Radúz a Mahulena

Koupit

Pohádkové drama, které se stalo součástí odkazu dnes již klasického díla básníka a dramatika Julia Zeyera.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11965/raduz-a-mahulena-11965.jpg 3.9226
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Tribun EU

Kniha Radúz a Mahulena

zazvorek

Klasické pohádkové téma, že láska je silnější než nenávist a všechny kletby světa, že skutečnou lásku a dobrotivost neotupí ani zapomnění, ani proměna těla, ani čas sám. Příběh prastarý, v lehkých obměnách se objevující všude na světě.
V Zeyerově podání je to velký, převelký patos, ale k době i typu díla to prostě patří. Romantická část mé duše se u toho chvěje smutkem i nadějí.
S jímavou hudbou Josefa Suka je to krásné poetické dílo.

WowKokinko

Bylo to moc krásné... Kniha je o dobrotě srdce a o lásce :)

bílárůže

Od Juliuse Zeyera jsem četla již jednu knihu a to Tři legendy o krucifixu. Stejně jako tyto tři legendy, se mi Radúz a Mahulena líbila. Jde o milou slovenskou pohádku, která je plná lidových mouder. Osobně preferuji divadelní hry odlišného typu, ale i přes to se mi tato hra líbila. Kdyby byla možnost, jistě bych se na ni šla podívat i do divadla. Po jazykové stránce se četla dobře, jen některým výrazům jsem zcela neporozuměla. Osobně mne nejvíce zaujala obálka a vydání, které jsou velmi povedené. Zprvu jsem však měla zmatek v postavách, jelikož na počátku knihy je napsáno, že kralevic magurský se jmenuje Radovid, avšak celou knihu je pojmenován Radúz a Radovidem je myšlen Radúzův sluha. Jinak knize nemám co vytknout. Hezky a rychle se četla, takže pro nečtenáře do povinné četby ideální. Doporučuji tedy, pokud nečekáte nic extra a chcete se jen odreagovat příjemným a svižným příběhem.

s1ombrehimawari
30.10.2019

Milá pohádka, dobrý děj. Jen bych volila jiný styl psaní. Začátek byl super, ale postupně hra ztrácela na svém kouzlu. Pěkný konec.

kara
18.09.2019

Příjemné překvapení! Doporučuji.

Cleo De Nile
06.06.2019

Ačkoliv nejsem velkým příznivcem principu povinné četby v českých školách, kdyby jí nebylo, nejspíš bych se k téhle knize nikdy nedostala, a to by byla škoda. Stala se jedním z mých nejmilejších dramat, které bych jednou ráda viděla v divadelním zpracování. Příběh se odehrává v atraktivním prostředí, a hlavním dvěma postavám jsem moc fandila. Konec je krásný. Je to pěkně napsané, ale doteď si nejsem jistá, kam bych knihu zařadila - je to pro mě nejspíš taková ponurá pohádka.

tygřík2
20.05.2019

Krásná pohádka v dnes již zastaralém, ale úchvatném jazyce.
Jako mnohá díla klasiků je i tohle zařazeno do školních osnov nešťastně v nevhodný věk žáků. Pak vznikají kacířské průpovídky typu "Radúzi, Radúzi, pojď s námi na schůzi, ty tam nechoď Mahuleno, je tam hrozně nahuleno." A bývá to to jediné, co si žáčci ze základky o Zeyerovi odnesou :-))))

Atanone
20.04.2019