sarka45 sarka45 komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Básnický jazyk, baladický děj o nenaplněných touhách a snech, o lidské chamtivosti, maloměšťáctví, pokrytectví. Jediná čistá duše dostala novou šanci. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

22.11.2017 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Neposuzuji historické souvislosti a nepřesnosti, je to příjemné čtení, které přibližuje život za krále Přemysla II. Otakara ještě povýšené o zajímavý detektivní příběh. Navíc se tento odehrává nejen na Bezdězu, ale dokonce "v Mělníce", tedy v místech mně velmi dobře známých, takže o to zajímavější pro mne byl. Odpouštím panu Vondrouškovi, jak nelichotivě se o občanech mělnických vyjadřuje :-). Co mi víc vadilo je to, že pan Vondruška z většiny ženských postav (kromě Přiběny) vytvořil hloupé husičky, které člověk tak nějak nemohl mít rád. :-). Ale mám příběhy pana Vondrušky moc ráda a určitě si přečtu další.

22.11.2017 4 z 5

Neočekávaný host Neočekávaný host Agatha Christie

Tak tohle mám ráda. Žádná "vata", od začátku do konce se něco děje, svižné tempo, skvělá Agatha Christie, byť převyprávěná. Po všech těch severských psychicky nevyrovnaných detektivech příjemné a odpočinkové.

16.11.2017 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Uf. Tak toto nebyl vůbec můj šálek kávy. Dočetla jsem jen z přirozené disciplíny. Neseděl mi vůbec jazyk autorky. Některým pasážím jsem vůbec neporozuměla. Bylo to na mě příliš zkratkovité, pocitové, symbolické. Děj psán naprosto nesystematicky, úplně jsem se v tom ztrácela. Hlavní hrdinové řečeno mírně - divní. On umělecký podivín, ona zakuklená sociopatka. Ostatní postavy také dost podivné. Samozřejmě byli ovlivněni svými rodinami, svým dětstvím, prostředím. Ale necítila jsem žádnou lítost. Jsem ráda, že to mám za sebou. Určitě se k tomu nebudu nikdy vracet.

10.11.2017 1 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Tento příběh mi připomínal jeden z příběhů soudce Ti - tajuplný hrad, okna, která nejsou, skupina herců, co hrají hru na slavnosti, obvaz hlavy, který zachrání Oldřichovi život (Strašidelný klášter) :-). Ale netvrdím, že ho panu Gulikovi ukradl :-). Bylo to hezké, napínavé, čtivé, pan Vondruška to prostě umí.

10.11.2017 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Knihu jsem četla jen kvůli výzvě. Spíš než sci-fi mi to přišlo jako psychologický román. Ukázka vlivu prostředí a podmínek na vývoj osobnosti člověka. Velice nadčasová. Zajímavá.

08.11.2017 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Zajímavá kniha, dobře se čte, svižný děj, zajímavé rozuzlení.

30.10.2017 4 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Krásná romantická pohádka psaná básnickým jazykem pana Julia Zeyera a povýšena na skvost úchvatnou hudbou pana Josefa Suka (hodnotím rozhlasovou dramatizaci). Rozhodně doporučuji toto dílo si poslechnout, nikoliv "pouze" číst.

26.10.2017 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Ze začátku mě kniha hodně bavila. Přišel mi zábavný ten způsob vyprávění jazykem a očima malého chlapce. Je vtipný ten kontrast "spisovného" jazyka s "hantýrkou" tehdejších dětí, která je navíc prokládaná "papouškováním" toho, co říkají dospělí. Ale právě proto, že to bylo tímto "omezeným" jazykem malého chlapce, tak se tam věci hodně opakovaly a ke konci už mi to začínalo vadit. Pro mě by mohla být kniha poloviční, třeba bez výletu do Indie, a byla by perfektní. Takto dávám tři hvězdičky. Povídková kniha pana Svěráka Po strništi bos, která je také vyprávěná malým chlapcem, se mi líbila víc.

