Gomora

Odvážné svědectví sedmadvacetiletého italského novináře o nemilosrdném světě současné neapolské mafie a ničivých důsledcích jejího působení v řadě oblastí domácího i mezinárodního průmyslu, obchodu a veřejného života zaujme zasvěceným a detailním vylíčením brutálních praktik organizovaného zločinu a portréty jeho aktérů, ale i bezprecedentním osobním nasazením a statečností svého autora. Ve svém úsilí proniknout do zákulisí působení camorry se Saviano mimo jiné nechal najmout jako pracovní síla nelegální čínské textilní dílny, působil jako stavební dělník a číšník a postupně shromáždil řadu poznatků o aktivitách mafiánských kruhů ve sféře průmyslu, stavebnictví, obchodu s drogami či nezákonné manipulace s průmyslovým odpadem a jedy. Jeho strhující i alarmující výpověď, obsahující řadu konkrétních údajů o špičkách klanů camorry a jimi řízených vraždách a dalších zločinech, se záhy po svém vydání v Itálii stala bestsellerem, vyvolala značný ohlas i v mezinárodním měřítku a v současnosti se překládá do osmnácti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/9122/gomora-9122.jpg 3.9107

Gomorra (2006)

Vydáno:, Paseka

Kniha Gomora

JanaNova
30.10.2018

Čo sa stane, ak moc dostanú do rúk sociopati. Hlavne kapitoly o likvidácii odpadu sú desivé. Ešte desivejšie je to, že nejde o fikciu. Autor si zaslúži hodnotenie za odvahu.

Shindo
26.12.2017

Ku knihe som sa dostal cez Salmana Rushdieho, ktosi k nemu autora (možno prehnane) prirovnával. Vtiahla do deja, prečítal som ju relatívne rýchlo. Aj tak si myslím, že niekedy tam bolo príliš veľa zbytočne detailných informácií. Nemožno zabudnúť na to, že (ako tu už niekoľkokrát odznelo) sa nejedná o román ale fakty, takže nečakajte Krstného otca 2.0 .

georgearrow
25.12.2017

Ke knize jsem se dostal po přečtení interview se Savianem - v něm hovořil o tom, že se kmotři v Itálii připodobňují k jím popisovaným mafiánům. Například si dle jeho knih zařizují sídla, oblékají se atd. Jelikož mě situace v Itálii zajímá - každý z nás jistě slyšel o privatizaci odpadového hospodářství mafií v Kampánii a Kalábrii, o jedovatých skládkách, hořících horách odpadků (Saviano to v knize nazývá vtipně "Ohňová země") - knihu jsem si přečetl.

Kniha sice přináší pohled na situaci v Itálii a na rozšiřující se aktivity mafie i celosvětově, ovšem má několik zásadních nedostatků. I když se dozvíme o základu průmyslové produkce na jihu Itálie (až téměř otrocká práce pro nejluxusnější italské značky), text se utápí v detailech, regionálních jménech a podrobnostech. Dále je poněkud nesoudržný, což knize ubírá na čtivosti. Patrně kniha ťala do živého v Itálii, ale čtenář v Čechách by potřeboval trochu odlehčenou verzi. K seznámení s danou problematikou ovšem kniha stojí za přečtení.

OldřichHanton
20.09.2017

Když jsem tuhle knížku začal číst, uvědomil jsem si, že už jsem jednou ve Varech viděl stejnojmenný film. Ten je knihou sice spíše jen inspirován, ale až po přečtení knihy jsem některé jeho dějové linky plně pochopil. Gomora se skládá z několika jen volně provázaných kapitol, kde v každé z nich autor popisuje jak fungují různé "podnikatelské aktivity" neapolské mafie camorry, často na příbězích lidí, kteří s ní přicházeli úzce do styku. Gomora je určitě strašně zajímavá, i dnes, více jak deset let po vydání, byla některá odhalení pro mě šokující, bohužel autor na můj vkus píše příliš emotivně. U literatury faktu bych spíše očekával více věcnější a nezaujatější popis, než jeho hodně květnatý až básnický styl plný spravedlivého hněvu.

