Oko za oko

Velké holky nepláčou, ale vezmou svůj osud pevně do rukou. Ostrov Jar není jen idylické místo na dovolenou, ale to vědí pouze ti, co na něm žijí. Kat, Mary a Lillia chodí na střední školu, ale to je asi to jediné, co mají společného. Tedy kromě touhy pomstít se. Pomstít se těm, kteří je šikanovali, vysmívali se jim a udělali jim ze života peklo. Špatné věci se totiž stávají i hodným holkám. Ale i hodné holky se umějí bránit. A tyhle tři dohromady? Jsou schopné čehokoli…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323370/oko-za-oko-x5H-323370.jpg 3.9165

Oko za oko (1.)

Burn for Burn (2012)

Literatura světová, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

Nikkaa

Myslím že to byla fajn knížka.. přečtu si rozhodně zbytek dílů.... někdo to haní já budu spokojená...takové knihy mám ráda

whiolet

Skvělá kniha na odreagování. Postavy sympatické,děj vtipný a svižný. Tohle mě bavilo a chystám se přečíst i pokračování.

lucygreen

Trochu delší rozjezd, ale pak mě to moc bavilo. (Na začátku trochu problém se zorientovat mezi hlavními postavami :)... ). Přečteno v pohodě za tři dny.

KaileyBlot

Knížka mě bavila, byla správně šílená a maličko přehnaná, ale četlo se to pěkně. A fakt nedokážu říct, která z hlavních hrdinek mi byla nejsympatičtější. Spíš bych řekla žádná z nich, ale myslím, že se to časem změní. Autorky knihu pěkně napsali a vymysleli originální zápletky. Jsem zvědavá, co přinese pokračování.

Kačkaknihomol

(může a taky nemusí obsahovat spoilery)
Dala jsem autorce ještě jednu šanci, s očekáváním, že se z toho vyklube něco lepšího než první díl oné sladké trilogie. Taky jsem doufala, že příběh bude temnější a takový nehezký. No, s recenzemi, které mi tyhle prvky slibovaly moc nesouhlasím.
Upřímně nechápu, proč je na obálce napsané jméno "Siobhan Vivian", protože já cítím z každé věty a každým coulem Jennin táhnoucí se styl. Kdoví, třeba to Siobhan Jenny jen diktovala a vymýšlela příběh, i když není nějak složitý, a Jenny by si ho z toho prstu vycucat dokázala. Jinak, já styl autorky moc nemusím, je táhnoucí a absolutně "nevcucující do děje". Takže o nějaké čtivosti nehodlám diskutovat.
Šikana. V podobě klukovi obtěžující mladší sestru, kamarádky mrchy a ponižování a šikany. Šlo by to, kdyby to nebylo tak hrozně podané. Incident se sestrou je vlastně fake, (mimochodem, kdyby to autorky takhle nezametly pod koberec, měly by tu něco zajímavého) kamarádka mrcha by mohla být naservírovaná v mnohem větším měřítku, na konci je navíc tak nějak naznačeno "že ona je vlastně jen taky člověk, chudinka". A nakonec, šikana. Přiznám se, tyhle flashbacky Mary mě z celého příběhu bavily nejvíce. Občas trochu fádní, ale zajímavé. Na flasbacích mě ale naštval jejich závěr, respektive "proč toho kluka tolik nenávidím". Fajn bylo to hnusné, ponižující a tak, ale vzít si kvůli tomu život? Zbytečné, přitažené za vlasy.
Každý si snad mohl všimnout fantasy prvek vtěsnaný to příběhu. Na začátku asi jen na zkoušku, na konci rozhodně. Nebudu to tu rozmazávat, ale PANEBOŽE PROČ? To z toho chtěj udělat Rudou královnu?
Za mě se kvůli tomuhle výplodu bude Jenny Han smažit v plápolajícím ohni ještě hodně dlouhou. Tedy v Ohni a Plamenu, jak se rozhodla pojmenovat druhý díl.

Anonymní

Trochu volnější začátek, ale za mě super! Moc se mi to líbilo. :)

Veramark

Dobrá oddychovka. Pokud si chcete odpočinout od složitějších knížek, tato je dobrou volbou. U příběhu nemusíte nijak přemýšlet, hezky a rychle utíká. Samozřejmě nemůžete čekat spletitý promyšlený příběh. Je to trochu prvoplánovité a americky kýčovité, ale jak říkám, jako odpočinek poslouží dobře. Po pravdě jsem od toho víc nečekala, takže jsem v podstatě spokojená.

marci137

Pro mladistvé i pro mladé dospělé je kniha fajn. Asi si nedovedu představit číst ji v 50ti letech, ale teď klidně ano.
Přemýšlela jsem i o dalším dílu, nakonec jsem se spokojila prozatím s tímto... Uvidíme, třeba se k němu časem dostanu.

