Kdysi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/kdysi-sFP-309293.jpg 4.7298
Série

Felix a Zelda 1.

Žánr
Romány, Pro děti a mládež, Historické romány
Vydáno, Argo
Orig. název

Once, 2006

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (95)

Kniha Kdysi

Přidat komentář
Netopýr_5
15. listopadu

Ačkoliv jsem dospělák, příběh mne zaujal a musím říct, že mi dal mnohem víc, než kdybych ho četl jako dítě. Čtivě napsané a surově mrazivé...

Aaloha
02. října

Knihu četla dcera 12 let a ve třetině odložila, že jí to nebaví. Já jsem příběh přečetla, ale nevím jak hodnotit. Začátek mě taky moc nebavil, až když se Felix setká se Zeldou tak má kniha spád. Ale celé to na mě působí spíš jako pohádka i když inspirovaná skutečnými událostmi. Četla jsem určitě lepší knihy na stejné téma, které jsou napsané pro děti.


Addelka
28. září

První díl ze série příběhu o životě polského židovského chlapce za 2. světové války. Nejedná se o skutečný příběh, ale o vymyšleného chlapce, který zažívá události, které se skutečně staly a o kterých autor četl. Celý příběh je psán velice citlivě, protože ho vypráví sedmiletý chlapec, který se ocitá v této nelehké době sám a bojuje s nepřízní osudu velice osobitě. Právě pro styl vyprávění a pro věk hlavního hrdiny je kniha v kategorii „pro mládež“ a já souhlasím, že když si knihu přečtou děti 10+, tak se o druhé světové válce dozví spoustu informací a nebudou mít zlé sny.

Lka
20. září

Citlivě napsaná kniha. Je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. Moc se mi líbila. Jdu na další pokračování...

Anna.Marie
08. srpna

Knížka je velmi čtivá. Skrývá se v ní spoustu smutných okamžiků malého kluka Felixe.
Felix žije v roce 1942, kdy se odehrává 2. Světová válka.
A protože je žid, musí si svoji cestu probojovat.

Sirius
07. srpna

knížky o holokaustu nečtu, nikdy jsem neměl tendenci po týhle tématice sahat... pak jsem ale zahlídl takřka westernovou obálku ke knížce Když od Morrise Gleitzmana a zjistil jsem, že existuje série o Felixovi a Zeldě... a že tahle knížka je až třetí v pořadí. A tak jsem sáhl po začátku... takže Kdysi. A můžu říct, že je to fakt síla. Morris Gleitzman popisuje svůj příběh očima malýho židovskýho kluka, kterýho rodiče ukryli před nacisty do kláštera. Kluk je malý, miluje knížky a rád vypraví příběhy. A je taky naivní a netuší, jaký peklo kolem něj zuří a Adolfa Hitlera má za hrdinu... a pak postupně zjišťuje, co se děje a hnán láskou vyrazí najít a zachránit svoje rodiče, protože jim hrozí nebezpečí... Gleitzman se s tím fakt nemaže popisuje hrůzy války, hrůzy holokaustu se vším všudy a zároveň z Felixe dělá jakési pomyslné světlo ve tmě, které dává radost tím, že druhým lidem vypráví příběhy, aby je potěšil v jejich trápení. Tahle knížka totiž není jen o holokaustu je o moci a síle příběhů a vyprávění. Je napsaná dobře, čtivě a bez hluchých míst. Je dobře, že takové knihy vznikají a vycházejí. A je dobré, aby je děti četly a věděly, co se dělo kdysi stejně starým dětem jako ony.

Mermaida
02. srpna

Kniha je prvním dílem ze čtyřdílné řady o okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny Felixe. Kniha se mi hodně líbila, i když pro mě bylo těžké číst takovýto příběh očima dítěte, který se modlí k Bohu, Panence Marii a Adolfu Hitlerovi, protože zatím neví, co je tento “velikán” zač. Jeho víra v to, že najde maminku a tatínka je tak nějak svým způsobem “osvobozující”, přestože je to poměrně silný příběh a těžká doba. Překvapilo mě, že se kniha četla lehce a rychle mi spolu s Felixem a jeho přáteli ubíhal čas.
Ráda si přečtu pokračování, abych zjistila kudy a kam Felixova cesta dál vedla a jaké nástrahy či útrapy mu nastražila.

Knihomolka506
30. července

První díl série o dobrodružství malého chlapce, který je stejně jako ostatní děti a dospělí jiný.. v době temna pro Němce, ale ne pro stát. Malý Felix spolu s kamarádkou Zeldou zažívá jedno strašidelné dobrodružství za druhým, které není jako z pohádky, ale z hororu nebo podle katastrofického scénáře. Ale jedno vím určitě .. Je to skvělý vypravěč pohadek , čtenář a hlavně člověk ( vím... postava z knihy, která ale ukazuje jake to měli ostatní živí lidé v životě těžší a všechno jenom kvůli tomu do jaké rodiny se narodili...) jako my všichni!!

1