Kdysi

Kdysi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/bmid_kdysi-6558e539c9706.png 5 470 120

Felix a Zelda série

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Once , 2006

jasnenka
15.09.2017 5 z 5

Škoda, že všechny díly nevyšly najednou... už se nemůžu dočkat pokračování. Je to moc krásná knížka o smutné době z pohledu dítěte.

Dardos
15.08.2017 5 z 5

Velmi dojemny a ctivy pribeh z valecneho obdobi z pohledu maleho chlapce Felixe. Knihy s valecnou tematikou vetsinou nevyhledavam,ale asi by pred tim clovek nemel zavirat oci a obcas je dobre si pripomenout, jake hruzy se dely.
Dej krasne ubihal, obcas mi bylo az do place.
Kazdopadne se tesim na dalsi dil a samozrejme tak nejak doufam ve stastny konec...
Tak snad...

Natiška
21.06.2017 5 z 5

Knížku mi koupila kamarádka. Moc se mi líbila byla pěkná. Samozřejmě příběh je smutný a dramatický. Je napsaný ze skutečných příběhů. Které se napsali během 2. světové války. Krutá doba která zasáhla židy i ostatní.

ondras666
12.05.2017 5 z 5

Kniha mě překvapila. Byla to má první kniha s válečnou tématikou genocidy.
Naivita hrdiny, jeho postupné prozření a snaha o záchranu ostatních je dojemná. Autor se s reálnou situací vypořádal po svém a klobouk před ním dolů.

Boboking
01.05.2017 4 z 5

Modlitba k Bohu, Ježíši, Panence Marii, papeži a Adolfu Hotlerovi... SS coby profesionální knihovníci... Proti knize např. Jakobovy barvy je Kdysi skutečně založené na naivním dětském pohledu na masové vraždění. Kupodivu malého židovského chlapce. Silný příběh, který má tendenci "dětskou naivitou" nahlížet na holocaust trochu jinak, dle mne až nezvykle jinak. Osobně doporučuji.

Agatha84
27.04.2017 5 z 5

Moc se tesim na pokračování. Nádherná kniha!

saruse
15.04.2017 5 z 5

Přečteno za dvě hodiny, jedním dechem, s litry slz... Dětský pohled - zprvu naivní - na nacistickou surovost, neuvěřitelné obrazy války mimo frontu, holocaust zase trochu jinak, ale o nic méně děsivý. Přátelství, silné jak jen to šlo - přímo na život a na smrt. Dobrota, jaké jsou schopny jen citlivé děti, v kontrastu se strašným násilím. A velká láska k rodičům a ke knihám. Určitě doporučuji a těším se na Chlapce v pruhovaném pyžamu a na Zlodějku knih, protože to budou podobné a určitě také moc silné příběhy, které mám připraveny ke čtení.

Siraelxy
18.03.2017 5 z 5

Nesmála jsem se, nebavila jsem se...u knihy s takovým tématem to snad ani nejde. Příběh chlapce v době války, o které neví že probíhá. Kniha, kterou bych nominovala na Knihu roku. Více: http://siraelxy.blogspot.cz/2017/03/kniha-kdysi.html

Šárka5875
13.03.2017 5 z 5

Kdysi je útlá kniha, ovšem s velmi silným příběhem. Felixe jsem si okamžitě zamilovala. Jeho dětská naivita, nevinnost, bezprostřednost, víra v dobro a v neposlední řadě bezbřehá fantazie mě naprosto dostala. Bohužel se Felix v době, kdy opustí bezpečí sirotčince, setkává s tvrdou realitou 2. světové války, s nenávistí vůči Židům. Nechápe to a je z toho hodně smutný. Nejvíc touží po setkání s rodiči, nechce si připouštět reálnou myšlenku, že by už nemuseli být živí.
Příběh, přestože je zasazen do velmi těžkého období, byl díky Felixovi pro mě jakýmsi pohlazením. Těžko se to popisuje. Musíte si knihu přečíst a určitě pochopíte, jak to myslím. Příběh je plný dětské dobroty a lásky.
Postava Felixe je skvěle propracovaná. Příběh je vyprávěn právě z pohledu chlapce v 1. osobě. Stanete se tak na několik hodin dítětem, které věří v dobro a laskavost.

Knihu vřele doporučuji. Pokud budete mít možnost si ji přečíst, neváhejte. Ochudili byste se o skvělý, literární zážitek. Já se k ní rozhodně nejednou vrátím.

Liliana2006
20.02.2017 5 z 5

Čtu krása i slzička ukápla chudák Felix.

Knihomlok2015
07.02.2017 4 z 5

Taky bych si přála, aby ten rok 1983 byl přesně takový, jaký si ho Felix představoval, ale podle autorova doslovu, to tak pro jeden a půl miliónu dětí nebylo, a to je na tom příběhu to nejhorší.

