Samira Samira komentáře u knih

Vaříme expres Vaříme expres Nigella Lawson

Koho by nenalákala velmi sympatická Nigella a možnost vařit express a zároveň kvalitně a originálně?
Na Nigellinu další knihu jsem se velmi těšila a rozhodně nabízí velmi originální, výborné recepty, za rychle připravené bych je však ani v nejmenším neoznačila. Jde však především o problém samotných ingrediencí. V Anglie je jistě seženete bez velkých problémů, zde je buď musíte něčím nahradit a nebo ingredience nelehce sehnat, případně počítat s prodlouženým časem při jejich zpracování, neboť Nigella pracuje i s napůl předpřipravenými ingrediencemi, které u nás k dostání nejsou.
Rozhodně však zkusím prozkoumat i další její kuchařské počiny.

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Povedená obálka a sama propagace knihy láká na fenomén a jednu z nejúspěšnějších young adult knih poslední doby. Kniha mne bavila to ano, ale zatím jsem jí tak docela nepropadla. Důvodů může být více - první - s hrdiny se seznamujeme v poměrně nízkém věku, hrdince je 16 let, někdy jsem musím říci doslova kroutila hlavou a říkala si to všechno nemůže být jen věkem.
Za druhé - nepravděpodobností jednání hrdinů. Místy byli opravdu nepřirozeně napsaní, lépe to nedovedu vyjádřit.
Za třetí - konec, který prostě naštve. Je však je přípravou na díl následují a hlavně na obrovský skok v čase.
Časový skok musím na sérii pochválit a opravdu mě velmi zajímá, kam se naši hrdinové za dva roky posunou, nevylučuji, že příště fenoménu podlehnu, protože potenciál příběh i postavy jednoznačně mají!

19.07.2017 4 z 5

Andělský podíl Andělský podíl J. R. Ward (p)

Andělský podíl se vydal malinko jiným směrem, než který jsem po prvním díle předpokládala. Neříkám, že mě zklamal, to ani v nejmenším, ale předvedl odvrácenou stranu všech postav, děj se ani trošku nerozuzlil a finanční krizi a jejím důsledkům, bylo věnováno více prostoru, než detektivní zápletce.
Vše, na co se celou dobu těším, se tak vlastně odehraje až příště.
Na závěr si však ještě počkáme, takže skoro doporučuji číst až s výhledem na další díl.
Jinak stále velmi dobré čtení!

S úsměvem S úsměvem Jiří Žáček

Překrásná pocta velikánovi s výjimečným talentem a ještě větším srdcem.
Její drobný formát a pečlivý výběr z ní dělá kousek, který opravdu v kratičké chvíli vykouzlí úsměv. Celkové vyznění, je však vhodnější spíše pro dospělé čtenáře.
Ač je útlá, výběr obsahuje velké množství mých vlastních favoritů.
Ale ruku na srdce každý Bornův počin je dokonalý a okamžitě přiroste k srdci, alespoň tomu mému vždy bude otevírat světy, prozařovat všední dny a dělat z nich nevšední.

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Vydání každé autorčiny knihy je pomyslným svátkem, Colleen prostě špatně psát neumí a vždy přijde s něčím, co vás nenechá spát, vše doplní nevídanou poetikou a nezpochybnitelnou bravurou.
Kniha Možná jednou se stane jedinečnou již od první strany, neboť je doplněna vlastním originálním soundtrackem, který knihu nevšedním způsobem posouvá dál a výš a je jejím specifickým hlasem.
Jako obvykle svým hrdinům naložila tolik až se zastavovalo srdce.
Místy bylo emocí opravdu hodně, až jsem si říkala zda to bylo nutné, ale nebudu lhát prožívala jsem jich přemíru i proto, že byla třetí hodina ranní a já stále četla, jinak to ani nešlo.
Výjimečně vyprávěná kniha, ojedinělý, drsný, přesto něžný příběh, ke kterému se budu nejednou vracet.
A vyhlížet autorčin další skvost.
Úžasná a krásně zpracovaná kniha,
doporučuji!

