Sarah11 Sarah11 komentáře u knih

Verum Verum Courtney Cole

Dlouho jsem přemýšlela, co ke knize napsat a jak ji vůbec ohodnotit, protože si nejsem úplně jistá, jestli jsem ten konec pochopila správně (kdyžtak mi ohledně toho můžete napsat, budu moc ráda). Nicméně autorka má zvláštní dar, že i když se v jejích knihách v podstatě nic neděje a opakují se tam stejné situace, stejně vás to tak pohltí, že musíte číst dál a dál a nemůžete se odtrhnout. Ze začátku jsem měla trochu problém se zorientovat, jelikož druhý díl nezačíná přesně tam, kde skončil předchozí, ale stačilo pár stran a už jsem byla zase v obraze. Nebýt toho nešťastného konce, dala bych čtyři hvězdy, stejně jako prvnímu dílu, protože svoji depresivní atmosféru to bezpochyby mělo, ale bohužel to na mě bylo až moc zmatené a řekla bych, že mě to i zklamalo, protože to opakuje úplně stejný koncept jako předchozí díl. V Nocte to dokázalo šokovat, ale podruhé už to nezafungovalo.

30.09.2017 3 z 5

Odveta Odveta Joelle Charbonneau

Univerzita výjimečných je pro mě bohužel obrovským zklamáním. Jelikož je přirovnávána k mým milovaným Hunger Games, čekala jsem pořádný nářez, který se ale nekonal. Postavy jsou ploché, takže jsem se přistihla, že mi bylo vlastně úplně jedno, když některá z nich umřela, hlavní hrdinka mi také moc k srdci nepřirostla, protože mi přišla až moc dokonalá a neuvěřitelná.
Už první díl nebyl žádná hitparáda, ale připisovala jsem to tomu, že už mám načteno spoustu lepších knih podobného žánru a chtěla jsem jí dát šanci. Druhý díl byl pro mě ale naprostý propadák a Odveta se bohužel nesla ve stylu předchozího dílu. Většinu knihy se řešila akorát politika, která mě až tak moc nezajímala (ale chápu, že některým lidem se to může líbit) a samotná "revoluce", o kterou celou dobu v podstatě šlo, byla odfláknutá na posledních pár stranách a ještě to tak nějak vlastně nedávalo smysl (nebo aspoň já jsem to pravděpodobně nepochopila). Přišlo mi, že autorka chtěla vytvořit nějaký šokující zvrat v ději, ale nakonec to tak překombinovala, že to ve výsledku nedávalo smysl a pohřbilo to všechno, o co celou dobu šlo, navíc příběh neuměla vystavit tak, aby gradoval. V druhém a třetím dílu se v podstatě něco začalo dít až posledních pár stránek před koncem. Musím uznat, že ač příběh je podle mě o ničem, bylo to čtivé, ale to je tak všechno.

20.09.2017 1 z 5

Bouře Bouře Julie Cross

Neočekávala jsem nic extra, ale bylo to jediné, co mě v Levných knihách zaujalo a řekla jsem si, že těch 19 Kč mě nebude mrzet, když se mi kniha nebude líbit, tak jsem ji vzala. A musím říct, že pro mě byla velmi příjemným překvapením.
Sice měla trošku pomalejší rozjezd, ale to jsem si naprosto vynahradila na dalších stranách. Na rozdíl od ostatních čtenářů jsem se ještě naopak musela krotit, abych ji nepřečetla na jeden zátah, protože pořád bylo co objevovat a pořád mi hlavou vířila spousta otázek, na které jsem chtěla znát odpověď. Sice pro mě bylo občas obtížné orientovat se v tom, jak vlastně celé to cestování časem funguje, protože jste do toho tak nějak hozeni a autorka se moc neobtěžuje s nějakým detailnějším popisováním, ale postupem času se do toho dostanete. Ten konec mě trochu mrzel, ale asi to tak mělo být. Za mě super, upřímně jsem přemýšlela i nad pěti hvězdami, ale vůči některým knihám by to nebylo fér, takže dávám čtyři. Škoda, že třetího dílu se asi opět, jako u spousty dalších skvělých knih, nedočkáme.

