset let více než když jsem do W.I.T.C.H. komiksů byla šíleně poblázněná. (Možná spíš o víc jak deset let)
Rozhodně bych doporučila mladším čtenářkám, protože ty příběhy mají hodně, co říct.

03.10.2023

Witch - Objevení Meridianu Witch - Objevení Meridianu Elizabeth Lenhard

Stále čekám na další díl rozečtené krimi série, a tak jsem se pustila do dalšího dílu W.I.T.C.H.
Sice nevím, jaké jsou teď holky, které jsou ve věku, kdy já četla komiksy W.I.T.C.H., ale za mě jsou tyhle příběhy nesmrtelné. Nyní hodnotím okem dospělé a musím říct, že postavám věřím jejich věk.
Příběh se rozjíždí, tady máme mnohem víc akce a já žeru každý ten komiks! Ach, nostalgie. A každou z čarodějek teď vnímám jinak. Jako puberťačka jsem milovala Cornelii, protože jako náctiletá jsem spíš hodnotila vzhled. Přestože teď se mi Cornelia líbí nejméně, jak vzhledem, tak povahou. :D Je super pozorovat, jaký je rozdíl mezi našimi pubertálními já a dospělými já. A to díky návratu k našim srdcovkám.

02.10.2023

Witch - Zmizení Witch - Zmizení Elizabeth Lenhard

Při čekání na další díl krimi série, kterou mám rozečtenou, jsem se konečně pustila do dalšího dílu nostalgických W.I.T.C.H. Opět jsem se ráda vrátila do dětství - puberty a připomněla si tyhle skvělé čarodějky. Opět je super vnímat tu změnu, kdy jsem jako teenager milovala nějakou postavu víc a jinou méně a nyní to mám úplně jinak. Člověk prostě dospívá, ale některé věci, příběhy, postavy mu zůstanou v srdci na pořád. Stejně jako právě W.I.T.C.H.

Třeba jednou tyhle knihy přečtou i moje dcery, které nemám :D (Ale musím mít výmluvu na to shromáždit všechny díly Witchek)

30.09.2023

Mefisto Mefisto Tess Gerritsen

Anotace nečtu, pokud se jedná o sérii, kterou jsem si oblíbila a čtu postupně její díly, takže vše pro mě bylo překvapením. Přestože paradoxně tuto anotaci jsem přečetla před několika lety (takže jsem úplně zapomněla, o co půjde) a na jejím základě jsem se pro knihu rozhodla. A až pak zjistila, že patří do celé série, navíc s povědomými jmény Rizzoli a Isles (TV seriál, z kterého jsem neviděla ani díl).
Poslední tři díly série byly skvělé, u knih Dvojče a Neznámá mi ale přesto něco malinko chybělo, u tohoto dílu ale už ne. Dokonalý příběh! Sotva jsem knihu odložila. Skvěle propletené různé prvky, bavila mě každá část. Vlastně se naprosto ztotožňuji s komentářem pode mnou. Poznámku autorky na závěr rozhodně doporučuji nepřeskakovat. Je o čem přemýšlet.
A rozhodně doporučuji!

29.09.2023 5 z 5

Neznámá Neznámá Tess Gerritsen

Tento díl začíná velkou senzací. Někteří z nás si mysleli, že Jane porodí v předchozím díle v nějaké vypjaté situaci, ale autorka si pro ni připravila něco ještě lepšího až v tomto díle. (Což není spoiler, je to přiblížené i v anotaci)
Takže hned od začátku se toho spousta děje a mě to nutilo číst dál, až jsem byla za půlkou knihy. Zároveň je téma ale opravdu ošklivé, měla jsem z něj docela zlé sny a když jsem před spaním koukala ve své pohodlné posteli na uklidňující lampičku, říkala jsem si, že můžu děkovat za to, jaký mám život. Hodně drsné téma.
Tato kniha mě bavila stejně jako předchozí, takže díly Dvojče a Neznámá hodnotím jako zatím nejlepší ze série.
Jen mám problém, jak nikomu nedůvěřuji. Ničí mě to :D

