saruse saruse komentáře u knih

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Dospěláci, přečtěte si, doporučte svým náctiletcům a potom s nimi společně přemýšlejte nad dalším krásným příběhem této autorky. První byl "Dárce". Obojí nádherné.

11.08.2017 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Jedním dechem za jeden den. Teď stejně hltám "Hledání modré" - druhou část tetralogie. Neuvěřitelně zajímavé čtení, ta představa, že by to takhle jednou mohlo být (brrrrr!!!) a fandění hlavnímu hrdinovi, aby prohlédl a snažil se o změnu. Teď je přede mnou úkol nejdůležitější - motivovat k přečtení své syny. :-)

08.08.2017 5 z 5

Obcování muzejního znalce Obcování muzejního znalce Táňa Nálepková

Četla jsem už první knihu, toto pokračování mě znovu vrhlo do té neutěšené atmosféry. Navíc jsem se posunula v životě stejně jako hrdinka mezi oběma knihami, takže už jsem o jejím manželství a dětech četla očima matky a manželky a mohla situace, myšlenky a pocity porovnávat. Velou roli tam hraje i doba - tu jsem zažila jen do svých 15 let, přesto si dokážu vzpomenout, o čem totalita byla a kniha popisuje způsob života v té době až bolestně. Neumím vlastně ani výstižně popsat, jak moc a proč mě to vtáhlo, ale pár večerů jsem se ke knize vracela, jako kdybychom pokračovaly v povídání o svých životech s kámoškou a vyslechly se a povzbudily. :-)
Rozhodně skvěle napsáno.

06.08.2017 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Skvělé oddechové čtení. Děj vystavěný tak, že jsem byla napnutá, zvědavá a znovu a znovu překvapená, jak se příběh a osudy postav vyvíjejí. Vůbec mi - na rozdíl od některých recenzentů níže - nevadily "odkazy" typu: stane se to a to, ale to zatím pan XY neví..." , protože to byla součást stylu vyprávění, které odsejpalo a bylo živé a bylo bohaté o myšlenkové pochody postav a u některých replik jsem se rozesmála nahlas. Žádné hlubokomyslné filozoficko-psychologické dílo nečekejte. Svižné čtení ano. :-)

27.07.2017 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Kniha plná skutečných osudů skutečných lidí - Hirsch, Adlerová (Krausová), zmínka o A. Frankové... O to silněji příběhy působí. Zesílil ve mně touhu do Osvětimi se zajet podívat, i když už roky podvědomě cítím, že to psychicky nedám. Zhroutila jsem se i v Hrabyni, kde je slezský památník jen s malou částí věnovanou holocaustu, přesto to je příliš silné. Je to prostě všechno těžko zkousnutelné. Když se někde dočtete, že v Osvětimi zemřelo přes milion Židů, je to strašné. Mi u této knihy bylo fyzicky velmi špatně. Musela jsem odkládat a vydýchávat. Nedovedu si ani vteřinu představit, že bych tam tenkrát byla... Peklo a továrna na smrt jsou strašné, leč příhodné termíny. Klid všem duším, které tam (i v jiných táborech) v neuvěřitelném strádání, ponížení a mizérii musely kvůli fanatismu a brutálnosti nacistů ukončit svou pozemskou pouť. :-(

14.07.2017 5 z 5

Dva týdny s královnou Dva týdny s královnou Morris Gleitzman

Nádherné. Přečetla jsem za jediný večer. Doufám, že přemluvím syny, aby se zkusili začíst. Toto téma je smutné, ale je mezi námi, mnoho lidí jej prožívá. Sice Colinova alotria v Londýně mi přišla místy přitažená za vlasy, ale styl, hlavní téma, myšlenkový a emocionální svět hl. hrdiny a závěr, to vše mě drželo u knihy, dokud jsem se slzami nedočetla. Co hledáme my dospělí v knihách? Nejen zábavu a relax, ale také konfrontaci s příběhy, které jsme mohli prožít nebo jsme i prožili nebo někdy prožijeme my sami. A děti to mají zrovna tak. A spousta z nich se svými blízkými v rodině nebo s kamarády prožívala těžkou nemoc. Chránit je před tím tak, že se budeme tvářit, že tato věc neexistuje, je nesmysl. Smysl mají takto citlivě napsané knihy s krásným poselstvím.

