Když

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1945. Felix se už dva roky schovává v jámě, aby jej nenašli nacisté, a laskavý muž jménem Gabriek mu v noci nosí jídlo a vynáší nočník. V den svých třináctých narozenin chlapec uslyší nad svým úkrytem hlasy a je přesvědčený, že si pro něj přišli. Ale hlasy nepatřily ani nacistům, ani tajné policii – patřily partyzánům. A tak se třináctiletý židovský sirotek stává členem partyzánského oddílu, který na polském území bojuje proti nacistům. Felix je přidělen jako pomocník k doktoru Zajakovi. Zůstává mezi neznámými drsnými chlapy a neustále musí dokazovat, že si zaslouží být partyzánem. Nemazlí se s ním ani sychravý zimní les, ani zběsilá atmosféra konce války. Je mu teprve třináct, ale zkušeností má víc než dospělý… Také třetí díl ze série o židovském chlapci Felixovi čelícímu hrůzám druhé světové války a holokaustu zprostředkuje dětem tuto dobu lépe než sebedelší výklady v hodinách dějepisu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/404916/kdyz-fuw-404916.jpg 4.814
Série:

Felix a Zelda (4.)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo
Orig. název:

After (2011)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Když

Přidat komentář
pitris
16. května

Všechny knihy z téhle série (Kdysi, Potom) jsou výjimečné. Opravdu výjimečné.

bosorka
23. dubna

Felixovi je už třináct a jeho život se má zase posunout dalším směrem. Kvůli válce byl nucen vyspět možná rychleji, než by se mu samotnému líbilo. S tím, jak vyspívá, posouvá se i samotný příběh, už není jen dětský, naivní a nadějný, už je ostrý a smutný, ale přesto odhodlaný. Felix už ví, že jeho příběhy nespasí svět, ale i tak se snaží. A snaží se nacházet si blízké, které ke svému životu potřebuje. A i když už zjistil, že není ideální se na někoho moc upínat, pořád hledá. Dělá to pro svoje blízké. Skvělá série.

triatlet
10. dubna

Když jsem koupil na základě anotace knížku Kdysi, netušil jsem, že mě série o Felixovi tak zaujme.
Když se krčila několik měsíců mezi knížkami, které jsem měl připravené jako dárek.
Potom, co jsem přečetl Když, objednal jsem hned další díl - Potom.
Když jsem přečetl Potom, psal jsem do nakladatelství, kdy plánují vydat pokračování.

Když se začtete do Když, ocitnete se na cca tři hodiny kdesi v Polsku na sklonku války.
Morris Gleitzman podobně jako v Když a Potom seznámí Felixe s vrstevníky, ale i s dospělými soupoutníky. Vzhledem k všudypřítomné smrti nepřekvapí umírání blízkých, ale způsob, jakým se s ním Felix vypořádává.
Zajímavý je motiv rodičovství. Potěší oddanost Richmal Cromptonové. Absence Felixovy průpovídky "Copak to nechápete?" nechybí.
Felixův příběh je jako kompas. Těším se, jakým směrem se bude ubírat pokračování.

"Příběhy nám někdy dávají naději." (s. 110)

"Nic není tvrdší než diamant. Snad jen s výjimkou nacistického srdce." (s. 136)

"Sny jsou jako příběhy. Máme je ze stejného důvodu, jako máme příběhy. Aby nám pomáhaly věci pochopit a srovnat se s nimi." (s. 204)

"Moje kamarádka Zelda jednou řekla, že slzy slouží k oplachování lásky, aby nám nezatuchla." (s. 205)