Chování nočních motýlů

Chování nočních motýlů

Psychologický thriller o soužití dvou sester z vědecké rodiny se odehrává ve starém viktoriánském sídle v Anglii. Vypravěčkou příběhu je starší z nich, Ginny. Způsob, jakým Ginny podává skutečnost, však postupně odkryje její schopnost zkreslit realitu a přetvořit si ji podle svého. Poté, co Ginny získá pocit, že mladší Vivien ohrožuje její verzi minulosti, rozhodne se pro radikální řešení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33138/chovani-nocnich-motylu-yXd-33138.jpg 3.894

The behaviour of moths (2008)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

kercah

Velice poutavá kniha se zajímavým příběhem. Nejsem zrovna odborník na motýli a proto jsem předpokládala, že kniha se bude číst hůře, ale bylo to právě naopak. Nadchla mě. :)

Isserley
08.03.2017

Skvělá kniha! Čtenář přitahovaný krásnou obálkou jako můra světlem je polapen výborně vykreslenou atmosférou a pomalu gradovaným dějem, nevzpamatuje se, dokud nedočte poslední stránku. A vlastně ani potom. Co byla Virginie vlastně zač? Jak to celé doopravdy bylo? Koho miloval Arthur? Proč se Vivien vrátila? Na žádnou otázku nedostaneme jednoznačnou odpověď. A to se mi právě na knížkách líbí. A navíc se ještě dozvíme mnohé zajímavosti ze života hmyzu a housenky se nám budou zdát méně ošklivé. Dávám plný počet hvézd.

Indilwen
24.11.2016

Velmi se mi líbil autorkou zvolený styl, při němž popisuje i ten nejmenší a nejprostší detail čtivou formou.. závěr knihy mi však pokazil celkové hodnocení a pohled na knihu, odnesla jsem si z ní akorát rozporuplný, melancholický pocit. Rozhodně jsem čekala něco mnohem zajímavějšího - 3,5 hvězdičky.

Káča Máča
07.04.2016

Kniha mě ničím popravdě nenadchla a ani nešokovala. Spíš jsem se dost nudila a nevylepšil to ani zdánlivě překvapivý konec...

Elern
16.11.2014

Nádherná obálka, nadějný začátek, neobvyklý konec.

Nevím, čím to bylo, ale na tuto knihu jsem narážela všude, kam mě nohy zanesly. Že by to bylo tou obálkou? Bohužel u obálky to i skončilo. Jako prvotina autorky obstojné, ale nevím. Jako by Chování nočních motýlů postrádalo tu hlavní věc, a to duši. Byla moc umělá a bez srdce. Čekala jsem přece jenom trochu více.

Esie
10.09.2014

Knihu jsem si koupila hlavně kvůli přebalu a vůbec jsem netušila jestli se to bude dát číst. Naštětstí se kniha hrozně dobře čte a konec pro mě byl absolutním překvapením.

tereza8518
03.07.2014

Četla se mě velice dobře, ale takový konec jsem nečekala..

cessy
06.04.2014

Pre mňa bola kniha príťažlivá práve kvôli tu spomínaným a hojne zatracovaným pasážam o výskume motýľov. Jej podmanivú atmosféru dotvorili tiež popisy starého viktoriánskeho domu a s ním súvisiace nahliadnutie do jeho histórie i histórie rodiny, ktorá v ňom žila, čo u mňa navodilo dojem, že niečo z tej viktoriánskej éry sa prenieslo aj do doby, kedy sestry vyrastali. Dávna, menej dávna minulosť a prítomnosť mi niekedy splývali, vďaka čomu som mala pocit, že dej sa odohráva v inej dobe, než sa v skutočnosti odohrával. Nemyslím si, že v knihe je niečo rušivé, niečo čo by bolo potrebné skrátiť, či vypustiť. Tento žáner (psychologický thriller) neobľubujem a nevyhľadávam, je teda menší zázrak, že sa mi kniha dostala do rúk, no pre tie motýle a viktoriánske kúzlo neľutujem, že som sa ňou dala zvábiť ako nočný motýľ na svetlo lampy.

pecka02
12.03.2014

Není to celkově až tak špatné jako spíše nedořešené. Kdyby autorka ubrala pár pasáží ohledně způsobů usmrcování motýlů a přidala pár jiných, kde by vysvětlila nakousnuté záležitosti, bylo by to možná o kapku lepší. V jistém směru může být kniha i poučná, ale na mě tam těch motýlích pasáží bylo bohužel moc. Ale tak aspoň mi knížka svou obálkou dělá parádu v knihovně.

ddomikk
17.02.2014

Zaujal mě obal knihy, ale co se týká samotného děje tak možná začátek zajímavý a čekáte co z toho vznikne, ale pak pro mě až moc zdlouhavé a nic neříkající pasáže o motýlech, které jsou pro někoho asi zajímavé, ale to není můj případ. Konec knihy spíše nečekaný, ale jako knihu ani děj bych zas až úplně nezahazovala, celkem dobré čtení, ale všichni budeme znát mnohem lepší knihy!