08.06.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Úžasná kniha.

05.06.2017 5 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Při prvotním "ohledání" jsem si říkala - no potěš, tak povídky... (povídky moc nemusím). Ale po vplynutí do knihy, kdy jde vlastně o fragmenty životů, z nich i života rodiny Olive, která ale zasahuje i do osudů dalších rodin v městečku, jsem se nemohla odtrhnout. Zvláštním a zajímavým způsobem to bylo/nebylo provázané, ústřední postava prostupuje jednotlivé epizody nečekaným způsobem, i její život se vyvíjí předem neodhadnutelně. Od prvního příběhu, v němž má víceméně pasivní roli, postupně nabírá její postava na významu ve své vlastní rodině i v těch ostatních. Pulitzerovu cenu si to rozhodně zasloužilo!! A zase jsem zjistila, že existuje i ve filmové podobě a už se těším, až to i shlédnu. :-)

29.05.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Úžasné. Obdiv patří autorovi, ale i překladateli do češtiny. Nedá se o tom nic říct, aby to nebylo zbytečné plácání. Tato kniha se musí opravdu jen prožít. Ani ne přečíst, prožít. Překvapivý nápad s vypravěčkou Smrtí a ústřední motiv síly slov, která umí jednou pohladit a podruhé usmrtit, jak už zmiňuje Bible a v jednom svém projevu i Václav Havel. Film to zdaleka nemohl postihnout, ale také měl silnou atmosféru. Kniha však jednoznačně skvělá!

06.05.2017 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Přečteno za dvě hodiny, jedním dechem, s litry slz... Dětský pohled - zprvu naivní - na nacistickou surovost, neuvěřitelné obrazy války mimo frontu, holocaust zase trochu jinak, ale o nic méně děsivý. Přátelství, silné jak jen to šlo - přímo na život a na smrt. Dobrota, jaké jsou schopny jen citlivé děti, v kontrastu se strašným násilím. A velká láska k rodičům a ke knihám. Určitě doporučuji a těším se na Chlapce v pruhovaném pyžamu a na Zlodějku knih, protože to budou podobné a určitě také moc silné příběhy, které mám připraveny ke čtení.

15.04.2017 5 z 5

Žena v zrcadle Žena v zrcadle Éric-Emmanuel Schmitt

Kniha se mi velmi líbila. Jen nějak nevím, co o ní napsat, protože to není o slovech, ale o náladách, rozpoloženích a emocích, o vztazích a myšlenkách. O ženách. Opravdu moc pěkné prolínání tří životních příběhů naprosto různých žen v různých dobách.

03.04.2017 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Nemám slov. Předložit všem, kteří nekriticky říkají - kdysi bylo dobře, komunisti nikdy nikomu nic neudělali a podobné kecy. A taky všem, kterým se zdá, že se jim teď děje nějaké příkoří nebo že by se mohli a měli mít lépe. - Toto je strašný příběh a mě i moje děti zaujalo, že hlavní protagonistka, podle jejíhož životního příběhu byla kniha sepsána, stále na jižní Moravě žije, jezdí po republice a dělá besedy. Epizoda, podle níž je kniha nazvána, je taky velmi silná. Prostě - koho pálí dobré bydlo, ať si přečte, jak osud - a nesnášenliví lidé a režimy - někdy zamíchají kartami a zničí člověku dvacet let života pouhým lusknutím prsty...