Lenas2412

Příběh se mi celkově líbil, i když holky samotné mi nijak zvláště sympatické nebyly, na příběhu to nic neměnilo. :)

monita333

Kniha mě zaujala už v době co vyšla, ale vzhledem k mému kilometrovému seznamu, jsem si ji hned nekoupila, ale i tak jsem ji na něj zařadila. A takhle jsem se cca před měsícem stavila v knihkupectví na obvyklé obhlídce a ještě jednou na ni narazila, a dokonce jsem se dozvěděla, že má další dva díly. Hlavou proběhla ta myšlenka "sakra, trochu jsem zaspala". Ale výhodu to má, aspoň nemusím čekat na pokračování. Tedy jen dokud nebudu mít peníze :D

Knihu jsem tedy ihned koupila, protože při čtení obsahu jsem na ni prostě "dostala chuť". Hlavně, protože téma šikana mi není zrovna cizí.
To byl důvod, proč jsem tolik sympatizovala s Mary. Prošla jsem si něčím hodně podobným jako ona. Až na to, že pro mě je pomsta bohužel nemožná :D
Samozřejmě, že Mary je trochu divná, ale i v tom dobrém smyslu. Kat je prostě typická rebelka a holka od rány, kterou zradila nejlepší kamarádka. A Lillia? Bohatá holka, která zažila také celkem traumatizující věc. O té ale bohužel v knize dál není zmínka. Třeba na to dojde v dalším díle. Co já vím?

Očekávala jsem prostě drama ze střední školy (ale nemyslím to jako narážku). Naopak mě tohle téma celkem baví. To jak autoři rozebírají psychiku jednotlivých postav mladých lidí.

Věděla jsem, že kniha je pomstě. A právě proto jsem se tak těšila až si ji přečtu. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne, když se tři úplně odlišné dívky spojí a vymyslí společně plán na pomstu těm, kteří jim ublížily. Každá je jiná. Každá zažila něco trochu jiného. A přesto se dokáží sehrát.

Teď už jen zbývá otevřít druhý díl a zjistit odpovědi na otázky jako: Jak to dopadne s Reevem? (i když by mi jeho smrt či nějaký trvalý následek zrovna nevadila - pro mě je to prostě kretén) Jak se bude řešit ta noc kdy se Lillia a Rennie vytratily z Alexova večírku? (teda jestli se to bude vůbec ještě řešit) Koho si Alex vybere? A hlavní otázka: Co se to děje s Mary? ...

lenkaBajza

Členění knihy a styl vypravění mi sedl,příjemně se kniha četla.
Z jej´iho zavěru sem však na rozpacích, nevadí,že byl konec jiný,než jaký "byl v plánu",ale mohl být více propracovaný a hlavní hrdinky se mohly více poučit.
Ale fajn nenáročné počtení.☺️☺️

annanas67

Už je to ňáký čas co jsme četla knížku od Jenny Han Všem klukům, které jsem milovala. Přála jsem si přečíst i tuhle, ale pak to ňák vyšumnělo a já se k ní nedostala. Až teď po době mi přistála v rukou a já se rozmýšlela zda ji číst? Přece jen už mě dívčí romány moc nebrali, neměla jsem žádná očekávání a možná i právě proto mě knížka tolik dostala. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, opravdu povedené. Ač mi ze začátku lezla Lillie, Cat i Mary, která se furt nedokázala vymáčknout na nervy, nakonec jsem si k nim cestu našla a oblíbila si je. Jen Nadia a její upřímná láska a oddanost své starší dokonalé sestře mi přijde zvláštní. Co nejdřív si určitě přečtu druhý díl a knihu moc doporučuji. Jen doufám že Mary nemá žádnou magickou schopnost, to by mě naštvalo, tohle je spíš reálný příběh a zatáhnout do toho fantasy by mě zklamalo.

