Ronin Roujin Ronin Roujin komentáře u knih

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Stejně jako u prvního dílu se série Sigma Force, mi trošku vadilo, že autor možná až moc "tlačí na pilu". Připadal jsem si jako bych četl scénář k filmu Michaela Baye. Na každé stránce se buď střílí, nebo něco vybuchuje či jsme svědky alespoň nějaké akční honičky. Do toho je přimícháno hned několik spikleneckých teorií, různé podrazy, dvojití a trojití špioni, úžasné nové technické hračičky a zbraně.
Tato série mi malinko připomíná českou sérii o JFK. Jen se vše odehrává v našem století a tajná bratrstva, alchymistické technologie z různých století a lokalit jsou zde také bohatě zastoupeny. Stejně jako knihy ze série JFK beru Sigmu jako takový nakládaný zázvor mezi "vážnějšími" knihami.
Berte to jako literární ekvivalent Smrtonosné pasti nebo Mužů v černém. Není to žádný Bergman ale jsou chvíle, kdy člověk nemá sílu a chuť na "velké" umění a rád vypne mozek a nechá se bavit výbuchy, hláškami a střílečkami.

Krvavá cesta od Stalingradu Krvavá cesta od Stalingradu Mansur Abdulin

Reálné vzpomínky ruského vojáka na život na frontě. Jde o hodně temné a deprimující čtení. To co je u Kulhánka humorná nadsázka, je zde krutá realita. Jelikož autor byl již od dětství indoktrinován myšlenkami jednoho hnutí, které se zakládá na nenávisti a závisti, tak je vyprávění hlavního celkem objektivní. Ač je hlavní hrdina komunista a v druhé části tažení i politrug, není to nějaká hnusná a slizká kreatura ale dosti vnímavý a laskavý člověk.
Zajímavé je že byl zároveň muslim a komunista. Škoda, že v knize není s motivem tohoto poměrně zásadního rozporu ve světonázoru nijak pracováno. Ač jsem z knihy měl trošku strach, nakonec to nebylo vůbec špatné čtení., zejména s ohledem k "zemi původu".

Hon na ovcu Hon na ovcu Haruki Murakami

Obálka knihy je trošku zavádějící ale kniha samotná výtečná. Příběh se možná rozjíždí pozvolněji a v mém případě chvíli trvalo zvyknout si na slovenštinu ale minimálně od půlky jsem si to užíval. Kniha jiíž obsahuje většinu atributů HM děl. Nostalgii, pocit ocizení, prolínání reality a snové skutečnosti....

Hitlerův houslista Hitlerův houslista Igal Shamir

Čekal jsem více ale to neznamená, že jde o špatnou knihu. Příběh má celkem tempo a to napětí tam je.
SPOILER ALERT
Nějaké bodíky přidávám navíc za to, že přííběh nemá happyend. Spíše naopak.

Bizarníma rukama Bizarníma rukama Joe R. Lansdale

Parádní sbírka krátkých povídek plná laskavého humoru, S/M praktik, zombíků a alternativní historie.
V každé povídce autor vezme nějaký drobný nápad nebo motiv a ten vypointuje do krajnosti. Lidský život nemá v těchto příbězích žádnou cenu, slouží jen jako materiál k uspokojování zvrhlých chutí nebo jako stavební materiál pro různé pokusy. O bolest, krev a násilí není na stránkách této knížečky nouze a o tom, zda hlavní hrdina přežije rozhoduje často naprosto bezvýznamná hloupost.

Pokud se vám líbí Klub rváčů a nebo rané filmy Petra Jacsona tak se vám tyto bakalářské příběhy budou lííbit. A to tak že moc.

Ale pokud odsuzujete počítačové hry, kde hráč dostává za přejetí důchodce bohusové body a neoceníte zenovou krásu epického masakru ze Souboje v Domě modrých listů z Kill Billa, tak nejspíše budete tuto knihu považovat za zbytečně brutální, perverzní, rasisitckou a sexistickou. Tím se vyhnete zlým snům, o nočních klubech, kde se polonahá torza ženských těl otáčejí nabodená na šílených konstrukcích plných špičatých ocelových tyčí jako lidský gyros ale na druhou stranu se okradete o parádní čtenářský zážitek. .)

PS: nemám žádnou ženskou ve sklepě. Ani chlapa... ..ani dítě.