06.03.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak to byla síla. Podobný žánr vůbec nevyhledávám, cíleně jsem se chtěla seznámit s tímto vychvalovaným autorem a zařadit si ho poté do severských autorů v letošní výzvě. A jsem ráda, že jsem si vybrala Sněhuláka. Nebo on mě? Zrovna jsem potřebovala se trochu odreagovat ve smyslu "pobát". A pobála jsem se vskutku hodně, někdy jsem v noci neměla odvahu vystrčit nos z postele.

25.02.2017 5 z 5

Pro každého nebe Pro každého nebe Květa Legátová (p)

Naprosto úchvatné hry - dialogy. Byla jsem paf s každou další, říkala jsem si, že už mě nic nepřekvapí - a ona další hra zase skvělá. Nadčasové, k zamyšlení, k zastydění... překvapivé konce, stručné a přesto hutné rozhovory. Doporučuji!

20.12.2016

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Moc bílo, moc zima, věřit se mi nechtělo, že by jedna ženská takovou štrapáci zvládla, konec jsem trochu nepochopila. (Proč zloduch utekl? Hnulo se v něm svědomí a už nechtěl nikoho zabít? Nebo si myslel, že stihne utéct než dorazí nějaká pomoc?) Ale kupodivu jsem četla a četla se zatajeným dechem, asi proto, že jsem si celou dobu říkala - to je paráda, že kolem mě není mínus pětačtyřicet... ;-) A to propojení se světem hluché holčičky, to bylo prostě skvělé, mnohým situacím to dodávalo mnohem větší dramatičnost a překvapující momenty.

19.11.2016 4 z 5

Deset dětí paní Ming Deset dětí paní Ming Éric-Emmanuel Schmitt

Zvláštní, ale uklidňující čtení, při kterém si člověk ujasní, jak má smysl žít, chovat se, myslet na ostatní... Těším se na další knihy tohoto autora, kterého jsem až teď objevila. A těším se na představení podle jeho knihy "Oskar a růžová paní" v Divadle loutek Ostrava. :-)

05.11.2016 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Skvělé čtení. Historická část se mi líbila víc než současná, ale s blížícím se závěrem, jak se víc a víc propojovaly obě časové roviny, začalo do sebe vše zapadat a od děje se nedalo odtrhnout. Obdiv autorce, ale i překladatelce do češtiny!

27.10.2016 5 z 5

Zpod klobouku Zpod klobouku Jiří Sekereš

Skvělá sympatická sbírka, verše plné vtipu a úsměvných slovních hříček, jemné a zároveň detailní a nápadité kresby. Radost číst a prohlížet!

12.10.2016 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Nestačí mi hvězdičky. Od knihy se nelze odtrhnout. Zároveň připouštím, že jsem se v postavách - když se začaly naplno prolínat - slušně ztratila a kolikrát jsem dohledávala kapitoly zpátky, jakože kdo, s kým a co. Ale - právě proto obdivuji, jak autorka svým obvyklým svižným, čtivým, vtipným způsobem dokázala psát a zároveň smysluplně udržovat linku prolínajících se postav, která kopíruje skutečný život, všichni jsme se všemi příbuzní, svět je tak malý. :-) Zároveň jsou v knize všechna možná schémata našich rodinných trablů - manželských, partnerských, trápení dětí, stárnoucí generace... Prostě ta kniha je napsaná geniálně. Nic hlubokomyslného, ale jako sonda do našich životů - jedinečné. Styl psaní skutečně velmi osvěžující. Výborné čtení.

28.09.2016 5 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Krásná kniha... Zajímavý pohled na mateřství, tak často se nedostanu ke knize asijského autora a z asijského prostředí, trochu jsem si na začátku říkala, že to bude nuda. A nakonec - probrečeno mnoho pasáží, prožito niterně mnoho situací spolu s protagonisty knihy, nahlédnuto do jednoho příběhu silného a sebeobětujícího se mateřství stárnoucí nemocné ženy. Nádherný příběh. Doporučuji!

16.09.2016 5 z 5