Romča11 Romča11 komentáře u knih

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Možná jednou je opět zajímavá kniha. Nejspíš protože je jedna z hlavních postav neslyšící. Kniha pojednává o Sydney a Ridgeovi, o dvou mladých lidech, kteří se do sebe postupně zamilují. Problém ale je ten, že Ridge má holku. A tak se většinu knihy snaží, aby si nepropadli a tím nezranili srdce Maggie. Doufají však, že jednou spolu možná budou. Navíc je Ridge muzikant, jeden ze členů kapely Sounds of Cedar a Sydney mu pomáhá se skládáním textů k písničkám. Celá kniha je velmi hezká, po většinu času má příběh spád a stále se něco děje. Co mi vadilo, že občas se autorka až moc rozepisuje o pocitech. Jako holce mi povídání o citech většinou nevadí, ale co mi vadí když je tento popis na jednu a více stran. V tu chvíli příběh ztrácí rychlost a spád a začíná mě nudit. Ale ty popisy pocitů jsou propracované a jinak je kniha čtivá. Upřímě je to typická slaďárna, ale líbí se mi, co autorka ve svých knihách vymýšlí za osudy převážně hlavním mužským postavám. V tomto přápadě je Ridge neslyšící a navíc neměl lehké dětství a to nejen kvůli své hluchotě. A co je asi nejlepší je, že písničky, co spolu Sydney a Ridge složí a otextují, tak si můžete poslechnout. Autorka se spojila s Griffinem Petersonem a ten je pro tuto knihu vytvořil. Je skvělé při je při čtení poslouchat. Většinou odrážejí současnou situaci v knize.

10.07.2019 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Doppler je velice zvláštní kniha. Pojednává o muži jménem Andreas Doppler, Norovi, který se rozhodl jednoho dne, poté co spadl z kola, že bude žít v lese. A kniha pojednává o dobrodružství, která zažívá spolu s losím mládětem Bongem, jehož matku zabil pro maso. Nejdříve žije v lese sám, ale poté se k němu postupem času přidá pár lidí. Co je nejdůležitější a tyto myšlenky se táhnou celou knihou je to, že Doppler nemá rád lidi a píli a tím pádem se snaží nedělat nic. V knize se střídají pasáže, kdy Doppler vypráví a kdy vede filosofické úvahy a myšlenky. A to je to, co mi na knize hodně vadilo. Podle mě to zdržovalo celé plynutí děje knížky a často jsem se celkem musela nutit, abych knihu dočetla. I když to nejspíš bylo také proto, že mi nesedl autorův styl psaní a vlastně celý humor nebo styl myšlení hlavní podtavy, Dopplera. Prostě mi tato kniha moc nesedla, nejspíš budu na klasické dívčí romány, ale musím ocenit některé Dopplerovy myšlenky. Například že všichni lidé jsou moc pilní a neustále se za něčím ženou, shromažďují věci a nemovitosti a je to k ničemu. A občas sami přijdou na to přijdou a pak se v pokročilém věku ocitají opět v roli dospívajícího teenegera a nevědí, kdo jsou. Nepoznávají se a ani své tělo.

10.07.2019 3 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Tíha vesmíru je příběh o dvou výjimečných lidech. O Libby, která byla nejtlustší teenegerkou Ameriky a teď váží 160 kilo a o Jackovi, který trpí prosopagnosií, což znamená, že nerozpoznává lidi podle obličejů, prostě si jejich obličeje nepamatuje. A jak to už chodí ve většině romatických a young adult knih, jejich životy se začnou proplétat a vše to začne tím, když se Jack rozhodne zahrát si hru "Osedlej tlusťošku". Celý příběh je napsaný čtivě. Kniha je dobře propracovaná, má spád a celkem rychle odsýpá až na některé, pro mě dlouhé úseky. Je vidět, že si autorka dala s knihou práci a tím pádem nám velmi dobře skrz Jacka ukazuje, co to prosopagnosie vlastně je a jaké to je s ní žít. Zároveň ukazuje to, co si spousta z nás zažila a to, co je to šikana. Ať už kvůli tloušťce nebo čemukoliv jinému. Snaží se skrz Libby čtenářům říct, že je někdo chce. Každý jsme jedinečný a vždycky alespoň pro jednoho dalšího člověka na Zemi něco znamenáme a ten někdo nás chce. A to je jedině dobře. Spousta z nás v dnešním světě má problém se sebeláskou a sebevědomím. Také máme problém s být tím, kdo jsme. Často se chováme tak, jak ostatní chtějí, aby nás všichni měli rádi a pak ztrácíme sami sebe. To je jedna z nejdůležitějších myšlenek knihy a moc to oceňuju. Postavy a jejich charaktery jsou velmi dobře popsané a vykreslené. Knížce nemám skoro co vytkout, ale najde se zde pár klišoidních, romatických scén a gest a k tomu jsem knihu nečetla v kuse a četla jsem ji dlouho a to mi taky zkazilo dojem z knížky.

