Kdysi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309293/kdysi-sFP-309293.jpg 4.7163
Série:

Felix a Zelda (1.)

Orig. název:

Once (2006)

Žánr:
Romány, Historie, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (52)

Kniha Kdysi

Přidat komentář
Petruš999
18. března

Přečetla jsem tuto knihu jedním dechem, protože ji chci dát přečíst dceři. Je psaná dojemně, citlivě, ale všichni si naplno uvědomí, že žít v té době byla hrůza! Už čtu i druhý díl.

Christianne.K
02. března

Brečela jsem, bylo to jednodušše úžasné citlivé a kouzelné.

PetraBery
13. února

Anotace jasně vypovídá, o čem tato kniha určená hlavně pro děti je. Jen z ní není patrné, jak skvěle je napsaná a jak moc se nás může dotknout. Dojemný příběh devítiletého Felixe, polského židovského chlapce, popisuje nejen jeho cestu ze sirotčince a pobyt ve sklepě, ale hlavně hrůzu války v celém svém rozsahu viděnou očima dítěte. Postupné odhalování pravdy se táhne celou knihou, prozření ale pro Felixe není jednoduché. Ale je to také kniha o přátelství, odvaze a naději.

Beruska18
20. ledna

Velmi dojemný příběh z válečného období z pohledu malého chlapce, který vůbec netuší, co se kolem něho děje a který na svět nahlíží s dětskou naivitou. Ta je však postupně konfrontována s drsnou realitou života Židů.

SimoneM
29.12.2018

Kniha se čte velice dobře. Děj je zajímavý a o to silnější, když je z pohledu naivního dítěte. Moc pěkná kniha.

v.r.b.o.v.a
01.12.2018

Pohled na 2.světovou válku očima malého chlapce

123987
13.10.2018

Supr kniha, doporučuji všem

Dashow
10.10.2018

Yaromil... A to pokračování... to je teprve mazec!

Yaromil
10.10.2018

Ať už kniha popisuje sebevětší hrůzy, které si dnes dokážeme jen stěží představit, měl jsem během čtení pocit, že jsem obdobný příběh četl nebo viděl na obrazovce už několikrát. Knihou však nejsem zklamaný, rád si přečtu pokračování.

Zlá-Ňufie
22.08.2018

Z počátku me Felix lehce rozčiloval, což mě v průběhu knihy přešlo, hlavně s Felixovým prozřením. Kniha je velmi čtivá (zhltla jsem jí za den), je také bez obalu, dojemná a velmi zajímavá jiným pojetím.
Už se těším, až se dostanu k dalším dílům.

domcalo
16.08.2018

Kdysi. Na první pohled jednoduchá knížka by dokázala každému po přečtení vysvětlit téma 2. světové války mnohem rychleji a lépe než všechny ty odborné a složité a dlouhé dokumenty . Po přečtení si uvědomíte, že není tak důležité vědět všechny letopočty a události, jako spíše pochopit celou podstatu této války, všechny ty nechutné věci, které nacisté udělali, všechny ty děti, které byly nuceny dospět příliš brzy..... Felix všechny tyto věci jemně popisuje očima dítěte, které se ještě ani nestihlo pořádně rozkoukat po světě. Z chlapce plného představivosti se tak přímo před vámi zrodí stvoření, které už nezná radost, ale jenom bolest, To je to nejděsivější a nejsmutněší, důvod, proč mě tato kniha tak zasáhla. Je to knížka o bolesti, ale i nezměrné odvaze, kvůli které stálo za to riskovat.

SmallLucia
10.08.2018

Kniha vás zprvu docela okouzlí a pobaví, když vidíte všechno skrz dětské oči. Později vám začnou docházet souvislosti a ty nevinné a naivní dětské myšlenky začnou bolet, dokud Felix nedojde k prozření, na které čekáme vlastně celou knih.

triatlet
16.07.2018

"Nemůžete nikoho nutit, aby uvěřil nějakému příběhu." (s. 155)

Kdysi vzdává hold Januszi Korczakovi.
Kdysi motivuje k přečtení knížek Richmal Cromptonové.
Kdysi je příběh o holokaustu. Příběh vyprávěný očima devítiletého kluka. Příběh, který vytvořil autor, jehož židovští předci žili v Krakově. Příběh, který je jiný než ostatní.
"Copak to nechápete?"

