Gomora

Gomora https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9122/bmid_gomora-O7p-9122.jpg 4 161 38

Odvážné svědectví sedmadvacetiletého italského novináře o nemilosrdném světě současné neapolské mafie a ničivých důsledcích jejího působení v řadě oblastí domácího i mezinárodního průmyslu, obchodu a veřejného života zaujme zasvěceným a detailním vylíčením brutálních praktik organizovaného zločinu a portréty jeho aktérů, ale i bezprecedentním osobním nasazením a statečností svého autora. Ve svém úsilí proniknout do zákulisí působení camorry se Saviano mimo jiné nechal najmout jako pracovní síla nelegální čínské textilní dílny, působil jako stavební dělník a číšník a postupně shromáždil řadu poznatků o aktivitách mafiánských kruhů ve sféře průmyslu, stavebnictví, obchodu s drogami či nezákonné manipulace s průmyslovým odpadem a jedy. Jeho strhující i alarmující výpověď, obsahující řadu konkrétních údajů o špičkách klanů camorry a jimi řízených vraždách a dalších zločinech, se záhy po svém vydání v Itálii stala bestsellerem, vyvolala značný ohlas i v mezinárodním měřítku a v současnosti se překládá do osmnácti jazyků.... celý text

Literatura světová Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Paseka

Gomorra , 2006

Jack Bauer
21.02.2016 4 z 5

Fascinující pravdivá kniha dle níž vznikl film a seriál. Mladí čmoudi chtějí ovládnout město a policie je bezmocná. Takhle to za chvíli bude vypadat po celé Evropě a mnohem hůř:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Starosta-berlinske-pristehovalecke-ctvrti-jeste-jednou-Pristehovalci-tvrde-vladnou-a-tyranizuji-nemecke-deti-dospele-i-duchodce-Uci-sve-potomky-aby-proti-nam-bojovali-398650

Salonka
08.02.2016 3 z 5

Gomora je ťažšie koncipovaný príbeh (skôr hovorovejšie podaná literatúra faktu), ku ktorému by bolo najlepšie si pripraviť poriadny hárok papiera na poznámky, farebné zvýrazňovače a podrobnú mapu Neapola a Kampánie. Na to som však samozrejme nemala nervy, tak som sa neupínala na všetky tie mená a názvy – stačí sa orientovať v súvislostiach a vnímať čriepky príbehov, ktoré utvárajú obraz aktivít zločineckej spoločnosti (klanov neapolskej mafie Camorry). Potom je Gomora poučným čítaním, z ktorého cítiť luxus aj špinu, čerstvo preliatu krv, drogy, betónovú zmes, toxický odpad, všemocné peniaze a talianske slnko.

Čítala som knižku vydavateľstva Kalligram z roku 2008. Osobu zodpovednú (resp. osoby zodpovedné) za gramatickú a štylistickú stránku – množstvo absurdných chýb, pri ktorých som len zatínala zuby – by som s chuťou poriadne vyťahala za pačesy. Mať tak euro za každú chybu... :-)

---
Ľudia, ktorí nepoznajú dynamiku moci, si často myslia, že klany konajú veľmi naivne, keď zavraždia nevinného, pretože tým iba znásobujú jeho príklad a slová. Akoby mu dávali za pravdu. Omyl. Nikdy to tak nie je. Len čo v zemi kamorry zomrieš, padne na teba množstvo podozrení a tvoja nevinnosť je iba vzdialenejšou a najposlednejšou možnou domnienkou. Si vinný, až kým nedokážeš pravý opak. Teória moderného práva je v zemi kamorry obrátená naruby.

Skupina vraždiacich mladíkov prešla krstom ohňom. Dovtedy mali na starosti predaj drogy jednotlivcom a týmto gestom sa teraz premenila na ozbrojenú zložku klanu. Najmladší mal šestnásť rokov, najstarší dvadsaťosem. Pravdepodobný vrah dvadsaťdva. Keď pri zatýkaní jeden z nich uvidel blesky fotoaparátov a televízne kamery, rozosmial sa a zažmurkal na novinárov.

