Odveta

Poslední test je ten nejnebezpečnější! Závěrečný díl bestsellerové série. Vítěz bere vše! Svaz národů se ocitá na pokraji občanské války. Povstalci intrikují proti kruté a vychytralé vládě. Nadaná studentka Cia Valeová, která přežila testování, je odhodlaná pustit se do boje. Sama to však nezvládne. Toto je příležitost chopit se vedení, na které Cia dosud jen cvičila – ale koho má vlastně vést? Tváří v tvář nebezpečí a podvodům musí Cia riskovat životy těch, které má ráda a vsadit vše na loajalitu svých smrtelně nebezpečných spolužáků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349012/univerzita-vyjimecnych-3-odveta-WrI-349012.jpg 3.6309

Univerzita výjimečných / Univerzita výnimočných 3.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

Graduation Day, 2014

Kniha Odveta

1v8na
22. listopadu

Příběh byl čtivý, ovšem tentokrát mi nepřišel tak propracovaný. Přišlo mi to všechno uspěchané, překombinované, přeintrikované.
Chyběl mi v tomto příběhu gryf a spád.
Najednou mi přijde, že výsledkem a řešením všeho je smrt.
Vše se událo za hrozné krátký časový interval.
Konec byl velmi otevřený.

ydnac

Líbilo se mi to:-). K Hunger Games bych to nepřirovnávala ty jsou jiný level, ale rozhodně to mělo svůj příběh, svoje postavy, kterým jsem fandila:-) Přečetla jsem celou sérii a myslím, že rozhodně neurazí :-) a stojí za přečtení.

kapr

Paradoxní YA post-apo, navíc už brzy po začátku, a pak už prakticky nepřetržitě až do konce třetí knihy velmi kruté. Přesto první z knih možná nedáte z ruky, dokud ji nedočtete. Rozlišuje se zde dobro a zlo, a připravuje na situace ve kterých můžete od každého očekávat cokoliv. Učí nás, poněkud paradoxně, že výjimečně může být dobré spojit se i s tím, kdo se nás pokusil kdysi zabít. Je jedno, zda se příběh odehrává v minulosti, nebo v budoucnosti, na planetě X, nebo ve vašem paneláku, vesnici, rodině. Učí nás rozhodovat se v krajních situacích, být připraven postavit se čelem v kterémkoliv okamžiku. Kniha formou drsné pohádky připravuje a připomíná, že je dobré a správné i tehdy být férový, tak jak nás učili naši dobří rodiče. Připomíná, že je dobré naučit se rozlišovat podstatné od toho co jenom dobře vypadá, ale v boji je přítěží, která vás o život může třeba i připravit. První kniha stojí za přečtení, byť to určitě není můj vkus, číst druhou pokládám v podstatě za zbytečné. Přesto je zde stále rušno, nudit se nebudete. I v polovině třetí knihy je to stále velmi čtivé, ale s každou stránkou začínám stále více pochybovat o koncepci této série. Dočetl jsem do konce. Přineslo mi to hlavně zklamání. Dějové a čtivé to je, ale je asi opravdu zbytečné číst všechny tři knihy. Krev odkapává z každé stránky. Nic pro mne. Zlaté detektivky, ve kterých pravidelně bývá jen jedna mrtvola. YA to přitáhne, ale nezdá se mi to. Trpím pocitem, že v poslední čtvrtině třetí knihy, kterou jsem už četl s mírným odporem a proto i velice rychle, jsem některé situace tak úplně nepochopil, ale upřímně, opravdu nemám chuť číst ji znova. Pociťuji to mezi 2 a 3. Závěrečné hodnocení. Plusy za připravenost a pohotovost v jakékoliv situaci, stejně jako za rozlišování podstatného od zbytečného. Mínusy pak za snahu to dokumentovat nekonečným počtem obětí. Konečným rozhodnutím je proto nakonec 2!
A ještě, jsem milovníkem klasické sci-fi. Post-apo opravdu nemusím. Nicméně první díl zvláště v samotném počátku nabízel bohaté možnosti, na kterých bylo možné stavět, druhý je snad všechny prošustroval, a třetím autorka nasadila svému dílu prostě jen korunu.
A ještě, HG jsem nečetl, nečtu, a nikdy číst nebudu, ani kdyby mi za to někdo platil. Lidský život je na cokoliv co by této sérii mohlo být jen vzdáleně podobné prostě příliš krátký.
V knihovně mne zaujala zřejmě obálka, a tak došlo z mé strany k záměně žánru.
Nikdy více!

