Totem vlka

Totem vlka je prvním čínským velkým románem, který svou hloubkou a zároveň strhujícím dobrodružným příběhem dokázal přitáhnout pozornost celého světa. Od roku 2004, kdy poprvé vyšel, si v samot­né Číně knihu přečetlo více než 20 milionů lidí. Celkový počet legálně i nelegál­ně šířených výtisků řadí knihu na druhé místo v čínské publikační historii dvacátého a jednadvacátého století, hned za Maovu Rudou knížku. V roce 2007 získal Totem vlka prestižní ocenění Man Asian Literary Prize, které je každoročně udíleno nejlepším asijským romanopiscům. Totem vlka, jenž byl přeložen do více než pětadvaceti jazyků, v českém vydání vychází – na rozdíl od většiny světových edicí přeložených z angličtiny – v nezkrá­cené verzi přeložené přímo z čínského originálu. Kniha vypráví autobiografický pří­běh čínského studenta, který odchází z Pekingu zmítaného politickými bouřemi v době Kulturní revoluce do severočínské mongolské stepi za poznáním prastaré civilizace. Na své pouti se seznamuje se starým moudrým Mongolem, který mu odhaluje tajemství síly a bohatství kultury, která je symbolizována vlkem, vyslancem nebes, jenž má za úkol ochraňovat mongolskou step a zachovávat její přirozenou rovnováhu. Vlk je silný a svobodný, moudrý, odvážný, rozvážný a trpělivý, umí bojovat a nikdy se nenechá zotročit. Vlčí smečka, silné, inteligentní a velmi dobře organizované společenství, prokázala za staletí nebývale vysokou schopnost přežití ve stepi. Vlci byli nejlepšími válečníky a stratégy všech dob a pro lidstvo zůstávají dodnes nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Po několika setkáních s vlky ve volné přírodě se hlavní hrdina, fascinovaný tradičním mongolským způsobem života, rozhodne, že se vlkovi musí přiblížit, chce jej pozorovat zblízka a pochopit jeho myšlení a chování. Toto rozhodnutí změní jeho život... „Zápas vlka s drakem“, střet čínské zemědělské a mongolské kočovné pastevecké kultury, člověka a přírody, současnosti a historie, ideologie a tradice, kon­flikt pragmatismu s duchovními hodnotami, necitlivého idealismu a hlouposti s moudrostí obsaženou ve staleté zkušenosti, – o tom všem vypráví román, který vyvolává bouřlivé a ostře vyhraněné reakce a kritiky jak v Číně, tak i v zahraničí. Autor monumentálního díla Totem vlka, bývalý vězeň odsouzený za účast ve studentském hnutí z roku 1989, vystupuje pod pseudonymem Ťiang Žung. Narodil se roku 1946, roku 1967 odešel dobrovolně do Vnitřního Mongolska, kde strávil ve společnosti mongolských pastevců a vlků jedenáct let. V roce 1987 se vrátil do Pekingu, kde dodnes působí jako profesor politických a sociálních věd....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/55990/totem-vlka-velky-cinsky-roman-55990.jpg 4.760

Lang tchu-tcheng 狼圖騰 (2004)

Vydáno:, Rybka Publishers

PetraDušková

Pro ty čtenáře, kteří vydrží bez epické linky - lyrický popis zániku exotické stepi a života těch, kteří v ní a s ní uměli žít tak dlouho, kam jen lidská paměť sahá. Osobně jsem nejvíc ocenila popis odpudivého, nabubřelého socialistického inženýrství, na které jsme se vším, co k němu patří, už u nás zapomněli. Nedávno jsem viděla film Mongol-Čingischán z roku 2007 a díky knížce už vím, proč se při prosbách k Tengrimu objevil vždycky vlk.