Galaty
09.02.2014

Zajímavá knížka, líbilo se mi prolínání dvou časových linií a celkový příběh, ale ten konec jsem teda očekávala úplně jiný...

RoseLan
23.01.2014

Dozvěděla jsem se nové informace o motýlech. Nebylo to moc zdlouhavé, a bylo to i zajímavé. Možná jen trochu moc psycho.

Aiwa
16.01.2014

Z nočních motýlů mám rozporuplné pocity. Na začátku se kniha slušně rozjíždí, ale postupně jí začíná docházet dech a do konce se doplazí v křečích. Děj začíná působit zbytečně zdlouhavě. A hlavně tam chybí slušné vyvrcholení příběhu. Celou dobu to tak nějak graduje a pak...nic moc. Konec vypadá "odfláknutě" a nedodělaně. Pořádného vysvětlení dříve nakousnutých souvislostí se nedočkáme a těžko si je domyslíme. Kniha není celkově špatná, ale něco jí chybí. Pro mne je to jedna z dalších, které odložím do knihovny a už si na ně nevzpomenu. Ale má pěkný přebal:-).

Krisseliss
12.11.2013

Tahle knizka me moc neuchvatila, pasaze o motylech nezajimave pro nekoho, kdo se o ne nijak nezajima.

RADOST
05.11.2013

Dobře napsaná kniha. Ginny vypravuje o svém životě i práci, o setkání se sestrou, kterou neviděla desítky let. A čím víc se dovídáte, tím více se pídíte po tom, co napsáno není. Musíte číst mezi řádky a dovtípit se, uvažovat, kdo a co je normální, co je realita a kým je vlastně vypravěčka. Jak skvěle se ztotožnila s předmětem své kariéry, s nočními motýly ! Naprosto jí vyhovuje přežívání ve stadiu kukly a pro uhájení takové existence je schopna i toho nejhoršího. Po přečtení jste navnaděni hledat další odpovědi - o psychických poruchách, alkoholismu, autismu, i o životě nočních motýlů, kteří zde skvěle posloužili autorčině záměru.

janka84
05.10.2013

Skvělá knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout...
Jinak vše velice výstižně popsala uživatel budíček. Souhlasím se vším, nemá tak smysl psát stejný komentář :-)

LucieRej
14.08.2013

Zajímavý příběh. Líbílo se mi hlavně, že je to psáno přímo z pohledu Ginny, tak jak jí to myslelo. A nápad přidat tam ty informace o motýlech a podpořit tím tak příběh, nikdy by mě nenapadlo, že to může být tak zajímavé. Něco bylo dokonce i srandovní.

budíček
07.07.2013

Tohle je jedna z knížek, po jejímž dočtení si začnete říkat – kde je ta hranice mezí tím, co je normální a co už normální není. Začátek mi atmosférou a stylem psaní trochu připomínal Třináctý příběh, ale to po chvíli zmizelo. Životní příběh jedné rodiny, jejíž život se ve starém anglickém sídle motal kolem nočních motýlů byl originální, ovšem ke konci už mi trochu některé úvahové pochody hlavní hrdinky připadaly trošku únavné. Bylo zajímavé sledovat její pohled na svět a na členy její vlastní rodiny. Ona sama sebe viděla jako tu, která se o všechny stará a která všechny chrání, ale bylo to opravdu tak, nebo byla ona tou, kdo potřeboval ochranu? To se čtenář v knize dozví, ovšem zůstane mu nezodpovězena řada otázek, v knize se objeví několik postav, které jsou pro příběh evidentně důležité, ale bohužel se od nich žádné bližší odpovědi nedozvíte, a to mi trochu vadilo. Jako by autorka vždy něco nakousla, aby čtenáře nalákala a pak si to rozmyslela, nebo na to zapomněla a neodpověděla. Nevadí mi nad knížkou přemýšlet, ale tady těch otazníků zůstalo docela dost. Chyběl mi pohled toho rodinného doktora, chyběl mi pohled na to všechno od Clivea, od Vivien od Eileen – která asi byla pro příběh podstatná, ale nedozvíte se blíže proč…Ne, máte k dispozici pouze verzi, již vám vypráví Ginny a to je trošku škoda, protože je tím příběh trošku jednostranný. Nicméně neříkám, že by tím byl méně kvalitní, to vůbec… Přemýšlet budete i při čtení a dlouho po jeho dočtení a to umí pouze kvalitní příběhy.

