Bouřková fronta

Bouřková fronta https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3056/bourkova-fronta-3056.jpg 4 319 59

Harry Dresden série

První kniha série Harry Dresden. Harry Dresden je v tom, co dělá, ten nejlepší. No, technicky vzato, je to ten jediný, kdo to dělá. Takže když má Chicagské policejní oddělení nějaký případ, který je za hranicemi možností nebo tvůrčích schopností smrtelníků, přijdou si k němu policisté pro odpovědi. „Každodenní" svět je totiž vážně plný podivných a magických věcí - a většina z nich s lidmi nevychází zrovna nejlíp. Pak nastupuje Harry. K tomu, abyste chytili - no, to je jedno - potřebujete čaroděje. Je tu ale problém. Obchody jdou, mírně řečeno, od desíti k pěti. Takže když ho policie zavolá jako poradce k příšerné dvojnásobné vraždě provedené pomocí černé magie, ucítí Harry dolary. Ale kde je černá magie, tam je i černokněžník. A ten černý mág zná Harryho jméno. Teď teprve věci začnou být... zajímavé. Kouzla. To může chlapa zabít.... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Fantasy

Vydáno: , Triton

Storm Front , 2000

miroslava0880
27.11.2023 3 z 5

Přečetla jsem první díl série o čaroději Harrymu Dresdenovi, který má ve Zlatých stránkách inzerát (cit): HARRY DRESDEN – ČARODĚJ Nacházení ztracených věcí. Paranormální pátrání. Porady a konzultace. Ceny rozumné. NEDĚLÁM nápoje lásky, prokletí na věky, večírky ani jiné zábavné akce.“ (konec citace). Královsky jsem se bavila a vřele doporučuji všem milovníkům urban fantasy. Kulisami i hlavním hrdinou mi to připomnělo sérii „Noční strana“ Simona R. Greena, ale tohle je snad ještě lepší. V českém překladu existuje asi 10 dílů Harryho Dresdena, další už u nás nevyšly, ale určitě stojí zato přelouskat alespoň ty dostupné. Doufám, že kvalita neuvadne, a že to nedopadne jako u Greenovy výše uvedené série, kde ty poslední vydané díly (počínaje tím 12. „Nevěsta byla v černé kůži“) už byly jen slabým odvarem těch úvodních.

PetrKral
21.12.2022 3 z 5

Docela jsem se trápil a to mám podobné městské fantasy moc rád...

SBH
17.06.2022 4 z 5

Láska na prvních deset stránek. Harry je přesně hrdinou podle mého gusta, mocný a šikovný čaroděj, zároveň outsider pronásledovaný smůlou, který se nebere vážně a čas od času utrousí vtípek. Zhruba ve stejném intervalu sice propadá i syndromu Mirka Dušína, ale víte co, každý máme nějakou tu chybičku.
Dokonce i detektivní linka se mi líbila. Sice jsem si rvala šediny ve chvíli, kdy se Harry vzdal filmu s kompromitujícími fotografiemi, ale budiž, k cíli se dobral jinou cestou přiměřeně svižně a racionálně. Jediný, kdo intenzivně mařil vyšetřování, byla pitomá kráva Murphyová, která Harrymu dávala protichůdné příkazy, a nakonec mu nasadila želízka ve chvíli, kdy měl sebe i ji ubránit proti pekelnému štírovi a dalším příšerám. Babu bych vystřelila na Měsíc.
I žánr mi příjemně sedí, mix soudobého Chicaga včetně nutných mafiánů a mytologických postaviček z irských bájí, jako třeba důležitá svědkyně, víla z kapky rosy. Jo, málem bych zapomněla na vtipnou mluvící lebku Boba. Ačkoli na druhou stranu dát Bobovi opušťák uprostřed dramatického vyšetřování nebylo zrovna nejmoudřejší.
Přesto i zde nacházím nějakou tu závadu, a to překlad. Chvílemi mi připadal jako z google překladače, neohrabané a nesmyslné věty, bez sloves být a mít by se pan Toman nejspíš ani nedomluvil. To se opravdu nepovedlo.
Ale jinak dost dobrá zábava. Doporučuji.

RemiBlack
03.06.2022 4 z 5

2022/14
Už dlouho jsem se do Dresden files chtěla pustit, a nakonec mě k tomu přiměla až potřeba dát si někdy o svaťáku pauzu. :D Takže jsem přeposlouchala audioknihu, a vůbec to nebylo špatné. Harry je pro mě příjemný hrdina, i vedlejší postavy mě chytly. Je to sice takové docela jednoduché čtení (poslouchání), ale přesně to jsem chtěla. Doufám, že k dalším dílům se nedostanu zase za dva roky...