10.07.2019 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Znáte takové ty sladké, young adult romány, kde se hlavní hrdinka nezabívá ničím jiným než kluky a milostným životem? Tak knížka Všem klukům, které jsem milovala mezi ně rozhodně patří! Ale abych knížku jen neschazovala, tak je fakt dobře napsaná a čtivá a jelikož je to oddechovka, tak ji máte za chvilku přečtenou. Další plus je, že jsem se do hlavní hrdinky dokázala vžít a uniknout tím z reality. To je dobré znamení. Vlastně mě tyhle románky ještě baví a tak si to užívám, než přestanou a vyrostu z nich. Sledovat jak se Lara Jean pomalu zamilovává do Petera... Navíc postavy jsou opět dobře vykreslené a popsané, takže si je dokážu celkem dobře představit, ale popisu celkově je tu pro mě tak akorát. Autorka má navíc v knize spoustu chytrých myšlenek a taky nějaké k zamyšlení, což je jenom další plus. Celkově bych knížku hodnotila jako lehce lepší průměr za ty myšlenky, ale ani zdaleka to nebylo tak dobré jako Sůl moře nebo tak dobré jako Tíha vesmíru.

10.07.2019 3 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Siréna je další knihou Kiery Cass, ale technicky vzato je to její prvotina. A ačkoli kniha vyšla převážně kvůli fanouškům Kiery je velmi dobrá. Kniha pojednává o Kahlen, siréně, která slouží oceánu a shání mu potravu svým zpěvem. A hodně ji trápí, že musí zabíjet lidi. Navíc se bojí chodit mezi lidi, protože nemá pevně stanovené své hranice a bojí se, že by sebe nebo své sestry sirény prozradila. Jednoho dne ale potká Akinliho a po prvním rande, kdy spolu pečou dort, se do něj zamiluje. Nemůže s ním však být...
Upřímně knížka je sladká jako cumel, ale tak čtivá a zatraceně dobře propracovaná! Nevím, čím to je, ale příběhy Kiery Cass mají své zvláštní kouzlo, které alespoň mě vždy pohltí. Ona má knihy fakt propracované a až na výjimky a minidetaily to nemá snad chybu. Dokonce v téhle knize zmiňuje i našeho Franze Kafku a jeho povídku "Mlčení sirén"! Postavy jsem si hned oblíbila zvlášť Kahlen a Akinliho. Jsou opět dobře popsané a vykreslené ???? Sice je to jen oddechovka a nenajdete tu nic převratného ani nějaké důležité a zajímavé myšlenky, ale podle mě je to dobrá fantasy knížka, která vás vtáhne a pohltí, když potřebujete vypnout a myslet na něco jiného, protože až na výjimky (opět ????) děj plyne a plyne a najednou jste na konci knížky. Jediná chybička asi je, że je to jen oddechovka a je to prostě slaďárna, takže prostě nic světoborného, ale já tu knížku miluju!

10.07.2019 4 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Nedávno jsem přečetla teto roztomilý komiks. Je skvěle graficky zpracovaný a pokud máte špatný den a chcete se opravdu zasmát, tak jděte rozhodně do toho. Je to skvělý a máte to za hodinku přečtené.