OndřejMergl

Kniha přibližuje autentický život mongolských pastevců v kontrastu s moderní čínskou civilizací, která bortí zažité zvyky a kultury. Obsahově byla hutná a dlouhá, avšak díky paralele s divokým životem vlků stále udržovala napětí. Znát obě kultury a jejich historii, asi bych knihu ocenil mnohem více, takto mě držely nad vodou hlavně pasáže přibližující městskému člověku nespoutanost přírody.

vandalka

Od okamžiku, kdy jsem poprvé pojala úmysl si Totem vlka přečíst, to trvalo řadu let, ale konečně jsme se sešli a to čekání stálo za to! Totem vlka je jedna z těch úchvatných knih, které můžete číst téměř jakkoli se vám zamane a pořád si přijdete na své. Můžete jej číst jako jakési Volání divočiny mongolské stepi, jako prostý příběh s jasným poselstvím. Můžete jej číst jako mnohovrstevnaté dílo s mnoha zřejmými i skrytými přirovnáními, jako tragédii mongolských pastevců, čínských studentů, vlků i samotné stepi. Zajímá-li vás mongolská kultura, Totem vlka pro vás může být bezpříkladným zdrojem etnografického materiálu a chcete-li si “jen” přečíst působivý román, jste stále na správné adrese. A navíc je to krásná kniha i v ruce, solidní špalek provázený doslovy, rozhovory a dalšími cennými doprovodnými texty. Obzvlášť si cením překladu z čínského originálu. Mě osobně nejvíc oslovilo asi líčení koloběhu stepního života, křehké rovnováhy, v níž se kočovným pastevcům nějak podařilo si najít své místo, aniž ji vychýlili, a samozřejmě naprosto fascinující zachycení života vlků. Nebývalá kniha oslavující přírodu tak, že čtete bez dechu, a zároveň natolik komplikovaná a symbolická, že o ní můžete přemýšlet ještě přinejmenším celé týdny. Rybka Publishers si u mě hodně šplhli :)

Finn69

Totem vlka je něčím na způsob epitafu mongolské stepi, ustupující invazi čínských zemědělců. Ty do stepi vysílá za kulturní revoluce strana a vlády na základě principu "poručíme větru, dešti" a následky jejich činnosti jsou pro místní ekosystém přirozeně katastrofální. To ale není zdaleka všechno, autor se snaží v kontrastu kočovného a usedlého způsobu života najít také kořeny čínské mentality. Pozorování života stepních vlků ho vede k řadě závěrů a teorií, které se snaží aplikovat na historii Číny i lidstva obecně.
Místy mi ty úvahy přišly poněkud za vlasy přitažené a přinejmenším sporné, nicméně i přesto byly zvláštní a zajímavé. Je to prostě kniha psaná Číňanem pro Číňany, středoevropanovi asi musí připadat poněkud "jiná".

sadlo
06.08.2016

Určitě stála za přečtení.

evickakyticka
02.05.2016

Tento komentář bude znít možná divně, ale věřte, je to tak. Musela jsem tuto knihu zařadit do svého seznamu nedočteno, protože nemám na to ji dočíst. Ne, že by kniha neměla svoji patřičnou hodnotu, že by mi nemohla dát uspokojení z příběhu, ale jsem zásadně proti. Proti stylu lovu vlků, zacházení s nimi jako se škůdci, popisem jednotlivých scén. Nejvíce mě dostalo zabíjení mláďat zvlášť hnusným způsobem... Bylo na těch sto stranách, které jsem byla schopna přečíst, i jiné věci, které patří k jejich životu, jsou tradicí, životní rovnováhou, a já to plně chápu. Jenže mé životní přesvědčení je zcela jiné a proto kniha putuje do své kolonky a já se vrhám na knihu lepší, mě lépe stravitelnější. PS: A nemohu připomenout jemné náznaky čínského smýšlení, plnění norem a jiných blábolů....

bondula
25.04.2016

„Mongolská step byla odpradávna bitevním polem. Jen ti nejsilnejší, nejchytrejší, nejbojovnejší, nejtvrdší, ti, kteří nikdy nezapomenou, jaké to je mít hlad, jen ti mají šanci na přežití.“

Román s mnohými rovinami. Román politický a ekologický. Umelecký popis stepi striedajú antropologické zápisky zo života pôvodných mongolských kočovníkov. Celá štruktúra diela je zvláštne orientálna, jeho v principe nudný dej je v konečnom dôsledku napínavý. A prím samozrejme hrajú veľmi neobvyklí literárny hrdinovia – vlci, ktorí skutočne v príbehu pôsobia, ako plnohodnotné postavy.
Treba povedať, že z politického či kultúrneho hľadiska je kniha veľmi zaujatá. Všetko mongolské, kočovné, je dobré, všetko poľnohospodárske – čínske, je zlé. Pri tom, ako sú Číňania známi svojim patriotizmom a hrdosťou na svoju Ríšu stredu a na svoju históriu, musí byť pre bežného človeka tam zaujímavý pocit čítať takýto román.

