sasena sasena komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nikdy nemůžeme vědět, co se skrývá za oprýskanými a špinavými zdmi. Stejně jako nemusíme vědět, proč je někdo takový, jaký je. Opět jsem si připomněla - nikoho neodsuzuj jen podle toho, jak se navenek jeví. V podstatě jednoduše psaná kniha, bez složitých psychologických rozborů a vznešených myšlenek, ale o to silnější vyznění.

21.09.2018 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Možná se mnou někdo nebude souhlasit, ale já, která jsem prožila 30 let ze svého života do roku 89 bych řekla, že celý ten příběh byla jen trochu přitvrzená realita, kterou jsme žili. Takže děkuji Aleně Mornštajnové, že tak hezky vykreslila atmosféru věčného strachu a buzerace, kterou sice většina nenáviděla, ale držela hubu a krok. Na přebalu vzadu je napsáno - "...příběh, který se v naší zemi naštěstí nestal". Ale stal. Jen ten rok nebyl 89, ale 68. Podobnost není čistě náhodná. Tohle by měl číst každý zastánce starých časů, trochu si připomenout realitu.

07.07.2021 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Právě jsem ji dočetla. A protože už jsem četla zdejší komentáře, vím, že skoro vše už tady bylo napsáno. Nesouhlasím s názorem, že kniha je samé klišé a že je snad přeceňována. Válka je klišé, smrt je klišé, ale tahle knížka je napsaná takovým způsobem, že nezasáhnout může snad jen úplně prázdného a cynického člověka. Jedna z nejsilnějších knih, kterou jsem na tohle téma četla. Další, která by se měla stát povinnou četbou. Jako varování, co "správně" zvolená a zacílená slova dokážou udělat s lidem. Ne s člověkem, ale s lidem. Protože člověk byl v téhle knize vylíčen většinou sympaticky, lid naopak. Je třeba si to pořád připomínat a nenásledovat slepě ty samospasitelné vůdce, kteří se rodí stále a znova. Bohužel i u nás.

20.10.2018 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Prostě si to přečtěte. Vážně to stojí za to. Strašná škoda, že tento autor zemřel tak brzy, mohl toho ještě hodně říct.

16.09.2023 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Teda to byla jízda! Knihu mám půjčenou, asi dvakrát jsem ji otevřela vždy na jiném místě a když jsem uviděla jen rozbory šachových partií, řekla jsem si, že to fakt není nic pro mě. Pak jsem tomu dala šanci. Skvělý skvělý skvělý! Nikdy by mě nenapadlo, že šachy mohou být takový vzrůšo. Fakt hodně dobrý čtení a to jsem šachy hrála naprosto ubožácky naposledy asi před 40 roky.

08.09.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Právě jsem dočetla a jsem moc ráda, že jsem tohoto autora objevila. Pro mě moc zajímavé vyprávění. Tolik jsem se toho od tohoto člověka, který by mohl být mým vnukem, naučila! Kéž bych dokázala aspoň něco z toho použít ve vlastním životě. Ten kluk je prostě úžasný, má tak vyzrálé názory a přesto zůstává klukem. A je tak vtipný. Zpočátku jsem si říkala, to se mu to jde, mladý, nic ho nebolí...a on o pár stránek dál píše, jaké má problémy s koleny, s bolavou lopatkou, se strachem ze tmy. A přes to všechno dokázal ujít takový kus cesty. Kdybychom se dokazali divat na svět a věci kolem sebe podobně jako on, to by se nam žilo krásně! Hned jdu na další knížku.
P.S.: Musím ještě dodat, že naše generace žila za plotem a něco takového, jako vydat se do světa a jít, kam mě nohy zanesou, o tom jsme mohli akorát tak snít.

20.06.2022 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Tohle by si měl přečíst každý, kdo si stále ještě myslí, že socialismus je dobré zřízení a za komunistů že bylo líp. Nezaujaté popisy osob a událostí od polského autora vystihuje českou povahu asi nejlíp, co jsem kdy četla. A je to smutný čtení...

