Monument 14

kniha od:

Monument 14 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161559/mid_monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4.2 490
Koupit Koupit eknihu Bazar

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?... celý text

Série:

Monument 14 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet
více info...

Komentáře (110)

Komentáře 110 Recenze 21

knihomolka27
knihomolka27
29.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Post apo je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších žánrů a troufám si říct, že už toho mám z tohohle tématu načteno dost. No a Monument je určitě skvělá kniha, pokud i vy jste nestárnoucími fanoušky tohoto žánru, tak by vás určitě neměla minout. Už jenom proto, že je velmi čtivá a překvapivě i celkem originální...ale o tom až později.

No, kniha zpočátku působí hodně dětsky, hodně věcí je tam načatých ale nikdo se nezaobírá vysvětlováním. Co je to za chemikálie co lidi mění v monstra? Proč by něco takového někdo vytvořil? atd. Začátek je teda dost zrychlený, máte pocit, že je všechno hrozně rychlé a na nic pořádně není čas....ale od té chvíle kdy začínají žít v supermarketu je to z každou stránkou lepší a lepší, a dospělejší a dospělejší. Bavilo mě to moc číst. Deane mi zezačátku přišel takový průměrný, nezajímavý, ale pak jsem pochopila, že to byl asi záměr, protože to je prostě průměrný člověk, ani hrdina, ani pitomec něco mezi...a člověk se s ním dokáže ztotožnit. Ale nakonec i Deane mi přirostl k srdci, ikdyž je to pořád tak trochu nouma, ale už se z něho stává výraznější postava, a vlastně se mi líbí, jak bez řečí udělá to co je třeba, to jak s dětmi vaří a vlastně i všechny ty jeho neúspěchy jako neopětovaná láska k Astrid, to že je skupina nula, a občas se chová jako stalker. No je to prostě fajn kluk, a věřím tomu, že ho tahle zkušenost opravdu hodně posilní. Takže já být s nimi v tom supermarketu tak se s Deanem bavím určitě hodně a i bych mu věřila, je to skvělý týmový hráč.

Překvapilo mě jak tam vlastně Astrid byla málo, a vlastně mi to přišlo i cool, jelikož to bylo takové neočekávané stejně jako to její těhotenství. Takže ano, kniha má hned několik originálních nápadů a žije si svým vlastním životem a jen nekopíruje už zaběhlé věci v tomto žánru.

Co se týče ostatních postav - Sympatizovala jsem s Nikem, vlastně se mi ze všech kluků zamlouval určitě nejvíc. Dokážu si představit jak to pro něj všechno muselo být těžké, dělat nepopulární rozhodnutí, všechno promýšlet a o všechny se starat. Niko je prostě skvělá postava a u něho by mi bylo fakt líto, kdyby umřel. Ostatní kluci byli nakonec taky fajn, Jake je sice trošku slaboch a pitomec, ale není zase debil, takže je to ok....s B to už bylo horší, ale nakonec byl taky v pohodě. Líbila se mi tam ta linka s Josie, která je zezačátku nepoužitelná, ale potom se sebere... a jo Josie mám ráda, občas mi lezla na nervy, ale nakonec si myslím, že je to hodně rozumná a hodná holka. Alex byl na mě až moc velký génius, a malé děti byly roztomilé a otravné zároven.

Konec mě taky překvapil, a nutí mě to číst dál. Což se mi nelíbí, jelikož je doma nemám, nejsou ani v knihovně a s tou dostupností v obchodech je to teda na bodu mrazu. A přitom si myslím, že je škoda, že zrovna tahle série tak jako zanikla....aspon první díl má určitě co nabídnout, a na to, že se to celé odehrává jen v supermarketu tak mě to fakt moc bavilo číst, a to tam ani nemuseli řešit základní věci co v těhlech post apech řeší...jako nedostatek jídla a vody, ale i tak to bylo napsáno poutavě, že vás to prostě bavilo číst a měli jste pocit, že se tam pořád něco děje a je to důležité. Pokud i ostatní díly budou takové , tak budu sérii hodnotit určitě nadprůměrně, ale uvidíme. Myslím, že v dalším díle se autorka může pořádně vyřádit, tak uvidíme jak to dopadne.

poter
poter
16.11.2022 5 z 5

Knihu jsem původně koupila náctiletému synovi,toho nakonec nezaujala(nerad čte),ale jako milovnice všeho katastrofického jsem byla nadšená(i když zdaleka nejsem vhodná věková kategorie),přečteno za jeden den,stejně tak druhý díl a už se těším až mi přijde třetí


TeriLin1111
TeriLin1111
24.07.2022 3 z 5

Nápad hodně dobrý, ale jednu chvíli mi přišlo, že se nic nedělo a já se trochu nudila. Nevím jestli má cenu pouštět se do dalších dílů, takže prozatím to neplánuji.