fish33
04.01.2017

Kniha popisující praktiky a dění kolem Camorry v okolí Neapole a Kampánii. Nejedná se však o žádnou detektivku, krimi ani thriller, ale spíše o strohé sdělení, kde autor nezapře své novinářské povolání. I přesto v sobě mají mnohé příběhy úžasné kouzlo. Sám jsem v Neapoli nějakou dobu žil a navštívil mnohá místa popsaná v knize. Je až s obdivem, nakolik přesně dokázal autor zachytit praktiky Camorry a především mentalitu lidí na italském jihu. Jedinou výtkou je, že autor mnohdy příliš zabředne v podávání vysvětlení a kniha v některých pasážích ztrácí spád...

Eldar80
29.09.2016

Kniha prakticky nemá děj, což mě v tomto podání trochu vadilo. Věděl jsem samozřejmě, že to není žádná gangsterka, ale novinářská literatura faktu. Saviano to však píše jakoby formou příběhu, který je v knize ani ne potlačený jako spíš úplně vynechaný. Možná ve mě tento pocit vzbuzuje sugestivní začátek, protože člověk nedostal úplnou odpověď o tom jak to bylo dál. Místo toho se dozvídáme jaký má mafie ekonomický vliv a do jakých odvětví podnikání zasahuje.
Musím říct, že jsem o této problematice prakticky nic nevěděl až mě to v jednu chvíli donutilo sednout ke googlu a začít vyhledávat zmíněné osoby. A ony opravdu existují nebo nedávno žily. Při čtení sem totiž občas nevěděl, zda tomu mám skutečně věřit a nebo se jedná o nějakou nadsázku. Předkládaná fakta pro mě byla docela šokující, protože jsem si neuvědomoval ekonomický dosah mafiánských klanů.
Saviano popisuje jakým způsobem camorra funguje a často zmiňuje jejich aktéry, které si však nemáme moc šancí zapamatovat. Díky částým výčtům jmen, rodin a oblastí je kniha méně čitelná, protože v tomto se skutečně budou orientovat pouze rodilí Italové. Myslím, že knize by taky neškodilo více příběhů, aby člověk lépe nasál atmosféru.
Dílo na mě působilo jak určitý výsledek našeho ekonomického systému, kdy jakákoliv poptávka je dříve nebo později uspokojena. Nikdy ne z morálního hlediska, ale vždy z pohledu absolutně neosobního zisku. Černý trh se tak spíš jeví jako určitá neodstranitelná systémová chyba, která je navíc živena kulturou a zvyky jižní Itálie. Dalo by se říct, že tak jako se Indové nedokáží vzdát kast, tak se Italové nedokáží vzdát bossů a klanů. Protože když ne já, tak někdo jiný zaplní poptávku na trhu.
Všem koho zajímá problematika organizováného zločinu ve formě Italské mafie doporučuju. I přes občasné příběhové a poměrně podařené filozofické vsuvky je však kniha hlavně naučná a informující. 85%

lsisec
05.09.2016

Před časem jsem na těchto stránkách hodnotil knihu od N.Lilina - Volný pád a napsal jsem, že jestli to takto vypadá v Podněstří, tak to potěš Pán Bůh. Po přečtení této knihy, což je jakýsi dokument o existenci zločinecké organizace Gamora, říkám: "Zlaté Podněstří !!".
Je to těžké čtení plné ekonomických údajů, jmen, událostí. Nechce se vůbec věřit, že to co je v této knize popisováno, je vůbec možné. A ono to asi bohužel možné je. Po přečtení, pokud to vůbec přečtete, protože je to opravdu těžké čtení, si uvědomíte kdo a jak řídí tento náš svět spotřeby. Srdce je někde v Italii, ale chapadla jsou rozprostřena po celé Evropě.
Za téma a informace bych dal 5 hvězdiček, za literární zpracování max 3, takže 4 :)

Pavelkova-k
11.04.2016

Obraz dnešní doby... z roku 2006 :-)