Rowana Rowana komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Příjemné laskavé čtení o nerudném muži s laskavým srdcem a neobyčejných dětech v ustrašeném předpojatém světě. Společně strávený čas na ostrově v blankytně modrém moři může mít blahodárný vliv nejen na ně.

31.01.2023 5 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Kniha poslechnuta v bravurním ztvárnění Jana Zadražila. Hned v prvních kapitolách mě až zamrazilo, jak aktuální se mi ten příběh zdál. Velice jsem si užívala pasáže, které se soustředili na postavu Havelocka Vetinariho, jemuž zde bylo dopřánu více prostoru, než v knihách, které jsem měla doposud možnost si poslechnout (stejně tak jako strážníkům Nóblhóchovi a Tračníkovi - taky nebylo na škodu). Celkově příběh možná nemá takový odpich jako ty předchozí, ale líbil se mi. Rozhodně si ho ráda vyposlechnu znova (a znova...).

31.01.2023 4 z 5

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

Události kolem mě svištěly tempem, že jsem stěží popadala dech mezi jednotlivými dějstvími.
S napjatým očekáváním jsem se vrátila mezi potrhlou bandu historiků zabývajících se dějinami v jejich autentických reáliích a se svou stáží jsem byla více než spokojená. O strach stejně jako o dojetí nebyla nouze, ovšem byly okamžiky, kdy jsem pouze nechápavě vrtěla hlavou a ťukala si na čelo. Nikoliv nad paní autorkou, nad počínáním jejích postav. Skvělá práce.
(Trochu mě vyrušovaly drobné chybičky a překlepy, které v knize zůstaly po korektuře(?))

31.01.2023 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Příběh mě po celou dobu udržoval v příjemném napětí a zvědavosti jak a kam se posune dál. Velice poutavým způsobem po celou dobu balancoval na hraně nejistoty jedná-li se skutečně o strašidelný dům se všemi důsledky, nebo mají-li všechny události a jevy v knize popsané jiné, racionální vysvětlení, a pokud snad ano, tak jak strašně šílené by to vysvětlení muselo být, nebo oč by tam vlastně muselo jít, aby to nebyly duchové.

Nejsem zkušenou čtenářkou thrillerů. Ke čtení této knihy jsem přistupovala již s určitým vlastním tipem, kam se nakonec překlopí. Ovšem sérii závěrečných zvratů jsem neočekávala ani náhodou. Nebála jsem se, ale celý příběh jsem si náramně užila.

26.01.2023 5 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Krásný vánoční příběh z londýnské čtvrti s níž se pojí pro mě jeden z neromantičtějších filmů stejného jména. Sněhová peřina dodává celému příběhu zvláštní atmosféru, kterou autorka dokázala sugestivně vykreslit. Úplně jsem cítila jak mi křupe sníh pod nohama a vnímala těžké, utlumující ticho chumelenice při soumraku, nebo sváteční atmosféru vánočních trhů a svátečně vyzdobených zákoutí.

09.01.2023 4 z 5

Rjómen Sukuna Rjómen Sukuna Gege Akutami

Asi nebude patřit k mým nejoblíbenějším, ale rozhodně je to čtivý příběh a má spád. Druhý sešit už mám připravený k přečtení.

06.01.2023 4 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Skvělá jízda. Nahlédnutí do jednoho trochu praštěného historického ústavu, který studuje dějinné události v autentických historických reáliích (cestování v čase to v žádném případě není, to by znělo příliš sci-fi a to se k historikům nehodí). Náramně jsem se bavila, hodně jsem se smála, občas jsem se trochu bála a nad ledasčím jsem kroutila hlavou. Druhý díl už na mě doma čeká a jen doufám, že další brzy v češtině vyjdou.

03.01.2023 5 z 5

Kočičí rytíř & soumrak démonů Kočičí rytíř & soumrak démonů Jie Jü-tchung

Trochu krvavá jednohubka o honu na démony na jeden večer. Drsný kočičí válečník se potýká nejen s démoními protivníky, ale i s dívkou, kterou má ochraňovat a ona v něm vidí ťuťu ňuňu mazlíka na poňuchňání.

03.01.2023 4 z 5

Věčnoplamen Věčnoplamen Shannon Messenger

Skvělé vyprávění, skvělé dobrodružství. Svět plný fantazie, jehož bohatost se s každým dalším převyprávěným knižním dílem prohlubuje. V tomto směru se nabízí srovnání s jinou sérií, které však nechci použít, neboť každá z těch sérií je plnohodnotným svébytným světem a nechci jeden nebo druhý degradovat tím, že bych jeden k druhému přirovnala. Hrdinové jsou mi sympatičtí, nejsou bezchybní, ale jsou fajn. A zvraty jsou opravdu překvapivé a dokáží člověka přikovat k židli a přilepit mu knížku k ruce, aby jen bezmocně obracel další a další stránku a dozvěděl se tak, jak to bylo dál.
Ale malou výtku přece jenom mám, a to ke korektuře. Já chápu, že i korektor se může nechat strhnout dramatičností děje a na první dobrou mu tak může nějaká ta chybka uniknout. Ale pokud se u něčeho takového přistihne, měl by si danou pasáž pro jistotu přečíst ještě jednou. Jinak si nedokážu vysvětlit, že na posledních stránkách mi oči škobrtaly minimálně o tři čtyři chyby krátce po sobě, a dvě dokonce v jednom odstavci. Dost mi to zkazilo požitek ze závěrečného finále. Oči se na tom místě prostě vždy nějak zaseknou. Přijde mi to strašná škoda.

