sassenkka sassenkka komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moje první Jodi Picoult a rozhodně ne poslední. Čekala jsem, že Vypravěčka bude silný příběh, ale že až tak?
Prvních několik stran bylo takových hodně seznamovacích, místy malinko nezáživných, ale když se to rozjelo, tak nešlo přestat číst.
Velmi propracované postavy a jejich osudy. Zpočátku jsem měla v některých "příbězích" trochu zmatek, ale brzy se vysvětlilo, který je čí. Autorka píše neskutečně čtivě a poutavě. Ta nejdelší (a nejdrsnější) část mě hodně vzala, nejednou jsem si během čtení vzpomněla na Mengeleho děvče a rozháněla slzy.
Takže za mě skvělé, nelze dát jinak než pět hvězd a netěšit se na další její knihu.

31.07.2018 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Třetí Erika Fosterová byla zatím nejlepší! Příběh se tentokrát netočil pouze kolem zamotaného případu, ale přidala se i láska, což bylo fajn. Dvakrát "zpátky do minulosti" mi přišlo jako skvělé nezprostředkované odhalení toho, co se vlastně tenkrát stalo. Tento příběh se od prvních dvou také lišil tím, že byl mnohem více poklidný. Na závěr nečekejte žádný zběsilý zápas či honičku, ale super překvápko.
Bylo to napínavé, nevěděla jsem, koho podezřívat dříve. Bryndza píše neskutečně čtivě a jeho knihy jsou čím dál lepší. Do posledního dechu bude muset být stejně dobrá, protože mi došly hvězdičky :)

20.07.2018 5 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Čtvrtá oběť mi udělala radost. Zajímavý příběh, napětí od první do poslední stránky, a to jako vážně do poslední :) Ta Čína mě moc baví, postavy také, styl psaní je super čtivý. Asi k tomu víc nemám. Doufám, že ostatní knihy budou stejně dobré, Čínské thrillery si pomalu ale jistě zamilovávám.

14.07.2018 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

No, já tak nějak nevím, co si o této knížce myslet. Byl to můj první Green, takže jsem netušila, co čekat a asi jsem ani nic nečekala. Každopádně pokud bych něco čekala, tohle určitě ne.
Líbil se mi autorův styl psaní, místy jsem se hodně smála, hezky a lehce se to četlo. Také se mi líbila přítomnost děl (nebo aspoň citací z nich) od klasických autorů (Whitman, Dickinsová). Dost mi vadila postava, kolem které se to celé točilo – Margo. Tahle holka mi vážně nesedla, přišla mi šíleně pitomá a nevděčná a místy jsem měla chuť jí jednu lísknout. Posledních asi deset stran mě vyloženě nebavilo, bylo tam hrozně moc metafor, které se mi tam úplně nehodily a bylo to takové celé o ničem.
Takže asi takhle, jsem ráda, že jsem se s autorem seznámila, ještě jednu šanci mu dám. Tohle bylo ale velmi zvláštní.

04.07.2018 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Mě prostě Shari Lapena baví. Nevadí mi, že její knížky nejsou nijak závratně zamotané, zdlouhavé, i tak jsou napínavé a nápadité. Možná budu opakovat to, co jsem psala u Manželů, ale každá postava, každá situace, každý dialog, všechno tam má své místo, není tam nic navíc, nic zbytečného, nic, co by zdlouhavě odvádělo pozornost jinam. Má to spád, ale i tak čtenář občas tápe a neví, co si myslet.
Kniha Někdo cizí v domě mě bavila, četlo se to samo, a i když mě během čtení napadlo, kdo v tom všem má vlastně nejvíc prsty, a bylo to tak, nevadilo mi to. Přesto mě na závěr čekalo další překvapení. Za mě bezva čtení!

