roso.mak roso.mak komentáře u knih

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Jop. Zase jednou dobrej nářez. Mám ráda hrdiny, kteří se dokážou s lehkostí pohybovat světem, které by pro jiné lidi (ty z vyšších podlaží) byl smrtelný.

Trigger warning: Z uměleckých performací se vám může udělat lehce nevolno. Zvlášť, když se v doslovu dozvíte, že jsou inspirované tím, co se událo v naší krásné čisté realitě.

02.11.2022 5 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Milé počtení bez klasického scifi narativu. Žádná extrémní dramata, boje o přežití (i když snadné to samozřejmě také není),nebo boje všeobecně. Jen parta astronautů vědců, kteří s pokorou a nadějí zkoumají život na čtyřech vzdálených planetách.

21.08.2022 4 z 5

Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Jan Vitvar

Tohle mě přišlo jako vážně vážně hodně dobrá kniha. Přečteno s chutí od začátku do konce.

Nejen, že viditelně splnila svůj účel, protože mě dokázala smířit se současným uměním, pro které mám většinou slova pohrdání. Ale odhalila strašnou spoustu zajímavých informací o umění vůbec a to nejen o tom současném.

Kniha zdaleka není jenom o tom, proč i rozházená postel může být uměním (a nemá se uklízet), ale také o všech peripetiích, které umění během historie prožívalo a příbězích, které stály za díly která nám připadaly nebo i připadají kontroverzní.

Takže až půjdu příště do galerie a uvidím tam kupu štěrku, nebudu si říkat cosi o nafrněný uměleckých idiotech, ale budu spíš přemýšlet, co tím chtěl autor říct.

19.01.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Podruhé mě ta kniha natolik neuchvatila, jako na prvni čtení. Možná člověk potřebuje to překvapení, které nemá, když si děj částečně pamatujete. Nebo jsem ji četla ve správnějším věku. Pořád ale chápu, proč se stala legendou.

30.12.2021 5 z 5

Milenec z temnot Milenec z temnot J. R. Ward (p)

No nejsem já blbá? Série se jmenuje Bratrstvo černé dýky, anotace píše, že je to o upírech, v knihovně je to zařazeno do oddělení fantasy a já absolutně ignoruji název Milenec z temnot a hlavně tu obálku jako nějaký jinotaj.

A překvapení nad překvapení, ono se z toho vyklube porno s příběhem. Nicméně hlavní hrdinka není submisivní pipinka a když ignorujete tu neustále proklamovanou mužnost a potenci hlavního hrdiny, není to špatné čtení.

18.08.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

První půlka je docela fajn. Svět který autorka vykreslila mě opravdu zaujal, nicméně jakmile se děvče dostane do pekla, je se zábavou konec. Autorka se bohužel v neomezeném světě fantazie příliš rozjela, honí hrdinku od jedné vymyšlenosti k druhé, aniž by se příběh posouval. Nehledě na to, že tam má ohromnou logickou díru. A navíc na konci musí přijít Deus ex machina, aby to všechno zachránil. Škoda, kniha měla vážně potenciál.

12.07.2021 3 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Šla jsem do téhle knihy absolutně naslepo s tím, že je to příběh o atomovém vědci, který ve své genialitě byl nepoužitelným otcem. A ze začátku to tak opravdu vypadá. Jenže pak...

...pak to začne byt zatraceně ujeté. Přečíst tuhle knihu, je jak dostat pěstí do žaludku, ale stejne si nemůžete pomoct a musíte číst dal.

29.06.2021 5 z 5

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

Jako člověk z praxe můžu říct, že celá žurnalistická část je dost na hovno. Ne, že by autorka neměla pravdu, co se žánrů týče, ale naráží na českou praxi. Tedy spíše na neexistenci české praxe. Dostat se k psaní opravdové reportáže nebo opravdového interview, je zatracení vzácná věc, glosu jsem neviděla ani nepamatuji, soudničku jsem viděla akorát v novinách z první republiky a v rámci fejetonů je taková konkurence, že mohu popřát tak akorát hodně štěstí. A to, že autorka uvádí jako příklady z praxe "články" z 80.let, ji v tomto jenom usvědčuje.

Každopádně tím krásně utloukla 245 stran, přestože sama říká: "že se přece chceme naučit psát knihy, že?"

Té části o knihách nic moc vytknout nelze, ale na druhou stranu tam nepíše nic, co by člověk sám nevymyslel. Celé je to jen reklama na její agenturu a nakladatelství, které tam několikrát zmiňuje.

11.05.2021 2 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

No vida. Stroj skončil přesně tak, jak jsem předpokládala, na scénu se vrací Tonda a Dorota a obě postavy se chovají lidsky a ne literárně. Tj. že to, že je někdo někde nechal nemuselo znamenat, že byla lepší možnost.