„Chanové jsou jako ovce, proto budou vždy zaostávat za ostatními národy, pokud si stejne jako Mongolové neosvojí charakterové vlastnosti vlku: svodobu, nezávislost, sounáležitost, vytrvalost a schopnost spolupracovat v týmu.“

Pre mňa bol Totem vlka veľmi exotickým čitateľským zážitkom. Najlepšie sa mi čítalo v tichu, so šálkou páchnuceho pu-erh čaju. Musím povedať, že to rozhodne stálo za to, no napriek mnohým zaujímavým myšlienkam a pútavému deju sa mi tak celkom kultúrny rozdiel medzi autorom a mnou prekonať nepodarilo.

kocour_mikeš
09.11.2015

Pěkný příběh o soužití lidí a původních obyvatel stepi a jejich vzájemné potřebě pro udržení rovnováhy pro přežití všech; trochu i příběh jakoby z jiného světa - tenkrát, příběh co se udál, ač není obsahově složitý, zanechal ve mne hlubší otisk. Trochu mne unavovalo vícečetné opakování potřeby vlků jako přirozených regulátorů.
Dávám 95%.

veneta
09.04.2015

Kniha, která se "zakousne" a několik nocí nepustí.
Jako vítaný bonus byl i "trochu" jiný pohled na ekologii. Má v sobě logiku tradice podpořené letitou zkušeností: stále jde o to samé, totiž o rovnováhu.

knihovnice
13.11.2014

Na přečtení této výjimečné knihy jsem se těšila dlouho...jednak mám ráda "tlusté knihy",
za druhé, hltám knihy o zvířatech, ale především o vlcích,......ale.....
Trochu mne brzdila zmínka o jistém politickém směru, kterým je kniha protknutá a já si nechtěla číst o politice....
Kniha je napínavá od samého začátku, až do poslední stránky!! Napínavá, smutná, drsná, poučná......ale hlavně...ten příběh, podle kterého je Totem vlka napsaný...se stal a ten si vážně musíte přečíst.. Rozhodně doporučuji!

Lamanai
20.04.2014

Mně se to strašně líbilo, ale přesto jsem to nedočetl. Docela paradox. Za polovinou knihy už mi vadilo, jak je pohled jednostranný. Na druhou stranu to docela chápu. Ale hodně zajímavé.

Prosba na ty, kdo to přečetli: napíšete mi ve stručnosti do zprávy, jak to dopadlo? Je to trochu hloupý, ale nemám moc sílu to dočítat :-(((

Miramarek
19.03.2014

Mongolsko-čínským pohraničím prochází průvodce, rozhazuje rukama na obě strany a komentuje: "Vlci ... vlci ... vlci ... vlci..." - alespoň první polovinu knihy jsem měl tento pocit. Když pak z děje začne vysvítat autorova kritika zemědělské povahy Číňanů, chápu, proč měla kniha v Číně takový úspěch - vyšla v pravou chvíli na pravém místě. Pro nás Evropany možná poněkud šokující vyprávění, ekologa a milovníka zvěře všeho druhu nejspíš píchne u srdce. Inu, jiný kraj....

antonio22
27.11.2013

Smutná kniha. Krásná kniha. A co teď - číst a cítit to krásno a být smutný, či nečíst knihu, necítit to krásno a být možná také smutný?