11.10.2020 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Tak tuhle knížku čtu po několikáté, i v pokročilém věku mě stále baví. Nejen, že se člověk naučí něco z lesní moudrosti a opět si uvědomí, jak moc nám příroda dává, ale kniha je psaná velmi vtipně, takže se místy i docela nasměju. Nemyslím si, že by měla oslovovat hlavně děti, i nám dospělých /v mém případě 60/ neuškodí vzpomenout si na léta, kdy jsme si hrávali na indiány.

30.09.2018 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo si myslí, že totalita zase tak špatná nebyla. Měla by to být povinná četba.

05.03.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tahle detektivka mě bavila, je v ní napětí a zajímavá zápletka a osoby, prostě vše, co člověk od detektivky čeká. Ale. Už jsem byla alergická na neskutečné množství naprosto zbytečně položených otázek typu: "Co?" "A kdo?" "Cože?" Už mi to tak lezlo na nervy, že jsem si říkala, že to snad ani nedočtu, ale zvědavost byla větší, přestože jsem pachatele už delší dobu měla vytipovaného. Navíc mě štve, jak ti brilantní policisté s vybroušenými smysly ignorují - alespoň pro čtenáře, jasné indicie. Diletantský výslech preparátora v muzeu, nebrání opakovaných, tedy evidentně naléhavých telefonátů uprostřed vyšetřování, chuť zavěsit telefon v momentě klíčového svědectví pracovnice muzea atd. Vždyť jako první věc snad každého musí napadnout, kde se vzalo tolik ptačího, konkrétně sovího peří. Které navíc muselo nést známky preparace. Ale vzhledem k tomu, že všichni jsou tak děsně unavení, mají kocovinu nebo trojku pod kůží, intoxikaci prášky všech možných druhů nevyjímaje, asi se to dá pochopit. :-)

03.09.2019 2 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Právě jsem dočetla, zvládla jsem knihu přečíst na dva zátahy během 12 hodin. Cheryl jsem věřila každé písmenko, každý puchýř na otlačených nohách. O čem to bylo? O cestě, na které jsme všichni, ale ne každý dokáže najít nebo chce najít správný směr, o těžkostech při jeho hledání, o tom, že poznat sám sebe a vyrovnat se se sebou není vůbec jednoduchá věc. O smíření, odpuštění, pokoře, vůli...mám dojem, že v této knize je všechno. Přitom je napsaná úžasně čtivým stylem, líčení přírodních krás, a ještě lépe pocitů z nich, pocity osamělého člověka uprostřed drsné přírody, která hodně dává ale při sebemenší chybě dokáže krutě trestat, fyzické útrapy i duševní trýzeň při snaze dokázat se vyrovnat se ztrátou milované osoby, různá osobní selhání, ale také schopnost odpustit sama sobě i těm, kteří ubližovali. V neposlední řadě je to i o skvělých lidech, kteří dokázali nezištně pomoci, když bylo třeba, o přátelství...Viděla jsem nejprve film a rozhodně nebyl špatný (a Reese Witherspoon jsem si s hrdinkou v pohodě ztotožnila), ale kdo se chce o Cheryl opravdu něco dozvědět, musí si přečíst knihu.
P.S.: Stejně jako autory některých komentářů i mě při čtení popadaly naprosto nereálné choutky podniknout nějakou cestu divokou přírodou, ale jelikož už jsem pokročilého věku a chatrné kondice, zůstává jen pocit, že jsem asi něco podstatnýho nenávratně prošvihla. :-D

08.11.2019 5 z 5

Jak málo stačí, aby se dosud normální lidé do sebe pustili, začali se udávat, nenávidět. Stačí trochu přiložit pod kotlík a nechat je propadnout fanatismu. Dostatečně dlouho v nich živit pocit, že jim je křivděno, že jim někdo ubližuje, nabídnout naoko snadné řešení, až tomu začnou věřit a ve jménu té víry zabíjet své sousedy. Stačí, že mluví jinou řečí, vyznávají jiné náboženství...je to pořád dokola. Myslela jsem si, že to ani nedočtu, ne že by to bylo špatně napsané, naopak, ale pro pocit zmaru a beznaděje, protože pořád se to děje na různých místech Země a nikdo to nedokáže zastavit. Lidstvo je prostě nepoučitelné. O postavách a ději nemá smysl nic psát, tohle je třeba si přečíst. Někdo je sympatický víc, někdo míň, někdo je na zabití. :-/