01.07.2018 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Pro mě první kniha od tohoto autora a už se těším na další. Jsem nadšená.
Pán ohně čtenáře zavedl do Číny, seznamuje nás s čínskou kulturou a trochu i historií. Některé kapitoly mi daly zabrat, protože jsem z nich málem cítila vůni čínského jídla a strašně si přála všechny ty chuťovky sníst. :) Ten příbě byl pro mě úplně odlišný, než u jiných detektivek. Žádné velké akce, přestřelky, plánování vražd. Bylo to takové lehké, místy trochu pomalejší, hodně myšlenek a dialogů, a v neposlední řadě velmi podrobně vylíčená pitva, což asi ne všem úplně sedne. Líbil se mi motiv, který zde samozřejmě nemůžu napsat, ale je to nezvyklé, nápadité.
Za mě velmi povedená detektivka, která nepostrádá napětí, romantiku, lásku, přátelství ani nenávist. Paráda.

27.06.2018 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Pro mě byl Mráz trošku trápení. Z 620 stran by se mohlo s klidem udělat 300-350. Autor se šíleně rozepsal a myslím si, že některé části v knize nutně být nemusely, zbytečně příběh natahovaly a chvílema mi ani nedávaly moc smysl.
Ten příběh byl vlastně fajn, napětí tam bylo a zajímalo mě, jak to skončí. Ale rozhodně to nebylo vyprávění na 620 stran, to prostě ne. Čtivé to bylo, chvílema teda míň, chvílema víc. Když jsem to dočetla, byla jsem i spokojená, líbilo se mi to, byla tam nějaká akce a některé postavy jsem si i celkem oblíbila.
Nakonec ale dávám dvě hvězdičky. Dvě a půl. Prostě mi to tak úplně nesedlo. Není to nejzdařilejší detektivka, kterou jsem kdy četla. Nevím, jestli dám autorovi ještě šanci...

13.06.2018 2 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Už po třetí nadšená. Příběh graduje, v každé knížce je víc a víc akce. Každá hrdinka je jiná, ale všechny jsou sympaťačky. Během záchrany Společenství se najde místo i pro lásku, boje začínají být drsnější, krev místy teče proudem a já jsem napjatá, jak to celé skončí. Autorka má vážně neskutečnou fantazii, píše čtivě. Fantasy není úplně můj žánr, ale tuhle sérii jsem si zamilovala! :)

25.05.2018 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Do vody byla velmi, velmi zvláštní knížka. Nejdříve jsem se nemohla začít. Nestává se mi moc často, že bych se ztrácela v postavách, ale u této knihy jsem byla zpočátku dost zmatená. Už jsem se bála, že budu zklamaná a budu se nad ní trápit dlouho, ale najednou jak kdyby kniha nabrala druhý dech. Zvykla jsem si na styl vyprávění, začala sympatizovat s některými postavami, děj se začal rozmotávat, aby se o pár stran později zase zamotal, napětí rostlo a já byla chycená.
Téma knihy je opravdu zajímavé, nevšední, zpracování trošku složité, místy je knížka čtivá více, místy méně. Je ale velmi silná. Žádné zběsilé akce, žádné potoky krve, ale šumění potoka, vzpomínky postav, hlasy mrtvých a tajemná atmosféra. Skvělé!

16.05.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Dívka v ledu se mi moc líbila, ale musím říct, že Noční lov byl ještě lepší!
Neskutečně rychle jsem se začetla, bylo to strašně zajímavé, prolínání vyšetřování s osobním životem detektivky Eriky mě baví, motivy homosexuality a ženství tam měly své místo a líbily se mi. A hlavně to bylo vážně neskutečně napínavé.
Jediné, co mi přišlo malinko zvláštní, byl ten závěr. Poskládat celý případ a přijít na to, kdo to udělal, bylo dost dlouhé, a asi jsem čekala nějaký pompéznější závěr, něco akčního, co se neodehraje na asi třech stránkách, jak tomu ve skutečnosti bylo. Jak kdyby už to autora přestalo bavit a rychle to zkrátil :)
Za závěr odebírám jednu hvězdu, ale jinak jsem nadšená, Noční lov je vážně skvělá detektivka!