„Tvoj zať a jeho otec majú pocit, že sú v bezpečí, ale prechádzajú sa so svojou vlastnou mŕtvolou.“

Keď karabinieri otvorili dvere na aute, mŕtvola sa zošuchla na zem ako roztopený cencúľ. My sme sa všetkému nerušene prizerali, nikto nám nepovedal, že to nie je divadielko pre deti. ... Mladý policajt v civile chytil mŕtvolu za vlasy a napľul jej do tváre. Potom sa obrátil k nám a povedal: „No tak, prečo plačete? Veď to bol iba chrapúň, nič sa nestalo, všetko je v najlepšom poriadku. Nič sa nedeje. Neplačte.“
Od toho dňa neverím scénam, v ktorých kriminalisti chodia po mieste činu v rukaviciach a hlavne opatrne, aby náhodou nerozvírili prach a nepohli nábojnicami.

Vypytoval som sa ho na podrobnosti o smrti a o možných nástrahách. Kládol som mu všelijaké možné otázky až na jednu, ktorú som sa mal určite spýtať. Mal som sa ho spýtať, prečo v štrnástich rokoch rozmýšľa nad tým, ako je lepšie zomrieť.
---

Pavluška33
06.01.2016

Smutné, drastické, mrazivé a pravdivé. Chcete se vyděsit pravdou? Tady je

Obuvník
03.09.2015 5 z 5

Je to smutné čtení, co si budeme nalhávat. Měl jsem tu "čest" navštívit Neapol a její okolí. Na každém rohu černoši, kteří prodávají "značkové" brýle, tuniky, hodinky, řetízky a pak si jdou ustlat do slumu, kde jsou domy postaveny z vyřazených palet a pitná voda je zbytečný luxus. Místní lidé si na nic nehrají. Jsou podmračení a ve střehu. Turistické pozlátko je nezajímá. Na to se specializují kousek dál na Capri.
Náš průvodce musel mít po ruce druhého italského průvodce s posvěcenou licencí, aby nás hlídkující starší pán nenahlásil o kus dál stojícím zlým chlapcům (možná jeho vnukům). Po prohlídce slavné neapolské pasáže ("Hlavně se držte všichni pohromadě.") jsme nasedli do autobusu, přejeli po obchvatu, v jehož sloupech odpočívají nepohodlní svědci, a vyrazili za mořem spláchnout hříchy, které na nás ulpěly.
Kniha je plná zajímavých informací, které jsou podávány spíše faktograficky než beletristicky. Proto snad čtivost mírně pokulhává. Pátou hvězdu dávám za statečné srdce, které bije v autorově hrudi. Znechucení a touha po pravdě byly silnější než strach. Doufám, že kulka s jeho jménem nenajde cíl.

spdb
16.08.2015 2 z 5

Nuda, minimální gradace děje, stovky jmen, pár zajmavých informací.

Lo_kren
14.12.2014 3 z 5

promo knihy mnohem akcnejsi nez sama kniha, ale to uz je dnes standart :)
moc nechapu, proc by autorovy melo neco hrozit ze strany mafie (nebo koho vlastne), kdyz jen opsal par policejnich zprav...