Vikos

Skvělá skvělá a skvělá! Tahle knížka mě totálně pohltila a moc se mi líbila. Postavy jsou suprový! Nevím co dodat. :D

Sisinka05

Zajímavá kniha. Celkové hodnocení knihy se mi po celou dobu čtení pohupovalo mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale potom konci? Takovýhle konec jsem teda vážně nečekala.
Celá knížka je napsaná velice čtivě, stránky vám ubíhají, a vy si ani neuvědomíte, že jste na konci. Jedna z věcí, která mi ale trochu vadila, byl pomalý rozjezd. Vlastně celá půlka knížka je o tom, jak se dívky seznamují, a v té druhá půlce se už konečně začíná něco dít. Bojím se, že další díly budou stejně nudné, jako první půlka této knihy.
No uvidíme, do dalších dílů se chci stoprocentně pustit, protože jsem zvědavá jak se nakonec příběh vyvine, a jak se mi tahle série bude líbit
Hodnocení: Slabší 4*

Verasnížek
29.12.2017

Úžasný nápad :D

Litocha
21.12.2017

Napsáno to bylo poutavě, ale nějak mě na těchhle knížkách nebaví ta hysterie kolem amerického fotbalu / roztleskávaček / královen plesů - to fakt běžní američtí středoškoláci nemají jiné starosti?
Nejsympatičtější z trojlístku mi byla Lillia - i když já mít takovou "kamarádku" jako Rennie, dávno ji pošlu do háje nebo se budu chtít pomstít spíše jí. Některé věci byly matoucí - Alex, pomsta, která vyšuměla do ztracena, Mary a její schopnosti. A jedna z těch pomst byla pro mě teda dost přes čáru.
Pokud se mi ale dostane do ruky další díl, nejspíš si ho přečtu, hlavně abych zjistila, jak je to teda s tím Alexem...

P.S. Líbí se mi, že obálka koresponduje se vzhledem holek, to zdaleka nebývá pravidlem...

TimetoStyle
17.10.2017

Ze začátku jsem měla strašný problém se jmény, ale nakonec jsem se v nich už vyznala. Další povedená knížka od Jenny Han :-) Dávám *****

Pedruska01
16.10.2017

Kniha dokáže strhnout a upoutat, dobře se čte. Musím přiznat, že jsem ze začátku měla v děvčatech trochu zmatek, ale po pár kapitolách mi naštěstí bylo vše jasné. V Alexovi jsem se nedokázala vyznat, a to mi vlastně vydrželo až do konce knihy. Ke komu vlastně teda choval city? Lil nebo Kat? Co to vlastně rozjel mezi tím trojlístkem? Sice se mi to nepodařilo objasnit, ale oblíbila jsem si ho a bylo mi ho dost líto v průběhu pomsty, a to nebyl ani konec.
Nejvíc jsem si oblíbila čtení kapitol Lil - nejspíš proto, že byla v centru dění mezi všemi důležitými postavami - dozvěděla jsem se nejvíce informací. Nejhůř na to byla Mary. Lezlo to z ní jako z chlupaté deky, ale během toho jejího vyprávění jsem věřila, že v tom prohnilým Reevovi, někde hluboko uvnitř skutečně něco lidského je. No, snad.
Čekala jsem "reální příběh", ale jak je vidět, bude to nejspíš zahuštěný kapkou magie? Je to překvapení, které nikdo nečeká, dokud se k tomu nepročte, ale výrazně mi to nevadilo.
Skončilo to v takovém bodu, kdy čtenář chce okamžitě sáhnout po dalším pokračování. Jsem na to fakt moc zvědavá, kam je prvotní pomsta zavede.

Dakarianna
15.10.2017

Chtěla jsem si přečíst něco od Jenny Han, ale její kniha Všem klukům, které jsem milovala mě svou anotací moc nazaujala. Nicméně tato anotace ano, takže jsem se do knihy pustila a moc mě bavila. Je to příjemné, pohodové čtení a stránky vám ubíhají pod rukama. Co si budeme povídat, není to žádný literární zázrak, na to je to trochu jednoduché. Ale četlo se mi pěkně, jen ze začátku se mi holky trochu pletly.

Francesca14
17.09.2017

Dala bych spíš tak 3,5 hvězdy... Knížka se dobře četla a byla jsem docela zvědavá na konec, ale jinak mě knížka ničím moc nezaujala. Konec byl poměrně dobrý a jelikož není uzavřený, tak si asi přečtu i další díl. Jinak ale oddechovka, s dalšími americkými klišoidními prvky jako roztleskávačky a sportovci a podzimní ples, což jsou věci, které mě už začínají poměrně štvát.