JerryDexter
JerryDexter
15.05.2022 3 z 5

Z young adult literatury už jsem vyrostl, ale tohle mě kupodivu bavilo. Kniha je krátká, děj uhání kupředu. Přečteno za den. Jsem zvědavý, co přinese druhý díl.

Bakana
Bakana
10.02.2022 5 z 5

Pán much je určitě lepší a jde víc do hloubky, ale i tak neuvěřitelně čtivá knížka. Na cestování do autobusu, vlaku, nebo letadla naprosto super.

llenka8
llenka8
08.11.2020

Myslím, že pro náctileté je to moc fajn četba :)

Arev122
Arev122
06.08.2020 odpad!

Pohodový postkatastrofický román, příběh viděný očima teenagera - po katastrofě je uvězněna skupinka 14 dětí různého věku, výchovy,povahy a i náboženství v suprmarketu. Děj je plný zvratů a událostí a kniha nutí pokračovat ve čtení.

marina4088
marina4088
07.07.2020 4 z 5

Tohle bylo boží. Hodně akce, napětí, na tenhle žánr řekla bych že až nadprůměrné. Postavy byli středoškoláci a chovali se úměrně svému věku, nebyli to zadní nesmrtelní polobohové nebo tak něco. Zatím z nevysvětlených důvodu začínají propukat tragédie typu monstrózního krupobití, díky kterým zůstával partička 14 děti (ve věku od 5 do 18 let) zavřená v supermarketu. Na první díl je to pecka.

sgjoli
sgjoli
05.04.2020 4 z 5

Tak tohle mne dost bavilo. :-) Schválně nedávám plný počet hvězd, protože v koutku duše doufám, že další díly budou o chlup lepší a budu jim moci dát vyšší hodnocení.
Ale jinak jsem s knihou spokojená. V rámci žánru mi to přišlo rozhodně nadprůměrné a já dostala to, co jsem očekávala. Akce, napětí, spousta zvratů, je to velmi čtivé a návykové, má to švih a pořád se tu něco děje. Líbilo se mi, že i postavy se chovají úměrně svému věku. To, že jsou postavy v rozmanitém věkovém rozložení, tomu dodává na dynamice - o to víc, když hlavními hrdiny jsou děti, kde ty rozdíly v myšlení, chování a reakcích jsou podle mne nejmarkantnější. Jinak se chová osmileté děcko a jinak puberťák, který je v posledním ročníku střední školy.
Velmi, velmi slušné apokalyptické čtení! Hodně mne baví i to, že úplně přesně do detailů nevíme, jak k těm apokalyptickým událostem došlo - dozvídáme se to jen kusovitě, v náznacích. Knize to dodává určitý punc tajemnosti a postavy to rozhodně nenechává klidné. Ta atmosféra strachu je tu vcelku hmatatelná.
Tohle mne dost baví. Skoro je mi až líto, že jsem tohle nečetla v mladším věku. Kniha je jakožto young adult určena pro mladší publikum. Být tak o 10-15 let mladší, určitě bych z toho byla ještě nadšenější než teď.

Gilnien
Gilnien
14.11.2019 4 z 5

Dobrá kniha, ale nebudu úplně cílová skupina. Občas mě vadila různá klišé, kterým bych věřila, kdyby mi bylo ještě náct.

WeirdoAnne
WeirdoAnne
31.08.2019 5 z 5

Série se super dějem, těším se, až si přečtu další díl. :)

Usměváček
Usměváček
29.05.2019 3 z 5

Docela dobrá. Končí to zajímavě. Těším se až si přečtu celou sérii. Zajímá mě jak moc to má autorka promyšlený :)

Eliška1235
Eliška1235
20.02.2019

Spíš než první díl se mi víc líbil ten druhý.

oblakaknih
oblakaknih
12.02.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Úžasný a napínavý příběh.

Veronika33
Veronika33
06.12.2018 4 z 5

Kniha ma neskutočne bavila, jedna s prvých postapo čo som čítala. Dej pútavý, prostredie veľmi zaujímavé. Určite odporúčam.