Lacie
02.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Harryho Dresdena jsem našla díky komentáři u Alexe Veruse, takže se nabízí srovnávání – ale ne, to si nechám ujít. Jinak jsem ale z knížky rozpolcená. Miluju urban fantasy, magické detektivky, příběh je zapeklitý přesně pro mě, bílý čaroděj na straně policie, k tomu parťáci Mister a Bob, reportérka, mafián... co víc si můžu přát? Například aby hrdina nebyl snůškou otravných klišé.
Detektiv samotář, chudý, ošuntělý, na hraně zákona jak magického, tak lidského. Ať dělá, co dělá, je jednou nohou ve vězení, někdy i oběma. Jde po něm v podstatě celý svět a pořád nás upozorňuje, jak je paranoidní, přitom ho každou chvilku někdo zaskočí a dá mu nakládačku. Je tak kladný, div mu z uší nerostou kladky, přesto mu parťačka z policie až tak nevěří a hází mu klacky pod nohy. Ale budiž, ke štěstí by mi stačilo, kdyby nebyl tak labilní, jednu chvíli skučí hrůzou, pak přetéká sebevědomím, víceméně celou knihou se propotácí od desíti k pěti a nakonec všechno na pokraji smrti zmákne díky spásnému nápadu a štěstí nebo nějakému tomu vhodnému zásahu zvenčí.
Ale celkově mě příběh vcucnul a přečetla jsem ho jedním dechem, druhým dechem se vrhám na další díl.

tatjana1737
26.01.2022 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Jmenuji se Harrya Blackstone Copperfield Dresden. Kouzlete si s tím na své vlastní riziko. A když se věci podivně zvrátí a to, co se kodrcá nocí, se zatřepotá ve světle, když už vám nikdo jiný nedokáže pomoct, zavolejte mi.
Jsem v seznamu.

CITÁT: Že jsem paranoidní? Snad. Ale jenom proto, že jste paranoidní, neznamená, že se vám nějaký démon nechystá ukousnout hlavu.

Knihu mi věnoval kamarád, který o celé sérii svého času básnil, na což jsem ovšem úspěšně zapomněla, a tak mne dárkem lehce zaskočil. Nicméně když jsem se konečně odhodlala ke čtení, objednala jsem rovnou v knihovně další díly, co kdybych byla taky unesena. Musím přiznat, že se mi moc líbilo, že Harry je takový ten chlápek ze staré školy, co je galantní, vyznává tradiční chlapské hodnoty, co se vídají ve filmech pro pamětníky, ale kromě toho, že čtenáře sem tam proškolí, jak magie vlastně funguje, hodí taky občas nějakou hlášku po vzoru Bruce Willise. Přidejme prostředí gangsterského Chicaga, magii a nadpřirozeno, lehce vlezlou, ale atraktivní novinářku, skvělou policajtku a téměř kamarádku, překážky v podobě zaslepeného vyšetřovatele bílé rady a navrch nebývale mocného a neznámého černokněžníka... mohlo by se zdát, že je na skvělou sérii zaděláno.

CITÁT: Říká se, že čarodějové jsou lstiví. Ale věřte mi, my nejsme nic, ale vůbec nic, proti ženským.

Bohužel... U čtení jsem se sice pobavila, ale zas tak moc mne to nenadchlo. Souhlasím s výtkami v komentářích níže, zejména nad rozháraností hlavní postavy, která na jednu stranu tvrdí, jak velikou má moc, ale pak se nechá mlátit jako žito a dělá neskutečné boty. A když už mele z posledního, najednou se zmátoří a předvede, že "když nemůžeš, tak přidáš"...

CITÁT: V hlavě mi tepalo a ruce se mi třásly, ale přesto jsem po žebříku slezl do laboratoře - a začal zjišťovat, jak někomu vyrvat srdce z hrudi na vzdálenost padesáti mil.
Kdo říkal, že v pátek večer nikdy nedělám nic zábavného?

Seriál jsem neviděla, ale s "The Dresden Files" jsme se asi minuli. Číst ho v mladším věku, zřejmě bych na Harryho další dobrodružství byla nažhavená víc, takhle mne to sice neurazilo, ale ani příliš neoslnilo. Ze sportu zkusím další díl a uvidíme...

mataj
22.01.2022 3 z 5

Nebylo to úplně špatné ale ani mě to nijak zvlášť nenadchlo. Námět je celkem zajímavý, nechybí ani akce ale postavy mě moc neoslovily. Nicméně možná dám dalším dílům ještě šanci a uvidíme.

WugWugs
29.08.2021 4 z 5

Príšerkami okorenený detektívny pulp. Súkromné očko, samotár, s neučesaným vzhľadom a vzťahom k ženám, čo som si všimol akurát pomer k alkoholu alebo iným látkam nahradili extratelesné (magické) schopnosti a lektvary. Oceňujem, že nadprirodzené zvieratká majú charakter a špecifiká, a nie sú len samoúčelný inventár.
Dej má spád, čítam nejaké výhrady, vraj každý ďalší diel je kvalitatívne lepší, ale Butcher už i tu píše žánrovo fajn - kto sa pri tomto nudí a príde mu kniha zdĺhavá, odporúčam už naozaj len leporelá, prípadne rovno animáky, niečo na chrúmanie, veľa koly (koky) a k tomu Monster.