17.10.2017 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ze začátku trošku pomalejší rozjezd, ale pak už to "jelo". Zajímavé téma, zajímavé zpracování. Fascinuje mě, kolik "společenských povinností" mají rodiče dětí ve školce a škole v Austrálii. Stanou se součástí nesourodého kolektivu lidí, který si sami nevyberou a očekává se, že spolu budou vycházet. Fascinující. Naštěstí jsem něčemu podobnému byla ušetřena :-). Děsivá je síla davu, který podléhá silným osobnostem. Téma domácího násilí je tu pěkně zpracované, ukazuje, v jaké pozici se ocitá ten slabší, jak není jednoduché z takového vztahu odejít a to ani v případě, že nechybí peníze.Také je vidět, že se toto netýká jen sociálně slabých a jak těžké je si něčeho takového ve svém okolí všimnout. Pěkná kniha, vřele doporučuji.

13.10.2017 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tak to byla hodně silná kniha. Muselo to být strašné. Ti, kdo přežili, museli být poznamenaní do konce života. V dnešní době si to vůbec neumíme představit.

10.10.2017 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Nádherné. Veršů se nemusí nikdo bát, jsou krásné, libozvučné, srozumitelné, plné emocí - lásky, vášně, nenávisti, zloby. Krásný a smutný příběh. Dýchne na Vás život na ruském venkově i ve městě. Tehdejší smysl pro čest, zásadní pilíř lidského charakteru.

30.09.2017 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Klasický úžasný Zdeněk Svěrák. Povýšený k dokonalosti nepřekonatelným autorovým přednesem. Přenese Vás do starých časů a popisuje je s laskavým nadhledem, pohledem nevinné dětské duše. Příběh se odehrává v nelehké době války a ne všechny příhody malého Edy jsou veselé. Přesto kniha navozuje pocit krásných starých časů, pohody a štěstí. Nádhera.

29.09.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Začátek knihy svižný, pěkně se to četlo, žádné zdržování přílišnými popisy nebo snad filosofickými úvahami, které by patrně tomuto žánru neprospěly. Ale od půlky už mi přišlo, že se to docela vleče, docela jsem se těšila, až knihu dočtu. Viník od půlky knihy předvídatelný, závěr ovšem překvapivý. Kniha nenadchne, ale ani neurazí. Bestselerem bych to rozhodně nenazvala.

24.09.2017 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Krásná nadčasová kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Samozřejmě jednak nad globálními záležitostmi lidstva, kam až člověk může dojít rozvíjením všech technologií, jak se mu jeho výtvory nakonec mohou vymknout. Samozřejmě také nad důsledky vyvíjení různých zbraní. Ale také nad tím, co je v životě nejdůležitější, jak se změní potřeby lidí po přežití apokalypsy, důležitost nejen zajišťování potravy, ale také zajištění vzdělávání, aby se lidstvo nevrátilo ke svým počátkům a nestalo se pouhými divochy. Také je zajímavé se zamyslet nad vývojem morálky a nastolení nových pravidel v nových podmínkách. Úžasná kniha. Nikterak obsáhlá počtem stran, jak je dnes v módě, ale přesto velice obsáhlá, co se týká obsahu a jejího poselství pro čtenáře.

20.09.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Nepatřím k fanouškům tohoto autora, ale některé jeho knihy jsem přečetla. Tuto jsem si poslechla jako audioknihu a to jen díky osobě Hynka Čermáka, který ji načetl. Velice příjemně mě překvapila. Je zde totiž spousta zajímavých informací o Austrálii a jejích původních obyvatelích. Ostatní hodnotící čtenáři to považují za zdržování, pro mě je to přínos této knihy. Harry Hole se sice ani po této knize nestal mým oblíbeným hrdinou, ale i díky Hynku Čermákovi dávám čtyři hvězdičky.

15.09.2017 4 z 5

Vraždy na čínském jezeře Vraždy na čínském jezeře Robert van Gulik

Až na pro mě vcelku nepochopitelný úvod (zlehka vysvětlený až v závěru) je to opět skvělá kniha s komplikovanou zápletkou a zajímavými reáliemi. Pan Gulik opět nezklamal.

31.08.2017

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Záhadná, mystická, tajuplná kniha. Zajímavé čtení.

21.08.2017

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Úžasná kniha. Dobrodružná, napínavá. Ale nejen to. Plná nadčasových myšlenek, ukázka lidských charakterů a chování, síla moci a bohatství.

18.08.2017

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nesnadné, ale velice zajímavé čtení. Nevšední příběh nevšedních lidí opředených spoustou filozofických otázek, které nutí čtenáře přemýšlet o vlastním životě, o vlastních vztazích a postojích. Navíc jasná ukázka života v normalizaci.

02.08.2017 4 z 5