Platejz
05.12.2014 5 z 5

Je odpověď na otázku, kde bohatí získali tolik majetku. Ilegálním obchodem. I Kennedyové zbohatli na chlastu během prohibice. A když jde o vydělání peněz u Camorry? Co třeba otrávit půdu, aby v ní nic nerostlo a my ji mohli zalevno koupit, abychom za draho mohli zaorat toxický odpad a nechat obyvatele chcípat na rakovinu v klinikách, které sami budeme vlastnit a které jsme postavili ze stejného toxického betonu? A v posledním stádiu nemoci nahlas řvali: "Ještě jsem naživu, hajzlové!" Smutné na tom je, že je to všechno pravda a už leckteré metody italské Cammory došli i k nám, že agente Bureši?

vojteem
25.11.2014 3 z 5

Cubicle - díky. Ušetřil jsi mi spoustu řádků písma, podepisuju, byť vzhledem k tomu, že byla kniha zajímavá, dávám 3stars. Mohla být vlastně ve výsledku klidně o 2/3 užší aniž by přišla o nějakou vypovídací hodnotu, pak by dostala klidně i 4. Jenže to by vlastně těžko mohla být vůbec tato kniha knihou..

Cubicle
03.11.2014 2 z 5

Slibovane poutava autenticka vypoved o svete mafie...v knize ale prevlada pouze faktograficky vycet clenu a obeti ruznych mafianskych skupin. Nejaky dej, vyliceni atmosfery a zivota v tomto prostredi v knize najdete pouze sporadicky. Tema lakave, aktualni ale v teto podobe nic extra ctiveho, navic necitlivy az strojovy preklad.. Docela zklamani

lovina
18.10.2014

Knižka sa trošku ťažšie číta, ale strhne človeka a je to jedna z kníh, ktorú by si mal prečítať každý.

Jihorka
08.09.2014 5 z 5

Kniha mě zaujala už před lety, ale až letos jsem si ji koupila zde na bazaru a vzala si ji na dovolenou. Přestože jsem ji prakticky přečetla na pláži, není to opravdu lehké čtení. Nicméně styl mi naprosto sedl - drsné líčení vývoje neapolské camorry mě vtáhlo a nenechalo vydechnout.
Nedávná minulost i současnost Kampánie je zde popisována výmluvně. Autor zasazuje významné události, které ovlivnily nejen město Neapol a přilehlé okolí, do sociálního i politického rámce a přináší i vlastní osobní zkušenosti. Nejedná se o strohý popis fungování zločineckého systému - hodně jsem se dověděla o svéráznosti obyvatel této části Itálie.
Mezinárodní přesah celého fenoménu, jak jej bez obalu autor popisuje, je ohromující až šokující.
Některé části mi rozšířily vnímání některých problémů Evropy - vůbec jsem si tyto skutečnosti nedávala do souvislostí (např. část o textilním průmyslu, zejm. závěrečná kapitola).

Kniha je sice dočtená, ale otázky se mi hlavou honí dál a nejen ty, týkající se zdejších obyvatel. Na jaké půdě asi vyrostly mé oblíbené kampánské citrony? ;)

Knihu doporučuji těm, kteří se zajímají o sociální a politické aspekty vzniku a vývoje zločineckých struktur.

rados
09.05.2014 2 z 5

...drsná výpověď!!!!!!!!!!!!!!!!
skutečný příběh mafie v části itálie dneška... vraždy, masakry na denním pořádku...jsem rád že tam nemusím bydlet!!!
obchod, drogy...klany navzájem znepřátelené na život a na smrt...vraždy a mučení nevinných...
napojení na celosvětový byznys...
konec...= jakoby bez naděje na zlepšení...
dočíst až do konce mě stálo hodně vypětí a sil...

Zorka
04.02.2014 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem se touto knížkou jen stěží prokousávala. Prvních sto stran jsem řešila dilema, zda knihu neodložím, což jsem také nakonec na pár měsíců udělala a až poté se k ní opět vrátila. Množství jmen a spletitost vztahů velmi komplikuje čtení, navíc jsou pro nezasvěceného člověka vlastně druhořadou záležitostí. Vím, že je kniha obžalobou konkrétních klanů, nicméně kdyby byla zaměřená více na problémy (nezákonná likvidace odpadů, obchodování s drogami, zbraněmi, padělání výrobků, ovládání trhu s betonem, dosazování "svých" lidí na radnice a kompetentní místa, likvidování nepohodlných lidí, krevní msty apod.), určitě by našla více čtenářů a povědomí o působení camorry by bylo mnohem větší. Na druhou stranu klobouk dolů před autorem, který dokázal proniknout pod slupku neapolské mafie, sebrat tolik podrobných informací a obětovat pro to svou bezpečnost.