10.07.2019 5 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

K této knížce snad ani nemám slov z toho důvodu, jak je skvělá! Normálně bere dech! Tolik krásných filosofických myšlenek v jedné young adult knize?! Neskutečné! Miluju tu knihu! Knížka vypráví o Runem a Poppy. Ti se seznámili když jim bylo 5 a skoro hned se stali nejlepšími kamarády. Jenže, když je Poppy 8 její babička umírá, ale jelikož obě zbožňují dobrodružství, babička Poppy zadá úkol aby prožila dobrodružství a za celý život nasbírala 1000 polibků, ale ne obyčejných. Takových těch, co si bude pamatovat do konce života. A tak se nakonec vydává s Runem na tuto výpravu. Problém nastává když je jim 15 let. Rune, který pochází z Norska se tam kvůli tátovi a jeho práci musí vrátit. Dvojice se musí rozloučit. A co je ještě horší, Poppy přestane po nějaké době s Runem komunikovat, odepisovat mu na zprávy. A on netuší proč. Jak jsem říkala, tenhle román je dechberoucí! Tak plný emocí! S touhle knížkou budete s emocemi jako na horské dráze. Miluju ty filosofické myšlenky! V knížce mám zaležených víc jak 10 pasáží. A ty postavy?! Taky miluju! Nádherně vykreslené a popsané postavy! A popis emocí? Skvělý! Zkrátka knížka mi bere dech! Pokud vám nevadí, že to bude trochu přeslazené, jelikož je to stále young adult, tak směle fo toho. Autorka zde nádherně popsala ryzí lásku. Takovou tu lásku co chceme já i vy jednou zažít! A která holka by si nepřála, aby ji miloval kluk jako je Rune? Knize dávám 5*/5* a moc doporučuju. Možná se jí vyhněte pokud máte neradi velmi smutné příběhy. Ale jinak jděte do ní!

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Knížka je sice pohádková, ale podle mě je hodně dobře propracovaná. Příběh je dobře vystavěný, akorát v popisech se trochu člověk ztrácí. Zato charakteristiky postav jsou velmi dobré. Akorát sympatičtější je spíše Lupe než samotná Isabella. A grafiky knížky je skvělá! Stránky uvnitř knížky jsou různě potisklé čarami, obrázky lodí, kompasu a vln... No prostě krása. A obálka ténhle verze knížky je mnohem hezčí než ta co bude oficiální, i když ta bude dávat větší smysl vzhledem k názvu. Kniha se jmenuje Dívka z inkoustu a hvězd jelikož Isabella je po tatínkovi kartografka a často používá inkoust a umí číst ve hvězdách cestu.

09.07.2019 2 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Tahle knížka je volným pokračováním slavného a úspěšného románu Hrdý Budžes. Hlavní hrdinkou je opět Helenka Součková akorát už nechodí na základní školu, ale na gympl a to Gymnázium Nad Štolou, které je v knize přezdívané kachlíkárna. Román se odehrává během 80. let 20. století a samotný příběh mapuje 12 měsíců života Helenky, která chodí do maturitního ročníku. Podle mě tento román velmi dobře mapuje, ukazuje a popisuje režim, který v Čechách v tuhle dobu vladnul. Helenka a její spolužáci z gymplu založili spolek, kterému říkají Pomed. Jejich největší zálibou je psaní básní. Je to jeden ze způsobů jak se vyrovnávají s životem, který žijí a s tím, že s některými věcmi nic nezmůžou. Celá parta a Helenka obzvlášť se dostávají do různých malérů a to právě kvůli tomu, že ten režim nesnáší a rebelují proti němu. Plus Helenka jako holka prožívá středoškolské lásky nejdřív k Antošovi a poté ke Kaplanovi. Jediné co bych románu vytkla je, že jelikož v příběhu se často vyskytuje retrospektivní vyprávění a často se střídá s chronologickým a to velmi nepravidelně, tak se čtenář občas v příběhu ztrácí a to mi velmi vadilo. Ale jinak je kniha napsána velmi čtive a celkem i s vtipem. Knihu bych doporučila tomu, kdo se chce dozvědět něco o životě za socialismu a hlavně o životě mladých nebo si jen tuto dobu připomenout. Navíc knihu budete mít přečtenou za chvilku, díky její čtivosti. Postavy jsou navíc dobře vykreslené a jejich popis je někdy velice vtipný. Tato kniha byla pro mě velikým překvapením, jelikož to pro mě byla povinná četba.

