Jedna zatracená pohroma za druhou

Pod zdánlivě nevinnou rouškou Svaté Marie probíhá tak trochu jiný historický výzkum. Tamní zaměstnanci v žádném případě nepřipouštějí, že by šlo o cestování v čase, místo toho zkoumají „významné historické události v příslušné době“. Ne vždycky se jim daří zachovat zdání neškodných výstředníků – třeba jen proto, že když je dlouho klid, vzápětí jejich vinou něco hodně hlasitě vybuchne, jelikož k tomu prostě mají sklon. Seznamte se proto s badateli z Ústavu pro výzkum dějin, kteří se potulují dávnými časy, a kde se vyskytnou, tam vnášejí jednu pohromu za druhou. Jejich cílem je pozorovat a zaznamenávat, aby našli odpovědi na mnohé nezodpovězené otázky dějin, rozhodně ne umírat. Jenže stačí jediný neprozřetelný krok a historie přechází do protiútoku, při kterém už jde o život. A jak vědci brzy zjistí, nebojují pouze s dějinami, které proti nim štvou dinosaury i padající kameny. Vydejte se s nimi na katastrofickou trajektorii, jež je zavádí z Londýna 11. století do první světové války a z období křídy k požáru Alexandrijské knihovny. Kamkoli historici vstoupí, tam zaručeně vypuká chaos....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445354/big_jedna-zatracena-pohroma-za-druhou-6zL-445354.jpg 3.654
Literatura světová, Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Just One Damned Thing After Another, 2013

Kniha Jedna zatracená pohroma za druhou

KrysaHelena

Co ke knize napsat. Popsala bych jí jako něco mezi Doktorem Who a Knihovníky. Četla se velmi pěkně. Jediné co mě úplně nesedělo bylo až přehršle zvratů kombinované jak se současností, tak s minulostí. Pokud vyjde druhý díl, rozhodně si jej budu chtít přečíst.

Kaduri
31.12.2021

Uf, tak to bola jazda. Môžeme to nazývať aj dobrodružnou fantasy.
Autorka je majsterkou nepredvídateľnosti.
Knižka je mix výberu kandidátov á la Hunger games, akcií cestovania v čase (táto časť bola skvelá!) až po vzťahovú drámu.
Príbeh hýri vtipom a sarkazmom, to ma bavilo moc. Trochu pokrivkávala vzťahová linka, prišla mi povrchná a rozplynula sa do stratena.
Celkovo sa jedná o napínavé čítanie, knižka ma pohltila a "vypľula" až na poslednej stránke.
Chcelo by to druhý diel:).

"Jsme odkázaní jeden na druhého, proto ten uvítací výbor. Čeká na ně, aby jim dal najevo podporu a dodal útěchu.“
„Na co potřebují útěchu?“
„Kvůli čemukoli, co se jim na výpravě přihodilo.“
„Jak víte, že se jim něco přihodilo?“
Vzdychl. „Jsou to historikové. Vždycky se něco přihodí.“

shootingstar
08.12.2021

Nebylo to vyloženě špatné, to ne.
Mně osobně vadila ta romantická linka.
Chování postav bylo chvílemi vyloženě nesrozumitelné, a to i s přihlédnutím k tomu, že trochu divní asi být mají.
Ve snaze o co nejvtipnější humornou zkratku autorka občas zapomíná popisovat, co se vlastně děje, takže spousta scén se možná odehrála v její hlavě, ale už se nějak nepropsaly na papír. A to i v dost velkém měřítku: Například asi v polovině knihy a po ději, který byste odhadli na pár měsíců, jste jen tak mimochodem informováni, že tyto stránky popisovaly údobí pěti let.
Z tématu se dalo vytěžit mnohem více, osobně se domnívám, že autorka do toho raději nechtěla příliš zabrušovat, jelikož není odbornicí ani na historii, ani na kvantovou fyziku. Což jí nevyčítám. Ale pokud máte ve svém životě čas pouze na jednu takovouto knihu, přečtěte si raději Agenturu DODO.

Linda007
27.11.2021

Nebylo to špatné, ale já od toho čekala něco jiného a tohle mě nebavilo.

DericCaster
02.11.2021

Co napsat???? Jedna zatracená pohroma za druhou je řekněme takový sci-fi příběh o cestování v čase za účelem studia dějin, ale kam badatelé šlápnou, tam sto let tráva neroste... Někdo chce cestování časem využít pro studium, ale amozřejmně se najdou i tací, kteří by na tom chtěli vydělat... Zpětně si nevybavuji, že bych se u čtení zalykal smíchy, ale na druhou stranu mne ani knížka nenudila. Prostě takové lehce oddechové čtení...