čekanka13
27.12.2013 3 z 5

Oddechové čtení to tedy v žádném případě není. Místy velmi zajímavé (způsob výroby textilu s ochrannými známkami, zdokonalování výroby padělků tohoto zboží, návštěva stařičkého Kalašnikova jedním ze členů camorry v Rusku, atd.) Ztrácela jsem se ale v množství postav a vztazích mezi nimi.

Ronin Roujin
17.06.2013 4 z 5

Hodně drsné čtení. Kniha se věnuje mapování činnosti camorry v posledních letech. Autor šikovně mixuje obecné dějiny (kdo byl kde a kdy hlavním bosem, války mezi jednotlivými rodinami), s obecným líčením změn v orientování této organizace a tím jak má camorra vliv n každodenní život obyvatel Jižní Itálie a jak naopak okolní svět ovlivňuje každonnení život, jak prostých vojáků camorry, tak těch nejvyšších bossů. Autor hustě prošpikoval líčení prostých faktů spoustou svých vlastních zážitklů, postřehů a pocitů. Kniha obsahuje velké množství poznatků, které nejsou obecně známé. Například, jak kultovní film Pulp Fiction ovlivnil styl poprav, jak vznikají modely houte couture v malých dílničkách camorry, jak se zbavit mrtvého těla či proč si raději nekupovat potravinářské výrobky z oblasti Jižní Itálie, kam v Itálii zajet pro levný kvalitná kokain či různá fakta o AK47. Okrajově jsou zmíněny i některé jiné zločinecké organizace, jak z Itálie, tak z okolního světa. Doporučuji.

wally
04.01.2013 3 z 5

Dal bych vyšší hodnocení, ale přestože tato knížka dává perfektní přehled o činnosti a historii neapolské cammory...až z toho je člověku zle (krevní msty, likvidace nebezpečného odpadu atd), ale jak už tu píše jeden pisatel...do detailu jde kolikrát až tak moc, že se člověk ztrácí v situacích, osobách a jednotlivých klanech.... Škoda...někdy méně je více....

valda
08.03.2011 4 z 5

Kniha popisuje camorru, mafiánskou síť působící v okolí Neapole. Autor popisovanému prostředí dobře rozumí, nejen proto, že zde vyrůstal, ale také se nechával mafiány zaměstnávat. Z knihy lze dobře pochopit, jak silně je mafie provázána s Itálii. A to se samozřejmě nejedná jenom o filmově zpopularizovanou Cosu Nostru. Camorra patří mezi jednu z nejsilnějších a nejbrutálnějších. Saviano popisuje neapolskou mafii, ne jako bandu desperátů, ale spíše jako součást italského systému, něco, co je pro Italy, svým způsobem, všední a samozřejmé. Brutalita a šílenství takového systému si nijak nezadají s divokým západem, nebo středoafrickými režimy. U této knihy je důležité, že ji napsal Ital, protože kde by cizinec jenom kroutil hlavou, tam přijde Saviano s jasným a naprosto samozřejmým vysvětlením starého mazáka, takhle to přece u nás chodí.
Bohužel ale autor zachází příliš do detailu a seznamy jmen u všech událostí jsou příliš dlouhé a celkově kniha působí dost roztahaně. Takový detailně popisný způsob je cenný spíše pro kriminalistu, než laického čtenáře. Není ale divu, že se Saviano dostal na černou listinu camorry, a musí teď žít s policejní ochranou.

filve
06.03.2011 4 z 5

začátek velmi svižný, pak jsem se trochu ztrácel v přílišných detailech, nicméně celkově hodně otevřená a odvážně napsaná kniha