09.07.2019 5 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Tohle je celkem zvláštní kniha, která se zabývá smrtí a xenofobií a to z pohledu desetiletého dítěte. Když bylo Jamiemu pět, tak mu jeho starší sestru zabili muslimové při teroristickém útoku v Londýně. Díky téhle události se manželství jeho rodičů rozpadlo, až Jamieho maminka od rodiny odešla a Jamie se s tátou a druhou sestrou z dvojčat přestěhoval z Londýna na anglický venkov do jezerní oblasti. Začal zde chodit do školy, ale tam ho posadili vedle jediné muslimky v celé škole Sunyi. Jamie nikdy nebyl mezi ostatními dětmi oblíbený a ani na nové škole není a tak se postupně se Sunyou skamarádí, ale má výčitky svědomí, protože jeho tatínek muslimy nenávidí jelikož právě muslimští teroristé mu zabili dceru. Jamiemu navíc chybí maminka a doufá, že se každým dnem vrati, což se bohužel nestane. Knížka podle mě skvěle popisuje, jak se lidé vyrovnávají se smrtí někoho blízkého. Pro Jamieho je to celkem snadné, protože si na svou sestru Rose ani na ten den útoku nepamatuje. Rosino dvojče Jasmime si zase změní po nějaké době barvu vlasů a styl oblékání, aby se od sestry tak nějak oddělila, jelikož byly jednovaječná dvojčata. Jamieho rodiče se s tím pochopitelně vyrovnávají nejhůř. Jejich manželství se rozpadlo, maminka utekla od rodiny za jiným mužem a na svou rodinu úplně zapomněla. Tatínek se vpodstatě s Rosinou smrtí nevyrovnal, neustále se opíjí a o své děti se nestará po většinu příběhu. Jamie navíc nic z toho nechápe. Jinak Jamie v knize prožívá typické slasti a strasti desetiletého kluka jako je šikana nebo jeho první láska. Knížka je velmi dobře napsaná, je čtivá a celkem krátká, má jen 200 stránek. Velmi oceňuji, že knížka je napsaná z pohledu desetiletého chlapce, i když se řadí do žánru young adult. Je to zase něco nového a celkem originálního. Navíc jsou postavy velmi dobře vykreslené. Nejvíc se mi na knize opravdu líbí jak pracuje s tím, jak se lidé vyrovnávají se smrtí blízkého ať už člověka nebo domácího mazlíčka a jak popisuje xenofobii a nenávist k obyčejným muslimům, kvůli terorismu.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Knížka se mi hodně líbila. Domnívám se, že jsem kousek knihy četla již dříve, jelikož studuju němčinu už 8 let, a zastávám názor, že by se s četbou této knihy nemělo spěchat. Je tam plno věcí, které mladší lidi nemohou pochopit. Celá kniha je prostě o tom, jak Werther po Lottě touží. Vím, že mi to před pár lety vadilo, ale teď se mi kniha hodně líbila. Sice neholduju klasice jako moje kamarádka, ale tohle se mi líbilo. A ještě více se mi líbily Wertherovi filosofické myšlenky.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Takhle kniha je velmi zvláštní. Rychle a dobře se čte, popisy nejsou dlouhé a jsou výstižné. Jen ten konec je takový zvláštní. Spousta lidí kvůli němu tuto knihu nemá ráda. Mně to však přijde jako zajímavé rozuzlení příběhu, které přece jenom ukazuje velikost lásky George k Lenniemu, díky které se odhodlal ušetřir svého kamaráda lynčování davem. Postavy jsou zde velmi dobře popsané a vykreslené. Kniha je velmi dobrá, ale stále je to pro mě povinná četba.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tahle knížka má velmi krásný příběh i myšlenku (až na ten konec). Je o silné, velké lásce, o způsobu, jakým se lidé vyrovnávali s dlouhotrvající válkou. Když měli jeden druhého tak měli svůj svět a ten vnější je nezajímal. Je to velmi filozofická knížka, ale velmi se mi líbila.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tohle je ale úžasná knížka. Knížka o malém princi, který žije na svém asteroidu se svou růží a poté se vydává na cestu vesmírem, kde potkává různé lidí jako byznysmena, pomáhá, lampaře a mnoho dalších. Poté se dostává na planetu Zemi, kde se setkává s letcem a o celé své cestě mu vypráví. Zároveň malý princ často vede monology a poté dialogy s letcem, kde se vyskytují filosofické myšlenky a moudra. O téhle knížce není třeba mluvit ani psát, ale je třeba si ji přečíst! Krásná filosofická pohádka, co rozhodně není jen pro děti, ale pro celé generace!