13.05.2018 4 z 5

Dívka, která četla v metru Dívka, která četla v metru Christine Féret-Fleury

Velmi poeticky napsaný příběh o obyčejné dívce, kterou potkají neobyčejné věci. Láska ke knihám z této knížky jen sála, čtenář se setkává s Dantem, Zolou, Woolfovou, ale i s Beatles. Je to příjemné čtení, ale rozhodně to není kniha pro každého. Já osobně jsem překvapená, také jsem čekala něco trochu jiného, ale nejsem zklamaná.
Dívka, která četla v metru je velmi pozoruhodná knížka. Líbila se mi, tři hvězdičky dávám proto, že se mi trošku hůře četla, děj neměl takový spád. Ale bylo to fajn.

07.05.2018 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Moje druhá knížka od Liane Moriarty. Já tuhle ženskou začínám mít fakt moc ráda.
S hlavními postavami, které jsou velmi plastické, se rychle ztotožníte, do každého příběhu se hned začtete a pak už jen netrpělivě čekáte, cože se to vlastně stalo!
Ty malé detektivní zápletky v jejích románech mě baví. I když mě běhěm čtení jednou napadlo, co, kdo a proč, nakonec jsem tu myšlenku zahnala, protože mě autorka navedla jinam. A nakonec to tak bylo. Tím ale nechci říct, že byl konec vyloženě předvídatelný.
Velmi dobře napsané, napínavé, místy vtipné, místy k zamyšlení. Liane píše o věcech, které se opravdu mohou stát komukoliv. Určitě od ní dám další knihu! A co se týče Sedmilhářek, zkusím i seriál.

29.04.2018 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Druhý díl Měsíčních kronik naprosto splnil očekávání. Napětí pokračovalo, objevila se stejně sympaticky drzá hlavní hrdinka jako Cinder. Příběh moderní karkulky byl super, pěkně se to zamotalo a já se moc těším na Cress.
Nikdy bych neřekla, že budu číst fantasy pohádky a že mě to tak pohltí! Zatím stále ještě říkám, že to není můj styl, ale pokud přečtu celou tuto sérii... tak holt budu muset do knihovničky udělat místo pro "nový" žánr :)

29.04.2018

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

S těžkým srdcem, ale musím říct ne, tohle ne. Během čtení jsem pořád doufala, že to bude gradovat, že to bude lepší a lepší, že mě čeká na konci nějaká bomba, abych o knize mého oblíbeného autora mohla říct, že byla stejně skvělá jako ty ostatní. Bohužel..
Většina postav této knihy mi byla neskutečně protivná. Hlavního hrdinu ani nekomentuju. Těch pár sympatických postav bohužel dlouho nevydrželo. A to mi vadí, když v knize není nikdo, s kým bych mohla sympatizovat.
Ohledně děje, no nevím, asi mi trošku vadilo, že jsem vždy věděla, co se chystá, jak se to chystá a kde se to chystá. Já chápu, že to tak mělo být, ale asi jsem čekala, že to Nesbø trochu víc "vytuní". Líbí se mi, když čtenář "chodí" bok po boku s vrahem, ale když si vzpomenu na Syna, který byl i tak plný zvratů a napětí, musím přiznat, že Macbeth byl chvílema malinko nuda.
Takže sečteno podtrženo, třetí hvězda hodnocení byla hlavně kvůli tomu, že Nesbø... A taky ten konec to malino vylepšil. Jinak tři hvězdy, a to slabý.