DuSiČíst
30.07.2021 5 z 5

Hodně příjemné spojení noir detektivky a urban fantasy. Četlo se to samo a další díl si určitě přečtu taky.

cathyblack
12.07.2021 3 z 5

Někdy prostě není nálada na náročné čtivo. A někdy nevíš, jestli chceš číst podřadný thriller nebo druhořadou fantasy. Proto tu jsou nejspíše knihy jako Bouřková fronta, takový lehčí akčňák, humorem kořeněný a s prvkem fantasy jako přídavkem nasládlosti. Kdo má rád indickou kuchyni, možná si i pochutná. Harry Dresden je zábavnej, zásadovej a občas i nahej. Myslím, že v téhle knize ani nemá jít o víc, než dopřát čtenáři zábavu na víkend. Pokud chcete od knihy více, vyhněte se ceduli Harry Dresden - Čaroděj obloukem. Já s ním teda nemám problém.

jprst
30.04.2021 2 z 5

Z mé strany špatný výběr, poměrně nudný a zbytečně rozvláčný příběh.

mi-380
08.04.2021 3 z 5

Nijak zvlášť objevné pátrání kouzelníka, který, místo aby pořádně využíval své schopnosti a možnosti, raději vypráví, vysvětluje, poučuje a pozoruje, čemuž je věnována převážná většina textu.
65 % (zatím 253 hodnotících generuje modrý průměr 79 %).

Čaroděj – chudáček (výstižná charakteristika uživatelky „zazvorka“).

CharlesWard
27.02.2021 2 z 5

Butcher se snažil, ale asi nebudu cílovka.

jennefer
18.12.2020 3 z 5

Slušné 3*, i bych dala víc, ale na odpočinkové čtení by to chtělo něco málo přidat. Jak je tu níže zmíněno, kdo někdy četl Greena, nebude překvapen, bavila jsem se podobně. Další díly si ráda časem přečtu, dopředu vím, že mě zase budou bavit. A o to tu jde, ne? :-)

Mornau
24.09.2020 3 z 5

Žádný zázrak. Přišlo mi, že se vše strašně vleklo.
Přistihla jsem se, že než abych knihu opět začala číst, vybrala jsem si ke čtení vždy jinou.

Ilirea25
15.06.2020 5 z 5

Popravdě jsem s tím neměla problém :D
Mě to bavilo.

aktijnov
09.12.2019 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Kniha by potřebovala projít korekturou. Chyby mě při čtení otravovaly... Z děje jsem nejdřív byla nadšená, pak se to začalo táhnout a dočetla jsem jen se silným sebezapřením, protože jsem chtěla vědět, jak to skončí.

ewalien
15.10.2019 5 z 5

Docela mě zaujalo, jak je Harry jako čaroděj... lidský. S problémy, jako má každý z nás, dělá malé i velké chyby, občas má dost hluboko do kapsy, snadno si udělá nepřátele (asi trpí sklony k sebevraždě) a někdy je na čaroděje tak bezbranný, až mě to zaráží. Jak lehce si nechá naklepat. A jako správný hrdina s duší na jazyku všechno zachrání, i když to kolikrát vypadá, že už nemá šanci - zachránit svět, nebo sám přežít. Asi nejvíc mě naštvalo, jak hazarduje s přátelstvím té policajtky Murphyové. Já už bych jí dávno všechno řekla. doufám, že ostatní díly budou podobně napínavé. Tento příběh mě doslova vtáhl do děje, sotva jsem se dokázala odtrhnout. pokud má někdo rád magii a zároveň nemá chuť si k z toho důvodu číst Harryho Pottera... Doporučuju tohohle Harryho. Zamilujete si ho, i když si budete místy myslet, že je pitomec.

Awča
02.05.2019 4 z 5

Úplně náhodou jsem se dostala tuším ke 4.dílu v angličtině a docela mě bavil. Zkusila jsem tedy od jedničky a v češtině, a bavilo mě to stále :-) Že by mě autor vtáhnul úplně do děje, to ne, některé pasáže byly prostě moc rozvleklé, ale čas mi s Harrym plynul příjemně, když jsem knihu na čas odložila, nebyla jsem jako na trní, jak to dopadne, ale návrat po té byl milý. Asi spíše pro ženy, nejen kvůli hlavnímu hrdinovi, je to takový mix fantasy, krimi a červené knihovny.

zazvorka
28.04.2019 3 z 5

Čaroděj - chudáček. Takový pocit jsem z Harryho každou chvíli měla. Zřejmě to mělo vnést do příběhu humor? Každopádně je to dost divná postava. Škoda. Kdyby už Harry dospěl a trochu se zocelil, překladatel se kapánek více snažil a autor proškrtal zbytečný balast, bylo by to fajn čtení. Přesto zkusím druhý díl, chybí mi nějaké takové čtení, než vyjde další Ben Aaronovitch (i když na toho to nemá...).