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Skvělá, doslova láska na první pohled a to nejen kvůli naprosto úchvatné obálce.
Kniha začíná nenápadně a říkáte si jestli popsaný fantasy svět nebude malý a způsob vyprávění pouze citově dívčí. Rozjezd je pravda nenápadný, ale nevyplatí se polevit v ostražitosti a čtení mezi řádky je absolutní nutností. I tak přijde veliký šok a přehodnocení celého příběhu.
Od pomyslného zvratu je pak kniha všechno jen ne dětská. Hrdiny milujete, nenávidíte, obdivuje jejich vývoj a přerody, odvahu, žasnete nad poměry a zbabělostmi a hlavně je vám jasné, že jde pouze o velice zdařilý úvod a tento svět je všechno jen ne malý, jednoduchý a jednoznačný.
Vůbec netuším, co bude následovat, autorka byla hodně tahů přede mnou a to se mi moc nestává, o to větší bylo a je mé nadšení.
A konec ...infarkt, kde mám další díl, když ho tak nutně potřebuji.

Opravdu výborné, doporučuji!

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Bočkova Aristokratka již od počátku baví a ani třetí díl není výjimkou, tedy alespoň pro mne. Trošku jsem se bála, že nepřinese nic nového, ale opak je pravdou a tahle série mi doufám zpříjemní ještě mnoho večerů, protože neztrácí dech.
Tetička Nora rozvířila vody, Marie dospěla a dostala více prostoru, stejně jako kníže...
Aristokratka je na koni a doufám, že nám autor brzy dopřeje pokračování.
Budu na ni myslet vždy, když vyrazíme "muflonit".

24.06.2017 5 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Výjimečně čtivé, nevýchovné a svěží. Úplně vidím, jak bych si ji dříve užila. I teď jsem knihu přečetla v rekordním čase. Závěrečný směr knihy však přinesl otázky, zaprvé jsme teprve na počátku, protože ač první díl obsahoval nespočty dějů viděných očima tří hrdinek a velmi umně pracoval s flashbacky, tak daleko se nedostal a mnohé je třeba odhalit a vyřešit.
Za druhé - tento bod zatím vnímám spíše negativně. Jak se autorkám podaří pracovat s vloženým nadpřirozenem, upřímně doufám, že nedostane větší prostor.
Třetím bodem je pak nejednoznačnost všech postav, které naopak vnímám velmi pozitivně, tady není nikdo úplně zlý nebo hodný, ani naše hrdinky nejsou zdaleka žádné květinky.
V každém případě se velmi těším, kam nás následující díl zavede, už aby byl!

24.06.2017 4 z 5

Plamen v nás Plamen v nás J. Lynn (p)

Série Wait For You ani po sedmi dílech neztratila nic se své šťávy a klidně by mohla pokračovat stále dál. Že je autorka úžasná není třeba zmiňovat, je to prostě fakt. A ač jsou na knihu reakce rozporuplné, mě právě svou jinakostí a vývojem bez zbytečných někdy trošku násilně vložených dramat, velmi oslovila. Stejně jako intimita, chemie mezi hlavní dvojicí a oni samotní.
Velikým bonusem je pak časový posun v ději, díky kterému se můžeme podívat jak se daří po letech našim oblíbencům z knih předchozích.
Jen konec byl mírným zklamáním, dvojice si zasloužila ještě nějakou tu stranu navíc.
I tak skvělé čtení, doporučuji!

24.06.2017 5 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Výborná žánrová kniha, na kterou jsem se velmi těšila a ani v nejmenším nezklamala.
Ano je to středoškolská tématika se všemi těmi intrikami a problémy, ale perfektně napsaná a hlavně se skvělými postavami, která jsem hodně nerada opouštěla.
Hned bych se zakousla do dalšího autorčina kousku, protože to bylo přesně to odpočinkové, přesto tak důvěrně známé a milé čtení, které nemůže, než člověku udělat dobře.