Janaves
Janaves
04.11.2018 4 z 5

Za mě super!

hellena1523
hellena1523
06.09.2018 3 z 5

Sci-fi není zrovna můj žánr, ale tenhle titul mě lákal už delší dobu. Zhltla jsem za den - sedlo mi to do nálady - a byla jsem dost spokojená. Pro náctileté čtenáře ideální. Pro ty dospělejší doporučuji jako oddechovku.
Postavy byly, pravda, trošku ploché, ale to se dá odpustit. Jinak oceňuji čtivost, vyrovnané kapitoly a snad i to, že děj/dopad plynu na postavy nebyl překombinovaný.

Eyghon
Eyghon
21.08.2018 3 z 5

Nechal jsem se zlákat názvem a zařazením do sekce "Horor a sci-fi". Po přečtení můžu říct, že "Monument" je název obce, ve které se to celé odehrává a v ději se to objeví asi 2x (kdyby se to v češtině jmenovalo Otaslavice 14, tak by to vyšlo nastejno). Takže název je zavádějící. Jinak příběh není ani sci-fi ani horor - spíš je to YA příběh. Rádoby horový děj se vyskytne tak na jedné stránce :(. Skoro celé je to o vztazích ve skupině 14 dětí (od 5 do cca 18 let), které jsou zavřené v supermarketu. Ale abych pořád jenom nekritizoval - zase tak úplně nudné to není.
Jak pode mnou uvádí "barbiegirl" - "Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla", tak můžu jenom podotknout, že v celé knize se nevyskytuje jediný! fantazy prvek. Opravdu ani jeden :)

_Peprmintka_
_Peprmintka_
02.01.2018 3 z 5

Já na těchhle knihách prostě nesnesu jednu věc. Když katastrofa slouží jen jako prostředek k odstartování děje a dál vše jede na vztazích. To je přesně tento případ. Opřít se trochu víc do té vědecké stránky katastrofy a dotáhnout nevysvětlené mezery a smazat otázníky cojakaproč, vrněla bych spokojeností. Takhle... další příjemná jednohubka na jedno odpoledne, hlavně nad tím moc nepřemýšlet. Další prosím.

Mark.
Mark.
29.12.2017 4 z 5

Námětem, podáním děje a psychologií postav mi kniha připomínala díla Kinga (Mlha). V zápletkách ničeho nebylo příliš, ale i když jsou hlavními postavami děti, tak bych neřekla, že je to pro ně vhodné čtení.
Značně jsem postavám kecala do toho, co mají a nemají dělat. Knihu jsem si užila.
Jen jsem nepostřehla, jakou či s čím má spojitost název knihy.

barbiegirl
barbiegirl
08.12.2017 5 z 5

Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla! LOVE IT! Hrozně moc si přeji filmové zpracování

Sarah11
Sarah11
11.08.2017 4 z 5

Příběh byl spíše zaměřen na psychologii a vztahy mezi dětmi než na katastrofu kolem nich, nicméně musím uznat, že i tak mě to vážně bavilo. Měla jsem trochu strach, že vzhledem k počtu postav budu mít problém s jejich rozpoznáním, což bývá u podobných knih kamenem úrazu, ale každá postava byla osobitá a měla svou charakteristickou povahu, takže už se po pár stránkách perfektně orientujete. Pár věcí mi tu sice nesedělo, třeba že by rodiče jen tak někam odletěli bez dětí nebo že by byli všichni přes to všechno, co se jim přihodilo, tak vyrovnaní (i když si myslím, že u těch menších dětí to reálné je), ale jinak je to skvělá odpočinková četba a je škoda, že se nedostala do povědomí více lidí, protože by si to podle mého názoru určitě zasloužila. Těším se na další díly.

Lexa123
Lexa123
30.07.2017 3 z 5

Knížka se mi líbila v tom že není jako ostatní příběhy. Ještě nikdy jsem neviděla ani nečetla podobný příběh takže mě to dost bavilo. Jen doufám že se jim v tom autobuse ani v tom obchodě nic nestane.

trudoš
trudoš
20.07.2017 2 z 5

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery - tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

sweettest
sweettest
18.07.2017 5 z 5

Chytne a nepustí... moc jsem nečekala a bylo to velmi příjemné překvapení!

Kris@
Kris@
11.07.2017 2 z 5

Nepřesvědčivé, ale docela čtivé.

michaela669
michaela669
11.07.2017 4 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila, i když je podle mě trošku jednodušeji napsaná. Okamžitě jsem si zamilovala Deana a Alexe. Z prvu jsem měla ve všech dětech zmatek, ale to se po chvíli urovnalo. Trošku nereálný mi přišel všechen ten "klid" kolem celé situace. Myslím, že kdybych se ocitla já v této situaci, nejspíš bych nezachovala tak klidnou hlavu jako všechny děti v knize. Kniha je to velmi čtivá, příběh a nápad je to zajímavý. Už čtu druhý díl a musím přiznat, že se těším, jak to nakonec celé dopadne.