24.09.2023 5 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

Skvělý a velmi zajímavý příběh, plný propletenců, tajemství, odhalení, a to já miluji! Některá fakta jsem tušila, jiná ne, mám hlavu ještě plnou příběhu, tolik se toho stalo, co bych si ráda shrnula.
Za mě zatím nejlepší díl.
Poznámky obsahující SPOILERY:
- Vždycky jsem si říkala, co pohání adoptované, kteří vyrůstali v milující adoptivní rodině, toužit po zjištění jejich původu. Proč, když mají milující rodinu, co čekají od zjištění původu? Proč si myslí, že bez toho neví, kdo jsou? A tohle ani nikdy nepochopím, protože v takové situaci nejsem. Nicméně tento příběh mi aspoň trochu odpověděl na otázku. Za mě skvělý nápad, velmi mě to celé bavilo.
- Trochu opakující se situace, co se týče hlavní postavy v nebezpečí. Prvně to byla Jane, teď už podruhé Maura. Lituju, kolik má chudák smůly. I s tím koncem. To jsem opravdu nečekala a byl to skvělý obrat, zjištění. Vražda z lásky zajímavě zakomponovaná, to by mě fakt nenapadlo, přestože mi od začátku bylo jasné, co mezi Maurou a Ballardem je. Trochu jsem ho i podezírala, což ale já už podezírám snad každého.
- Mattie byla skvělá, strašně jsem ji, ostatně jako nejspíš všichni, fandila. A věřím tomu, že se člověk takto může zachovat. Moc se mi tento konec líbil, je to zase trochu odchylka od většiny konců v různých detektivkách.
- Celkově to možná bylo trochu neuvěřitelné, ale to bývají i skutečné příběhy.
Pokračuji dalším dílem.

20.09.2023 5 z 5

Hříšnice Hříšnice Tess Gerritsen

Tak tento díl lepší než předchozí. Možná i protože Maura je mi sympatičtější a celkově mi víc sedí oproti Jane. Případ zajímavý a zamotaný, musela jsem si to v hlavě srovnávat, jak to bylo zamotané.
Opět hodně detailů, co se týče mrtvých. Pitvy mě baví, ale musím říct, že fakt jen takhle v knize a nesmím u toho jíst :D V reálu jsem na tohle vše dost citlivá. Nebo aspoň moje tělo.
Teď trochu spoilerů:
- Mauřin bývalý se mi vůbec nelíbil a doufala jsem, že se k němu Maura "nevrátí", ale kvůli ději musela. Jako bylo mi podezřelé, jak se tam najednou zjevil a podezírala jsem ho z nějaké nekalosti.
- Docela mě překvapuje, jak rychle se tu všichni vdávají a berou :D viz i první díl. To je po pár měsících.
- Jane mi v tomto díle byla sympatická díky tomu jejímu "jinému stavu". Já sama se cítím jako ona, ve smyslu vztahu k dětem. Díky své nejbližší kámošce z rodiny se můj názor začíná měnit, přesně jako se pomalu měnil i Jane.

14.09.2023 5 z 5

Učedník Učedník Tess Gerritsen

V podstatě pokračování prvního dílu, který mě nadchl. Jen tady byla Cordellová nahrazená Jane ve smyslu postupu v ději, nechci příliš spoilerovat.
I tento díl byl čtivě napsaný, jen jak už jsem psala u více detektivek, já moc nemusím, když se v jiném dílu stejné série vracíme k někomu, kdo už byl dopaden. A vzhledem k tomu, že jsem nedávno četla sérii R. Bryndzy s Kate Marshallovou, trochu se mi to pletlo a spojovala jsem si to s Učedníkem, trochu ups z mé strany :D
Tentokrát mi trochu lezl na nervy věčný strach Jane a omílání Warrena Hoyta, ale chápu, že když Jane prožila, co prožila, tak takto přemýšlí. Jen by měla fakt trochu povolit a nebýt pořád tak "z oceli", jak v knize ostatně zaznělo.
Konec za mě super, já se bála, že bude hodně podobný konci předchozího dílu, nebo že skončí (teď možný spoiler) zázračným objevením se nějakého záchránce, jak tomu většinou bývá.
Jen mi trochu uniklo, co ta první oběť hned na prvních stránkách knihy?
Takže do dalšího dílu jdu, jen tento bych označila za slabší než ten první.

11.09.2023 4 z 5