17.06.2017 5 z 5

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Nesbův styl je mi blízký, ať napíše cokoli, takže jsem i zde byla spokojena. Úvod do této vskutku bizardní moderní pohádky se zdařil a mě moc zajímá, kam nás zavede příště.
Musím, ale připustit, že nevím, jestli bych ho stejně ocenila jako dítě. Celkově bych řekla, že samotný příběh, ale i specifické zpracování nebude sedět každému.
Jsem však teprve napočátku a věřím, že příběh ještě rozkvete:).

17.06.2017 4 z 5

Ďábel vchází do dveří Ďábel vchází do dveří Mike Carey

Lucifer a je jiný a velmi obtížně by čtenář hledal počin podobný. Jednoznačně nejde o čtení jednoduché, přímočaré a všední. Naopak nejasnosti, náznaky, mnohé děje, odkazy a specifická kresba vás mnohdy nutí přemýšlet, co že to držíte v ruce a jaký vlastně Lucifer je.
Jak samotný název napovídá, ďábel teprve vchází a téměř vše zůstalo nezodpovězeno.
Jsem moc zvědavá, jaký směr naberou další jistě neméně originální díly!

17.06.2017 4 z 5

Božský Božský Christina Lauren

Velice pěkný poslední díl této celkově hodně povedené série respektive sérií. Na počátku jsem se obávala, že si tentokrát autorky doslova vylámou zuby na předvídatelné a na první pohled dosti vynucené zápletce, ta se však v druhé třetině krásně rozvine a dvojice je naopak příjemná a jiskřící nad očekávání.
Závěr tak trošku klasicky v lehce zpátečnickém duchu, ale krásný bonus, který obstarají všechny postavy ze série Božský, dá pomyslnou třešničku a mohl být klidně mnohem delší.
Škoda těch poměrně výrazných časových chyb, které vznikly bůh ví jak, tedy zda je na vině špatný překlad či jsou i v originále. V každém případě jsem se zapotila a nakonec si udělala jakousi představa s pomocí minulých dílů.

Jinak však určitě stojí za to, a už teď doufám v nějakou jejich další knihu!

12.06.2017 5 z 5

Bez pravidel Bez pravidel Lauren Weisberger

Autorčiny knihy jsou u nás prezentovány jako především knihy romantické, vždy s odkazem na sladký filmový přepis Ďábel nosí Pradu. Kdo romantiku čeká bude však zklamán, její knihy jsou především o pracovní a osobní realizaci, se všemi jejími úskalími a jen tak mimochodem a opravdu pouze okrajově se do té zajímavé směsice připlete láska.
Tenisové prostředí a jeho odvrácená, ale i světlá strana.
Příjemné čtení, ve kterém jsem ocenila, že se autorka příliš nepouštěla do popisů jednotlivých zápasů, to by se podařilo na knižních stranách jen málokomu.
Stojí za přečtení!

12.06.2017 4 z 5

Růže pro Charlotte Růže pro Charlotte Elizabeth Craft

Kniha lákající krásnou obálkou byla docela jiná, než jsem čekala a také tentokrát výrazně dívčí.
Mám ráda podobné náměty, takže jsem se hodně těšila a začátek se vyvíjel opravdu slibně. Pak bohužel přišly romantické pasáže, jednotlivě by byly v pořádku, ale dohromady - nechybělo absolutně nic z klasických romantických motivů, použitých už tisíckrát a působilo to nereálně a nepřirozeně. Vadila mi také malá charaktestika postav, ale o hledání vlastně tenhle příběh je, takže barvy až po zkušenostech získá.
Veliká škoda chybějícího bonusu, krásný konec si ho zasloužil. Za mne 3,5.

30.05.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Harry Hole je už dlouho žízní, která nemůže být nikdy docela uhašena, naopak máte jen mnohem větší chuť číst dál. Navíc jednoznačně platí čím starší tím lepší a dohromady ochutnáte pracovanou dokonalost, která rozhodně není jen odpovědí na obrovské tržby!

