Obcování muzejního znalce

Obcování muzejního znalce https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5688/obcovani-muzejniho-znalce-5688.jpg 4 12 3

Zabít draka série

< 2. díl

Co asi může nabídnout kniha s naléhavým upozorněním Ještě hnusnější než běžná kniha o lásce! v podtitulu? Příběh navazující na předchozí díl nazvaný Zabít draka má k sladkobolné selance opravdu daleko… Hrdinka tohoto vyprávění, která se v normalizačním bezčasí sedmdesátých let zoufale upínala na vidinu společného života se svou velkou láskou, Jugoslávcem Mirem, nakonec kapituluje. Po krátkém vztahu a kvapné svatbě se svým bývalým spolužákem, čerstvým zootechnikem, se ocitá v panelové bytovce na středočeské družstevní vesnici. Zdevastovaná příroda, nekulturnost, absence vřelých lidských kontaktů a duchovních podnětů, smysl postrádající práce v maloměstském muzeu, nedostatek nejběžnějšího zboží, k tomu starost o dvě malé děti a manželství propadající se do stále hlubší krize… to je skutečný obraz vysněného ráje. Pro Máju se život na vsi stává žalářem, ze kterého není úniku, protože stejně jako její matka nemá ani ona odvahu od nemilovaného muže odejít. Dobrému konci nenasvědčuje vůbec nic. Jenže Mája podvědomě tuší, že naděje na řešení, na svobodu, existuje. Ve chvíli, kdy se konečně rozhodne pro soukromou revoluci, padá i totalitní režim. Obcování muzejního znalce je tak dramatickým příběhem velmi nepovedeného manželství ve velmi nepovedené době, dotahujícím sugestivní obraz soukromé i společenské apatie až do listopadových dnů roku 1989. ... celý text

Radka1911
20.06.2020 3 z 5

Mírně depresivní kniha o nespokojenosti hlavní hrdinky se svým životem v předrevolučním období na "družstevní" vesnici, s manželstvím, s bezútěšnou prací v muzeu... První díl Zabít draka jsem nečetla, předpokládám že i Obcování muzejního znalce mělo mít ještě další pokračování, konec příběhu (pokud se jedná o příběh) je velmi silně otevřený. Tuto velmi smutnou knihu jsem přečetla během jednoho dne a domnívám se, že autorka silně čerpala ze svého života. Knížka se dobře čte a pocit z ní mám dost rozporuplný.

saruse
06.08.2017 5 z 5

Četla jsem už první knihu, toto pokračování mě znovu vrhlo do té neutěšené atmosféry. Navíc jsem se posunula v životě stejně jako hrdinka mezi oběma knihami, takže už jsem o jejím manželství a dětech četla očima matky a manželky a mohla situace, myšlenky a pocity porovnávat. Velou roli tam hraje i doba - tu jsem zažila jen do svých 15 let, přesto si dokážu vzpomenout, o čem totalita byla a kniha popisuje způsob života v té době až bolestně. Neumím vlastně ani výstižně popsat, jak moc a proč mě to vtáhlo, ale pár večerů jsem se ke knize vracela, jako kdybychom pokračovaly v povídání o svých životech s kámoškou a vyslechly se a povzbudily. :-)
Rozhodně skvěle napsáno.

reno rejns
28.08.2015

Knihu jsme četla již před několika měsíci, vím však jistě, že mě oslovila. Od autorky jsem zatím nic jiného nečetla, ale zmíněná kniha byla doslova nápor. Chvílemi jsem ji musela při čtení odložit. Vyprávění mne vtáhlo, cítila jsem skoro fyzicky naléhavost a neutěšenost situace, ve které se hrdinka nachází. Za mě 80%.