30.08.2017 4 z 5

Cesta pustinou Cesta pustinou Emmy Laybourne

Za mě poslední díl bohužel nejslabší, což bylo po skvěle rozjeté dvojce docela zklamání. Kapitoly z pohledu Josie mě, na rozdíl od ostatních čtenářů tady, moc nebavily, přišlo mi to takové jednotvárné a nepřesvědčivé, nevěřila jsem tomu. Kapitoly z pohledu Deana byly o chlup lepší, ale stejně mi tam chyběla nějaká ta dynamičnost a napětí. Přišlo mi to zbytečně natahované, i když se v podstatě nic pořádného nedělo, akorát se všechno motalo kolem Astrid a jejich rozbouřených hormonů a neschopnosti se rozhodnout, co (nebo spíš koho) teda vlastně chce, což mi po nějaké době už začínalo vážně lézt na nervy.
Celá série je tak trochu naivní a dost optimistická vzhledem k tomu, co všechno se vlastně stalo, což mi v předchozích dílech až tak nevadilo, ale tady už mi to opravdu přišlo maličko přitažené za vlasy. Objevilo se tu docela dost náhod najednou, a to bohužel ubíralo knize na autentičnosti. Taky je škoda, že už bylo v podstatě hned od začátku vidět, jak autorka rozdělila hrdiny do párů a ty, kteří se tam nehodili, prostě nějakým způsobem odstranila.
Každopádně kdybych měla zhodnotit sérii jako celek, řekla bych, že byla docela povedená a originální a že určitě stojí za přečtení. Je jednoduše napsaná, takže se čte lehce a rychle ubíhá. Pro nenáročné čtenáře nebo ty, kteří hledají nějakou oddechovku, u které nemusí moc přemýšlet, ideální. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

27.08.2017 3 z 5

Nebe v plamenech Nebe v plamenech Emmy Laybourne

Říká se, že druhé díly sérií jsou většinou takové vycpávkové, ale tady to rozhodně říct nemůžu. Spíš mi přišlo, že první díl byl jakýmsi odrazovým můstkem pro druhý, který byl ještě o několik procent lepší. Konečně jsme opustili zdi nákupního domu a vydali se do zpustošeného světa, který už jsem tak trochu očekávala i v předchozím dílu, kde se mi ho bohužel moc nedostalo. Nechybělo napětí, akce ani zajímavé zvraty. Líbilo se mi, že postavy nestagnovaly, ale byl u nich vidět nějaký postupný vývoj. Jen ten konec byl trochu moc přeslazený a pohádkový, ale zase si říkám proč ne, špatných konců už bylo dost. Jsem zvědavá na závěrečný díl.

15.08.2017 4 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Příběh byl spíše zaměřen na psychologii a vztahy mezi dětmi než na katastrofu kolem nich, nicméně musím uznat, že i tak mě to vážně bavilo. Měla jsem trochu strach, že vzhledem k počtu postav budu mít problém s jejich rozpoznáním, což bývá u podobných knih kamenem úrazu, ale každá postava byla osobitá a měla svou charakteristickou povahu, takže už se po pár stránkách perfektně orientujete. Pár věcí mi tu sice nesedělo, třeba že by rodiče jen tak někam odletěli bez dětí nebo že by byli všichni přes to všechno, co se jim přihodilo, tak vyrovnaní (i když si myslím, že u těch menších dětí to reálné je), ale jinak je to skvělá odpočinková četba a je škoda, že se nedostala do povědomí více lidí, protože by si to podle mého názoru určitě zasloužila. Těším se na další díly.

11.08.2017 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Nuda, nuda, nuda. O chlup lepší než 2034, ale opravdu jenom o maličkatý, proto dávám, stejně jako předchozímu dílu, bohužel jen jednu hvězdu. Začátek vypadal docela slibně, ale potom se vlastně už jen omílalo pořád to samé dokola a ke konci už to byla naprostá zmatená slátanina, u které jsem často nevěděla, která bije. Dočteno jen tak z povinnosti a s velkým sebezapřením.