24.04.2018 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Sci-fi rozhodně není můj žánr, ale tato sága mě nevím proč lákala. Asi mě uchvátily ty krásné obálky knih. A musím přiznat, že Cinder mě uchvátila i obsahem.
Během prvních několika stran jsem si říkala, že to asi nebude to pravé ořechové, ale pak jsem se najednou začetla a hltala kapitolu po kapitole. Příběh a všechno v něm, postavy, prostředí, všechny pojmy, jsou velmi nápadité a pro někoho jako jsem já, kdo jinak tomuto žánru neholduje, opravdu pozoruhodné.
Rozuzlení jsem malinko předvídala, ale to mi vůbec nevadí. Takže pojď ke mně, Scarlet.. :)

04.04.2018 4 z 5

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Tuhle knihu jsem jako malá zbožňovala a četla ji pořád dokola. Milé obrázky, velmi hezké dialogy a hlavně skvěle a nenásilně vysvětleno vše o sexu, početí, miminku a starosti o něj. Moc ráda na tuhle knížku vzpomínám! :)

02.04.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na tuto knížku jsem byla obzvlášť zvědavá i kvůli tomu, jak rozporuplné hodnocení dostává. Nezajímavý děj a ploché postavy versus super čtivý a napínavý příběh. A já jsem ráda, že se můžu zařadit do té druhé skupiny.
Knížku jsem zhltla během jednoho dne. Hned jsem se začetla a nedokázala se zastavit. Ano, postavy nejsou nijak extrémně propracované, jako u většiny severských detektivek, ale tak nějak mi to tady nevadilo. Je to velmi přímo napsané, žádné zbytečné odbočky, bylo to až děsivě opravdové. A i bez těch odboček příběh nabízí spoustu zvratů a je neskutečně napínavý.
Nejsem zklamaná, moc se mi to líbilo!

02.04.2018 5 z 5

Tohle je velice zvláštní knížka. Hlavní hrdina Hadžime si mě získal hned na začátku, když jako první věc o sobě prozradil, že je jedináček (jako já). Čím byl starší, tím častěji mě štval. Ale i tak jsem si čtení jeho příběhu užila, bylo to čtivé, takové neobyčejně obyčejné.
V doslovu se píše, že odhalené tajemství ztrácí kouzlo, což je pravda. Já si teď ale stejně budu chvíli lámat hlavu nad tím, jak to s Šimamoto vlastně bylo. Přítomnost této postavy přidává celému příběhu na tajuplnosti.
Tak nějak nevím, jak knihu shrnout. Bylo to dobré čtení. Nebylo to vůbec lehké čtení, teda pokud to někdo nebere jen jako "obyčejný" příběh. Asi nad tím vážně ještě budu přemýšlet. Ale rozhodně to nebyla moje poslední kniha od tohoto autora.

29.03.2018 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Holeovky miluju, nenudí mě a snad nikdy nezačnou, ale na Syna jsem se tešila jako na příjemnou změnu. A nezklamal.
Příběh byl koncipován jinak, než jsme u Nesbøa zvyklí, což bylo super. Postavy jako vždy skvěle vykreslené, některé začnete milovat od první chvíle, jiné zase naopak nenávidět. Já osobně jsem od první chvíle milovala Syna a hrozně jsem mu fandila.
Jedno malé mínus - do jiných Nesbøovek se začtu ihned, tady mi to trvalo trochu déle. Ale pak už paráda, čtivé, napínavé, promyšlené, šokující. Skvělé!

26.03.2018 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Mrzí mě, že musím dát této klasice jen dvě hvězdy. Těšila jsem se na pořádnou dávku naturalismu a na zajímavý a čtivý příběh, jak tomu bylo u skvělého Zabijáka. Bohužel téměř nic z toho se nedostavilo.
První dlouhou pasáž, ve které se nic nedělo a která nás měla seznámi s postavami, jsem nějak přetrpěla a těšila se, že se to rozjede. Nic. Bylo to táhlé, pro mě nijak moc zajímavé. Hlavní hrdinka mě chvílemi už hrozně štvala. Střídaly se lepší a horší pasáže, zas nemohu říct, že by celá kniha byla nuda, to ne. Ale těch, co mě vyloženě bavily, bylo prostě méně.
Asi jsem měla po Zabijákovi moc velká očekávání, nevím. Ale tahle knížka mi prostě moc nesedla. Vyloženě Zolovský byl závěr, drsný a nechutný. Ten se mi líbil. Jinak bohužel...

15.03.2018 2 z 5