Dashow
13.07.2018

Četla jsem hodně knížek o osudech lidí během druhé sv.války.. ale tahle knížka mě opravdu dostala! Ta dětská naivita, upřímnost, naděje... neschopnost uvěřit, že by život mohl být opravdu až tak ... nemůžu najít to správné slovo... Během čtení jsem měla po celou dobu slzy v očích, a občas jsem nechala i nějakou utéct. Je to krásná, dojemná a zároveň krutá knížka... rozhodně DOPORUČUJI! Dala bych jí dnešním dětem jako povinnou četbu. Aby věděli, že radost může mít někdo i z toho že má pro sebe celou mrkev...

Lucie89
02.07.2018

Poprvé jsem četla knihu, která je psána očima dítěte a toho, jak odlisne děti vnímají svět. V tomto případě velice smutný příběh, který mě i několikrát donutil knihu zavřít, vydechnout, nadechnout a pokračovat.

Hakl54
14.06.2018

Když jsem chodila za hluboké totality do první třídy, ukázali nám kryt civilní obrany s výlezem. Paní učitelka nás poučila, že až bude válka, budeme schovaní v krytu a výlezem se dostaneme ven. Pohltila mě obrovská tíseň a strach z války a panika, že budu někdy v krytu bez maminky. Při čtení knihy se mi toto trauma z dětství připomnělo a plně jsem cítila s malým chlapcem. Knížka je smutná, ale musím ocenit jakým způsobem autor téma války z pohledu malých dětí zpracoval.

martinasudová
07.06.2018

Výborná knížka !!! Přečetla jsem ji jedním dechem. Je neuvěřitelné jak pracuje dětská představivost, jak se snaží za vším hledat to krásné a neztrácet naději. A je krásné, že i toto všechno vydrží některým až do dospělosti. Doporučuji všem a rychle objednávám další díl

dancav28
04.06.2018

Knížka dobrá, ale moc mě nezaujala, není to úplně můj šálek kávy

rashmi
23.05.2018

Úžasná kniha!!! Už se těším na další díly a rozuzlení příběhu. V knize se mi nejvíce líbila ochota lidí obětovat svůj život, aby někomu pomohl. Myslím si, že tuto knihu by si měl přečíst úplně každý.

Sylvienka
21.05.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se od čtení odtrhnout, přečetla jsem během jednoho dne...Je to krásný a dojemný příběh malého židovského chlapce, který byl rodiči odložen do sirotčince, aby ho zachránili...jemu samozřejmě řekli něco jiného. Z pohledu dítěte a dětské naivity je strašně zajímavý pohled dítěte a zároveň nepochopitelný, proč "ti lidé" pálí židovské knihy...a zároveň poznání, že asi nepůjde pouze o knihy...nechápe proč by "ti lidé" něměli rádi Židy. Felix je velmi inteligntní a milý kluk, miluje knihy a je výborný vypravěč, těsím se druhý díl.

lidunka1
17.05.2018

Smutná, ale nádherná.

DancerJaneBooks
12.05.2018

Moje první slova, jak jsem tuhle knížku dočetla byly: ,,Omg, to bylo boží." Na tuhle knížku jsem narazila jenom náhodou a jsem moc ráda, že jsem na ni narazila. Styl psaní autora, od kterého jsem něco četla poprvé, mi určitě vyhovoval a ještě k tomu se ten příběh odehrával v roce 1942, což já mám ráda takové knížky, které jsou v jiném století než ve kterém žijeme my. Je to strašně krásný, napínavý, dojemný, smutný a silný příběh! Felixe jsem si moc oblíbila. Sice byl na začátku docela dost naivní, což mě taky někdy štvalo, ale bylo mu teprve devět a navíc to tomu dodává tu smutnost. Podle mě tenhle příběh není jenom pro děti a mládež a určitě si myslím, že by ji ocenili i dospělí. Zeldu jsem naopak ze začátku neměla moc ráda, ale potom už nebyla zas tak protivná. Bylo mi všech strašně líto a taky jsem strašně smutná z toho, že Felix se Zeldou opustili Barneyho. Prostě mi přirostl k srdci a společně s Felixem to jsou v téhle knížce moje nejoblíbenější postavy. Muselo to být pro všechny strašné. Felix byl hodně odvážný, statečný a taky laskavý. Bylo mi prostě strašně líto toho, jak Felixovi postupem času, že je válka atd... , začalo všechno docházet. Teď musím pořád myslet na to, jak to dopadlo s Barneyem a s ostatními dětmi. Občas mi bylo i do pláče. Podle mě by bylo i strašně moc hezké zfilmování téhle úžasné knížky. Už se moc těším, až se začtu do druhého dílu. (Navíc jsem měla takové štěstí, že jsem si ho v knihovně stihla vypůjčit jako první :) )

