s.macuska s.macuska komentáře u knih

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Krátké, nenáročné, sympatické. Hezký nápad!

07.06.2013 4 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Tohle čtení bylo pro mě hodně emotivní... Vždycky jsem se dokonale vcítila do nálady nejen hlavních hrdinů, ale i jejich blízkých. Hodně ponuré a depresivní, ale přesto stojí za to číst!

19.04.2012 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Dokonalý, netradiční příběh. I když je celá situace poměru nevyrovnaného páru dost podivná, člověk se do hlavního hrdiny dokáže natolik vžít, že chápe každý jeho počin a krok... Stejnojmenný film natočený podle knihy je také výborný!

09.05.2011 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Téma, které je velice opomíjené, ale rozhodně by nemělo zapadnout. Kolektivní vina a válka z druhé strany. Cením si především dokumentární hodnoty díla, ale upřímně - literárně mě příliš nenadchla.

01.04.2020 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Roztomilé, směšné i dojemné. Prostě "Svěrákovina", která vždycky pohladí po duši!

26.10.2014 4 z 5

"Ty, co říkaj jenom to, co je pravda, nemá cenu posouchat." :) Velice příjemná odlehčená knížka, která pro mě byla vlastně i velice napínavá! Co víc si přát než bohatě prožitý život a dobrou mysl jako měl Alan?!

18.10.2013 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

"Román o době, kdy milování bylo ještě synonymem lásky" V krátkém příběhu svatební noci a velké lásky se napjatá a nervozní přítomnost krásně prolíná s poetickými zážitky z minulosti až vygraduje do nečekaného konce. Bavilo mě to, místy působilo velice komicky a konec mě přímo dojal... "Právě tak se může změnit běh života - tím, že člověk nic neudělá." Pro mě tedy příběh, jak má být!

01.06.2013 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Prostě taková "Irvingovina"... neuvěřitelně orginální, nápadité, jedinečné. Občas pohlcující, občas zdlouhavé, občas dojemné a občas se člověk neubrání i hlasitému smíchu :) Knížka snad úplně o všem a svým způsobem kultovní dílo!

11.02.2013 4 z 5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Podtitul knížky říká "Strhující... Neuvěřitelný příběh... Nedokážete si pomoct, abyste na konci neoslavili jeho vítězství."Tak já nevím... souhlasím jen s tím neuvěřitelným příběhem. Takový další feťácký příběh plný emocí. Hrdinu litujete, zároveň ho nechápete a dost pochybujete o jeho budoucnosti. Pokud už jste něco takového četli, je to zas to samé. Ovšem ještě okořeněné americkým snem. Všichni se milují, objímají, váží si jeden druhého a zažívají neuvěřitelné přerody.Není to špatné, ale mám trochu pocit, jako bych to už četla podruhé.

10.11.2012 3 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Každopádně příjemné čtení! Myslím, že každý v nějaké z postav najde sám sebe a v nějakém milostvém vztahu i ten svůj. Pro mě to byla přehlídka lidských charakterů a jejich vzájemných vazeb.

25.08.2012 4 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

První půlka má dokonalý spád, pak příběh začíná lehce stagnovat, ale následuje strhující konec, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Neuvěřitelně čtivé, originální, poutavé...

11.04.2011 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Tohle je další z důkazů, že Remarque je výborný spisovatel. Trochu jinak laděný příběh než autorova ostatní díla.

08.04.2011 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Pojednání na téma, jak to tady bylo a je. Říkám si, že je škoda, že se mi podobná kniha nedostala do rukou, když mi bylo třeba 19 a hodila by se takováto ucelená "příručka" začínajícího občana.

09.11.2020 3 z 5

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Rozmanitá kniha. Některým částem bych dala 5 hvězdiček, v jiných jsem se trochu trápila. Občas mi Richard připadal jako nabubřelý mladík, jindy bych odvážná dobrodružství ráda prožívala po jeho boku. Skvělé svědectví o tom, jaké mohlo být cestování před sto lety. Nejchytlavější jsou jednoznačně pasáže o čtenářovi známých místech.

09.11.2020 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tuhle bichli naplnila řada popisů a drobných bezvýznamných epizod. A právě ty čtenářům umožní příběh prožít. Moje oblíbená postava je prodavač not :)

15.06.2020 4 z 5

Barabáš Barabáš Pär Lagerkvist

Ten bídák Barabáš je svým způsobem sympatický, přitažlivý... Jak je to tedy s tím Kristem a Antikristem? Příběh mi dal víc otázek než odpovědí.

15.06.2020 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Čtivé. Kunderovské. Ale všechny ty příběhy mě uvrhly do vztahového pesimismu a vykreslily jejich křehkost.

18.02.2020 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Obohacující, ale těžkopádné. S lehkou obavou jsem se pustila do své první knihy ruské literatury. Začátek a konec mě velice mile překvapil, hluboce jsem se začetla. Nicméně 400 stran mezi tím bylo trochu trápení. To, co mě vyvedlo mezi vleklým a zároveň chaotickým dějem až do konce, byly osvěžující pasáže zajímavých myšlenek. Nezavrhuji, jen možná ještě nejsem zralý čtenář?!

01.10.2019 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Já jsem s tou Hlavou nejdřív hodně bojovala. Neorientovala jsem se v postavách, hodnostech, ději... Nebavilo mě to. A když už jsem měla nutkání to odložit, probral mě nějaký dobrý vtip a zase mě to vtáhlo. Takhle se to houpalo, až se něco zlomilo a nemohla jsem se odtrhnout. Nakonec ve mě zůstal pocit, že to bylo dílo, které má přesah, a ne jen satirická ukázka války plná směšných a bizarních situací.

18.06.2019 4 z 5

Povídky Povídky Franz Kafka

Já vlastně nevím, jak tuhle knihu ohodnotit... Mám rozporuplné pocity. Je to můj první střet s Kafkou a bylo to hodně náročné. Krátké útržky bez děje a příběhu, střídané bizarními až psychedelickými povídkami. Často jsem se musela v textu vracet, číst znovu a pekelně se soustředit. Ale přiznávám, že mnohokrát jsem se nechala čtením vtáhnout a pohltit precizními popisy situace, vjemů, pocitů... V žádném případě nad další četbou Kafky hůl nelámu.

28.10.2018 3 z 5