Nanits Chronicles

Nanits Chronicles je originální komiksová série z blízké, ale i mnohem vzdálenější budoucnosti, která sleduje osudy tří hrdinů na pozadí mnohem větších událostí formujících zásadně budoucnost planety Země. 2050 – Harry je ostřílený pistolník ze Scarova gangu a žije ve světě trhaného na kusy smrtící pandemií. Všechno se zkomplikuje v okamžiku, kdy gang cestuje do Santa Fe, aby přivezl cenný náklad. Něco se ale pokazí. Něco se strašně pokazí a Harryho život se obrátí vzhůru nohama. 2177 – Díky sloučenině NANITS je nákaza, jež sužovala svět na planetě Zemi minulostí. Lidstvo povstalo z úpadku a znovu vzkvétá. Z Marsu, který existuje jako svobodná republika nezávislá na Zemi, přilétá delegace, jejíž členem je i mladá marťanka Nia. Ta se zaplete do spiknutí, které ohrožuje život nejen jí, ale i osud všech obyvatel planety Země. 2225 – Špinavá cyberpunková detektivka, ve které se do temných zákoutí černého trhu vydává detektiv Frinkle, zlomený muž poháněný hněvem a touhou po pomstě. Jeho jediným cílem je ochromení černého trhu a výroby nebezpečné napodobeniny NANITS. Cesta za odhalením toho, kdo za výrobnou napodobeniny stojí, se ukáže jako mnohem nebezpečnější, než se na první pohled zdálo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472369/big_nanits-chronicles-K5W-472369.png 4.556

Kniha Nanits Chronicles

Korejš

400 stran - 3 časové osy - 3 večery prožité prohlížením krásně namalovaných obrázků se skvělými barvami. K dokonalosti už tomu chybí jen aby to krom scénáře i kreslili Češi protože jak tu v komentářích píše Kapis - Věc v našich luzích a hájích nevídaná. A tak je to stříbro mé knihovny :) těším se na další díl

Chaoticum
29.12.2021

No nevím. Je hezké, že to vzniklo u nás. Ale v roce 2021 to opravdu není jediný komix, který by tu byl k sehnání. Je dost s čím porovnávat a nemůžu říct, že by mě tento počin nějak zásadně uchvátil. Pro mě je Nanits Chronicles zklamání roku.

Kniha samotná je zpracovaná ve velmi dobré kvalitě - tisk, vazba, přebal. Všechno perfektní. Artbook totéž. V tomto směru nemám co vytknout.

Kresba je také na fajn úrovni (na můj vkus). Není to nějaké osobitá pecka typu Hellboy, ale rozhodně to ani neurazí. Michal Petrus zjevně odvedl jako art director docela dobrou práci. Nicméně tady je vhodné podotknout, že všechny kresby obstarali zahraniční výtvarníci. Tedy nic moc "českého".

Nanits bohužel silně pokulhávají scénáristicky. Kniha je rozdělená do tří příběhů. Ani jeden z nich není ukončený a působí to velmi neuspokojivě. Asi rozumím co byl záměr. Ale ve chvíli, kdy je pokračování nejisté a v nedohlednu to je velmi špatné rozhodnutí. Hlavně když se něco jmenuje "Chronicles" a nikde není ani zmínka, že to je pouze první díl, tak prostě očekávám, že dostanu smysluplně ukončený příběh, ne tři náhodně spojené povídky bez konců.

První příběh skvěle vtáhne čtenáře do děje. Vlastně nevím, co bych tomu mohl vythnout. Postavy, příběh i futuristická atmosféra se hodně povedly. Všechno dává více méně smysl. S hlavní postavou se dá jednoduše sžít a prožívat příběh. Má to jeden háček. Příběh je neurvale utnut a nahrazen nějakou podivností ve stylu divokého západu.

Druhý příběh je naprosto zbytečný. Nedává nic zásadního navíc. Je zmatený a často působí jakoby někde vypadla stránka nebo autoři zapomněli dokresit pár políček. Téměř nulová návaznost na cokoliv dalšího. Nemám chuť číst případné pokračování.

Třetí příběh je v podstatě jen jedno (nejen) noirové klišé za druhým. Kniha se tváří, že se děj odehrává v roce 2225, ale reálně to není poznat. Neměl bych problém věřit kdyby to bylo spíše 2025. Nevím jestli autorům došla inspirace nebo síly nebo peníze. Úplný konec to trochu zachránil, ale bylo to jen tak tak.

Kdyby se celá kniha věnovala prvnímu příběhu a ten zbytek byly jen nějaké drobné odbočky pro spestření, tak bych s tím asi neměl problém. Ale takhle jsem dostal jen tři příběhy bez konců, z toho dva celkově dost neuspokojivé. V situaci, kdy je asi dost nejisté zda vůbec bude nějaké pokračování z toho rozhodně nejsem nadšený.

To co je na knize nejvíce české - scénář Roberta Kaločaie - je vlastně to nejhorší a největší slabina celé knihy. Na to že to vznikalo od roku 2006 jsem čekal něco výrazně propracovanějšího. Ale spíše to je "over engineered" a zároveň "underdeveloped" (nevím jak to vhodně přeložit, možná jako "překombinované a nedotažené"). Možná to všechno nějak smysluplně spojí druhá kniha (pokud vznikne). Osobně však necítím žádné velké nutkání to zjistit.

RaptoR
02.11.2021

Na české poměry fakticky dobrá věc. Sympatičtí hrdinové a drsné hlášky. Nádech kyberpunku a postapo. Doufám, že tohle není konec!

Kapis
04.10.2021

Věc v našich luzích a hájích nevídaná!