BeeBee84
28.04.2018

"Když dospělí projevují z nějakého výletu přemrštěnou radost, znamená to, že bude trvat věčnost, než budete na místě. Taky to může znamenat, že až tam skutečně dorazíte, zabijí vás."
Moc se mi líbila ta dětská naivita, která byla postupně konfrontována s drsnou realitou života židovského chlapce za 2. světové války. Téma holocaustu je samo o sobě velmi silné, na intenzitě mu přidá, pokud je nahlíženo dětskou perspektivou.

rarášek
16.03.2018

Četla jsem toho už hodně na toto téma, ale můžu s jistotou napsat, že nejsilnější příběh je ten, který je vyprávěn z pohledu nevinného dítětě.
Felixe jsem si zamilovala. Statečný, laskavý, rozhodný, velký čtenář a výborný vypravěč příběhů s velikou fantazií. Občas mě na začátku štvala jeho naivita, ale postupem času, kdy viděl hrůzy války a začalo mu všechno docházet, musel předčasně dospět a kvůli tomu mi ho bylo líto a chtěla jsem vše vrátit na začátek, do horského sirotčince, kde do té doby žil docela bezstarostný život. Líbilo se mi, jak se ujal Zeldy a stal se jejím ochráncem. Zelda mi ze začátku přišla hrozně protivná, ale s postupem času mi i ona přirostla k srdci a doufala v to nejlepší pro oba dva.
Byl to pro mě silný první díl a ke konci jsem byla velice napjatá. Knihu doporučuji a hned se přesouvám na druhý díl. :)

JonasPal
07.01.2018

Tato knížka je, jak bych to řekl... zvláštní a hlavně díky tomu, že je z pohledu chlapce, který o válce neví vpodstatě skoro vůbec nic, doporučuji!

kiraa
07.01.2018

Jedním slovem dokonalost. Vím už dávno, že dobrý knížky nepotřebují reklamu a čtenáře si najdou samy. Příběh, který je fantazií, ale inspirován skutečnými událostmi a polským lékařem, který zasvětil život židovským dětem a pro které aniž musel, obětoval svůj život. Ač je kniha psaná z pohledu dítěte a určena pro mládež, věřte, že vás dokáže dokonale vyždímat. Alespoň u mě tomu tak bylo.

mot33
07.01.2018

Nato že je to příběh posbírán z několika zážitků tak super námět a napsáno můžu vřele doporučit.

dark.ma93
04.01.2018

Jeden z velmi silných a expresivních čtenářských zážitků. Jeden z mých Topů z knih o světové válce. Na dané knize knize pro mě bylo velkým zážitkem to, že byla vyprávěná z pohledu malého kluka. Navíc kluka, který na svět nahlíží s dětskou naivitou, ostatně celá kniha je o dětech a o tom, jak válku vnímaly právě ony. Je to moc smutné a přitom nádherné čtení.

ejwa1937
13.12.2017

Krásná obálka k děsivému příběhu, kterých se za války stávaly bohužel spousty. V podstatě nemám dalších slov... K přečtení doporučuji, ale je to síla.

Anna 13
08.12.2017

Ne, Zlodějka knih není bolestnější než tohle... tohle je totiž... tak strašné...

Nemám slov pro knihu, která nám vylíčila, jaké to je být dítětem a žít ve válce. Jaké to je o ní nevědět, jaké to je jí poznat, jaké to je se nechat oklamávat... Jaké to je nerozumět...

Je nejen o utrpení židovského chlapce, ale především o jeho ODVAZE!

Silně doporučuji!!!