Kdo má vztah k přírodě, ekologické cítění - toho kniha přenese do daleké nehostinné stepi. Bude mu smutno z toho, jak krutí lidé jsou k tak hrdým, inteligentním a silným tvorům jakými jsou vlci. Škoda je, že člověk v knize pozná vlky až do morku kostí, zato hlavní hrdina kolem něj projde téměř nepoznán...
Když na knihu vzpomínám, vybaví se mi jenom ti vlci, ale opravdu není jen o vlcích...

dulenka
25.11.2013

Bezvadná sonda do duše pasteveckého národa, oslava přírodních zákonů, svobody... Nutí k zamyšlení... Vadí mi, že pohled na Čínu příliš zjednodušuje srovnáváním s tupou ovcí... Ale hlavní přínos vidím v seznámení se s kočovným pasteveckým životem, sice nelehkým, v mnohém krutým, ale při zachování po staletí fungujících pravidel je to plnohodnotný svobodný život*

Nikdo nemá právo se nad kohokoli povyšovat a zároveň se ani nesmí nechat kýmkoli ponižovat!!!

Přihlouplí rádobyzemědělci zničili, co mohli... Smutný příběh... Jen nezapomenout!

Ronin Roujin
16.06.2013

Hodně silný román. Příběh čínského intelektuála z města uprostřed divoké mongolské stepi ukazuje na rozpor mezi ustrašenými a usedlými rolníky a divokými a odvážnými kočovníky, rozpor mezi kolaborantským konfuciánstvím a divokým animálním náboženstvím "totemu vlka".
Kniha má několik rovin a uchvátí čtenáře natolik, že se musí zakousnout do příběhu jak vlk do své kořisti. Škoda, že končí velice smutně a čtenář je svědkem dalšího příběhu o tom, že kam vkroší noha bolševika, tam sto let tráva neroste. A že ti čínští byli extra vymaštění.

Makrela Liška
19.03.2013

naprosto strhující kniha. Zaujala mne už svým námětem, ale rozhodně bych nečekala, že se do mě zaryje víc než cokoliv předtím. Zvláště poté, co jsem ji málem nechala být po šílených naturalistických scénách souboje koňského stáda s vlky. Působivé a smutné dílo

knihovnice
06.03.2013

Teprve jsem ji začala číst,ale už při jejím výběru a zakoupení jsem věděla,že bude patřit mezi mé "top knihy".
Na knihách o vlcích jsem téměř závislá,ať už se jedná o román či zábavně vzdělávací,nebo obrazové publikace.
Už její začátek mne ovšem nadchl!

Neo1tex
27.01.2013

Skvělé čtení. Klasická ukázka toho, kam vede zaslepenost, hloupost, pohrdání něčím "vyšším", co funguje tisíce - miliony let, kam vede neúcta k přírodě, svému okolí a sobě samým, kam vede přesvědčení, že člověk nebo skupina lidí může na tomhle světě něco opravdu "řídit", příběh o velké moudrosti i bezmezné aroganci. Víc není co dodat. Přečtěte si to.

Dell
19.07.2011

Totem vlka je rozhodně významné dílo. Má mnoho vrstev, vyvolává mnoho pocitů, je nejednoznačný, napínavé scény se střídají s rozvahami, a to i s takovými, se kterými člověk nemůže jen souhlasit, ale měl by se snažit jim porozumět.
Dějová linie je zde zásadní a výrazná, napínavé scény a popis života ve stepi jsou strhující. Tato rovina tvoří jakési jádro románu, kolem nějž autor rozvíjí své myšlenky, myšlenky člověka nespokojeného s politickou situací, vyrovnávajícího se se svým původem a národem. Toto vyrovnání není vůbec lehké a vlastně ani není zcela možné. Tupost, krátkozrakost a bezohlednost, jaké je schopen totalitní režim, se odpustit nedá a snad ani nesmí. Následky bývají často kruté a nevratné. To autor ukazuje na postupu, kterým byla zničena jedna z posledních rozsáhlých a unikátních stepí světa.
Jeho vztah k vlkům je osobní a citovou záležitostí, ale je také obrazem lásky ke svobodě a přirozeným zákonitostem, od kterých se lidstvo ke své škodě vzdálilo až příliš.
Tato kniha vyvolá spoustu otázek a v neposlední řadě i zájem o to dovědět se mnohem víc o kultuře, mytologii a dějinách národů, o kterých pojednává tento velký román.