JointlieKat94
17.10.2021

Bože, to bylo skvělé a já bych si moc, fakt moc přála pokračování.

Čekala jsem tady víc akcí a víc cestování časem, ale i tak jsem spokojená. Představovala jsem si to, jako bych tam byla s nima, bojovala vedle nich a smála se s nimi. Fakt jsem se u knihy i zasmála! Byla tu "romantická zápletka", byla tu akce, napětí, něco z historie a taky přátelství. Bylo to prostě hezké.

A já fakt chci další díl. :)

trudoš
24.09.2021

„Stačí na chvíli polevit v soustředění, a osud, prozřetelnost nebo dějiny – můžete si to nazvat jak je libo – se okamžitě přitočí a všechno vám pohnojí.“
Tímto mottem lze charakterizovat komedii plnou omylů, zvratů a špatných rozhodnutí, která se řítí vpřed se silou divokého mustanga. Jodi Taylorová dělá čest tradici britského suchého humoru, kdy se zcela vážnou tváří staví své postavy před čím dál šílenější momenty. Sama hrdinka pak s naprosto neodolatelným smyslem pro humor čelí mnoha nepřízním osudu, které by i agentu 007 dokázaly pomotat hlavu na tři filmy dopředu.
Jak už jste správně vytušili, kniha Jedna zatracená pohroma za druhou se nese v silně komediálním duchu, přesto dokáže uhranout i umně vystavěnými akčními scénami nebo špetkou lechtivé erotiky. V mnohém autorčin styl vyprávění připomíná tvorbu slavné Connie Willisové a její volnou sérii románů Cestovatelé historií a to jak odlehčenou a živou stylistikou, tak nápadem, ústředním motivem i celkovou atmosférou. Tohle já rád.

veronika4001
23.09.2021

Na knihu jsem se těšila. Po jejím otevření mě přivítal zástup jmen. To bylo milé, takové seznámení, kde už jen stačilo potřást si rukama. Vědecký výzkum. Říkala jsem si, že to bude poutavé a hlavně jiné. Myslela jsem si, že výstavba jazykového projevu a slohová vytříbenost tomu budou odpovídat. Na druhou stranu vázanost a zašněrovanost pojmů na definice a ty na fakta zjištěná výzkumem mi nechyběla a pomyslela jsem si, že hovorová mluva přidá na čtivosti. Kniha si na prvních 50 stran získala moji přízeň a začala být ukázkou toho, jak lze brilantně proniknout teoretickou vědou do části praktické - otevřít knihu a skrze její stránky nazírat na reálný život v dávné historii. Říkala jsem si, že to začíná být vábivé jako kdybych se knihou dostala přímo do terénu. Čtete, že probíhaly boje a vy sami bojujete. Vidíte i detaily skutečností a nakonec i to, že vy jste jeden z bojovníků. Na tohle jsem se těšila. V průběhu četby jsem ale zjistila, že příběh sice může mít hezkou myšlenku, ale očekávala jsem něco jiného. Myslela jsem si, že bojů bude víc, že hlavní hrdinové se dostanou do soukolí historického světa a ten budou poznávat a případně s ním zápasit. Očekávala jsem více dramatu, více nástrah, prostě se měli poprat s historií tak, jak byla pojata, ať již učebnicově nebo neučebnicově. Skákat z jedné doby do druhé, z místa na místo je dobré, ale co pak a hlavně, co na těch místech? Měli nějaké poslání? Vždyť chybí děj z té doby a chybí i děj samotné knihy, alespoň do 110 stran. Hlavní protagonisté vždycky skočí a zase jdou nazpátek. Co objevují na místě a v době, do které skočí? Vždyť de facto bojují jen mezi sebou. Také jsem se domnívala, že budou mít schopnost a možnost zasáhnout do dějin, nebo dějiny poznat z jiného úhlu, než jak jsou popisovány, ale oni jen cestují časem a místem a do 110. strany nic odvislého z mezníků dějin nepodnikají. A ani si nemyslím, že jim něco hrozí. Knihu jsem nedočetla. Je to jediná kniha, které jsem nedala šanci na více stranách, protože neustálým protahováním nicotných scén mě začala nudit. To zajímavé, co zpočátku zachytilo moji pozornost se dále nerozvíjelo a neprohlubovalo. Příběh mohl být prostřednictvím dějin pojat jinak, nejen tím, že se hrdinové přehoupli například do Shrewsbury, Anglie roku 1408. To je na mě trochu málo. Co se tam dělo, proč zrovna tento čas, co hrozilo, to jsem se nedozvěděla a na slibované raptory v dalších kapitolách jsem nečekala a knihu odložila. Pro tentokrát.