Ronin Roujin Ronin Roujin komentáře u knih

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Sice jsem jednu třetinu knihy nepochopil, druhou tak napůl ale celkově se to četlo dobře a nenásilným způsobem si prosvištěl dějiny fyziky 20 a 21 století. Nemusíte být přímo nerdi jako Wolowitz nebo Hofstadter aby se vám knížka líbila a naopak po jejím přečtení pochopíte více narážek z tohoto sitkomu. Třeba jak to bylo s tou kočkou v krabici a navíc se dozvíte, že byl Schrödinger pěkný dě... sukničkář, což možná neví ani Sheldon.

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

Kniha mi dosti připomněla Fowlesova Sběratele. Fajn je, že spousta motivů zůstane jen naznačena a čtenář si do konce knihy není jistý, zda se některé příhody staly, či zda sa se staly v té podobě, jak si ji "pamatuje" hlavní hrdinka. Nádavkem se čtenář dozví lecos o podivnémm světě sběratelů motýlů a kleckterá čtenářka si po přečtení knihy bude pamatovat, že muži, kteří ji lákají na svou sbírku motýlů mají možná v nějaké skříni i různé jedy a chemikálie na uspání nebo usmrcení hmyzu, které ale ve větší koncentraci mohou být stejně účinné i na savce, tedy i na samičky druhu Hommo Sapiens. Za zmínku stojí i velmi pěkná obálka.

Okolo Irska s lednicí Okolo Irska s lednicí Tony Hawks

Předem musím všechny upozornit, že autorem knihy není nejslavnější sportovec planety ale jeho jmenovec, anglický herec, který měl pár šteků v Červeném trpalíkovi, jinak není u nás téměř známý. Ale když zkousnete tento fakt, je knížka fajn oddychovka a nápad stopovat s lednicí je celkem originální. Docela by mne zajímalo, jak by dopadla podobná akce u nás.

V kolonii V kolonii Kien Nguyen

Historický příběh z doby těsně před vznikem Vietnamu okořeněný soubojem dvou katolických kněží. četlo se to celkem slušně, jen těch postav možná mohlo být trošku méně.

K moři K moři Petra Soukupová

Kupodivu ač je jedná o čtení pro "holky", tak mně to moc bavilo. Díky rozsekání knihy na spoustu krátkých kapitol podle pohledu každé z postav, procenta přečtených "stránek" pěkně přibývala.

Stephen King - Mistr strachu Stephen King - Mistr strachu Lisa Rogak

I když jde o životopis chlápka, co většninu času jen sedí doma a buší do počítače, tak se to čte velice dobře a ani si nevšimnete, že jste u poslední kapitoly. Navíc mne to utvrdilo v přesvědčení, že nejlepší spisovatelé chlstají a fetují jak o život.

Rozpoznání vzorů Rozpoznání vzorů William Gibson

Velice příjemné překvapení. Jde o svěží mix CP, detektivky a špionážního románu. To krimi funguje i bez zločinu a ten špionážní zápletka také není zcela klasická. Pobavilo mne spousta originálních nápadů a myšlenek. Zejména "nemoc", kterou trpí hlavní hrdinka je správně ulítle postmoderní.

Arabská noční můra Arabská noční můra Robert Irwin

Takové slabší Jméno růže odehrávající se v modernějším orientu .)

Gomora Gomora Roberto Saviano

Hodně drsné čtení. Kniha se věnuje mapování činnosti camorry v posledních letech. Autor šikovně mixuje obecné dějiny (kdo byl kde a kdy hlavním bosem, války mezi jednotlivými rodinami), s obecným líčením změn v orientování této organizace a tím jak má camorra vliv n každodenní život obyvatel Jižní Itálie a jak naopak okolní svět ovlivňuje každonnení život, jak prostých vojáků camorry, tak těch nejvyšších bossů. Autor hustě prošpikoval líčení prostých faktů spoustou svých vlastních zážitklů, postřehů a pocitů. Kniha obsahuje velké množství poznatků, které nejsou obecně známé. Například, jak kultovní film Pulp Fiction ovlivnil styl poprav, jak vznikají modely houte couture v malých dílničkách camorry, jak se zbavit mrtvého těla či proč si raději nekupovat potravinářské výrobky z oblasti Jižní Itálie, kam v Itálii zajet pro levný kvalitná kokain či různá fakta o AK47. Okrajově jsou zmíněny i některé jiné zločinecké organizace, jak z Itálie, tak z okolního světa. Doporučuji.

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Nevím do jaké míry se trapsličí příbuzný zakládá na pravdě. Je takové vedro, že se mi ani googlit nechce. Ale ať už je poměr reality a fikce jaký chce, jde o dobře napsaný příběh a autorovi se opět podařilo nacpat zábavnou formou do hlav čtenářů slušnou porci srozumitelně podaných vědeckých faktů. Obálka knihy je již tradičně povedená: moderní, čistá, s motivem hrachu.