JezinkaJ
29.01.2017 5 z 5

Uff to bylo. Za useknutý konec jsem ráda. Mně to takhle stačilo.
Všichni si můžeme domyslet to, co chceme. A já klidně mohu doufat, že rok 1983 byl přesně takový, jak ho Felix o 40 let dříve viděl.
Silný příběh s výpovědí, dobře se to četlo a pod kůži zarývalo.

bosorka
12.01.2017 4 z 5

Tenká knížka, která mě oslovila vnějškem (obálkou) a nezklamala ani vnitřkem (dějem). Příběh z válečného Polska vypráví devítiletý židovský chlapec, který utekl z "bezpečí" sirotčince, aby našel rodiče. Svět jeho optikou je jiný než dospělácký svět. Felixův svět je postaven na povídačkách, jeho bezmezná fantazie pracuje naplno, zvlášť ve chvílích, kdy nedokáže uvěřit tomu, co se děje ve skutečnosti. Jeho pohled je nevinný, jak jen nevinný může být pohled malého kluka, co první roky války strávil mezi zdmi kláštěra, pod bedlivým dohledem jeptišek, kterým se navíc podařilo utajit to, co se děje venku. Jeho myšlenkové pochody jsou dojemné, zároveň ale i úsměvné, staví tragédii tehdejší doby do jiného světla. Bavilo mě putovat s Felixem a doufám, že i další knihy z této série u nás vyjdou. Rozhodně je za čas posunu i dětem.

LusSyNDA
26.12.2016 5 z 5

Knihu jsem dostala k vánocům, přečetla jsem ji během dvou dnů. Neřekla bych že je psaná pro děti, vždyť děti tento příběh nemůžou pochopit. Je to tak nevinně smutné :-( moc hezký příběh

DarkFireflies
18.11.2016 5 z 5

Kniha je přečtená během mžiku, přesto ale stačila na to, aby ve mně zanechala jistý dojem. Příběh je z pohledu malého chlapce, což dávalo válečnému příběhu jinou perspektivu a jistou tragičnost. Příběh je plný (bez)naděje a dětské naivity, a stejně jako mnoho jiných knih nám ukazuje, že jsou pouze dvě věci, za které je třeba bojovanou a opravdu si jich vážit - náš život a životy našich blízkých.

Čtení pro děti i pro ty, co dětmi již léta nejsou. Nemůžu jinak než dát této knižní "jednohubce" 5*.

Princezna22
08.10.2016 5 z 5

Tak tohle bylo příjemné odpočinkové čtení. Sice mi přijde,ze je to čtení pro děti. Ale já se u toho bavila. To myšlení hlavní postavy bylo děsně srandovní. Kniha se mi strašně líbila. A plně ji doporučuji.. Měla veliká písmena a kapitoly byli poměrně krátké.. Jen mě dostalo,že každá kapitola začínala kdyby.... Fakt super nápad. Já jsem spokojená.

Nielada
07.10.2016 4 z 5

Kdysi je půvabný příběh o více než nepůvabných věcech. Moc se mi líbí, že na poměrně krátkém prostoru autor vystřídal hodně prostředí a příběh poskládal z mnoha střípků toho, co nazýváme holokaust. Také oceňuji umné prolínání tragiky s komikou, které vyplývá z dětského pohledu a prožívání reality. Čtenář ví víc, než tuší hlavní postava, které ale postupně dochází, jak se věci mají. Postavu Januscze Korzaka mám ráda a těší mě, že se s variantou na jeho osud opět setkávám a zrovna v tak podařené knize. Moc a moc doporučuji dospělým i dětem tak od 10 let.

Odehnalka
27.09.2016 5 z 5

Je pravda, že ke konci se děj trochu zadrhl, ale jinak mám z knihy velmi dobrý pocit. Člověk se u dětské naivity i zasmál, pak se vrátil k hrůzám tehdejší doby a smích přešel. Doporučila bych nejen dětem, ale i dospělých. Krásná knížka.

toni-az
27.09.2016 4 z 5

I přes smutný příběh se nedalo některým Felixovým naivním hláškám nezasmát. Kniha měla drive a pěkně to odsýpalo až do chvíle, kdy se to zadrhlo. Což byl bohužel konec knihy. Pěkně rozjetý příběh, který měl mnohem větší potenciál než výsledek, to trochu zamrzelo. Měl jsem tak nějak pocit, že knížka skončila v půlce.

Každopádně doporučuji přečíst, hlavně mladším ročníkům.

A ještě jedna pochvala pro vydavatele - koupený ebook byl vysázen přesně jak si u takové knížky představuji, na rozdíl od většiny ostatních ebooků, které jsem dosud koupil.

Toby
16.09.2016 5 z 5

Silný,úsměvný a k pláči to příběh z pohledu nevinného Felixe.