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Příjemné překvapení. Ač první díl série o Harry Dresdenovi nevybočuje z žánru komerčnější urban fantasy, tak se četla velice dobře. Na to, že je příběh plný magie, démonů a čar je autorům pohled na magii velice "realistický". Příběh má nějaké chybky ale globálně vzato jde o velmi příjemné čtení, které každý shltne v rytmu akčního filmu s Bruce Willisem.

Bláznivý úplněk Bláznivý úplněk Jim Butcher

Stejně napínavá jako první díl, jen obálka je minimálně o jednu úroveň lepší.

Temná hrozba Temná hrozba Jim Butcher

Stejné jako první díl, takže dobrý.

15.06.2013 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Dosti přitažené za vlasy ale jako oddechová četba na dovolenou dobrý.

15.06.2013 2 z 5

Camel Club Camel Club David Baldacci

Trošku moc americky vlastenecké (i když v závěru to tolik nevadilo). Trošku překombinované ale jako oddechová četba vcelku dobré. Jen je třeba vydržet úvod kdy si čtenář říká, že to bude blbost. Pak se to rozjede a některé věci, které vadily v úvodu už tolik nevadí.

Letní rytíř Letní rytíř Jim Butcher

Čtvrtý kousek o Harry Dresdenovi se mi zdá nejslabší ale nejde o nějak moc viditelné rozdíly oproti předcházejícícm třem knihám (pokud nepočítám, že úvodní díl má nejhoší obálku). Pokud se vám líbil, kterýkoliv z předchozích dílů, tak se i čtyřka bude líbit.

15.06.2013 2 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Bál jsem se, že těch 602 hlavních hrdinů bude moc ale nakonec to je jen o pár z nich. Hodně mne pobavily názvy filmů, ve kterých hrála hlavní hrdinka nebo hrdina. Starý fórek z The Friends funguje stále na výbornou, ať už jej použije božský Chuck nebo Baldýnský v Comebacku.
Opět se čtenář dozví obrovské množství obskurních informací z různých oblastí lidského života (a něco málo o smrti).
SPOILER ALERT!
Nakonec je ten příběh vlastně o něčem úplně jiném a ten gang bang je jen takové pozlátko pro přitáhnutí pozornosti.

Sběratelé Sběratelé David Baldacci

První díl se mi líbil více.

Mrazivá pomsta Mrazivá pomsta David Baldacci

Stejně dobré jako předchozí díly.

15.06.2013 4 z 5

Jak jsme se učili slušně nadávat Jak jsme se učili slušně nadávat Vojtěch Steklač

Kam se hrabe Harry Potter, to se nedá srovnávat! Novější příběhy o Boříkovi, obsahující jeden remix a pár novějších (aktuálnějších) příběhů.

15.06.2013

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Uf, celkem obsáhlá knížka, odehrávající se v mnoha časových rovinách. Přesto ani jedna není nudná.

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Celkem i u nás stále aktuální námět. Jak se vypořádat s minulostí. Jak se chovat ke svým vzorům a jak naopak k následovníkům? Celé vyprávění je takové ospalé a poklidné. Také motiv selektivní paměti, se kterým se v knize dosti pracuje je i u nás stále aktuální.

Vykoupení Kryštofa Kolumba Vykoupení Kryštofa Kolumba Orson Scott Card

Hodně povedený příběh o alternativní historii. Přelouskal jsem jí téměř na posezení.

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Takováoldskool detektivka, kde se dějové zvraty odehrávají v duchu židovských anekdot. Na dobu vzniku se to četlo jistě dobře. Nyní je to nadprůměr. Jen mne trošku (spíše dost) iritovala práce paní překladatelky s jmény postav. U některých překládala křestní jména do češtiny, jiná nechávala v původní anglické podobě a co mne rušilo asi nejvíc bylo to, že jméno policejního vyšetřovatele sice nechala v anglické podobě ale systematicky jej používala pouze v první m pádu, takže občas některé věty vypadaly jako by je překládal Google Translator a ne živý člověk. Knížka je celkem krátká, takže běžný čtenář s troškou volného času ji zdolá za den dva.

Něco z kůže Něco z kůže Alasdair Gray

Mnohovrstvený iniciační román s jenmou SM omáčkou. Z tisíce střípků drobných příhod, nálad a postřehů autor šikovně sestavil příběhy několika žen a pár mužů. Velmi dobře se to čte. Po přečtení této knihy vám bude připadat Pan Šeda jako sloh žáka pomocné školy po flašce rumu.