Miluji jeho příběhy i jeho samotného a tak jsem se musím říci bála, že autor hrdinu podle názvu pošle do míst, která bych mu nepřála, ale je vidět, že ho zbožňuje stejně jako věrní fanoušci, proto šlo naopak o absolutní lahůdku.

Od skvělého příběhu, využití jednotlivých barevných charakterů, místy hodně temné atmosféry až po inteligenci a výraznou poetiku. Nesbo předvedl neuvěřitelnou formu a mně už je teď líto, že nemůžu číst dál, protože tahle série má ještě hodně co říci.

Závidím těm, kteří ji mají před sebou, hned bych znovu podlehla.
Za mne jedno velké doporučení!

28.05.2017 5 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Skvělá a ještě jednou skvělá!!! Autorka již v předchozí sérii dokázala, že prostě umí, takže její další kniha byla jasnou volbou. Očekávání jsem měla vysoká, přesto jsem nic podobného nečekala a musím říci, že jsem se velice rychle zamilovala.
Ač je tentokrát prostředí ze sfér, do kterých většina z nás nezavítá, zachovává si zdravý rozum a jako obvykle si na nic nehraje.
Hrdinka to nemá v životě lehké, ale je prostě obdivuhodná, třeskutě vtipná a výjimečná. Stejně jako její doslova pohádkové protějšky, hlavně ten jeden a pořádně záludné temné charaktery, které hned nevyjeví všechny barvy.
Příběh si mě získal tak, že jsem skoro nedýchala a na konci hodně litovala, že nemám pokračování po ruce. Nezbývá než vyhlížet a těšit se!
Výrazně povedená žánrová kniha, kterou mohou jen a jen doporučit!

25.05.2017 5 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Selekce, byla a bude pouze jedna. Přesto se mi i pokračování líbilo. Eadlyn byla v Koruně výrazně sympatičtější a vyzrálejší, což považuji za veliké plus.
Mínusem jsou stále mé nejoblíbenější postavy z původní Selekce, které jsem si prostě dospělé představovala jinak, ale naštěstí už i místy k poznání byli.
Děj byl zajímavý, hodně politický a místy nereálně naivní. Ale jako v díle prvním vše vylepšili muži. Prostoru bych jim však dala klidně mnohem, mnohem více. Stejně jako romantice.
Jinak jsem však s výběrem Eadlyn maximálně spokojená, volila bych stejně :).
Škoda chybějícího epilogu a vůbec jakéhokoli bonusu. Závěr byl zbytečně zrychlený.
Celkově však moc příjemné čtení!

20.05.2017 4 z 5

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Skvělý a také hodně jiný knižní kousek. Na počátku jsem říkala, tak tito hrdinové si mě nezískají. Byli tak neuvěřitelně strojení, nezralí, tápající a naivní...
Ale všechno byl jen účel a postupné dozrávání přes veliké chyby do knihy magicky vtahovalo. Trnula jsem a měla jsem hned několik připravených katastrofických zakončení.
Konec byl však výrazným a za mne velmi milým překvapením. Tahle kniha ukazuje na jiný druh lásky, činy a jejich důsledky a především je příběhem o hledání sebe sama.
Žádné lehké čtení, přesto výborné.

20.05.2017 5 z 5

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Úžasné! U nás poměrně zapadlá, přesto naprosto skvělá fantasy, kterou stojí za to vyzvidnout. Příjemné je nejen pražské prostředí, ale zcela originální svět, který nemůžeme nalézt nikde jinde. A charaktery, které vám nedají spát. Nic není jen černé nebo bíle a o překvapení nebude nouze.
Dcera je prvním dílem trilogie, která v zahraničí lámala rekordy, u nás zatím vyšly díly pouze dva. Třetí by však konečně měl v češtině spatřit světlo světa. Dal se zatím sehnat pouze v angličtině, ale povím vám nic pro začátečníky. Poetika, krásné obraty i složitosti, které knihu zdobí, jsou v angličtině oříškem.

Kniha se dá pouze doporučit a rozhodně nejde o čtení jen pro mladší a dívky, naopak!

20.05.2017 5 z 5