02.08.2017 1 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Nenadchne, neurazí. Příjemná (i když nevím, jestli je to vhodné označení vzhledem k tématu) jednohubka na jedno odpoledne. Nechybí napětí ani nějaké to tajemství, akorát ta milostná zápletka mi sem prostě neseděla, ač to mám jinak celkem ráda. Hlavní hrdinka mi taky nějak nepadla do noty, ale její chování bylo vzhledem k událostem asi pochopitelné. Myslím si, že tohle autorka vystihla dobře.
Na co si ale u knih nikdy nezvyknu je, když jsou psány v přítomném čase, takže to mě trochu rušilo, ale dalo se to přežít. Některé věty mi přišly mírně kostrbaté a občas jsem se zamotala do přímých řečí a musela si je přečíst víckrát, abych pochopila, kdo zrovna mluví. Konec byl taky trochu zvláštní a možná maličko uspěchaný, ale jinak vcelku dobré čtení, zase nemůžu říct, že ve mně kniha nic nezanechala a že mě nedonutila se zamyslet.

12.07.2017 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Tak tohle byla jízda! U mě tedy Vidořád vede na plné čáře, což je příjemné překvapení vzhledem k tomu, že druhé díly sérií se většinou považují za nejslabší. Pořád se něco dělo, mozek pracoval na plné obrátky a najednou jste zapomínali jíst, pít a celkově si uvědomovat okolní svět.
Jen Paige jako hlavní hrdinka mi ani tady bohužel moc nepřirostla k srdci, ale pořád nemůžu přijít na to, čím to je. Možná tou její umíněností? Naopak ten parchant Jaxon je mi nějakým nepochopitelným způsobem sympatický.
Čtivé, napínavé, nepředvídatelné. Potřebuju další díl!

08.07.2017 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Nesedla jsem si z toho na zadek, ale i tak jsem pořád musela číst dál a dál, dokud jsem nebyla u konce. Velmi mě potěšila a překvapila originalita příběhu, autorka má vážně neskutečnou fantazii. Taktéž se mi líbily dodatečné materiály (mapa, řády jasnovidosti), i když mě tohle jinak nebere. Kniha je celkově moc hezky zpracovaná.
Nicméně mi tu ale stejně takové to "něco", ta jiskra, ta třešnička na dortu prostě chyběla. Možná to bylo postavami, které mi tak úplně nesedly, nevím. Každopádně si ale myslím, že Kostičas má obrovský potenciál a doufám, že si autorka tím velkým počtem dílů neukousla moc velké sousto a zvládne udržet úroveň celé série.

08.07.2017 4 z 5

Kód horečky Kód horečky James Dashner

Za mě tedy bohužel docela zklamání. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo a že bych se nedozvěděla to, co jsem se měla a chtěla dozvědět (i když by mě třeba zajímalo Newtovo původní jméno), ale i tak to byl jednoznačně nejslabší díl ze série. Celé mi to zkrátka přišlo jako až moc velká fantasmagorie (ne, že by ostatní díly fantasmagorie nebyly, ale do nich mi to prostě sedělo), zvratů a akce bylo také pomálu. Nicméně pokud jste fandové Labyrintu jako já, tak do toho jděte, pomůže vám to si tak nějak ucelit pohled na ZLOSIN a na celou sérii a pár zajímavostí se taky dozvíte. Mně tu ale bohužel oproti ostatním Dashnerovým knihám něco chybělo.
PS: Já tu mrchu Teresu už neměla ráda od začátku.

11.06.2017 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Upřímně jsem moc nevěděla, co od knihy čekat. Bylo to milé, ale tak trochu zbytečné. Kdyby tohle pokračování nevzniklo, nejspíš bych se nezlobila, protože mi to přijde tak trochu jako reklamní tah, ale na druhou stranu musím říct, že se mi nakonec zalíbilo (i tak stále trvám na tom, že je zbytečné). Kniha byla milá, čtivá, taková příjemná oddechovka na letní dny, ale zároveň nebyla nudná. Chtěla jsem dát o jednu hvězdu míň než předchozímu dílu, tedy tři, ale nakonec musím dát čtyři, i když si stojím za tím, že první díl byl lepší.

04.06.2017 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Čekala jsem trochu větší lovestory, ale možná je dobře, že to tak nakonec nebylo. I přes těžké téma kniha příjemně plyne a stránky vám mizí pod rukama obrovskou rychlostí. Jojo píše vážně poutavě, vtipně, zbytečně nenatahuje to, co není nutné, ale zároveň vše umí popsat tak, abyste si to dokázali představit. Postavy byly plastické, Louisu i Willa jsem si zamilovala, zatímco Patrick a Trina mi dokonale lezli na nervy. Jen škoda, že jsem knihu četla poměrně pozdě po tom, co vyšla, takže jsem si (nejen) tady bohužel přečetla plno spoilerů a věděla, jak skončí. Myslím si, že kdybych to nevěděla, udělalo by to na mě větší dojem. Jinak velmi příjemné čtení, jen si nejsem jistá, jestli to pokračování byl dobrý nápad...

