Potom

Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Genii... K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355911/potom-Y6r-355911.jpg 4.9104

Felix a Zelda (2.)

Literatura světová, Historie, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo

Then (2005)

Kniha Potom

Mojepočteníčko

Jeden z nejkrásnějších příběhů z období druhé světové války!
Z pohledu své profese, bych se ji nebála zařadit mezi doporučenou četbu pro 8. - 9. třídu. S vybranými pasážemi by se rozhodně dalo pracovat i v nižších ročnících. A ačkoli je tato knižní série bez pochyby určena mladším čtenářům, věřím, že zaujme i nejednoho dospěláka. Moc doporučuji!

daniska

Dojemný, všechny knihy o válce jsou smutný.

Půca4

Stejně jako u prvního dílu musím napsat, že mi při čtení knihy bylo prostě strašně smutno. Jsem ráda, že existují a existovali lidé, kterým osudy ostatním nebyly lhostejné. Konec knihy mi zlomil srdce. Opravdu. Číst tohle jako malá - těžko říct, jestli bych z toho měla rozum, ale - asi bych spousta nocí nespala.

Nikolča

Kniha se čte jedním dechem. Pořád jsem otáčela stránky, abych se dozvěděla, co se bude dít dál. Ale zda je to kniha pro děti? Tím si nejsem jistá a možná bych řeka, že spíš ne. Při čtení takovýchto knih nechápu, kde se v lidech takové zlo bere.

efka.saf

Tak tohle byla opravdu síla. Jestli mě první díl odzbrojil, druhý mě doslova rozdrtil. A jestliže jsem si celkem slušně dokázala představit, že první díl dám do ruky dítěti, u druhého si už tak jistá nejsem. Ano, příběh vyprávěný Felixem je i v tomto případě plný naděje a dětské naivity, ale na druhou stranu, autor přitvrzuje a na Felixe a jeho kamarádku Zeldu líčí jednu těžkost za druhou. Kdyby ale zůstalo jen u těžkostí, tak v pořádku, ale tragédie v závěru způsobila, že mi spadla čelist, klapla mi o hranu stolu a optika mi nemálo zvlhla.
Opravdu velmi silná kniha a já jsem nesmírně zvědavá, o čem bude vyprávět třetí díl.

Petruš999

Stejně jako první díl, tragické, ale plné naděje a chuti k životu.

certik003

Další osudy Felixe a jeho kamarádky Zeldy, která líčí 2. světovou válu očima dítěte. Přestože je knížka útlá, je těžká. Je úžasná, přesto strašná. I přes ten hodně smutný konec se těším na další pokračování.

PetraBery

Stejně jako první díl, i tento je na plný počet hvězd. Pokračování osudu malého Felixe a jeho „nové“ rodiny Zeldy je výborným počinem, kdy nelze přestat číst. Strašně jsem chtěla vědět, jak kniha skončí a konec… No přečtěte si sami, doporučuju! A budu doufat, že bude vydáno i pokračování.