Druhý dech habsburské monarchie Druhý dech habsburské monarchie Jan Drnek

Alternativní verze dějin, kdy se Rakousko Uhersko nerozpadne, Česká vojska v Rusku hubí bolševickou lůzu po statisících, zachrání cara a ruský státní poklad, potlačí revoluci. Zabijí Stalina i Haška (toho spisovatele ne brankáře) a obsadí Moskvu. Rakousko Uhersko zůstane sjednocené, jen jednotliví národové mají více samostatnosti a později neuspěje ani snaha Hitlera ujmout se moci, prostě samé úspěchy a sociální jistoty .) Autor vychází z reálných dějin, jen sem tam, změní nějakou událost, chování některého významného člověka a nakonec z toho je naprosto jiná a mnohem krásnější historie, závěrečné shrnutí děje je fajn ale mnohem více bych uvítal, kdyby zde byla chronologicky shrnuta reálná hostorie a čtenář (který není tak velký znalec dějin 1. svetové války +/- mohl porovnat obě verze dějin) a vůbec nejvíc bych uvítal, kdybych žil v RU z této knihy a četl si o Čechách, které se osamostatnili, pak je okupovali Němci, pak Rusové....

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Jde o stejný styl vyprávění jako K moři, jen je kniha složena ze tří příběhů. Opět jde o rodinná "dramata" vyprávěná střídavě z pohledu všech aktérů a rozdělená na kratičké kapitoly.
Poslední příběh z trojice mně bavill nejméně. Každopádně knížka je srovnatelná s prvotinou (K moři) a v určitých pasážích ji i překonává. Setkáváme se s věcmi, které sami dobře známe ze svých životů, sourozenecký hate, kostlivce ve skříni, touhu vypadnout z místa, kde člověk žije, nedorozumění mezi generacemi a pocity vyděděnosti. Jak se zpívá v jedné písničce: "peklo jsou ti druzí".
Ač jsem knihu v 82% vyměnil za jinou, tak to neznamená, že by to byl nějaký šmelc. Naopak dobře se čte (díky slušnému spádu vyprávění) a myslím si že zejména dívky knihu přelouskají až ke stránce pro sdílení na twitteru. .)

Elfové I Elfové I Bernhard Hennen

Mírně nadprůměrná (ale jde opravdu jen o homeopatické rozdíly) fantasy. Dávám plus, za malinko modernější pojetí tohoto žánru ale trochu vadí, že u některých důležitých postav nevidím motiv jejich jednání. No ale kniha má pokračování, tak se snad některé chybějící motivy vysvětlí v některém z dalších dílů.

Totem vlka Totem vlka Ťiang Žung

Hodně silný román. Příběh čínského intelektuála z města uprostřed divoké mongolské stepi ukazuje na rozpor mezi ustrašenými a usedlými rolníky a divokými a odvážnými kočovníky, rozpor mezi kolaborantským konfuciánstvím a divokým animálním náboženstvím "totemu vlka".
Kniha má několik rovin a uchvátí čtenáře natolik, že se musí zakousnout do příběhu jak vlk do své kořisti. Škoda, že končí velice smutně a čtenář je svědkem dalšího příběhu o tom, že kam vkroší noha bolševika, tam sto let tráva neroste. A že ti čínští byli extra vymaštění.

16.06.2013 5 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Celkem jsem se i občas pousmál ale celkově se mi zdálo , že s tím alko homorem autor tlačí na pilu přespříliš.

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Velice slušný rozjezd série o sympatickém kanibalovi., který si musel již v ranném mládí vybojovat své místo na slunci mezi hnusnými nacisty a ještě hnusnějšími komouši. Potěšily odkazy na japonskou kulturu prostřednictvím krásné Hanibalovy macechy Marasaki. Pokud by vyšel nějaký nový díl, asi do něho též půjdu.

Seance smrti Seance smrti Arnaldur Indriðason

Trošku pomalejší tepto vyprávění a málo krve a nechutností. Trošku mne i znervozňoval hlavní hrdina, konkrétně to, že všem "vyšetřovaným" tykal. Nějakou dobu to vypadalo, že jde o klasickou islandskou detektivku bez zločinu ale ve finále se něco jako zločin dostavilo. Verdikt? Nenadchne ani neurazí. Slušný (spíše slabší) střed.

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

Na to že jde o ukázkového zástupce žánru kaidan banaši je v příběhu těch strašidlných prvků dost málo. Autor, který je u nás považován za nejlepšího vypravěče EVER (a proto je uvalen ban na použití jména Enčó) mistrně spojil dva příběhy do složitě propleteného vyprávění plného zvratů, osudových přitažlivostí a velkých emocí. Vyprávění má slušný spád, zejména pokud přihlédneme k době vzniku.

15.06.2013 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Klasický příběh o konspiraci sahající hluboko do minulosti s mnoha akčními prvky. Těch postav a příběhů bylo možná až moc a co mne vyloženě vadilo bylo přechýlení jména hlavní hrdinky, které vzhledem k tomu, že bylo arabské, vypadalo hodně pitomě. Autor možná až moc tlačí na pilu a kdyby malinko ubral a víc pracoval na charakterech postav, asi by se mi kniha líbila více.

15.06.2013 3 z 5

Japonsko Japonsko David Labus

Takové Japonsko v kostce. První dvě třetiny stručné dějiny až do éry Hensei. Asi nejvíce pozornosti je věnovánio éře Meidži. Pak si v krátkosti prosvištíte politiku, náboženství, umění a celkem rozsáhlá kapitola je věnována vztahům Japonska a ČR. Pak ještě slovníček, přehled číslovek, přehled epoch a jejich návaznost na kalendář bílých ďáblů, atd..
Na to že jde o literaturu fakt, čte se svižně a autor zacházel do hloubky problémů tak akorát. Nevím, jak se na tuto knihu může tvářit "nejapkofil" ale ten sáhne asi po něčem jiném .)

15.06.2013 3 z 5