Princezna22
Princezna22
28.03.2017 4 z 5

Přečteno za jeden večer,během par hodin. Kniha me strašně překvapila. Dej byl strhující, se začátku,jak se vše rozjelo hltala jsem stránku po stránce a chtěla víc a víc.. Představa tohohle v reálu by asi jistě dopadla možná o trošku více tragicky.Příběh je to poměrně čtivý,zajímavý a místy napínavý. Hodnotila bych plným počtem hvězd,ale nechávám si v záloze pro další díly. Uvidíme,jak příběh se bude dál rozvíjet... Pokud to bude ve stejném duchu jako tento díl nebude problém tuto sérii zařadit mezi mé oblíbené. Doporučuju

topeti
topeti
22.03.2017 5 z 5

Ač už davno nepatřím do věkové kategorie náctiletých, příběh se mi líbil. Vzhledem k naprosto nestandardní situaci v niz se ocitli, oceňují především "uvěřitelné" chování všech děti, mladších i starších. Těším se na pokračování.

buldozer5
buldozer5
25.01.2017 5 z 5

Nemám nic, co bych téhle knížce vytkl.

AbigailM.M.
AbigailM.M.
05.01.2017 5 z 5

Čtivá, úžasná kniha. A dobrý nápad. Jsem ráda, že jsem ji přečetla =)

warca
warca
29.12.2016 5 z 5

Kniha byla opravdu čtivá a naprosto mě pohltila. Rozhodně doporučuji :)

Attia
Attia
04.12.2016 5 z 5

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

Ruxandra
Ruxandra
30.11.2016 4 z 5

​Asi první kniha v tomto žánru, u které jsem cítila, že už jsem na ní "moc stará" a postavy mi nebyly příliš blízké. Nicméně postupně jsem si k nim nějak našla cestu a na konci knihy už mě i zajímal jejich další osud. Do dalších dílů se asi pustím, ale jen proto, že jsem zvědavá. Jsou lepší knihy v post apokalyptickém žánru, ale s přihlédnutím, pro jakou věkovou kategorii je toto psané, zvedám hodnocení :)

lucie.8
lucie.8
11.11.2016 4 z 5

Velice čtivá kniha s poutavým příběhem, která Vás chytne a nepustí. Bylo zajímavé sledovat, jak se starší děti musí postupně stát dospělými, aby se postarali o sebe a ty mladší. Kniha je asi určená pro teenagery, ale i tak se mi líbila.

bagel
bagel
20.10.2016 4 z 5

Toto je žánr, který čtu velmi málo, takže nemám moc s čím porovnat. Možná i proto se mně to dost líbilo a určitě budu pokračovat dalšími díly.

Horbet
Horbet
05.10.2016 4 z 5

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima náctiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Shinju
Shinju
20.09.2016 3 z 5

Knížka nebyla špatná, byla místy i celkem zajímavá a napínavá, ale je to takový knižní průměr. Tedy nenadchne, ale ani nezklame. :)

Barbarka_CZ
Barbarka_CZ
26.08.2016 3 z 5

Trochu jsem se toho bála, přece jen parta děcek a středoškoláků coby hlavních hrdinů je trochu jinde než já. Ale je to psané dobře. Jednoduše, ale čtivě. Jen mi tam nesedí, že by ty mrňata byla tak šikovná a i pár dalších věcí je zvláštních (např. že vojenská vzdušná obrana by vyráběla chemické zbraně). Dávám 3*, jsou to poctivé, pozitivní tři.

PetraBery
PetraBery
05.08.2016 4 z 5

Postkatastrofická, povedená kniha o mládeži zavřené v obchodním centru v době katastrofy na zemi... Co určitě vyzdvihnu je změna a vývoj dětí během knihy, jak byly schopné fungovat. Dean byla dle mého celkem dobrá volba na hlavního hrdinu, ostatní se mi líbili někteří více, někteří méně. Už se chystám na další díl, jsem zvědavá, jakým směrem se bude kniha vyvíjet.

Štítky knihy

děti USA (Spojené státy americké) studenti postapokalyptické romány

Autorovy další knížky

Emmy Laybourne
americká, 1971
2013  83%Monument 14
2013  86%Nebe v plamenech
2014  83%Cesta pustinou

Kniha Monument 14 je v

Právě čtených3x
Přečtených650x
Čtenářské výzvě75x
Doporučených46x
Knihotéce278x
Chystám se číst315x
Chci si koupit80x
dalších seznamech12x