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Drama ukazuje člověka v jeho sterilitě, pramenící z moderní společnosti a demýtizuje americký sen. Každá ze čtyř postav má své utajované problémy, hluboko zakořeněná tajemství, úzkost, nenávist i komplexy, které během jedné noci vyjdou na povrch a postavy zústavají obnaženy v celém svém zoufalství. Dialogy v této hře jsou lichlavé, vtipné, s ironickým až cynickým nadhledem a primárně založeny na principu agresivní hry využívající protiklady reality.
Tématem této hry je sterilita a prázdnota, umocněná neplodností obou manželství.
Tato hra je velmi zvláštní, ale to je tím, že tato hra je absurdní drama. Ale přestože je zde i humor v této knize zvláštní, tak je zajímavý. Asi nemám k této knize moc slov, ale charakteristiky postav jsou zde vykresleny hodně dobře a drama velmi dobře zachycuje problémy jak postav tak jejich manželství a postupné odhalovaní těchto problémů. Pokud si chcete tuto knihu přečíst musíte se připravit na všudypřítomné hry mezi postavami a neustálé útoky, které tyto hry obnáší.

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Kniha je také plná incestu, kdy se do sebe Jack a Julie zakoukají a mají spolu poměr, hlavně sexuální.
Knížka je velmi čtivá, je krátká a autor se vůbec nebojí mluvit o tématech jako je smrt, incest, sex...
Děj plyne celkem rychle, charakteristika postav je vykresla skvěle. Prostě a jednoduše řečeno se mi kniha velmi líbila a jsem ráda, že ji máme ve školním kánonu.

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Nikdy jsem nebyla fanoušek poezie, ale tahle báseň je celkem jednoduchá, dobře se čte, obsahuje celkem i dost děje. Je vtipná a lehce i vulgarní, ale na správných místech. Báseň se mi líbila, ale jak jsem řekla nejsem fanoušek poezie.

09.07.2019 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tahle knížka je zvláštní. První co mě napadlo, bylo: Proč by se někdo sakra měl jen tak proměnit přes noc v brouka? Navíc se zde vyskytují detailní popisy těla brouka atd., což se mě moc nelíbilo, jelikož nemám brouky ráda. Jinak je povídka dobře napsaná, čtivá, díky popisům se dá prostředí skvěle představit. Postavy jsou dobře vykreslené a proměna v brouka je prostě metafora, která se dá vyložit mnoha a mnoha způsoby.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tahle sbírka basní je specifická tím, že se zde vyskutují jenom balady, což znamená, že všechny básně mají pochmurný, podle mě někdy až dost brutální konec. Všechny příběhy vycházejí z lidové slovesnosti. Základním tématem jsou tu mezilidské vztahy. Podle Erbena jsou zde základní vztahy, kterým dominuje vztah mezi matkou a dítětem, které když jsou narušeny, tak vznikají konflikty. Dále se básně zabývají tématikou viny a trestu. Za každou vinu přichází, čadto nepřiměřený, trest. Vinu nese vždy člověk, ne společnost. Vyskytují se zde nevzdorovití hrdinové, kteří zcela bázlivě a čadto s pokorou přijímají svojí vinu. Básně jsou (až na výjimky) velmi čtivé.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Kniha je velmi dobře zpracovaná, komiksová forma jen knihu hezky ozvláštnila a pomohla příběhu zaujmout pozornost.
Knihu bych rozhodně doporučila všem. Nesmíme zapomínat na naší minulost, aby se neopakovala.