kindlova42

I třetí díl se mi dějově líbil. Mělo to spád a kniha velmi rychle ubíhala. Hlavní hrdinka je postavena do pozice, kdy není možné se rozhodnout správně, ať udělá cokoliv. Jakékoliv rozhodnutí sebou nese závažné důsledky.
Získala jsem odpovědi na skoro všechny svoje otázky, které ve mně vyvolaly předešlé díly.
Ovšem musím ubrat jednu hvězdičku za konec celé triologie, který nebyl naprosté zklamání, ale bohužel jak už je trendem u většiny knížek, byl dle mého názoru uspěchaný.
Celý příběh i konec třetího dílu v sobě má potenciál na další pokračování z tohoto knižního světa :)

Knihomolka97

Po předchozích dílech jsem trochu zklamaná. Začátek zdlouhavější, ale když jsem se začetla, nemohla jsem knihu odložit, chtěla jsem vědět, jak to skončí. Bohužel částí, kdy se nic moc nedělo, tam bylo víc.
Tomas dostal více prostoru, za což jsem ráda. Konečně aspoň trochu ukázal, co v něm je a hlavně bylo vidět, že Ciu opravdu miluje.
Při jedné smutné scéně mi i slza ukápla. Samotný závěr byl docela překvapivý, svým způsobem otevřený, takže si ještě nějaké věci můžu domyslet sama. 3,5*

venacava

Nevěřím, že by Tomas byl toho všeho schopny.. Jeho činy mi nesedí k tomu jak je popisován očima Cii.
Takový Raff je daleko reálnější.
Kniha.. Já nevím, líbila se mi (?) , ale něco ji už znatelně chybělo. Třetí díl série je nejslabší z trilogie. Stihli za týden tolik věcí, že mě ani dialog na konci nijak nepřekvapil.
Závěr je v podstatě otevřený.. Autorka kdykoliv může pokračovat v psaní dal, protože ačkoliv dosáhli jednoho cíle.. Je potřeba ten cíl udržet a udělat více změn.

midone

Nedočteno. Univerzita výjimečných zpočátku vypadala dost dobře. Dokazoval to hlavně první díl, kdy knížka byla hodně čtivá a skoro na každé stránce se něco stalo. Jenže už ten druhý díl byl naprosto o ničem. Od půlky druhého dílu jsem se modlila, abych knihu dočetla. Tak jsem si naivně myslela, že se 3. díl rozjede a bude to bomba už od prvních stránek. To jsem se hodně spletla, protože už po 30 stránkách, kdy se nic nestalo, jsem knihu vzala a přečetla si posledních 20 stránek. A pozor teď to přijde. Já všemu rozuměla. I bez celého třetího dílu jsem ke konci série neměla žádné otázky. I sama autorka potvrdila, že nevěděla o čem psát, věděla jen o čem bude konec a začátek a to mezitím nazvala ve svém rozhovoru jako "černá propast ničeho", s čímž opravdu souhlasím.

Ailee

Příběh, který ukazuje, že nic není ani bílé ani šedé. Že je někdy potřeba udělat něco špatného pro větší dobro. Občas mi to přišlo nedotažené, ale myslím, že jednou se k příběhu zase vrátím. Četlo se to rychle.

Třpytný dvůr
Třpytný dvůr