Alethea_k
13.09.2017

Skvělá oddechovka. Děj sice není nikterak originální, ale vykreslení pocitů jako: zlost, beznaděj, touha po pomstě, strach a podobně, vám dá iluzi, že čtete nejlepší knihu na světě. Skvělá věc na jedno odpoledne. Sice netuším, o čem budou další díly, ale rozhodně si je chci přečíst.
Postavy jsou úctyhodně vykresleny, každá jiným způsobem. Lillia - typická Lara Jean, akorát dokáže cítit i zlost a touží po pomstě, Mary - charakterově nemastná neslaná, ovšem její minulost je gró velké části příběhu a dokáže zaujmout. No a Kat? Tu jsem si zamilovala ze všeho nejvíc. Nebojácná, odhodlaná a charakterově nejzajímavější, zároveň jako postava nejreálnější z celé knihy.
Oceňuji prvky podivna a záhady, která se objevuje na konci.

oolinkaa
03.09.2017

Cekala jsem vic, po par strankach kniha zavrena, neoslovilo me to..proto nebudu ani hodnotit..asi sem z tohoto zanru uz vyrostla..ale pritom YA knihy mam rada..:) skoda no..zkusim jeste jine knihy od autorky

jana1139
13.08.2017

Jsem jediná, kdo na konci knihy viděl Carrie? :-D jinak super kniha, těším se na pokračování :-)

lumiluvi
06.08.2017

Dobrá kniha, těším se na pokračování, ze začátku se mi postavy pletly, ale pak jsem se zorientovala. Dobrý nápad :D

bookmania
04.08.2017

Nemůžu ani slovy vyjádřit, jak moc se těším na další díly!!! Tahle kniha se mi velmi líbila. Byla poutavá,zajímavá a téma pomsty je dokonalé...

luciefeix
08.07.2017

Kniha která mě překvapila

Any27
06.07.2017

Moc pěkná knížka! Jak už jsem od Jenny očekávala, kniha byla moc čtivá. Ze začátku se mi tedy trochu Mary, Kat a Lilian pletly, ale časem jsem si zvykla. Konec mě nelákal na další díly a jsem zvědavá, co všechno se v nich dozvím!
Jinak...víme všichni o Alexovi...doufám, že nejsem sama, která ho žrala celou knížku :D

Samira
24.06.2017

Výjimečně čtivé, nevýchovné a svěží. Úplně vidím, jak bych si ji dříve užila. I teď jsem knihu přečetla v rekordním čase. Závěrečný směr knihy však přinesl otázky, zaprvé jsme teprve na počátku, protože ač první díl obsahoval nespočty dějů viděných očima tří hrdinek a velmi umně pracoval s flashbacky, tak daleko se nedostal a mnohé je třeba odhalit a vyřešit.
Za druhé - tento bod zatím vnímám spíše negativně. Jak se autorkám podaří pracovat s vloženým nadpřirozenem, upřímně doufám, že nedostane větší prostor.
Třetím bodem je pak nejednoznačnost všech postav, které naopak vnímám velmi pozitivně, tady není nikdo úplně zlý nebo hodný, ani naše hrdinky nejsou zdaleka žádné květinky.
V každém případě se velmi těším, kam nás následující díl zavede, už aby byl!

TerraNova
12.06.2017

Knížka mě naprosto bavila. Je psaná ze tří pohledů a musím uznat, že nejzajímavější je asi pohled Lillie. Mary mi přišla - a i po konci prvního dílu přijde - divná (mám u ní dvě teorie - buď je nadpřirozená nebo je schizofrenik, kdo ví) a Kat je taková rebelka. Lillie mi přišla fajn, ale z jiného pohledu mi její chování přišlo celkem nesympatické a rozmazlené, takže ani nevím, co si o ní myslet. Ze začátku se možná příběh zdá nudný, ale od poloviny to nabere grády a rozjede se to. Na začátku je vlastně vysvětlování, co se stalo těm třem a pokračuje to až na konec, kde je zvrat - asi nejzajímavější část knížky, hned po vyprávění, proč se chtějí pomstít.
Takové menší minus je, že první polovina knihy je fakt celkem nudná, protože se tam nic moc neděje. Pak taky to, co se stane na konci knihy. Celkem nechápu Mary, asi (doufám) nebudu jediná.
Uznávám, kniha asi nebude bavit každého, ale mě v celku bavila a těším se na další díly.

kendllajf
27.05.2017

Velmi pěkná kniha, která mě ze začátku nijak netáhla k sobě ale děj je docela dobrý.

pomsta pro dívky omalovánky pro dospělé ostrovy

Autoři knihy

Jenny Han