Ronin Roujin
17.06.2013

Kniha mi dosti připomněla Fowlesova Sběratele. Fajn je, že spousta motivů zůstane jen naznačena a čtenář si do konce knihy není jistý, zda se některé příhody staly, či zda sa se staly v té podobě, jak si ji "pamatuje" hlavní hrdinka. Nádavkem se čtenář dozví lecos o podivnémm světě sběratelů motýlů a kleckterá čtenářka si po přečtení knihy bude pamatovat, že muži, kteří ji lákají na svou sbírku motýlů mají možná v nějaké skříni i různé jedy a chemikálie na uspání nebo usmrcení hmyzu, které ale ve větší koncentraci mohou být stejně účinné i na savce, tedy i na samičky druhu Hommo Sapiens. Za zmínku stojí i velmi pěkná obálka.

Juicyk
20.04.2013

Mě osobně tahle kniha opravdu nenadchla. Děj se mi zdál příliš zdlouhavý a na můj vkus zde bylo až moc odborných pasáží, které mě jako laika opravdu moc nebrali. Kdybych se o problematiku nočních motýlů zajímala, tak bych to naopak třeba brala jako pozitivum :) Ale jelikož mě hmyz nijak zvlášť nebere, tak bych byla radši, kdyby se tam odborně mluvilo spíše okrajově, ale popravdě, ono by z té knihy pak asi moc nezbylo.
Na druhou stranu není kniha zase úplně nezajímavá, nápad je dobrý a postupné odtajňování historie možná kdekoho překvapí, ale dalším mínusem je, jak už zde někdo psal, že určité události zde nejsou úplně dovysvětleny.
Krásný obal, ale obsahově jsem čekala bohužel více :(

Rumplestiltskin
25.03.2013

Tuhle knížku jsem si nejdřív pořídila jen proto, že mne zaujal obal. Ale proč mít doma knížku, když ji nepřečtu? A tak jsem se dala do čtení, zprvu jsem se ztrácela v různých odborných pasážích, které se mi nakonec velmi zalíbili.
Knížka je napínavá a vždy se zvrátila na opačnou stranu, než jsem si myslela já. Postupně odkrývání rodinné historie a zjišťování čím dál více o Ginny (ústřední postavě) je velice zajímavé. I přes to bych možná pár věcí rozvedla více do detailu. Občas mi tam chybělo to něco, čím bych utvrdila závěr z nastalé situace, která byla rázem uzavřena (okolnosti po narození Samuela, situace na přednáškách atd.)
Jinak může knížku vřele doporučit. :)

Alyx
06.03.2013

Záleží, co od knihy očekáváte.. Je to temný pomalu plynoucí psychologický příběh, který nechává nahlédnout do nitra duševně nemocné ženy žijící v pokroucené realitě. Jak se události odehrály ve skutečnosti čtenáři prozradí až konfrontace s okolím (smrt matky) nebo je to jen naznačeno (dítě, zranění sestry).

Co se závěru týče, přeci jen bych ocenila, kdyby se mi dostalo vysvětlení událostí, které kniha jen naznačí. Ale i tak dávám čtyři hvězdy.

evasamankova
06.03.2013

Nezáživný, nudný příběh neustále ještě zdržovaný dlouhými odbornými pasážemi. Po celou dobu jsem zápasila sama sebou, zda to dočíst. Dočetla jsem. Čekala jsem, že konec trochu dojem vylepší. Nestalo se. Žádné překvapení, odhalení.

EmilyJJJ
27.12.2012

Šíleně napínavá úžasná kniha ! Do poslední chvíle nevíte si vlastně máte o hlavní hrdince myslet. Postupné odkrývání rodinné historie a dávno zapomenutých tajemství, která neměla být nikdy prozrazena. Ginny se zmítá mezi snem a realitou a nevěří nejen svým vzpomínkám, ale ani své sestře. Kniha jsem přečetla za dvě hodiny, až mě samotnou vyděsilo jak moc se mi líbila. Zasazena do Anglie, ve starém viktoriánském domě se zajímavými fakty o "nočních motýlech" přináší každému člověku nevšední literární zážitek, na který jen tak nezapomene!!! Mohu doporučit! (PS: Jako bonus má kniha ještě nádherný obal :D)