09.11.2022 4 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Poměrně krátký, příjemně plynoucí, klidný, odpočinkový detektivní příběh se zajímavou zápletkou a sympatickými vyšetřovateli - americkým policistou ve výslužbě, který je v malém anglickém městě tak trochu outsider, a rozvedenou mámou od dvou dětí, která místní i zdejší poměry zná, ale přece jen z koloritu "našince" stihla během života také trochu vypadnout a až teď má příležitost si to pořádně uvědomit. Po další knížce ze série určitě sáhnu.

09.11.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Laskavé jednoduché pravdy o životě, sebepřijetí a přátelství (a zákuscích).

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Laskavý humor a pohled na život s nadhledem, to je přesně to, co jsem do ouška pustit potřebovala a co jsem také dostala. A konečně už vím, k čemu je například dobrá taková puberta.

30.08.2022 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Příjemná laskavá romantika s droboulinkou skoro detektivní minizápletkou, či spíše záhadou (bráno velice nadneseně). Krásně vykreslená islandská příroda, úplně jsem dostala chuť vrhnout se do honby za polární září.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Po audioknize jsem sáhla ze zvědavosti pod vlivem seriálu. Obojí mě nadchlo. Velice vtipné vyprávění o soužití jednoho anděla a jednoho démona. Srovnání s Petronelem a Uriášem z českého pohádkového prostředí se mnohdy přímo nabízelo. A jezdci apokalypsy - naprostá nádhera. A pekelný pes? Miláček. :-D Bavila jsem se opravdu hodně. Celé vyprávění má svou zvláštní nepodbízivou hloubku a nebrání se dotknout mnohých choulostivých témat v naší společnosti. Určitě jsem neslyšela naposledy.

Cesta Argosanů Cesta Argosanů Sebastien de Castell

Věřili byste tomu, že i Ferius Parfax byla kdysi dítě? No vážně - jedenáctiletá malá holka. Patnáctileté vyzáblé vyžle. Šikovná zlodějka a šejdířka. Ferius. Začátek toho příběhu byl dost krutý a nechutný. Ale taková lidská zvěrstva bývají. Její nejranější životní pouť je přesně tak fascinující, jak jsem doufala. Vždy pro mě byla tajemnou Argosankou, o které jsem toužila dozvědět se o něco víc. A hle. Příležitost. Nedivte se mi, že jsem po ní skočila. A nebyla jsem zklamaná.

04.08.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Na mě hodně intenzivně působil hlavně začátek knížky. Vyprávění je protkané úvahami o životě, o filozofech, filozofii, dobře pracuje i s psychologií. Řeší velké i malé otázky výčitek a věčného "kdyby". Je to velice silná knížka, která zpracovává v celkem milém příběhu choulostivé téma úzkostí, deprese a sebevražedných (nejen) myšlenek. Přála bych si, aby byla o pár stránek delší, abych se dozvěděla, co bylo dál, kam hrdinku její rozhodnutí zavedla. Ale vlastně vyprávění příběhu skončilo právě včas a za mě jediným správným způsobem. Pravděpodobně už se ke knížce nikdy nevrátím, ale dlouho ve mně bude rezonovat.

19.07.2022 4 z 5

Záznamy nekonečna Záznamy nekonečna S. M. Wilson

Příběh je spíše pro starší děti a mládež než pro dospělé. Já k němu z počátku přistupovala k jako "dospělé" sci-fi, což byla chyba. Vyprávěný je však pěkně. Hodně zjednodušuje, občas je to takové naivní, ale celkově je příběh zajímavý. Líbilo se mi závěrečné odhalení a rozuzlení. Ačkoliv i ten konec byl takový naivně zjednodušený, možná trošičku uspěchaný. Knížka však za přečtení stojí. Oddechovka.

15.07.2022 4 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

Kresba mě chytla. Příběh, nu ta první část hodně, to jsem byla velice zaujatá i napnutá a zvědavá, co bude dál. A ono... nic. Neukončeno. Přeskočíme v čase do minulosti, do dnů, už byl svět v rozkladu a pak ještě ve vyprávění znovu časový skok dozadu, a občas mi tam něco chybělo. Je tento komentář zmatený? No, já byla při čtení kolikrát dost zmatená také. Zvláště u toho prostředního příběhu z "minulosti". Občas mi přišlo, že tam někde něco chybí, nebo je něco přehozené.
Poslední příběh byl zajímavý, jeho konec mě trochu usmířil. Pokud opravdu bude někdy nějaké další pokračování, možná ho i zkusím. Třeba nebude působit tak zmateně jako tento (můj komentář).

20.05.2022 4 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Moje první bližší setkání s Lovecraftovými příběhy a světem. V komiksové úpravě jsou působivé.

22.04.2022 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Poslouchala jsem audioknihu. Pro mě zajímavé a neotřelé pojetí případu i vyšetřovatele. Hodně mě zaujaly odborné pasáže, ale nejsem si jistá, jestli bych z nich byla tak nadšená, i kdybych knihu místo poslechu četla, text jimi je prošpikovaný. Hvězdu dolů dávám zejména za zabedněné a místy arogantně ignorantské policisty, kterých, jak se zdá, by dle autorova pojetí měla být Amerika plná. Jestli to tak skutečně je, pak skutečně Bůh ochraňuj Ameriku. Do dalšího dílu se určitě časem pustím. Až si trochu oddychnu od tohoto.

20.04.2022 4 z 5