27.05.2017 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nápis na přebalu "Nejvtipnější smutný příběh" tuhle knihu vystihuje naprosto dokonale. A já prostě nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd. Je mi jedno, jak moc mainstreamová knížka to je, je mi jedno, že to není bůhvíjaké veledílo, ale je to kniha, která vás chytne za srdce (a potom ho roztrhá na kusy), která ve vás něco zanechá, a to je podle mě u knih důležité.
Myslím si, že kdybych předtím stokrát neviděla film a nevěděla, jak to celé skončí, dotklo by se mě to ještě víc, ale i tak to bylo krásné, dojemné, ale zároveň i vtipné (ten humor jsem si naprosto zamilovala) počtení. Gus, Hazel a vlastně i všechny ostatní postavy byly nesmírně sympatické, až mi bylo občas líto, že jsou jen fiktivní.
Ještě bych chtěla říct, že mě neskutečně překvapilo, jak je film věrný své předloze, takže ani nečtenáři nemusí o tenhle krásný příběh přijít, což je super.

14.05.2017 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Čekala jsem všechno, ale tohle vážně ne. Měla jsem nějaké své teorie, ale tohle by mě ani ve snu nenapadlo. Teď jenom nevím, jestli se mi ten konec vlastně líbil, nebo jestli mě naštval. A tak neskutečně zvrácené, jako bylo popisováno, mi to tedy taky nepřišlo.
Každopádně, i když se v knize v podstatě omílá pořád to samé dokola, je neskutečně čtivá, stránky vám doslova mizí pod rukama. Má takové to "něco", které vás nutí číst pořád dál a dál, dokud nebudete u konce. Prostředí je nápadité a neobvyklé, postavy vcelku sympatické, akorát slovo "sexy" by pomalu vydalo na několik samostatných kapitol.
Jsem zvědavá na další díly, protože si upřímně nedokážu představit, jak tento příběh roztáhnout ještě na další dvě knihy.

03.05.2017 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Slabé, hodně slabé. Tři sta stran v podstatě o ničem. Postrádala jsem pořádnou akci, pořádný děj. Už první díl mě zrovna nenadchl, ale měl alespoň takovou svoji temnou atmosféru​, která se tady ale bohužel vytratila a nahradila ji spousta prázdného filozofování. Navíc bylo všechno strašně zmatené, kolikrát jsem si některé části musela přečíst víckrát, abych vůbec pochopila, co se děje. Přišlo mi, jako by autor rozepsal nějakou myšlenku a pak ho najednou napadlo něco jiného, tak tu předchozí prostě usekl a začal psát o něčem jiném. Postava Saši tomu ještě dodávala korunu - s takhle naivní a nesnesitelnou postavou jsem se snad ještě nikdy nesetkala. Doufám, že další díl bude lepší, protože tohle bylo vážně utrpení.

29.04.2017 1 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Když jsem poprvé na internetu na tuto knihu narazila a přečetla si anotaci, byla jsem nadšená. Představovala pro mě naprosto dokonalé spojení toho, co vyhledávám. Když jsem ale začala číst, počáteční nadšení rychle opadlo. Kniha podle mě není tím, co slibuje anotace. Upřímně jsem si to celé představovala úplně jinak. Dalším problémem byl, alespoň ze začátku, přítomný čas, na který jsem si poměrně dlouho nemohla zvyknout a hrozně mě rušil. A hlavně - celou dobu jsem čekala, kdy se vlastně začne něco dít. Toho jsem se v podstatě dočkala až ke konci, který byl ale na můj vkus uspěchaný, zbytečně nastavovaný otravnými bláboly o manželovi hlavní protagonistky, místo opravdové akce, na kterou jsem čekala celou knihu. Pár zajímavých momentů by se zde určitě našlo, ale jinak je to jedna velká nuda a pro mě obrovské zklamání. Autorka bohužel nedokázala obrovský potenciál díla správně využít.
Ale abych jen nekritizovala, musím uznat, že všechny postavy byly plastické a uvěřitelné, což se ne vždy povede. Také se mi líbilo, jak autorka skvěle popsala celou tu manipulaci okolo natáčení a ukázala, jak vlastně stačí málo, aby nás přinutili myslet si to, co chtějí, abychom si mysleli a že ne vždy je vše tak, jak se zdá. Úplný závěr byl také zajímavý, ale stále to všechno nevyrovnalo výrazné nedostatky této knihy.

