Rozpoznání vzorů

Nemáme budoucnost, protože naše přítomnost je příliš nestabilní. Máme jen rizikový management. Vymýšlení scénářů pro daný okamžik. Rozpoznávání vzorů… Cayce Pollardová je prorokem nové éry – světově uznávaná lovkyně trendů, analytička jevů trhu a módních směrů. Když přijíždí do Londýna, aby ocenila změnu loga jisté nadnárodní firmy, dostává úkol daleko těžší než všechny dosavadní: má nalézt tvůrce enigmatických videoklipů, které se objevují na netu a staly se objektem rostoucího kultu. Pronásledována vzpomínkami na otce – gurua bezpečnostních systémů a pravděpodobně zaměstnance CIA, který zmizel během útoku na WTC v září 2001 – se Cayce vydává na nebezpečnou cestu po paralelních světech marketingu, globalizace a teroru, a ponenáhlu míří k místu, ve kterém se protínají všechny tyto tři sféry… Ačkoli Gibsonův česky dosud nevydaný román postrádá prvky science fiction, stále ho můžeme do žánru počítat. Popisuje totiž současnost jako vratký mezistav, kterým všude prosakují věci příští....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75719/rozpoznani-vzoru-k2K-75719.jpg 431

Bigend 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Pattern Recognition, 2003

Kniha Rozpoznání vzorů

kralika
13.09.2019

Sice asi nejpřístupnější Gibson, se kterým jsem měl tu čest, ale zároveň ale ten nejméně působivý... Čtení jeho složitého textu však bylo opět požitkem, který Vám jen tak nějaký autor nenabídne.

"Dějiny nejsou nic než momentálně nejvěrohodnější vyprávění o tom, co se stalo a kdy. Kdo komu co provedl. Jak to provedl. Kdo zvítězil. Kdo prohrál. Kdo zmutoval. Kdo vyhynul."

"Vždycky musí zbýt místo pro náhodu."

FannyS
26.08.2018

Pro mě zatím čtenářsky nejpřístupnější Gibsonova kniha. Odehrává se v současnosti, střídavě v Londýně, Tokiu a Moskvě. Autor se odklonil od klasického kyberpunku (virtuální realita, biotech modifikace, korporátní totalita, vzdor hlavní postavy proti systému) a vytvořil něco na způsob mysteriozního detektivního příběhu na pozadí reklamního průmyslu a nových médií. Vždy mě v knihách potěší zajímavé odkazy na umění, hudbu, módu nebo nějakou kuriozitu o které jsem nevěděla. Tady se mi toho dostalo vrchovatě. Fascinoval mě svět sběratelů analogových technických hračiček (mechanický kalkulátor Curta, počítače Sinclair...), přístup Cayce ke značkovému oblečení a značkám obecně.

guru
04.03.2015

Nesedí mi tento žáner. Vôbec som sa nevedel začítať do deja, v podstate hneď po dočítaní len sotva viem, o čom to bolo. U scifi by som čakal aspoň nejaké zaujímavé technologické poznatky, ale ani tu som nebol uspokojený.

Ronin Roujin
17.06.2013

Velice příjemné překvapení. Jde o svěží mix CP, detektivky a špionážního románu. To krimi funguje i bez zločinu a ten špionážní zápletka také není zcela klasická. Pobavilo mne spousta originálních nápadů a myšlenek. Zejména "nemoc", kterou trpí hlavní hrdinka je správně ulítle postmoderní.

William Ford Gibson
americká, 1948