Mám k tomu sice své lehké subjektivní výhrady, být to z anglosaského světa, tak dávám 3,5 hvězdy, protože by to nebylo nijak extra výjimečné, že ale i u nás mohou vznikat tak zajímavé a dobře kreslené věci jednoznačně plná palba.

Ty drobné výhrady spočívají v přílišné akčnosti, různé souboje zabírají až moc místa, trochu více mluvení v konspiračním a zkorumpovaném prostředí bych ocenil více. Jak mi vadil otevřený konec prvního příběhu a dočkal jsem se ho i u druhého, pochopil jsem, že to je záměr a v rámci celé knihy mi to ve finále nevadilo. No a samosebou nejvíc mě vždy nebaví, když padouch má našeho hrdinu na mušce, ale místo toho, aby ho hned odpráskl, tak se vykecává a vykecává, aby dal hrdinovi čas a skončí to jako vždycky. U toho ještě samozřejmě napráší všechny, kdo ho platí a kdo je do toho namočen.

Obzvlášť bych si to rozmyslel, pokud hrdina právě vyvraždil celou továrnu zabijáků, včetně toho nejkrutopřísnějšího drtiče lebek, kterému prorazí rambonožem hlavu skrznaskrz. Pak se asi sebevědomě nevykecávám, ale snažím se toho hajzla sejmout co nejrychleji, ne? Vylít si srdíčko můžu pak nad jeho mrtvolou:))

Ale to jsou takové drobnosti, které k akčnímu dílu tohoto ražení holt patří a já jsem nadmíru spokojen, artbook taky moc pěkný, pokud budou další díly, které budou rozpracovávat ty useknuté konce, tak do nich určitě půjdu.

MARTh
18.09.2021

(+ SPOILER) Parádní dílo - ze strany autorů dokonale propracovaný a svým způsobem (z hlediska zpracovaného tématu) aktuální příběh a skvělá kresba, to je to, co dělá tento komiks naprostou peckou (podle mě nejen na poli českého komiksu)....velmi se mi líbilo závěrečné "propojení" prvního a třetího příběhu. V případě intermezza a Harryho příběhu jsem se v průběhu čtení těšil na to, jak se Harry vypořádá s protivníky, takže otevřený konec mě nejprve trochu překvapil, ale zase si čtenář může domýšlet "svou" verzi příběhu. Eventuálně se těšit na případné pokračování :-)

Mickhesh
25.07.2021

Dobrý komiks pro dospělé, 80% scénář + 10% kresba, pěkných 90%. Suprové zpracování, pevná vazba, zadarmo to však není..

DennisMoore
19.09.2021

Pánové vzali kousek od všeho, co mají očividně rádi (od Blade Runnera přes Matrix po Šíleného Maxe a Sin City) a spojili to v opravdu zajímavý a povedený komis, který sice z mainstreamu nijak nevyčnívá, ale ani se v něm neztratí. Příjemně objemná kniha zve na výlet do nového světa, který představí ve skvělém prologu a v němž rozehraje několik zajímavých příběhů, z nichž ty první dva jsou skvělé a třetí je podle mě bohužel nejslabší, protože spíše než drsná škola je to hra na drsnou školu a jakkoliv se hlavní hrdina snaží, není žádným sci-fi Philem Marlowem nebo Marvem, ale jen moc a moc (vnitřně) upovídaným borcem z béčkového filmu. Nanits Chronicles toho ve výsledku napoprvé možná víc slíbí než do budoucna než přinesou, ale čtení je to solidní, promyšlené a krásně nakreslené. A navíc naše.

robin9739
18.07.2021

No, kde začít... Dlouho očekávaná věc, komiks jenž vznikl z velké části u nás s ambicemi světového formátu... Už jen toto vás donutí si tuto obrovskou bichly přečíst.
Ano, komiks je technický naprosto dokonalý. Držíte v ruce nějaké to kilo v pevné vazbě s krásným barevným přebalem. Každá stránka je umělecký skvost. Kresba, kterou dělali sice zahraniční kreslíři je naprosto famózní - je krásná, barevná a moderní. Je jasné, že ve světě je už spousta takových komisku ale z Nanits mám větší radost jelikož je to český projekt a to oceňuji. Jediná malá chybka v technické stránce je ta, že mi občas přišel komiks moc tmavý, hodně černé a celkově v horším světle i kresba někdy trochu zanikala.
Technická stránka 5/5.

Teď k příběhu, máme zde prolog i epilog, který je v tomto komiksu za mně velmi důležitý pro celkový pohled na svět a to co se v něm odehrává. Navíc epilog funguje jako tmel celého příběhu ale nebudu spoilerovat. Svět a jeho situace je to nejlákavější na tomto příběhu. Celé to je velmi propracované, je tam spousta malých nuancí a různých detailů, které povznášejí celý komiks na výší úroveň. Dále je komiks rozdělen do tří hlavních příběhu, každý se odehrává v jiné době (2050-2225). Takže zde máme spoustu prostoru pro tvorbu a velkého množství různých odkazů i legend.
První příběh je nejlepší, je to vstup do Nanits, vtáhne vás a vlastně tak zaujme, že i další dva slabší příběhy vás baví hlavně už jen ze zvědavosti. Zbylé dva příběhy mají každý něco do sebe. První je těsně po propuknutí epidemie a jedná se o postapokalyptické období, kde svět teprve čeká na svou záchranu a obnovu. Zde si mi nejvíce líbila špinavá uvěřitelný kresba a díky ní až westernova atmosféra... Poslední příběh byl prostě cyberpunková jízda, kde se více zabíjelo než přemýšlelo ale mě to bavilo. Navíc si myslím že hrdina tohoto příběhu bude v dalším pokračování důležitý článek. Ano komiks by měl mít pokračování a my ho chceme už teď...