09.04.2017 1 z 5

Životy, které jsme ztratili Životy, které jsme ztratili Megan Crewe

Skutečnost, že by po tom, co se v knize se světem stalo, měli lidé pořád spoustu jídla a vždy by našli vše, co potřebují, včetně auta s klíčky, mi přijde trochu nereálná, ale na druhou stranu se mi líbí, jak je to celé pojaté s takovým nádechem optimismu a chtěla bych věřit tomu, že kdyby se něco podobného stalo doopravdy, zachovali by se lidé podobně. Za mě opět skvělé. Mělo to spád, hlavní hrdinové jsou uvěřitelní, v podstatě jsem hltala stránku za stránkou a nemohla přestat, dokud jsem nebyla u konce. Teď už jen přežít to nekonečné čekání na závěrečný díl.

26.03.2017 5 z 5

Tak padne náš svět Tak padne náš svět Megan Crewe

Boží, boží, boží! Přečteno za dva dny a jediné, co momentálně potřebuji, je sáhnout po dalším díle. Sympatická, uvěřitelná (a správně sarkastická!) hlavní hrdinka i ostatní postavy (miluju Meredith), žádný zbytečně natahovaný děj, naopak, všechno hezky odsýpá a není stránka, u které byste se nudili, krátké kapitoly a nespisovná mluva je pro mě taky velkým bonusem. Je to pak celé takové uvěřitelnější, reálnější. Líbilo se mi, že většina lidí se snažila dělat něco pro záchranu ostatních, že se všichni prostě jen nezačali bezmyšlenkovitě vraždit, což bývá u podobných příběhů časté. Velké překvapení, těším se na pokračování.
PS: Kdo se taky po celou dobu čtení škrábal?

19.03.2017 5 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Nepouštěla jsem se do téhle knížky s moc velkým očekáváním, protože upřednostňuji trošku menší sci-fi, vlastně jsem původně ani neplánovala, že si ji přečtu, ale jelikož miluji autorčinu Divergenci, chtěla jsem od ní zkusit i něco dalšího. Podle očekávání - Divergence nastavila laťku moc vysoko a Čarám se ji nepodařilo překonat. Kdybych už dopředu nepočítala s tím, že Divergence u mě zůstane na prvním místě, asi bych byla dost zklamaná, ale takhle jsem si příběh Cyry a Akose docela užila.
Světu, který spisovatelka vytvořila, se určitě nedá upřít nápaditost a originalita, ale ve finále to nebylo nic, z čeho bych si sedla na zadek. Přišlo mi to zbytečně roztahané, myslím si, že kdyby autorka některá místa vynechala a příběh trochu víc zhustila, dostalo by to ten správný spád a bylo by to napínavější. Ani hlavní hrdinové mi příliš nepřirostli k srdci (s tím mám poslední dobou problém), ale na druhou stranu se mi líbilo, že nic nebylo černobílé a nikdo nebyl jednoznačně hodný, nebo zlý, ale každý měl své světlé a tmavé stránky. Myšlenka s "dary" mi zas až tak originální nepřišla, hodně mi to připomínalo Roztříštěnou od Tahereh Mafi (kdo četl, pochopí), ale přišlo mi skvělé, že schopnosti, které hrdinové měli, nebyly náhodné, ale nějak souvisely s jejich majitelem a jeho povahou. Co se mi úplně nepozdávalo, bylo to, že Akos zabíjel lidi jak na běžícím páse a neměl s tím sebemenší problém, vlastně ho to ve výsledku ani netrápilo, nebo aspoň tak to na mě z vyprávění působilo.
Abych to shrnula. Nebylo to špatné čtení, ale zároveň to nebylo nic závratného, každopádně podle množství nezodpovězených otázek to vypadá, že autorka si připravila dobrou půdu pro druhý díl, o kterém si myslím, že by mohl tento překonat.
PS: Jsem jediná, kdo tam viděl inspiraci ve Star Wars?

18.03.2017 3 z 5