04.03.2024 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Dočteno během jednoho dne, autorka ví, jak upoutat. Ale - hlavní hrdina dost nesympatický (to musí fakt každý chlastat?) a vzhledem k jeho finanční situaci a tomu, že morálka jinak nic moc, je nevěrohodně poctivý. Podle vyjadřování bych ho tipla spíš na absolventa zvláštní školy než na chirurga. No a pokud jsme my pacienti fakt jen báby a dědci a trochu soucitu si zaslouží jen mladá krásná holka? Achjo.
Naprosto souhlasím s komentářem GabrielaSim, jen se mi to nechtělo až tak rozepisovat.

01.11.2022 3 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Skvělá detektivka do horkého léta. :-D Jeden se potí jen koukne na přebal. Ale vážně, je to napínavé, čtivé a z jiného prostředí, než z jakého většina detektivek vychází. Už čtu další knihu této autorky a jedno je mi jasné - v Austrálii bych rozhodně žít nemohla.

28.07.2022 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Tyhle detektivky jsou tak napínavé, že se čtou jedním dechem. V tomto díle je několik různých vláken, ale lehce se v nich dá orientovat. Nezaměstnatelné fifleny, ktré rodiče přehnanou chválou vychovali ke zbytečným životům, zahořklá úřednice na pracáku, která svému prázdnému životu chce dát smysl dost zvráceným způsobem, policejní asistentka Rose, zmítaná děsy a běsy svého dětství a mládí a samozřejmě vyšetřovatel Morck s Asadem a Gordonem. Morcka už jsem prokoukla, je líný a bez svých spolupracovníků by nevyřešil nic, když se nad tím jeden zamyslí, ale bez něho by to nebylo ono. :-) Doufám, že se dočkám pokračování případů oddělení Q a osudy jeho protagonistů tak budou pokračovat.

22.09.2019 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších a nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Opravdu jsem si ji ale vychutnala až v dospělosti. Chystání "únosu" uprchlého černocha Jima mě rozesměje spolehlivě pokaždé, když to čtu. A že jsem tuhle knížku četla snad desetkrát.

30.11.2014 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Slušná detektivka, řekla bych, že také skvěle přeložená. Zezačátku jsem se i docela zasmála. Moc podezřelých na výběr nebylo, takže pachatele jsem měla vytipovaného dobře, ale motiv překvapil. Doporučuji a už si jdu vyhledat další dílko od tohoto autora. A ona to Rowlingová? No páni, tak to si možná přečtu i toho Harryho. :-D

03.08.2020 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Je to jako báseň, symfonie. Prostě nádherná kniha. Nevím, proč není v první desítce.

30.11.2014 5 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Krásná kniha, kterou jsem četla několikrát. Osud rodiny, potomků irských přistěhovalců žijících na počátku 20. století v Brooklynu, se postupně mění k lepšímu. Zpočátku velká bída, otec alkoholik, na kterého není spolehnutí, jeho realistická manželka, která jej přes všechny chyby miluje a vychovává a vlastně sama živí dvě děti. Fanynka, úžasná holčička, která nachází krásu i v těch nejobyčejnějších věcech, její hezký mladší bratr, který by mohl být stejný slaboch jako jeho otec, ale od matky získal smysl pro zodpovědnost...Všechny postavy v knize jsou zajímavé, osudy a příběhy lidí, kteří žijí v okolí rodiny Nolanových, to všechno dělá z téhle knížky moc příjemné čtení. Ráda se k ní vracím.

30.11.2014 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Skvěle napsaná detektivka. Sebastiana jsem si představovala jako titulni postavu seriálu Mentalista, což mi dost vadilo. Ale dokázala jsem ho pochopit a mít i trochu ráda. Rozhodně si ráda přečtu další detektivku, kde se objeví. I když některé věci jsem odhadla správně, jistá jsem si nebyla až do úplného objasnění.

18.11.2023 5 z 5