Jen si tak zpětně říkám, že kdyby Prašina doopravdy existovala, tak, kromě doby druhé světové a komunistů (kdy by bránila pokroku), by se stala velkou turistickou atrakcí a lidi by si platili drahé pobyty mimo dosah mobilů a ponoření do romantiky minulosti. Vůbec bych se nedivila, kdyby to byly nejdražší nemovitosti Prahy:-)

13.04.2021

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Poučku, že když si něco přeješ, tak se ti to vyplní, znám už od dětství. Absolutně nechápu, jak někdo může mít drzost vydávat to za vlastní myšlenku, vydělávat na tom a ještě mu to může projít.

Je to stejné zlo, jako kdybych já tvrdila, že
například boty jsou můj nápad.

To je, jako kdyby se někdo v současnosti pokusil vydělávat na kterémkoliv ze stovek přísloví, které kolují mezi lidmi už staletí a každý je zná. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše? Napište knihu. Pod svícnem největší tma? Napište knihu. Opakování matka moudrosti? Napište knihu.

01.04.2021 odpad!

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Zatím nejslabší z knih, přestože opět pobaví. Předem upozorňuji, že je udělaná tak, aby na ni navazovala další kniha, která bude kdoví kdy.

01.02.2021 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Čtivá a přiměřeně napínavá kniha. Nicméně: zvratu je tam tolik, že nebýt hrdinové literární, tak jsou mrtví asi tak 50x. Jejich nepřátelé mají, zvláště ze začátku knihy, nadpřirozené jasnovidecké schopnosti, jinak si to nedokážu vysvětlit. Samozřejmě nesmí chybět pár silných ženských hrdinek, pár mužských hrdinů a nějaké to zvířátko, které nakonec zázračně přežije. Záporáci tentokrát alespoň nejsou, alespoň někteří, tak nerealisticky bondovsky ďábelští.

06.10.2020 4 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Ok, tak tu máme jiné prostředí, jiné hrdiny, i když ti původní se nakonec také objeví. Opět tu máme dva puberťáky, kteří ještě víc než v prvním díle ztrácí velmi drahocenný čas absolutně zbytečnýma kecama a opět několik dalších věcí, které se po, aby to bylo dostatečně drámo. Osnova knihy je vlastně velmi velmi podobná prvnímu dílu. A opět se také nedozvíme, co motivuje vojáky Bei-techu vraždění nevinných.

22.08.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

No, zas tak nadupaný to nebylo.

Hlavní hrdina je ambiciózní pako, který má sotva na brambory, ale odmítá steak, protože pán chce přece lanýže. Ne, že by mu to vycházelo. Přestože autor knihu zasadil do budoucnosti, hlavní hrdina (černoch) stále řeší otrokářského otázku a tahá s sebou klíč od okovů své praprapra prababičky, který jí ukoval nějaký kovář (protože měl 3D scanner a dokázal oskenovat klíčovou dírku, předpokládám).

Jednání hlavního hrdiny i ostatních hrdinů dost často není přirozené, aby vznikaly thrillerove situace, ignorují logiku i fakta.

Srovnání na obálce, že kniha je něco mezi Prvních 100 a Akta illuminae, dává smysl. Akta illuminae jsou napínavé, i když mají své díry prvních 100 stojí za houby. Číst se to dá, ale pověst si to nezaslouží.

22.08.2020 2 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kniha s od jiných historických románů a tím myslím i těch současných, liší tím, že nás zavede do budoucnosti tak vzdálené a v svém systému už tak zavedené, že zde vynechává tradiční prvek všech takovýchto knih. To jest hrdiny nespokojené se systémem. Naději nám nedává ani návštěva rezervace, kde lidé žijí v podmínkách dávno před 20. stoletím. A přestože se připravte na špatný konec, naděje tam přesto je. Možná jednou konec civilizace přijde od těch, kteří přes veškerou genetickou i podmiňovanou výchovu stále přemýšlí příliš.

19.05.2020 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Výborná, přiměřeně drsná, ale s dobrým koncem. Čte se sama, jen jedno bych ji vytkla. Musi mit samozrejme svoji negativni postavu, jinak by se linka nedala vystavet tak dramaticky. Bohuzel tato postava je velmi snadno odstranitelná, coz dela z hrdinky buď zbabělce, a nebo kazí zážitek z příběhu podle toho ,jak si to vyložíte.

19.05.2020 5 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Kratke, vystizne a zajimave napsane.

01.04.2020 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Tahle kniha je dokonalá. Jak pro dospělé, tak pro kohokoliv od 10 let výš. Moje top kniha.

26.03.2019 5 z 5

Dovolená s moderním fotrem Dovolená s moderním fotrem Dominik Landsman

Landsman se tentokrát pustil do toho, co dělá Čechy Čechy. Ponožky do sandálů, spálená záda a řízek zabalený v igelitce. A nebude chybět ani Čeněk, i když ten se zdá být výjimečně hodný.

01.02.2019 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Kniha podle názvu působí trochu jak takové ty podnikatelské žvásty, ale nebojte, je úplně o něčem jiném.

Nikdo vám tam nebude cpát jak rychle zbohatnout, ale naopak se dozvíte něco o sobě a o lidském chování (nejen stádním) a možná se příště nenecháte při nákupu nachytat.

11.09.2018 4 z 5